Prichádza k výbuchu reaktora. Pracovníci sa snažia zistiť, čo sa skutočne stalo. Na miesto prichádzajú záchranné zložky, ktoré sa snažia uhasiť výbuch. Ľudia z okolia sledujú požiar. Rádioaktívny spád sa blíži k prvému mestu. (Aktuality.sk)

Isherwood

Realita zde hraje v (ne)prospěch filmového média. Paradox, na kterém se bude v dalších epizodách stavět, nebo naopak podkopávat. Faktografická přesnost jako prostředek odosobněného vyprávění, kterému by, při vší vůli, na poli fikce nikdo neuvěřil. Chci více vztahu k postavám, jinak to z pozice neutrálního „dokumentu“ se štědrým rozpočtem za zády, zásadně promarní příležitost. ()

castor

Masivní výbuch, který znamenal jednu z největších katastrof moderních dějin. Konec dubna 1986. Lidé sledují mohutný světelný mrak, zatímco na jejich kůži přistávají částečky popele. V černobylské jaderné elektrárně „cosi hoří“. Zatím nic netuší, ale následovat budou týdny hrůzy, beznaděje a zoufalství a především lží a propagandy, ve kterých se tomuhle národu nikdo nevyrovná. Prostě jakási sovětská bezohlednost (v tomto případě k masivnímu) neštěstí a snaha se vyhnout národnímu ponížení. Přijde nespočet dusivých záběrů, které navodí nepříjemné pocity. A rozjede se několik zajímavých příběhových linek. Snad se dočkáme i méně odosobněného vyprávění. ()

Trevor

Uvidíme, ako sa to bude vyvíjať ďalej, ale zatiaľ je spracovanie takmer formou dokumentu trochu na škodu, chýba trochu lepšie vykreslenie jednotlivých postáv a ich úlohy počas katastrofy. Množstvo dokumentov, ktoré som o havárii videl bolo rovnako pútavých a tak uvidíme či tvorcovia ponúknu aj sondy do života jednotlivých postáv. Úvod však nemal chybu a všetko, čo sa pokazí treba hodiť na nočnú zmenu. ()

mysiouxsie

Z té sovětské debility a arogance je mi zle. Postaví si jadernou elektrárnu, aniž by vůbec věděli, na jakém principu funguje, nad tím zůstává rozum stát. A totálně nevzdělaní občané s libostí pohlíží na hořící elektrárnu, ze které tryská uran..však taky jinou zábavu na výběr moc neměli že.. Na seriál jsem se moc těšila a věřím mu.. je totiž zřejmé, že autoři na rozdíl od pomatených soudruhů ví, co dělají. ()

Autenticita

Děs a běs. Mimo jiné jsem z toho měla morální kocovinu, jak to ohodnotit. Dlouho jsem si připomínala, že hodnotím film, a ne tu otřesnou událost. // Jsem pamětník, takže jsem si vybavila, jak to tady soudruzi zlehčovali, čím nás krmili... na Ukrajině padaly z nebe mrtvé vrány a nás se školou poslali do prvomájového průvodu defilovat s mávátkama před Husákem a dalšíma papalášema. // Tento díl byl pro mě nejsilnější a ty příkazy, které tam probíhaly za naprosté ignorace varovných signálů a zdravého rozumu, jsem rozdýchávala ještě druhý den. ()

• V jednom zábere si môžeme všimnúť les pri elektrárni, ktorý sa zdá byť červený. Jedná sa o tzv. Červený les z borovíc, ktorý je dlhý 10 kilometrov. Stromy boli tmavo červené počas toho, ako hynuli na následky ožiarenia. (chesterko)
  • Podle šéfky českého Úřadu pro jadernou bezpečnost by se radiační popáleniny hasiče při doteku s grafitem projevily za několik desítek hodin nebo dokonce dnů. (Malda26)
  • Název epizody odkazuje na čas, kdy došlo k výbuchu. (Duoscop)