Uzly a pomeranče

• Německo Orangentage (více)

Láska k dívce vonící po pomerančích, zauzlovaný vztah k otci, síla a něha věnovaná malé sestře a stádo koní. To je Darkův svět, to je příběh o šťastném i bolestném dospívání v odloučenosti a kráse Lužických hor. Koně tu nejsou drahé exempláře dostihových stájí, ale bytosti, o které je třeba pečovat a mít je rád. Jenže ani to nestačí, jak Darek pozná na sklonku léta, které je tečkou za jeho dětstvím. Tak jako každá tečka i tahle znamená nejen konec, ale zároveň nový začátek. (Bontonfilm)

Tonula

Uzly a pomeranče jsou novým, nepříliš zdařilým pokusem o film (asi) pro mladé a o mladých. Celé se to točí okolo vztahu Darka a německé dívky Hanny. A tady začínají problémy. Nepochopil jsem, proč němečtí herci hovoří dokonalou češtinou s podivným německým akcentem. Všichni přeshraniční spolu vycházejí ohromně, čeští mladí fotbalisté dokonce jezdí na týdenní bezplatné fotbalové soustředění do Zittau. Až na pár výjímek je ale celý film jaksi plochý a nedotažený. Nudná režie nedovolila jednu vtipnou epizodu, všechno je pesimistické a hlavní hrdina Darek je naprosto nepříjemný a protivný na lidi okolo sebe, kromě malé postižené sestřičky Emy. Při každé příležitosti se porve s Hugem, nadává otci, potenciální maceše Ewě Farné (hrála nad očekávání dobře), "rajťákovi" Nohovi, žárlí na svou dívku a milý je jen na sestru. Mimochodem postižená Ema (Hana Bartoňová) nakonec vyzněla ze všech herců (včetně profesionálů) jako nejlépe zahraná postava filmu. Darek je v některých scénách zuřivě hysterický, aniž by k tomu byl důvod. Mnoho situací mi připadlo nelogických. Například Farná zabalí směnu na poště, vyžene klienty a odjede k sociální pracovnici - tím ale scéna končí a o tom, že vše dopadlo dobře, se dozvíme o chvíli později ze dvou vět mezi Darkem a otcem. Není mi jasné, proč se otec schovává před sociální pracovnicí, nic ve filmu to nevysvětluje. Jako by nevyšly peníze na dotočení celého filmu. Podobně první rvačka Darka a Huga je zdánlivě bez příčiny, kterou vykreslí Darek později. Občas mi připadlo, že se film točí v různých obdobích roku nějak na přeskáčku, ale to je možná jen dojem. Film tak na mne působí jako nedodělek. Je to škoda, protože krásná krajina, koně i příběh mohly být zachyceny lépe. Stačilo přidat 10-20 minut, propojit děj, ubrat na extrémních emocích a přidat trošku vtipu i romantiky. Vidím to tak na 50%, takže s výhradou 3* ()

T.E.Elf

Tao mohl být tááák hezký film. Kamera byla výborná, krásné obrazové kompozice. Příběh fajn. Herecké výkony si myslím, že na základě scénáře docela dobré a jednotlivé obrazy také dobré. Celé to bylo ale takové nekompaktní něco jako špatně poskládané jednotlivé obrazy. Jen bych trochu vypíchnul Ewu Farnou. Ano, byl to naprosto přesný obraz holky s rozseďatou prdelí z pošty, co má názor na všechno. ()

adaben

Slušný a přívětivý film, jistě ne dokonalý. V závěrečných dvou třech scénách poněkud klesl do přílišné upovídanosti i doslovnosti až televizních inscenací, ale jinak se na to dalo příjemně koukat a hlavní hrdina se mi zdál herecky tvárný a dobrý, a nevadili mi ani další představitelé, včetně třeba pošťačky E.Farne. ()

Karel321

Proč se točí takové sračky. Komparz v hlavní roli, nikomu není pořádně rozumět co říká. Příběh debilita. ()

Korpy22

Melancholické prostředí pohraničí, plné luk a rančů. Krásná dvojice Tomáše Deleckého a Emilie Neumeisterové vytváří nádhernou chemii a tvoří tak důležitý pylíř filmu. Film nemá až tak důležitý a námět, ale je prostě hezký a estetický. Má krásný vizuál a barvy a člověka chytne u srdce. ()