M*A*S*H

• USA M*A*S*H (více)
USA, (1972–1983), 108 h 15 min (Minutáž: 25–120 min)

Tvůrci:

Larry Gelbart

Předloha:

Richard Hooker (kniha)

Scénář:

David Isaacs, Ken Levine, Richard Hooker, Larry Gelbart (více)

Alan Alda, Wayne Rogers, Mike Farrell, McLean Stevenson, Harry Morgan, Loretta Swit, Larry Linville, David Ogden Stiers, Jamie Farr, William Christopher (více)

Legendární seriál M*A*S*H patří v oblasti komediální televizní tvorby mezi to nejlepší. Výborná komedie z prostředí mobilní vojenské nemocnice uprostřed války v Koreji nám dává nahlédnou do každodenního života postav lékařů, sester a vojáků. Postavy seriálu čekají v prostředí války mnohdy i velmi dramatické momenty, i přesto je ale dokáží prožít s nadsázkou a humorem. (TV Nova)

M*A*S*H - Tetovaný (1977) (epizoda) (S06E10)

• Tetovaný seržant má na uniformě písmena „USMC“. Jde o zkratku slov United States Marine Corps. Jedná se o příslušníka námořní pěchoty Spojených států, mariňáka. (sator)

M*A*S*H - Kam kráčíte, kapitáne Chandlere? (1975) (epizoda) (S04E10)

• Flagg (Edward Winter) říká doktoru Freedmanovi (Allan Arbus), že ví, že nepodepsal „Přísahu věrnosti“. Přísaha věrnosti Spojených států je oficiální přísahou věrnosti, kterou musí složit a podepsat každý přistěhovalec, který si přeje stát se občanem Spojených států. Oath of Allegiance byla sepsána v roce 1892 a později novelizována. Požadavek složit Přísahu věrnosti Spojených států a přihlásit se k ní se upouští od dětí mladších 14 let v době naturalizace. Požadavek může být rovněž prominut pro jakoukoli osobu, která není schopna porozumět uvedené přísaze nebo není schopna sdělit její porozumění z důvodu fyzického postižení nebo mentálního postižení. (sator)

M*A*S*H - Kam kráčíte, kapitáne Chandlere? (1975) (epizoda) (S04E10)

• Název epizody vychází ze staré křesťanské legendy. Svatý Petr je v době Neronova pronásledování křesťanů přesvědčen svými stoupenci, aby odešel z Říma do bezpečí. Cestou potkává Ježíše Krista, který kráčí do města, a Petr se ho překvapeně ptá: „Quo vadis, Domine?“ („Kam kráčíš, Pane?“). „Když ty opouštíš můj lid, jdu do Říma, aby mě ukřižovali podruhé,“ odpovídá mu Ježíš. Poté se Petr obrací nazpět a později umírá na kříži stejně jako jeho Pán. (sator)

M*A*S*H - Nad sestru není (1974) (epizoda) (S03E10)

• Původní název epizody pochází z písně „There is Nothing Like A Dame“ z muzikálu „South Pacific“ z roku 1949. (sator)

M*A*S*H - Nenávidím tajemství (1972) (epizoda) (S01E10)

• Název vychází z rozhlasového pořadu „I Love a Mystery“ o třech kamarádech, kteří vedli detektivní kancelář. (sator)

M*A*S*H - OSN, noc a hudba (1983) (epizoda) (S11E10)

• Název pochází z písně „You And The Night And The Music“ od Howarda Dietze a Arthura Schwartze. (sator)

M*A*S*H - To byl den po Vánocích (1981) (epizoda) (S10E10)

• Název epizody vychází z básně Clementa Clarka Moora „Návštěva svatého Mikuláše (Noc před Vánocemi)“, která byla poprvé publikována anonymně v roce 1823 a později byla připsána Moorovi, který se přihlásil k autorství v roce 1837. (sator)

Zemřel herec Burt Young

Zemřel herec Burt Young