M*A*S*H

• USA M*A*S*H (více)
USA, (1972–1983), 108 h 15 min (Minutáž: 25–120 min)

Tvůrci:

Larry Gelbart

Předloha:

Richard Hooker (kniha)

Scénář:

David Isaacs, Ken Levine, Richard Hooker, Larry Gelbart (více)

Alan Alda, Wayne Rogers, Mike Farrell, McLean Stevenson, Harry Morgan, Loretta Swit, Larry Linville, David Ogden Stiers, Jamie Farr, William Christopher (více)

Legendární seriál M*A*S*H patří v oblasti komediální televizní tvorby mezi to nejlepší. Výborná komedie z prostředí mobilní vojenské nemocnice uprostřed války v Koreji nám dává nahlédnou do každodenního života postav lékařů, sester a vojáků. Postavy seriálu čekají v prostředí války mnohdy i velmi dramatické momenty, i přesto je ale dokáží prožít s nadsázkou a humorem. (TV Nova)

M*A*S*H - Dávej a ber (1983) (epizoda) (S11E14)

• Proč zničehonic Margaret (Loretta Swit) tolik toužila po knize „Portugalské sonety“, když dosud o poezii, při své veskrze pragmatické povaze nejevila zájem? Protože Browningová napsala dílo nejen milostné až erotické, ale jsou v něm i témata ženské emancipace. (sator)

M*A*S*H - Ó, to si tancujeme (1981) (epizoda) (S09E14)

• V tomto díle chtějí potěšit B.J. Hunnicutta (Mike Farrell) tím, že jeho ženu Peg přemluví, ať mu pošle filmový pozdrav do Koreje. Jeho ženu zde hraje Catherine Bergstrom. Skutečná manželka Mika Farrella se jmenuje Judy Farrell a hraje v pěti dílech sestru Able. (sator)

M*A*S*H - Oko za oko, zub za zub (1978) (epizoda) (S07E14)

• Tento díl byl natočen podle příhody, která se stala na place. Štáb obědval v jídelně společnosti Fox a David Stiers (Charles) nechal každému poslat mražený jogurtový dezert se vzkazem, že je to pozornost od sira Richarda Attenborougha, který náhodou seděl u vedlejšího stolu. Při odchodu se tak každý herec u něj zastavil s poděkováním a Attenborough samozřejmě vůbec nechápal, co se to děje. Vrcholem bylo, že Stiers uvedl na šeku jméno Garyho Burghoffa (Radar), přestože ten tehdy ani v jídelně nebyl. Když Burghoffovi přišel účet, předstíral, že zuří, a fingoval hádku s herci, takže se Stiers přiznal. Ronny Graham potom tento příběh použil pro námět epizody. (HappySmile)

M*A*S*H - Tuttle (1973) (epizoda) (S01E15)

• Na začátku epizody Hawkeye (Alan Alda) při předávání věcí pro děti říká sestře, ať si představí George Washingtona (bývalý americký prezident), který vypadá jako John Wayne. (Zix.)

M*A*S*H - Tuttle (1973) (epizoda) (S01E15)

• V epizodě je zmíněn tehdejší americký senátor Joseph McCarthy, tehdejší prezident USA Harry S. Truman a Adolf Hitler. (Zix.)

M*A*S*H - Až do dna (1981) (epizoda) (S09E15)

• Když má kapitánka Whitfieldová (Gail Strickland) halucinace v jídelním stanu, plukovník Potter (Harry Morgan) řekne zvědavému vojákovi, že má „dt“, což znamená Delirium Tremens. Delirium tremens, volně přeloženo „šílenství s třesem“ nebo též alkoholové delirium, je život ohrožující stav, který vzniká u alkoholiků při náhlém přerušení užívání alkoholu. Halucinace jsou jedním z příznaků ukončení pití. (sator)

M*A*S*H - Ano, to je naše dítě (1979) (epizoda) (S08E15)

• Když se mluví o návštěvě amerického konzulátu, plukovník Potter (Harry Morgan) říká: „To vyžaduje sofistikovanost pro typ člověka, který mluví plynně hoi polloi.“ Hoi polloi je výraz z řečtiny, který znamená „mnoho“ nebo „lid“. V angličtině to dostalo negativní konotaci pro označení mas. (sator)

M*A*S*H - Ano, to je naše dítě (1979) (epizoda) (S08E15)

• V roce 1982 definoval imigrační zákon děti, jejichž otcové byli občané USA a jejichž matky byly státními příslušníky Kambodže, Koreje, Laosu, Thajska a Vietnamu a které se narodily mezi 1. lednem 1950 a 22. říjnem 1982 jako americké. To se ale bohužel nevztahovalo na děti Američanů a žen z Japonska, Tchaj-wanu a Filipín. (sator)

M*A*S*H - Drahá Sestro (1978) (epizoda) (S07E15)

• Osádka MASHe zpívá: „Dona nobis pacem“ („Dej nám mír“). Jedná se o frázi v části mše nazývané „Agnus Dei“. Tato fráze byla použita pro řadu hudebních i literárních děl. (sator)

M*A*S*H - Drahá Sestro (1978) (epizoda) (S07E15)

• Margaret (Loretta Swit) říká o pacientovi: „Dala jsem mu dalšího čtvrt gránu.“ Termín grán se objevuje i v dalších dílech. "Grain" je fyzikální jednotka hmotnosti. Nyní je jeden grain roven přesně 64,79891 miligramům ve všech anglických systémech měr a vah. (sator)

M*A*S*H - Kupec Korejský (1977) (epizoda) (S06E15)

• V místnosti, kde se osádka MASHe schází k hraní karet, mají na zdi znak „Fifth Air Force“. Pátá letecká armáda (5 AF) je letecká armáda Tichomořských leteckých sil Spojených států amerických (PACAF). Sídlí na letecké základně Yokota v Japonsku. Jedná se o nejstarší nepřetržitě sloužící americké letectvo od svého založení v září 1941. (sator)

M*A*S*H - Kupec Korejský (1977) (epizoda) (S06E15)

• Rozhlasový přijímač v důstojnickém klubu je Zenith 8G005-YTZ1 Transoceanic, kufříkové přenosné rádio americké výroby, vyráběné v letech 1946-1948. (sator)

M*A*S*H - Kupec Korejský (1977) (epizoda) (S06E15)

• Charles (David Ogden Stiers) říká: „Kdybyste měli desku na backgammon.“ Backgammon neboli vrhcáby jsou jednou z nejstarších známých deskových her lidstva. Podle vyobrazení a archeologických nálezů je doloženo, že se hrála ve starověkém Egyptě, Sumeru, Mezopotánii i Persii. (sator)

M*A*S*H - Znovu volání pošty (1975) (epizoda) (S04E15)

• Radar (Gary Burghoff) sděluje veliteli (Harry Morgan), že se dovolal k němu domů jen na záznamník. Za první komerční záznamník je považován Electronic Secretary z roku 1949, takže v době korejské války se jednalo o horkou novinku, kterou mělo jen pár lidí. Telefonní záznamník byl vytvořený vynálezcem Josephem Zimmermanem a obchodníkem Georgem W. Dannerem, kteří založili Electronic Secretary Industries ve Wisconsinu. (sator)

Zemřel herec Burt Young

Zemřel herec Burt Young