Akta X

• USA The X-Files (více)
Drama / Horor / Thriller / Mysteriózní / Sci-Fi / Komedie
USA / Kanada, (1993–2018), 162 h 42 min (Minutáž: 42–86 min)

Tvůrci:

Chris Carter

Hudba:

Mark Snow

Gillian Anderson, David Duchovny, Mitch Pileggi, Robert Patrick, Annabeth Gish, William B. Davis, Tom Braidwood, Bruce Harwood, Dean Haglund, Nicholas Lea (více)

Recenze uživatele tron k tomuto seriálu (128)

Hladomorna (1995) (S03E08)

Ďalšie pátranie po sériovom vrahovi (či skôr v tomto prípade „len“ únoscovi?), ale dosť nudné, určite sa nemôže radiť medzi najvydarenejšie časti tohto seriálu na danú tému. Keďže sme vo svete Aktov X, tak oživené mysterióznym prvkom fantasticky napísanej i zahranej jeho bývalej preživšej obete. Tragická a obetavá žena disponuje špeciálnou vlastnosťou, ktorá je však, ako to už býva, skôr prekliatím, než darom. Práve za ňu (a za smutný koniec) prižmurujem oči a udeľujem tretiu hviezdu. ()

Nisei (1995) (S03E09)

Akty X bol skvelý seriál, ale od istého momentu sci-fi prvkov na môj vkus začalo byť priveľa. Deviata časť tretej série na tom nie je inak. Opäť máme k dispozícii mimozemšťanov a znova neprekvapivo osoby, ktoré sa to snažia ututlať. Pozoruhodná je Mulderova teória ohľadom videa, že je autentické práve z dôvodu, že na ňom nie je nič vidieť. Potom sa naskytá otázka načo to vlastne natáčali, keď nie je nič vidieť? Klasická sci-fi zápletka je tentokrát jemne okorenená o ázijský prvok, takže áno, chudák Mulder podľa očakávaní dostane nabúchané karate kidom (ázijský prvok tvorcovia následne v rámci tejto sezóny použili ešte v časti 19 - Pekelné peniaze - a tam mi sedel oveľa viac). Objavujú sa obľúbení Osamelí strelci, ktorých by sme dnes považovali za pošahaných zástupcov dezinfoscény. Aby toho nebolo málo, ledva-ledva sme sa spamätali zo začiatku tretej série, kde nás čakalo hneď niekoľko dielov na pokračovanie a tento je tiež ZASE na pokračovanie, šľak aby to trafil. Mňa zaujal azda len tým, že dochádza k stretu s takými charizmatickými, silnými a najmä nepredvídateľnými osobnosťami mužského pohlavia, ako Pán X, Skinner a prekvapivo dokonca i senátor Matheson (v podaní herca Raymonda J. Barryho). Senátor debutoval hneď na začiatku druhej série v epizóde Zelení mužíčkovia a predstavil sa ako Mulderov spojenec. Fanúšik bol zvedavý a tešil sa, akým smerom táto dalo by sa povedať politická linka vypáli... lenže nevypálila v podstate nikam, po chlapíkovi sa tajuplne zľahla zem a znova ho Chris Carter, keď už sme to fakt nečakali, uviedol na scénu až práve v tretej sérii v deviatej epizóde. Osobne si myslím, že sa na začiatku Chris proste prepočítal a neuvedomil si, že tento element viac než bohato plnia rôzni Foxovi tu viac, tu menej spoľahliví informátori v čele s Mužom z Pentagonu a Pánom X, takže senátor sa ukázal byť nadbytočný. Ak sa nemýlim, ešte raz sa symbolicky objavil v šiestej sérii (!) a bol koniec. Nuž, aj takéto slepé uličky občas seriálová tvorba prináša. Ale aspoň je sranda. Aby som to uzavrel: za mňa podpriemerný diel, vôbec ma nebavil, motal sa v kruhu a to sme ešte „len“ v tretej sérii. ()

731 (1995) (S03E10)

Dokončenie predchádzajúcej časti Nisei. Na mňa tieto sci-fi diely na pokračovanie mali svojho času vcelku ubíjajúci vplyv (pamätám si, ako som sa v 9O. rokoch tešil na nejakú novú hororovú pecku á la Domov, Hniezdo, či Tooms, a ZASE som ku*va dostal mimozemšťanov) a pravdupovediac ako si teraz v r. 2024 reprízujem niektoré diely, pôsobia na mňa rovnako. Ono je pekné, ako je to všetko prepojené, napojené a dopojené, ale mňa ustavičná hra na to, komu možno veriť a komu nie, proste nebaví. Táto epizóda je zaujímavá tým, že Mulder sa pohybuje vo vlaku, čo je samo osebe atraktívne prostredie. Ďalším dobrým prvkom je tajomný muž v podaní Stephena McHattieho, ktorý o 8 rokov neskôr dostal geniálnu rolu v rozhlasovom zombies horore Pontypool. ()

Zjevení (1995) (S03E11)

Ďalší diel s náboženskou tematikou (ďalej napr. Divy a zázraky zo siedmej série a najmä Čarodejník z prvej), tentokrát obohatený o obľúbený terminátorovský motív drsný chlap ochraňuje bezbranného chlapca. Akurát s tým rozdielom, že tvrďáka Arnieho nevystriedal nikto menší, než... neskutočný Michael Berryman z Hory majú oči Wesa Cravena! Epizóda je síce správne temná, ale zároveň nudná a predvídateľná, plná divných momentov, kedy sa po ľuďoch zľahne zem behom dvoch sekúnd. Nechýbajú žiaľ ani dramaturgické neznesiteľné naschvály, kedy dvojici skúsených agentov FB ujde decko z hotelovej izby. Ono vôbec Mulder so Scully tu pravdupovediac z toho vychádzajú ako totálni fušeri, napr.. Mulder vo finále naivne naletí na falošnú stopu s letiskom akoby to bol prvý diel prvej sezóny a nie  jedenásty tretej. Pozoruhodný je i moment, v ktorom chlapec vytvorí s pomocou profesionála identikit páchateľa, ktorý ale je holohlavý a celkovo vyzerá ako postava z hororu, čo obaja agenti zmietnu zo stola s tým, že sa to chlapcovi určite „prisnilo“ a následne sú šokovaní, keď k nim o dve sekundy príde chlapcova matka a povie, že je to ich záhradník. Toto proste naozaj nie je najlepší scenár, aký bol v histórii Aktov X stvorený. Zvláštne je, že v predtitulkovom úvode sa mihne legendárny R. Lee Ermey z Olovenej vesty. Asi ho chceli, aj on ich, ale nemali preňho veľkú rolu a tak zobral aspoň cameo. Je to každopádne škoda, je to mrhanie potenciálom, tento slávny drsný ksicht by v pohode utiahol celú epizódu. Nesedl mi záporák v podaní (pseudo)diabolského dôchodcu, ktorý uteká v sedemdesiatke lepšie ako ja v štyridsiatke. Poteší aspoň to, že si ho zahral vcelku charizmatický Kenneth Welsh, ktorý o 5 rokov neskôr stvárnil Dr. Watsona v uchádzajúcej verzii Psa Baskervillského. Fajn je to, čo zvyklo bývať prítomné vo viacerých dieloch s náboženskou tematikou a to prehodenie rolí: zo skeptickej Scully sa stáva osoba zmietaná emóciami, kým paradoxne rojko Mulder sa ju snaží krotiť, držať pri zemi a je „neveriaci“. ()

Válka koprofágů (1996) (S03E12)

„Neskoro. Už som vnútri.“ Spoilery. Epizóda majstrovsky klame telom. Zo začiatku pôsobí dojmom, že budeme mať dočinenia s bežnou epizódou Aktov X, ktorá je jednak samostatná (teda nepatrí do Ufo univerza) a jednak hororová. Čo je fakt báječná správa, pretože najlepším hororovým dielom tohto seriálu nesiahajú niektoré plnohodnotné celovečerné hororové filmy ani po členky. Nebudem menovať, všetci veľmi dobre vieme, o ktorých častiach hovorím. Na začiatku je síce prítomný náznak toho, že by sme (opäť raz dofrasa) mohli mať dočinenia so sci-fi časťou, ale útoky vražedných švábov sú natoľko explicitné, že každému musí byť jasné, že je to slepá dejová odbočka. No... a nie je. Hoc to môže znieť neuveriteľne, ono je to teoreticky naozaj plnohodnotný sci-fi diel. Ale nechcem zachádzať do detailov. V tomto ohľade epizóda môže pripomenúť diel Červené múzeum (séria 2, epizóda 10), ktorý tiež pôsobil spočiatku ako samostatný hororov-trilerový diel a napokon sa ukázalo, že patrí do univerza. Na jednej strane ma to ako hororového fanúšika samozrejme zamrzelo, na druhej musím možno prekvapivo skonštatovať: uff, možno je to tak lepšie. Ak by to bola totiž skutočne „čistá“ hororová epizóda, pravdepodobne by to nebol žiadny jackpot. Šváby sú totiž úplne nestrašidelné a pre mňa osobne doslova nezaujímavé stvorenia. Chápem, že niektorí ľudia z nich majú traumu, ale ja nie. Takže mňa neodrovnal ani iný neskorší hmyzí diel, Pán múch (pieta diel sezóny č. 9). Ak vy traumu máte, bude to pre vás skutočne nechutná epizóda, pretože švábov sú tu desiatky a v jednej chvíli dokonca jeden prebehne cez obrazovku (!), búrajúc tretí rozmer. Samozrejme, ak by sa to peckovo spracovalo, mohol to byť dokonalý hororový diel. Ostane, kým sme nevideli epizódu Padá súmrak, tiež sme nepredpokladali, že o svetluškách sa dá natočiť mrazivý horor. Tu sa to žiaľ peckovo nespracovalo. Čo ma potešilo? Určite Mulderova interakcia s miestnym šerifom. Vždy som v Aktoch X mal rád jeho (a Scullyovej) spoločné scény s rôznymi bezpečnostnými zložkami, či už s inými agentmi, alebo s policajtmi, prípadne práve so šerifmi (tohto konkrétne hrá sympaťák Dion Anderson, ale nepodarilo sa mi zistiť, či je nejako rodinne spriaznený s Gillian). Navyše je v tejto časti prítomná „Bambi“, čo vedie Scullyovú k viacerým vtipným ironickým poznámkam. Cameo tu mimochodom dostal jej slávny psík, o ktorom si niektorí myslia, že debutoval v časti Bažina (séria 3, diel 22), ale nie, bol už tu. ()

Groteska (1996) (S03E14)

Ďalšie pátranie po sériovom vrahovi, ale na rozdiel od Hniezda, Toomsa, 2shy alebo Hladu, nie je tento šialenec genetický mutant, ale reálny človek. Teda, to vlastne asi ani nie. No, je to proste komplikované, veď uvidíte. Dosť tomu dal tradične hustoprísny Kurtwood Smith (Tie roky sedemdesiate, Operácia Zlomený šíp, Prepadnutie 2: Temné územie, Rambo 3) a kuriózne, strašidelné „chrliče“. Psychodiel. ()

Piper Maru (1996) (S03E15)

Minispoilery. Piper Maru. TO je názov, boha jeho! Jeden z najvýraznejších v rámci Aktov X. Žiaľ, chápem, že niektorí epizóde dávajú 5*, ale na môj vkus sa to už proste začalo priveľmi hlboko zabárať do mytológie, prepojeného univerza, kde všetko súvisí so všetkým a už to ide do takých veľkých detailov (ehm), že ma to tak nejak prestáva baviť. Je to ostatne vidieť už na postave charizmatického zabijaka Kryceka (Nicholas Lea), ktorý sa už akosi motá od ničoho k ničomu, tvorcovia ho používajú (a najmä zneužívajú) na všetko, čo im len napadne a my sa zrazu „len tak“ dozvieme, že muž, ktorý zabil Mulderovho otca... ho v skutočnosti možno nezabil.  Nedôvera, paranoja a neistota sú hlavné stavebné kamene tohto výborného temného seriálu, ale čo je moc, to je príliš. A to treba dodať, že sa tvorcovia v tomto smere ešte len naštartovali a skutočné zverstvá prišli až neskôr, tu sme ešte len v polovici tretej série. Pri letiskovej scéne vidno, že si Chris Carter na vrchole popularity mohol dovoliť dá sa povedať všetko, patrične si to uvedomoval a tak to tam flákal hlava nehlava, čo je pekne vidno na absurdnej scéne z letiska, kde Mulder zmláti do krvi Kryceka a nikto si to nevšimne a potom sa zjaví Krycekov dvojník, tu už sme sa proste dostali do fantasy miest, oproti ktorým prvé diely prvej sezóny pôsobia ako najrealistickejší krimiseriál pod slnkom. A znova tu dostáva zabrať „profesionalita“ agentov FBI, Mulder skontroluje WC tesne predtým, než do nich naženie Kryceka, ale de facto ich v skutočnosti vôbec neskontroluje, iba nakukne do chodby, ktorá vedie na dámske a pánske WC, netuší, či sa na nich nepohybujú problémové, podozrivé osoby a ako bonus tesne okolo neho prejde žena a jemu ani len nenapadne, že by mohla predstavovať problém, pritom prvé dve série a prvá polovica tretej ho predsa museli naučiť, že s výnimkou Scullyovej (a azda Osamelých strelcov) nemôže dôverovať nikomu. Na konci sa odohrajú hneď dva cliffhangery: bezdôvodne (?) postrelený Skinner + Krycekov dvojník, na dokončenie týchto twistov sme si museli počkať do nasledujúcej epizódy nazvanej Apokryfy. U fanúšikov si tento dvojdiel získal takú vysokú mieru popularity, že svojho času vyšiel na VHS spolu na jednej kazete pod súhrnným spoločným názvom práve Piper Maru (podobne, ako napr. epizódy Hniezdo a Tooms z prvej sezóny). ()

Apokryfy (1996) (S03E16)

„Mŕtvi k nám prehovárajú zo záhrobia. A práve to je svedomie.“ Plnohodnotné pokračovanie predchádzajúcej epizódy Piper Maru, ktorú tvorcovia zakončili bezdôvodným (?) postrelením starého dobrého Skinnera + falošným Krycekom. V tejto časti sa obe linky podarí úspešne vyriešiť, s Krycekom to na konci vonkoncom nevyzerá príjemne, ale ako veľmi dobre vieme, nie je to posledné slovo, ktoré daná postava v univerze povedala (nevraviac o jeho cameu v celovečeráku Akty X/1998). Pri Skinnerovi sa ukáže, že to pravdaže skutočne nebolo náhodné postrelenie, tu ale vidno, že Carter už brutálne čaroval, čiže sa dozvieme, že Skinnera nepostrelil nikto menší, než vrah Scullyovej sestry. A to sme ešte len v tretej sérii; neskôr sme sa dožili ešte oveľa „fantastickejších“ nápadov. Časť Apokryfy sa mi zdala ako uchádzajúca, dobrá, ale nevýnimočná epizóda naprataná vcelku zaujímavými udalosťami (na začiatok nechýba scéna s návratom do minulosti, kde spoznáme nielen mladučkého zajačika Muža s cigaretou, ale i mladučkého zajačika Muldera, Foxovho otca). Dvojdiel Piper Maru/Apokryfy v 9O. rokoch vyšiel spolu na jednej videokazete pod súhrnným názvom Piper Maru (podobne, ako diely Hniezdo a Tooms z prvej série). ()

Průbojný (1996) (S03E17)

Zaujímavý námet o vštepovačovi myšlienok, ale napriek vcelku originálnej zápletke na môj vkus nudné a obyčajné. Pokračovanie Kitsunegari (5. séria) je oveľa horšie. Najviac ma z tejto epizódy potešila úvodná scéna v supermarkete, kedy si ústredný zlosyn číta noviny so znovu videným kanalizačným mutantom z Hostiteľa. ()

Teso dos Bichos (1996) (S03E18)

Po čistokrvnom sci-fi dvojdieli Piper Maru/Apokryfy, sme sa dočkali konečne hororovej uzavretej epizódy. Samozrejme, na klasiky Hniezdo, Padá súmrak alebo Hostiteľ, Teso Dos Bichos nemá. Ale inak veľmi pekná, temná atmosféra s na môj vkus prekvapivým rozuzlením, ktoré je síce trochu bizarné, ale vlastne i tým zaujme divákovu pozornosť. Dokonca to, čo (a ako) sa dialo predtým, dáva po inkriminovanom twiste väčšiu logiku, než ak by sa na konci ukázalo, že zabíjal, čo ja viem, juhoamerický Yetti. So spomínaným Hostiteľom má dnešná epizóda mimochodom spoločného rovnakého herca v podpornej úlohe a to Rona Sauvéa, ktorý v Hostiteľovi stvárnil zamestnanca kanalizácií, ktorý je s Mulderom na stope príšerného mutanta. Samozrejme, ako je vo svete Aktov X odnepamäti dobrým zvykom, druhý raz sa objavuje v úplne inej úlohe, hoc paradoxne vyzerá rovnako, ako v Hostiteľovi. Carter sa s takýmito „detailmi“ fakt nepapral a flákal to tam jedna radosť, hlava-nehlava. Kebyže mu aspoň prikáže oholiť sa a dať dole okuliare, ale nie, to by bolo asi príliš komplikované. Škoda, že sa väčšia časť deja neodohráva v múzeu, od Relicu mám pre dané budovy slabosť (Teso Dos Bichos bolo prvé, Hymasov slávny Relic prišiel o rok neskôr). Dnes už do očí trochu bije istá forma nízkorozpočtovosti, ktorú som si pravdaže ako na horor nadržaný puberťák v polovici 9O. rokov neuvedomoval, alebo som si ju nechcel pripustiť a prejavuje sa to tak, že scény s Indiánmi z Južnej Ameriky sa pravdepodobne natáčali v najbližšom kanadskom lese a na scénu poslali troch týpkov, ktorých narýchlo obliekli do farebného ponča. ()

Pekelné peníze (1996) (S03E19)

Môj obľúbený mysteriózny diel. Uznávam, že objektívnejšie by boli predsa len skôr "iba" 3*. Ale za mňa epizóde Pekelné peniaze strašne veľa dáva mrazivá, veľmi pôsobivá exotická ázijská kultúra, mentalita, mystika. K tomu sympaťák B.D. Wong (Dr. Wu z Jurského parku) a začínajúca 28-ročná Lucy Liu. ()

Bažina (1996) (S03E22)

Bažina. Môže existovať lepší názov pre horor? Bažina je vydarená hororová časť Aktov X, ktorá je zjavnou a absolútne očividnou parafrázou na legendárnu škótsku Nessie z Loch Ness. Obrovské jazero v lone prírody, historky staré minimálne X desaťročí a temné noci plné špliechajúcej vody, čo síce mohla spôsobiť veľká ryba, ale pokojne aj niečo iné. Úplne iné. Veľmi sa mi páčilo nečakané, ale príjemne realistické rozuzlenie. Pravdupovediac, keď sa prevalilo, kto v skutočnosti mohol za záhadné úmrtia, tak ma zamrazilo viac, ako keby sa zistilo, že za to mohla inkriminovaná Big Blue. Zaujímavý je na tejto epizóde nielen výskyt Scullyovej psíka, ale tiež to, že (podobne ako napr. Zajížďka) ide o ukážkovú hororovú epizódu, ale napriek tomu je (vďaka zábavným postavám a chytľavým dialógom medzi nimi) dosť odľahčená. Ale bez toho, aby tým utrpela atmosféra. ()

Série 4 (1996) (S04)

Štvrtá séria ponúkla predovšetkým možno najslávnejší hororový prípad razantného dua Scully/Mulder a to nezabudnuteľnú hixploitation epizódu Domov, ktorú ak ste videli ako deti, nikdy na ňu nezabudnete, to vám môžem garantovať. Okrem toho však treba spomenúť aj solídnu „africkú“ časť Teliko (s fakt strašidelným, nepríjemným finále, pričom pri ústrednom zloduchovi si možno spomeniete na legendárneho Toomsa). Pre hororového fanúšika je zaujímavá určite aj čarodejnícka časť Krvavá krása (prekvapivo, ale funkčne umiestnená do operačných sál renomovanej plastickej chirurgie). Naopak, sklamaním je El Mundo Gira, ktorý absolútne prešustroval možnosť výborne sa pohrať s desivým fenoménom menom el chupacabra. Papierové srdiečka napokon nie sú nič geniálne, ale výborným spôsobom narúšajú našu (a Mulderovu) dovtedajšiu istotu o tom, čo sa stalo jeho sestre Samanthe. Sezóna č. 4 bola sebavedomá, veľmi temná a miestami dosť nechutná, takže s prižmúrenými očami 4*. Ale fakt s prižmúrenými. ()

Domov (1996) (S04E02)

Domov, sladký domov. Dvere sa nezamykajú a šerif odmieta nosiť služobnú zbraň. Napriek tomu ide o ikonicky temnú hororovú časť. Dokonca bez debaty o jednu z najkultovejších (a že ich bolo). Parádna hixploitation atmosféra, ktorá si dáva na raňajky Texaský masaker motorovou pílou. Z počúvania ostatných ľudí mám dojem, že tento diel najviac zarezonoval. Čo mi s odstupom rokov vadilo? Azda len fakt, že to Mulder a Scully berú „trošku“ na ľahkú váhu. Hoci majú čas a môžu zavolať posilu, tak si vystačia so šerifovým zástupcom a vyrazia sami do akcie. A keď to chudák schytá, ešte majú čas na dialógy medzi prasatami akoby sa nechumelilo. Inak ale skutočne odpudivá, príšerná, hnusná časť, v ktorej si skoro nikto nedáva servítku pred ústa. Na umlátenie nikdy nezabudnem. Ale ani na objav pod posteľou. Ani na poslednú scénu pred titulkami. Ani na úvodnú scénu pred zvučkou. Ani na... ()

Teliko (1996) (S04E03)

„Čudovali by ste sa, čomu všetkému som ochotný veriť.“ Veľmi zaujímavá časť s originálnou africkou mytológiou, presvedčivým a značne mrazivým predstaviteľom ústrednej zápornej úlohy a najmä solídne nepríjemným finále, ktoré sa odohráva v temnom prostredí, v ktorom s Mulderom a Scully je ešte niekto tretí. Napriek tomu je to trošku nuda a nie je to proste obecne nejaká extrémna pecka na to, aby som jej dal až 4*. Potešia Carl Lumby (Dick Hallorann z Doktora Spánka) a Laurie Holden (Majestic, Silent Hill). Zaujímavosť: Jim Charleston o dva roky neskôr režíroval béčko Marabunta s Mitchom „Skinnerom“ Pileggim. ()

Krvavá krása (1996) (S04E06)

Zvrátené, drsné a nechutné, ale tiež veľmi dobré, temné a bez humoru. Takéto Akty X mám rád, aj keď na môj vkus bol ústredný záporák príliš ľudský; z Aktov X mám predsa len najradšej príšery typu Tooms alebo Hostiteľ. Každopádne poriadne temná epizóda, ktorej štvrtá hviezda unikla len o metlu. ()

Papírová srdíčka (1996) (S04E10)

„Nie je to ona. Ale je to niekto iný.“ Hoci na to tento diel na prvý pohľad nevyzerá a zdanlivo pôsobí ako klasické x-filesovské pátranie po vyšinutom sériovom vrahovi (hoci v tomto prípade skôr po jeho doteraz stále nenájdených obetiach a nie po ňom, keďže on dávno sedí za mrežami), tak pri bližšom prieskume zistíme, že v skutočnosti ide o zásadný diel. Doteraz sme Mulderovu legendárnu sestru Samanthu pokladali za obeť mimozemského únosu. Tento diel, hoci inak nie je nejako extra bravúrny a štvrtú hviezdu si objektívne nezaslúži, toto všetko šokujúco sabotuje. Práve neistota, v ktorej je ponechaný Mulder na konci, je to najdesivejšie, čo naozaj zažívajú pozostalí po nezvestných osobách, po ktorých sa záhadne zľahla zem a existuje viacero indícií naznačujúcich, že to s nimi vôbec nedopadlo dobre. Hoci sa to strašne počúva, rodiny naozaj viac ocenia dôkaz o tom, že ich blízky je mŕtvy, než aby roky (výnimkou rozhodne nie sú dokonca desaťročia) žili v neistote, čo sa ich blízkemu stalo a či vôbec ešte žije. ()

El Mundo Gira (1997) (S04E11)

Spoiler. Z tejto epizódy nebudete múdri. Dobre rozbehnutý hororový motív o legendárnej chupacabre sa s pribúdajúcimi minútami začne uberať nepredvídateľným (v negatívnom zmysle slova) smerom a keď sa do krásnej „čistej“ hororovej zápletky o klasickej príšere začnú motať mimozemšťania a rôzne huby, tak vám zrejme definitívne docvakne, že toto nebude tradičná hororová epizóda. A budete mať pravdu. Za mňa teda sklamanie a o čo viac som sa tešil, o to som bol na konci čoraz mohutnejšie znechutený, ak nie dokonca až nasra... nahnevaný. Čo sa musí nechať, to je fakt, že ide o slušne hviezdne obsadený diel. Okrem Pillegiho alias Skinnera tu nájdete i Raymonda Cruza (Votrelec: Vzkriesenie, Skala, Kliatba kvíliacej ženy) a Rubéna Bladesa (Predátor 2, Farba noci). Absolútne prehajdákaná možnosť. ()

Leonard Betts (1997) (S04E12)

Ďalší geneticky zmutovaný jedinec, ale tentokrát to nebola moja šálka kávy. Ono to nie je zlé, hlavný (anti)hrdina dobre zahratý (Paul McCrane – Vykúpenie z väznice Shawshank, Pohotovosť) a niektoré scény sú ešte aj dnes, v roku 2020, pekne nepríjemné a je lepšie sa na ne nepozerať. Ale nejako ma to nebavilo a nechytilo a dosť som sa nudil. ()

Nikdy více (1997) (S04E13)

Táto epizóda viac, než klasický prípad, predstavuje ponor do Scullyovej psychiky, či skôr ponor do toho, ako vníma mužskú časť populácie. Mulder odchádza na nútenú dovolenku a Dana sa nevedomky ponorí do mysterióznej zápletky. Z nej je badať, že tvorcovia už občas začínali variť z vody, boli sme v polovici štvrtej série a tak sa stávame svedkami... hovoriaceho mystického tetovania. Ehm ehm. A nenahovoril ho nikto menší, než... Jodie Foster! Túto epizódu som si po desaťročiach zopakoval najmä z dôvodu, že som zabudol, že v niektorej z častí hrala legendárna Starlingová z Mlčania jahniat. Tešil som sa na typ úlohy, aký tu dostane. Vari sa zjaví znova ako agenta FBI? To by bolo vtipné. Alebo dokonca ako agentka FBI, ktorej meno ani raz nezaznie a tak ju budeme môcť vnímať istým spôsobom ako Clarice? Alebo sa predstaví v úlohe šialenej sériového vrahyne? Alebo mi k spokojnosti bude musieť stačiť cameo á la Arnold Schwarzenegger vo Vitajte v džungli? Už to, že som si nepamätal, že v Aktoch X hrala, ma malo varovať. Nepamätal som si ju skrátka preto, lebo v tejto epizóde nehrá. Aspoň teda nie fyzicky. Tvorcovia mi prešli cez rozum a síce sa im podarilo dostať na svoju palubu slávnu oscarovú herečku, ale do doslova neviditeľnej úlohy: narozprávala, ehm, tetovanie (!!!). Čo s českým/slovenským dabingom zanikne už úplne „dokonale“. Takže díky, Chris Carter. Alebo bol problém u Jodie, ktorá na plnohodnotnú rolu nemala čas? Pri pohľade do jej filmografie sa tomu ťažko verí. Jodie vtedy síce bola na vrchole umeleckých síl, ale vždy si prísne vyberala úlohy, takže napr. v 90. rokoch sa nachádzali roky, v ktorých nehrala vôbec v ničom. Premiéra tejto epizódy bola v r. 1997 a Jodie bola v tom období zaneprázdnená fakt nebola: v r. 1994 hrala v Nell a Maverickovi, 1995 a 1996 v ničom a až v 1997 v Kontakte. Mimochodom, šéfa tetovacieho štúdia stelesnil Bill Croft, ktorý si v minulosti už v Aktoch X zahral (konkrétne jedného z vymetačov v epizóde Kalusari). ()

Dočkají se Akta X rebootu?

Dočkají se Akta X rebootu?

30.03.2023

Jestli je pravda skutečně tam venku, mají se fanoušci seriálových Akta X zřejmě na co těšit. Tvůrce Chris Carter teď totiž v nedávném podcastu naznačil, že se režisér a scenárista Ryan Coogler (Creed… (více)

Nový seriál Vince Gilligana našel domov

Nový seriál Vince Gilligana našel domov

25.09.2022

Vince Gilligan už by nemusel do konce života nic dělat a jeho místo na seriálovém výslunní by mu stejnak nikdo nevzal. Po kritických i diváckých hitech Breaking Bad a Better Call Saul je zkrátka… (více)

Josh Brolin vs. nečekaná návštěva

Josh Brolin vs. nečekaná návštěva

28.02.2020

Herec Josh Brolin (Avengers: Endgame) se upsal hlavní roli a taky produkci nového seriálu pro Amazon Outer Range. Na projektu se podílí taky Brad Pitt (12 let v řetězech) a děj se bude točit kolem… (více)

Gillian Anderson jako britská premiérka

Gillian Anderson jako britská premiérka

23.01.2019

Herečka Gillian Anderson známá z kultovního seriálu Akta X nebo televizního Hannibala, byla obsazena do role Margaret Thatcherové ve čtvrté řadě oceňovaného dramatu The Crown. Třetí a čtvrtá řada… (více)