Přátelé

Promo
USA, (1994–2004), 86 h 32 min (Minutáž: 22 min)

Jennifer Aniston, Courteney Cox, Lisa Kudrow, Matt LeBlanc, Matthew Perry, David Schwimmer, James Michael Tyler, Elliott Gould, Christina Pickles (více)

Ponořte se do srdcí a myslí šestice přátel žijících v New Yorku, zkoumajících úzkosti a absurdity skutečné dospělosti. Tento sofistikovaný kultovní seriál nabízí veselý pohled na randění a práci ve velkoměstě. Jak si Rachel, Monica, Phoebe, Joey, Chandler a Ross dobře uvědomují, hledání štěstí často zdánlivě přináší mnohem více otázek než odpovědí. Zatímco se snaží dosáhnout vlastního naplnění, starají se jeden o druhého v této vzrušující době, kdy je možné úplně všechno – dokud máte přátele. (HBO Europe)

Diskuze

Prod1gy

Prod1gy (hodnocení, recenze)

pro toho kdo se uci anglicky ano, ale ostatni, i kdyby videli kazdej dil pratel petkrat, tak z toho nezjisti presnej spelling tech jmen dokud si je nenajdou nekde na netu nebo tak :)

Rofodog

Rofodog (hodnocení, recenze)

Balvanos: chendler ??? nevíš snad jak se to píše ? já ti napovím Chandler je vidět jak dobře znáš seriál, když nevíš ani jak se píšou jména hlavních postav, takže být tebou nehodnotím ho.

SvijanyFan

SvijanyFan (hodnocení, recenze)

jasne ale kdyz vidis kazdej dil dvacetkrat tak to pomalu ztraci kouzlo:) ministra muzu videt kdykoliv...

Balvanos (hodnocení, recenze)

Jo máš pravdu, on tu byl jenom na začátku chytrej že přátelé sou lepší, tak sme se to snažily rozebrat:) Jak sem potkal tvojí mámu nevypadá špatně, ale tyhle vztahový sitcomy...newim radši Vesmírnej Karižrout

SvijanyFan

SvijanyFan (hodnocení, recenze)

imho srovnavat pratele a TBBT je od veci. Jinej styl humoru jinak napsany postavy etc. srovnani se nabizi spis s HIMYM protoze jde stejne jako ve friends o vztahovej sitcom jinak podle me jsou pratele taky priserne preceneny a vylozene zabavny mi prijdou jenom nejaky camea jako bruce a devito

Balvanos (hodnocení, recenze)

Co mluvíš...všechny stresy nejlíp dává joey, a takový ty scény jako.. myslim rachel, že bys měla bydlet s rossem když je to otec.....pche..co to je,?? to je sukničkář? to je zamilovanej kluk?? to je kdo?

Balvanos (hodnocení, recenze)

a prohození rajeshe s leonardem..hm...zajímavé.. jedinej kdo se trochu vyvinul je penny, ale to jen tim že tráví tolik času s bláznama, a ona upravila chování každýho v tom směru, že sheldon víc chápe, leonard je jasnej ten jí prcá, rajesh to nezvládá dál, ten se nemění vubec, a wolovicz si začal díky ní připouštet určitý věci...taky pak zpívá holce.... vim že je to uchylný, ale tak já to prostě dělám...:),

Tom Riddle (hodnocení, recenze)

Něco z toho, co jsi napsal, taky nepopírám. Ross skutečně je ten nejvzdělanější, a přitom je to to největší děcko. Phoebe jde skutečně často z extrému do extrému, od neuvěřitelné naivky až po zralou ženskou. Joey ale není emocionálně vyzrálý, nikdy nebyl. V tom taky spočíval jeho charakter. Joey byl jako velké dítě. Jako dobrák, co se snaží dělat všechno v rámci přátelství, ale přitom si žil mimo realitu vyzrálého života. Pokud jde o Monicu, tak ta hrála na střední škole floorbal, a to jen proto, že zabírala celou branku. A taky hrála Americký fotbal na Gellerovic rodinném poháru. Nejde jí "každý" sport od dětství, naopak při vtipech využili sportů, u kterých nebyla její váha překážkou, ale výhodou. Ostatně i jako při Moničině a Rossově novoročním tanečku, kdy původně Monica chytala Rosse, a ne naopak... Já v Přátelích nehledám žádné moudro. Jen v nich vidím to, co tam skutečně je. Odlehčená realita.

Balvanos (hodnocení, recenze)

jedinej emocionálně vyzrálej člověk je Joey, a ten je napsanej jako absolutní opak..a to samý fíbí...když se něco děje sou jedni z mála rozumnejch, jinak v ostatních rozhovorech sou dementi...hm zajímavé silně rozvrstvená postava..akorát že každá vrstva, jiná lajna...a ros? nejchytřejší, ale největší děcko, uplakánek, Jeho ségra??? nikdy v životě nesportovala protože vypadala jako transportér, ale každej sport jí de už od dětsví..taky zajímavě propracovaný..chápeš?? ty koukáš na seriál pro děti, jako to s těma vodníma panama, a hledáš v tom moudro století...je to prostě mile příjemně sepsanej brak, kterej se tak dlouho točil jenom kuli prachum, slušný sitkomy nemají milion dílů

To máš tak.

Big Bang má příšerně nekonzistentní postavy, které nikdo předem nevymýšlel. Penny byla původně skutečně blbá blondýna, teď je to prostě normální holka. Sheldon byl ujetej, ale nebyl to asociál. Dokonce si i matně vybavuju, že v prvním díle žertoval o masturbaci, kterou tak pravidelně provádí, kdežto o pár dílů později v seriálu už nechápe lidský sexuální pud. Charakter Raje se v podstatě nakonec prohodil s Leonardovým, protože z toho se stal jen přítel Penny. Jediný, kdo je tedy víceméně konzistentní, je Wolowitz.

V Přátelích už v prvním díle byla Rachel ta rozmazlená, Monica ta mateřská, Phoebe ta ujetá, Joey ten hloupý, Chandler ten ironický a Ross ten smolař. Měli dané určité prominentní vlastnosti, které později definovaly jejich charakter. Stávaly se výraznějšími, nebo se naopak přirozeně vyvíjely.

Postavy v Big Bangu do něj byly hozeny jako konkrétní klišovité figurky (blbá blondýna, stydlivý nerd...) a jejich charaktery se spolu s časem nepřirozeně deformovaly proto, že ty původní neposkytovaly prostor pro vtipy.

Pokud jde o Přátelé, není to život. Nejsou vždycky úplně normální a jsou nadnesení. Když jsi ale zmínil ty "zdravě zlé" charaktery, v podstatě každý z přátel (včetně dobráka Joeyho) je občas škodolibý (a obzvlášť Chandler, Phoebe a Rachel). Ale vždycky to nakonec "dobře dopadne" proto, že jejich parta působí jako parta opravdových přátel.

Balvanos (hodnocení, recenze)

Ale to co si tu vypích...to musim uznat si vypsal asi všechny okamžiky z BBT co nejsou vtipný..jo ale taky tu sou situace jako s těma koláčka, hlášky typu, králíčci by mi pak nevěřili...tak bych sežral veškerej salát na zeměkouli a donutil je se na to dívat, který prostě přátelé neumí... a když teda se tady bavíme o postavách?? tobě opravdu příjdou ty postavy uplně normální a jejich chování v každý situaci ok?? ne jako škola v přírodě?

Balvanos (hodnocení, recenze)

ty to nechápeš viď? TBBT všechny postavy někdo vymyslel do podrobna charaktery, a apk pro ně začal psát hlášky, kdežto u přátel se vsadim že na začátku pulka z nich neměla vubec představuju co je jejich postava zač...

Tom Riddle (hodnocení, recenze)

Vydává je někdo, nebo si je píšeš do šuplíku? To se ptám bez ironie, se skutečným zájmem (a tohle je pořád bez ironie).

Tom Riddle (hodnocení, recenze)

Opět se ale vracíme k tomu, že TBBT je založený na hláškách, a ne na postavách. Protože postavy mají jednoduše jen jeden rozměr. A tak autoři všem neustále dokola vkládají do úst v podstatě totéž. Já se zkrátka nebudu třeskutě smát u Sheldonova dvacátého vysvětlování nějaké banální věci jeho geekovskou hatmatilkou, nebudu se smát Rajovi mlčícímu pokaždé, když na něj promluví holka, nebudu se smát tomu, když se Wolowitz posté pokusí neobratně sbalit nějakou holku... Humor Přátel těží z rozmanitosti figur a jejich přirozené interakce, z toho, jak jsou všichni subtilně odlišní. Postavy Big Bangu rozmanité nejsou, jediné barvité interakce probíhají mezi Penny a Sheldonem, a to jsou taky chvíle, kdy se u Big Bangu bavím nejlíp.

Balvanos (hodnocení, recenze)

u tohohle hhumoru si dal někdo tu práci, že si každou hlášku připravil, načasoval, vhodně ji usadil, někdy se sní i trochu pomazlil, většinou hlášky sheldona mají známky obřího komediálního talentu autora.... přátelé nejsou o hláškách od tý doby co čedler začal s monikou, pak už hlášky nestojí za nic...a předtim...no...jakž takž...jestli řešíš promyšlenost jako prcáme spolu a povídáme si a je nám fajn ok, ale mě spíš baví banda geeků, a krásná sousedka:) a jim opravdu věřim, že takhle budou žít furt, ale u přátel jsem čekal nějakej vývoj...a ono nic...zastydlá banda... jenom monika s chandlerem něco málo vybudovali...ehm..

Tom Riddle (hodnocení, recenze)

Jointa, no vidíš, tím se hned všechno vysvětluje. Tak jsi jdi dát pěkně tučnýho špeka, a pak se koukej na sušenkama zhulený pošuky z Big Bangu ;o)

Balvanos (hodnocení, recenze)

promyšlenější....aaaaa..už zase.....já si du ubalitJointa...tohle nejde..když chceš něco říct tak ne tohle...a zrovna bigbang mi přijde jako americkej Reddwarf

Balvanos (hodnocení, recenze)

Tenhle seriál mi neudělal nikdy nic, kdybych tady viděl 60 procent, klidně bych mu dal i čtyry hvězdičky z nostalgie, ale mam takový tušení že tu snad byl jako uplně nejlepší seriál...a to ...klidně si vykruťte krk až z pánve...nikdy..nikdy..nikdy...tohle nejni nejlepší seriál, ani nejlepší sitcom, ani nejlepší americkej sitcom, kvalitativně bych to srovnal asi tak s dva a půl chlapa, průměrný vtipy..

Tom Riddle (hodnocení, recenze)

Každý má právo na svůj názor. Někomu se prostě líbí promyšlení a lidští Přátelé, někomu se líbí jednodušší humor TBBT. Nikdo vám to nebere.

Balvanos (hodnocení, recenze)

Cože?? a jed si tortila chips?? sou kurva hnusný, ale otevřeli jim bránu do celýho světa...pche..komerce, marketing, a kvalita sou rozdílný věci, tohle na mě neskoušej..navíc to byl jedinej seriál s mladejma veselejma lidma v tý době, já jsem se tam viděl taky..jako chendler..jo ale to mi bylo deset..možná třináct.....

viperblade

viperblade (hodnocení, recenze)

Balvanos: Go ahead! :-) Už jsme se tu dlouho nehádali (mimochodem, taky nevím, co na Přátelích všichni mají, HIMYM i TBBT jsou jinde, ale mám zřejmě jiný hodnocení tohohle seriálu)...

Balvanos (hodnocení, recenze)

Oproti tomu v bigbang jsou všichni zdravě zlí, nikdo neni černobílej, a málokdy odhadneš kdo zrovna koho podrazí...ale přátele...sto let stejnej ross, kterej furt mluví stejně a někdy si řikam jestli to neni furt to samý....měli byste se na Big bang theory podívat znova...a osobnost sheldona coopera, genia, egoistického vším pohrdajícího fizyka je pro mě daleko uvěřitelnější, než třeba joey..takhle blbej člověk by skončil na chlastu, někdo tak zoufalej jako ross na drogách, fíbí by přejelo auto, a s monikou by nikdy nikdo nežil...a rachel by chlastala taky...takhle to vidim já, ale asi se nemužu hádat s takovejma profíkama na hloubku lidský duše jako ste vy....já píšu knížky vy kreténi, a docela dobrý mužu říct, a vy mě budete řikat co je mělký...měli by ste se nad sebou zamyslet...já sám uznam na bigbangu dost chyb, ale tohle je fakt brakovina...a za pár let to budete vědět i vy, jakmile vás přehlasujou váš názor se najednou změní, a tenhle starej radši příjdete smazat, aby to nikdy nečet....to je osud vás ovcí, pást se kam vás postaví, než přijdou ovčaci jako já, a vyženou vás:) pak bude te stát zase jinde a bavit se o tom jak tam předtim to bylo na prd..

Tom Riddle (hodnocení, recenze)

Balvanos: ano, koukám na TBBT anglicky. Vícevrstvé postavy? Ano. Každý z party šesti Přátel má jasně danou prominentní vlastnost, ostatně je to sitcom, ale nejsou to ploché figurky, a poskytují tak mnohem více prostoru pro skutečně kvalitní a nepředvídatelný humor a pro sžití se s nimi. Sám jsi řek, jak ohromnej masakr si představíš, když se řekne Sheldon a Raj hrajou karty. A to si představíš proto, že Sheldon a Raj jsou plošší než papír. Žádný dialog, žádná reakce nikoho z nich, tě nemůže už po pár dílech překvapit. Kdyby sis přečetl můj komentář k Big Bangu, který mám mimochodem docela rád, možná by ses mohl zkusit zamyslet zase ty.

Zemřel herec Matthew Perry

Zemřel herec Matthew Perry

29.10.2023

Tvůrkyně Přátel se za sitcom stydí

Tvůrkyně Přátel se za sitcom stydí

03.07.2022

Přátelé bezesporu patří mezi nejoblíbenější seriály, co kdy vznikly, to ale neznamená, že jsou imunní vůči kritice. Sitcom z 90. let si lidé dobírají z mnoha důvodů, snad nejčastěji ovšem kvůli téměř… (více)

Netflix přichází o předplatitele

Netflix přichází o předplatitele