Reklama

Reklama

Oz

(seriál)
  • USA Oz
všechny plakáty
Trailer
USA, (1997–2003), 54 h 37 min (Minutáž: 53–98 min)

Tvůrci:

Tom Fontana

Hrají:

Ernie Hudson, J.K. Simmons, Lee Tergesen, Adewale Akinnuoye-Agbaje, Harold Perrineau, Terry Kinney, Dean Winters, George Morfogen, Rita Moreno (více)
(další profese)

VOD (1)

Série(6) / Epizody(56)

Americký televizní seriál napsaný a vytvořený pod taktovkou Toma Fontany. Vyšlo šest sezón v rozmezí šesti let (1997-2003). OZ je přezdívka nápravného zařízení kdesi ve státech. Mnoho příběhů se odehrává v Emerald City, kde panují podivné pravidla. Zkráceně „Em City“ je experimentální typ vězení. Příběhem nás provází Augustus Hill (Harold Perrineau) bývalý drogový dealer a feťák nyní na kolečkovém křesle. (gruvacek)

(více)

Videa (2)

Trailer

Recenze (97)

Forsberg11 

všechny recenze uživatele

HBO je stroj na skvelé seriály a Oz z roku 1997, o ktorom som až doteraz nič netušil, je toho jasným dôkazom. Keď som sa k nemu náhodou dostal, stačilo mi zopár komentárov a obsah aby som sa do jeho sledovania pustil takmer okamžite. A urobil som veľmi dobre. Oz je jeden z najlepších seriálov aké som mal možnosť vidieť. Teda, zatiaľ ho hodnotím len po dvoch sériách ale nepredpokladám, že by úroveň v nasledujúcich sezónach mala klesať. Ak milujete filmy z väzenského prostredia plné násilia, intríg, drog a charizmatických postáv (poväčšinou vrahov, násilníkov, a podobnej hávede) tak tu si prídete na svoje. A nie len v jednom filme ale hneď v 56 takmer hodinových epizódach. Ach, bože ako sa už teším na tretiu sériu.... 90 %!! Maximálne ma to dostalo... 1. sezóna 90 %, 2. sezóna 95 %, 3. sezóna 90 % moja závislosť na tomto seriále je definitívna. Vývoj postáv je v niektorých prípadoch neskutočný, v niektorých realisticky nepravdepodobný a v niektorých doslova čudný. Baví ma to a drží pri obrazovke celú minutáž každej epizódy. Najlobľúbenejšie postavy zatiaľ: Beecher, Schillinger, Adebisi, Tim McMannus, O´Reilly, Gloria (LaGuerta z Dextera). A keď sme pri tom teší ma, že je tu veľa postáv z neskorších úspešných seriálov a to hlavne z The Wire a Dextera. Už sa teším na príchod Davida Zayasa a Erika Kinga. 4. sezóna 80 %! V štvrtej sérii (bohužiaľ) prichádzame o množstvo hlavných postáv. Viacero dejových liniek sa uzavrie alebo odídu do stratena. Dej sa trochu spomaľuje a keďže má táto séria až 16 častí už to nie je až tak strhujúce dobrodružstvo ako v predchádzajúcich sezónach. Stále je to však vysoko nadpriemerný seriál a starý dobrý, kvalitný Oz... 5. sezóna 75 %! O chlp slabšie ako predošlé série ale stále vysoko v seriálovej hierarchii. Je až neuveriteľné ako sa tvorcom darí držať kvalitu a náboj deja, keďže sa odohráva v podstate celý čas na jednom mieste (s miernymi výnimkami). Násilných a krvavých scén je tu stále fúra a pritom nie sú nijak sprosto samoúčelné. 6. Sezóna (90 %) to všetko ukončila a mne budú títo vagabundi asi aj chýbať. Takýto dobrý seriál z väzenského prostredia sa už len veľmi ťažko objaví. Klobú dole HBO. SPOLU 90 %!! ()

Tom Riddle 

všechny recenze uživatele

HBO skutečně má talent na kvalitní seriály, a i když je v dnešní době všeobecně populárnější Showtime, které produkuje jednu kontroverzní věc za druhou, v mých očích Ozu žádná nekonkuruje. Ani jejich nejslavnější klenot Dexter. Toho nejmenuju náhodou, Oz mi ho totiž v lecčem připomíná. Nejen díky tomu, že Lauren Velez (LaGuerta), Erik King (Doakes) a David Zayas (Batista) jsou členy hlavního castu téhle věznice s maximální ostrahou. Důvodem je, že nás nutí sympatizovat s vrahy a další lidskou špínou. Pročpak se to děje? Rovnou měrou se na tom podílí vynikající scénář s neuvěřitelně propracovaným vývojem postav a dokonalé herecké výkony, chemie mezi představiteli je až magická. Nehledě na to, že... Každý seriál má své tahouny... Weeds má Nancy, Californication má Moodyho, HIMYM má Barneyho a Dexter má.. No Dextera. Oz má tahounů hned několik. Beecher, Schillinger, Said, Adebisi, Keller, Alvarez či bratři O´Reilyovi, tolik hlavních postav, tolik charismatických záporáků a věčně trpících dobráků, že je zkrátka nemožné si nenajít toho svého a totálně se do něj nezamilovat. A to teprv jednomu (diváku) začne peklo. Bude sjíždět jeden díl za druhým, aby zjistil, jak se z toho jeho oblíbenec vylíže, a to se často nestává. Tom Fontana bez uzardění oddělává jednoho hlavního hrdinu za druhým a chudák divák už se jen třese, co přijde příště. Zpravidla to totiž bude ještě drsnější a temnější. Tenhle duševní masochismus mi zase evokuje mou srdcovku, Nip/Tuck. Ten taky s potěšením nechal svoje hrdiny vláčet bahnem a testoval, co všechno divák snese. Oz umně spojuje to nejlepší z obou a výsledkem je to jediné pravé seriálové vězení. Prison Break? Pche. Kdo neviděl Oz, neviděl nic. ()

Reklama

Hwaelos 

všechny recenze uživatele

Je trochu škoda, že jsem tenhle seriál nesledoval před lety, když byl novinkou. Dneska už je jeho formát trochu zastaralý a přiznejme si, v konkurenci současných hyperrealistických dramat HBO působí trochu rozmělněným dojmem. Přesto hlavní devíza sérií HBO, totiž dobrý scénář, zůstala zachována. Zřejmé jsou pokusy o inovaci klasické struktury vyprávění přidáním vypravěče, který nás dějem provází a upozorňuje na bolestivá místa amerického sociálního a vězeňského systému. Nemůžu se ale ubránit dojmu, že vyprávění často zbytečně retardují. ()

Pumiiix 

všechny recenze uživatele

Z první série mám veskrze kladné pocity, prostředí ve kterém se děj odehrává je dobré a věrohodné. Ovšem uvěřit, že by někde ve světě OZ – Em City fungovalo, tak jak je to ukázané v tomto seriálu je těžké…Herci jsou s citem obsazení (všechny rasy), hrají dobře a nepřehrávají a i když jsou to vrazi, dealeři a všelijaká verbež, dokážete si k nim po pár dílech vybudovat určitý vztah. Já si nejvíce oblíbil Beechera (Lee Tergesen) a Adebisiho (Adewale Akinnuoye-Agbaje). Poslední díl první série je nejlepší a nemá chybu, díky němu se alespoň na druhou sérii doopravdy moc těším. 8/10. Edit (17.7.2011) - Druhá série si drží kvalitativní laťku stejně vysoko jako předchozí a proto hodnocení neměním. Oz budu sledovat dále. 8/10. Edit (28.7.2011) - Třetí série 10/10. ()

Dan9K 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Během sledování Ozu mě po celou dobu napadalo jedno slovo: kamery! Copak nemají v celém vězení ani jednu kameru? Seriál je to napínavý a snad s jedním z nejlepších pilotů vůbec. Asi nikdy jsem se nezažral do seriálu takhle rychle. Jednotlivé charaktery jsou skvělé a jejich vzájemné interakce, to člověk ani nedýchá, nebo to raději na chvilku stopne. (především trojice Beecher, Keller a Schillinger, to je trojúhelník, na který se nezapomíná). Jenže po seriálovém vrcholu, první půlce čtvrté série, přijde hluboký propad v půlce druhé a seriál se z toho až do konce nevyhrabe. Najednou začne vyplouvat na povrch mnohem více, jaká je to vlastně celkově blbost. Nic v tom seriálu nemůže skončit nijak pozitivně. Už když to vypadá, že se něco skutečně pozitivního stane, v dalším díle se stane strašný průšvih. Spory se tu řeší 5 způsoby, přičemž četnost je ve výčtu stoupající - 1. vyhrožovat, 2. zbít, 3. zabít, aby to vypadalo jako nehoda, 4. zabít tak, že uplatím bachaře, 5. zabít před zraky všech. Spousta lidí tu píše, jak je to reálné, jak je to ryzí, syrové, že to takhle ve vězení chodí. To mi přijde hodně vtipné. S průměrem 1,5 vraždy na jeden díl, jak dlouho by takové vězení asi fungovalo? Po první sérii by každé takové vězení zavřeli. V Ozu už se potom vražda ani neřeší, možná tak, když zabijí někoho skutečně důležitého, jinak je to úplně rutina. Za vraždu si sednete na pár dní na samotku a pak se jede dál. Trocha konkrétních statistik nikdy neškodí, trochu spoilery, ale žádná konkrétní jména. V prvním díle se seznámíme celkem s 18 vězni. 10 z nich v průběhu seriálu zemře násilnou smrtí, 5 z nich se dočká konce posledního dílu, 1 je popraven a 2 v průběhu vymizí a nic o nich nevíme. Statistiky reálného světa: 5 vražd v amerických věznicích na 100 000 lidí za rok, což je o 0,7 víc, než na americké svobodě. Vězení jako Oz, s takovouhle úspěšností nápravy vězňů a jejich začlenění do společnosti, není realita, je to pohádka pro dospělé a tak je to potřeba brát. Je to velká seriálová událost, nejspíš i první velký seriál HBO, spousta skvělých herců tu začla své kariéry, ale prostě jak jsem byl nejdřív nadšený, tak na konci jsem přeplněn spíše pochybnostmi. ()

Galerie (65)

Zajímavosti (22)

  • Miguel Alvarez (Kirk Acevedo) má velké černobílé tetování růže na zadní straně ruky. Jeho umístění se však během průběhu seriálu střídalo mezi pozicí na pravé a levé ruce. (CRYPT)
  • Craig muMs Grant, představitel Arnolda 'Poety' Jacksona, si napsal všechny básně, které v seriálu četl, sám. (Vikess)
  • Chuck Zito se prvně účastnil konkurzu na motorkáře, jelikož měl ve skutečnosti status Veterána Hell's Angels, které opustil v roce 2005. Kvůli jeho silnému newyorskému přízvuku si Tom Fontana myslel, že lépe zapadne k Italům. (Vikess)

Související novinky

Sirotek Thor konečně adoptovaný?

Sirotek Thor konečně adoptovaný?

29.12.2011

Nejdřív se na něj vykašlal režisér jedničky Kenneth Branagh, pak televizní tvůrce Brian Kirk a nedávno kvůli obvyklým „tvůrčím neshodám“ i Patty Jenkins (Zrůda). Následně studio Marvel oslovilo další… (více)

Reklama

Reklama