Reklama

Reklama

Oz

(seriál)
  • USA Oz
všechny plakáty
Trailer
USA, (1997–2003), 54 h 37 min (Minutáž: 53–98 min)

Tvůrci:

Tom Fontana

Hrají:

Ernie Hudson, J.K. Simmons, Lee Tergesen, Adewale Akinnuoye-Agbaje, Harold Perrineau, Terry Kinney, Dean Winters, George Morfogen, Rita Moreno (více)
(další profese)

VOD (1)

Série(6) / Epizody(56)

Americký televizní seriál napsaný a vytvořený pod taktovkou Toma Fontany. Vyšlo šest sezón v rozmezí šesti let (1997-2003). OZ je přezdívka nápravného zařízení kdesi ve státech. Mnoho příběhů se odehrává v Emerald City, kde panují podivné pravidla. Zkráceně „Em City“ je experimentální typ vězení. Příběhem nás provází Augustus Hill (Harold Perrineau) bývalý drogový dealer a feťák nyní na kolečkovém křesle. (gruvacek)

(více)

Videa (2)

Trailer

Recenze (97)

HonzysKISS 

všechny recenze uživatele

OooooZ. Oswaldova věznice s nejvyšší ostrahou, Smaragdové město má svá pravidla, dodržovat denní rutinu, poslouchat kdy spát, kdy jíst, kdy chcát, žádné řvaní, žádné bitky a žádné mrdání. Neskutečně natočený seriál. Opravdu se jedná o brutální počin. Objevilo se tu do detailu všechno, co byste chtěli ve vězení vidět. Výroba zbraní, samotky, tresty smrti, pašování všeho možného, návštěvy, podplácení bachařů, různé sportovní aktivity, rasovou nenávist atd. Hned od začátku seriálu je vypravěč, který vám říká o tom, jak se v Oz žije. Detailně ukazuje to, za co je každý vězeň odsouzen, kdy může být na podmínku propuštěn a občas podá i nějakou zajímavost ze světa. Tenhle styl vypravování se povedl na jedničku. Jinak nejvíc mě zaujala atmosféra. Téměř celé je to skutečně natočené pod jednou velkou střechou. Nejdřív jsem se strašně bál 4:3 zobrazení a staré VHS kvality, ale nakonec to tomu dalo tu perfektní atmošku. Jako by byl celý seriál opravdu stísnění a nebezpečný. Když se někdy objeví záběr z venku, tak mi občas naběhla husina. Místy to má taky skvělý humor. Třeba když byl kanibal u zubaře, to bylo parádní. Všechny postavy jsou naprosto precizní. Každý se tam hodí. Neukázal se snad nikdo, kdo by mi vyloženě překážel. Možná kromě jedné nepříjemné a ultrahnusné bachařky. Nejdůležitější tu jsou určitě války gangů. Je vážně super sledovat, jak jdou po sobě všichni dohromady. Jsou tu mafiáni, muslimové, negři, nacisti, motorkáři, mexikánci atd. Krásná ještě doba, kdy se tohle mohlo bez problému natočit. Za zmínku stojí i zaměstnanci věznice, je to skoro jedna velká rodina. Co mi krapet vadilo, tak mi někdy přišlo přehnané, jakou vězni mají volnost. Můžou mít své oblečení, starat se o poštu, chodit sem a tam, tohle mi nepřišlo úplně věrohodné. Jasný, od toho je experiment Smaragdového města, ale i tak. Potom mi tu chyběl soundtrack. Hudební motiv jako bubnování k tomu dost sedí, ale časem se to omrzí. A poslední věc, tak první tři série jsou naprosto výborné, pak už mi to pomalu začalo v něčem dosti vadit, hlavně co se týče vývoje postav, nebudu říkat konkrétně co. Ale i tak to nadále bylo suprově sledovatelné. Ještě jedna menší věc, tak připravit se na to, že je tu skutečně moc buzerantů. Mnohokrát šlo vážně jen o kokoty sem kokoty tam, ale neberu to samozřejmě jako mínus, jenom zajímavost. Naštěstí to maličko vynahrazuje televizní pořad prsaté slečny Sally a jedné půvabné vražedkyně. 90/100 ()

FFilipCZ 

všechny recenze uživatele

Uff..byla to dlouhá doba, odhaduji tak rok, rok a půl, než jsem tenhle diamant mezi seriály dokoukal. Oz totiž není ten typ seriálu, který byste zhltli za pár volných večerů - aspoň já to tak neměl. Někdy jsem měl i měsícovou pauzu, než jsem na něj "dostal chuť" jindy jsem zase dal 6 dílů za sebou. Sestra Peter Marie, Keller, Beecher, Busmalis, Reebadow, Shillinger, Adebisi, bratři O'Reilyové, McManus, Glyn a mnoho a mnoho dalších. Co postava, to v podstatě hlavní hrdina a skvělý herecký výkon. Když už jste si mysleli, že víte všechno a nemůžete nic očekávat, přišla nová postava, nový vězeň, dozorce. Když jste si mysleli, že někdo nepřežije ani den, vydržel třeba celou sérii a pak, když to čekáte nejméně.... Jedno překvapení za druhým. Perfektní psychologický rozvoj postav. A pokud jste se někdy ztráceli nebo potřebovali menší rekapitulaci, případně jen porozumět souvislostem v jednotlivých dílech, vždy tu pro vás byl Augustus Hill, tajemný "nevýrazný" vězeň na vozíku, který nás provázel díl co díl - to jsem velice ocenil. Jsem hrdý na to, že jsem měl možnost tenhle neobyčejný seriál vidět a lhal bych, kdybych řekl, že mne nepoznamenal. ()

Reklama

Yoss 

všechny recenze uživatele

Nie je to seriál pre citlivé povahy a ľudí, ktorí sa topia v depkách. Keď som videl prvé časti Prison Breaku, povedal som si, uff, tak toto sa tvorcom podarilo. No iba do momentu, kým som nezhliadol OZ. Až som mal niekedy pocit, že sa tu niekto niečím nechal inšpirovať... Drsné, provokujúce, šokujúce, tvrdé - čo iné by ste chceli z väzenia, kde máte pohromade vrahov, náckov, nadopovaných čiernych, agresívnych žltých, uhladených, ale o to nebezpečnejších taliánov, homosexuálov, transvestitov... a príbehy takejto lúzy vytvárajú jeden z najlepších seriálov, aký som kedy videl.. a zachvíľu si ho s chuťou pozriem opäť. PS: Vynikajúcim príkladom toho, čo sa môže stať z človeka za múrmi väzenia, je právnik Tobias Beecher. ()

Bachy 

všechny recenze uživatele

Sám od sebe bych se asi do seriálu z vězeňského prostředí nezavrtal. Myslel jsem, že už je tohle téma trochu vyčerpané. No, dostal jsem na hubu. To hodnocení tady nelže nebo je možná ještě trochu podsazené. Nejdřív jsou vám lhostejní a některé nesnášíte, nakonec je milujete všechny. Kdo kdy řekl, že má rád, když se budují charaktery musí být i třeba násilím dokopán k OZu. Tak jako já. Citově mě to promlátilo od nenávisti, přes závislost k úžasu. Netuším, jestli jsem někdy viděl většího bastarda než je v OZu, jestli jsem někdy ve filmu či seriálu dostal lepší "lovestory" nebo prožil silnější lítost nad smrtí postavy. Kolik z těch 56ti dílů bylo slabších? 3? Možná 2? Ano, spoustu z toho můžeme vidět jinde a třeba i líp. Některé dějové zvraty vám budou připadat jako výtvor hlavy pošahané, jenže to zaštiťují ty předem avizované dokonalé charaktery a pak je všechno ostatní šumák. Pustil bych Schillingera ven. Myslel jsem si, že mám v OZu pár oblíbenců. Na konci seriálu jsem zjistil, že jich bylo taaaaak moc. Když někdo dokáže vybudovat tak silnou auru okolo tak velkého počtu postav, je pak nádherná scéna každá, kde se dva či více z těch vykreslenějších pustí do jakékoliv interakce. Tohle bylo pro mne velké překvapení a pořádný objev. Je to největší majstrštyk J. K. Simmonse, je to nechutné, hnusné, odporné a dokonalé. Zakousávat pomalu. Nehltat. ()

Dan9K 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Během sledování Ozu mě po celou dobu napadalo jedno slovo: kamery! Copak nemají v celém vězení ani jednu kameru? Seriál je to napínavý a snad s jedním z nejlepších pilotů vůbec. Asi nikdy jsem se nezažral do seriálu takhle rychle. Jednotlivé charaktery jsou skvělé a jejich vzájemné interakce, to člověk ani nedýchá, nebo to raději na chvilku stopne. (především trojice Beecher, Keller a Schillinger, to je trojúhelník, na který se nezapomíná). Jenže po seriálovém vrcholu, první půlce čtvrté série, přijde hluboký propad v půlce druhé a seriál se z toho až do konce nevyhrabe. Najednou začne vyplouvat na povrch mnohem více, jaká je to vlastně celkově blbost. Nic v tom seriálu nemůže skončit nijak pozitivně. Už když to vypadá, že se něco skutečně pozitivního stane, v dalším díle se stane strašný průšvih. Spory se tu řeší 5 způsoby, přičemž četnost je ve výčtu stoupající - 1. vyhrožovat, 2. zbít, 3. zabít, aby to vypadalo jako nehoda, 4. zabít tak, že uplatím bachaře, 5. zabít před zraky všech. Spousta lidí tu píše, jak je to reálné, jak je to ryzí, syrové, že to takhle ve vězení chodí. To mi přijde hodně vtipné. S průměrem 1,5 vraždy na jeden díl, jak dlouho by takové vězení asi fungovalo? Po první sérii by každé takové vězení zavřeli. V Ozu už se potom vražda ani neřeší, možná tak, když zabijí někoho skutečně důležitého, jinak je to úplně rutina. Za vraždu si sednete na pár dní na samotku a pak se jede dál. Trocha konkrétních statistik nikdy neškodí, trochu spoilery, ale žádná konkrétní jména. V prvním díle se seznámíme celkem s 18 vězni. 10 z nich v průběhu seriálu zemře násilnou smrtí, 5 z nich se dočká konce posledního dílu, 1 je popraven a 2 v průběhu vymizí a nic o nich nevíme. Statistiky reálného světa: 5 vražd v amerických věznicích na 100 000 lidí za rok, což je o 0,7 víc, než na americké svobodě. Vězení jako Oz, s takovouhle úspěšností nápravy vězňů a jejich začlenění do společnosti, není realita, je to pohádka pro dospělé a tak je to potřeba brát. Je to velká seriálová událost, nejspíš i první velký seriál HBO, spousta skvělých herců tu začla své kariéry, ale prostě jak jsem byl nejdřív nadšený, tak na konci jsem přeplněn spíše pochybnostmi. ()

Galerie (65)

Zajímavosti (22)

  • Ruka, která je tetována v úvodních titulcích, patří zakladateli série Tomu Fontanovi. (Vikess)
  • Lee Tergesen, představitel Tobiase Beechera, při natáčení scény v první epizodě, kdy buší na stěnu cely, přišel o cit v obou ukazováčcích. (Blz2g)
  • Mnoho tetování, která jsou v seriálu k vidění, je skutečných. Maskéři tak neměli příliš práce například s Christopherem Melonim, Chuckem Zitem nebo Deanem Wintersem. (CRYPT)

Související novinky

Sirotek Thor konečně adoptovaný?

Sirotek Thor konečně adoptovaný?

29.12.2011

Nejdřív se na něj vykašlal režisér jedničky Kenneth Branagh, pak televizní tvůrce Brian Kirk a nedávno kvůli obvyklým „tvůrčím neshodám“ i Patty Jenkins (Zrůda). Následně studio Marvel oslovilo další… (více)

Reklama

Reklama