Reklama

Reklama

Zdivočelá země

(seriál)
Česko, (1997–2012), 41 h 15 min (Minutáž: 52–107 min)

Režie:

Hynek Bočan

Předloha:

Jiří Stránský (kniha)

Hrají:

Martin Dejdar, Jana Hubinská, Jakub Zdeněk, Jiří Langmajer, Jakub Wehrenberg, Jan Teplý ml., Radim Kalvoda, Zbyněk Fric, Václav Chalupa, Čestmír Řanda ml. (více)
(další profese)

Série(4) / Epizody(45)

Obsahy(1)

Úspěšný dobrodružný seriál ČT, který vznikl na podkladě dvou románů spisovatele Jiřího Stránského "Zdivočelá země" a "Aukce". Dvacet dílů seriálu vypráví o letech pro naši zemi velmi důležitých a rozhodujících - o dramatickém, politicky i lidsky konfliktním osídlování českého pohraničí v prvních týdnech po osvobození v roce 1945 až po padesátá léta, plná politické zvůle a bezpráví. Příběh, v jehož středu stojí bývalý západní letec Antonín Maděra a parta sotva odrostlých mládenců, je zasazen do našeho pohraničí, do Krušných hor i časů. Sem se totiž vrací z Anglie hlavní hrdina, aby v rodné vsi zapomněl na útrapy i hrůzy války a mohl tu "žít, pracovat a mít rád své bližní", jak sám říká. Že přichází do jiného Svatého Štěpána, než byl ten, který musela jeho rodina v roce 1939 opustit, tušil. Ale to, co ho zde opravdu čeká, nemohl odhadnout ani ve svých nejbujnějších představách. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (276)

Thommie 

všechny recenze uživatele

U tohoto seriálu mě to mrzí strašně, ale musím říct, že zpracování je podprůměrné. Scénář je velmi ubohý. Ovšem téma osudů rodiny a přátel západního letce je velmi hluboké. Jsou tam momenty, které vystřižené do klipu by představovaly vrchol českého filmu, ale jinak občasné zářící jiskry oheň nezapálí... ()

mchnk 

všechny recenze uživatele

Dosti věrohodný obraz událostí v ČSR po roce 1945. Řada skvělých herců a vynikající prostředí, které by si ovšem zasloužilo větší finanční podporu. Maděra jako ztělesnění kruté nespravedlnosti režimu i odhodlaní straníci, kteří chtěli budovat bez násilí. Určitě se nejedná jen o jednostranný, čistě proti-komunistický pohled. A nakonec i režisérova zkušenost je v seriálu znát. ()

Reklama

mzss1 

všechny recenze uživatele

Starší, známý a úspěšný český seriál. Mě teda moc nenadchnul, ale rozhodně když není na co se v televizi dívat, tak zabaví. Seriál jasně mapuje situace, které se odehrávali v oné době. herecké obsazení je na tom výborně - to je největší klad. Dejdar mě bavil nejvíc. Takže celkově hodnotím na solidních 65% = *** ()

dr.fish 

všechny recenze uživatele

Po léta jsem se tomuto seriálu vyhýbal v obavách z plytkosti a směšnosti. Zbytečně. Mohli bychom sice najít spousty much, ale celkově seriál obstojí na jedničku. Jako svědectví doby je ojedinělých dokladem stavu společnosti v poválečných letech, a také pomníkem našim letcům, kterých si po Sametové revoluci nikdo od filmu moc nevšímal. Oproti bakelitově ein-kessel-buntesovému seriálu Vyprávěj, zde narazíme opravdu na realitu a ne na zidealizovaný komunismus levného piva a másla. Chvílemi mi z toho bylo i na blití. Historii své země ale musíme přijmout takovou, jaká byla. Musí se o ní ale mluvit a točit filmy. Jinak za pár let nikdo nebude vědět odkud jsme přišli....90% P.S. Třetí série nadále drží vysokou laťku, takže zařazuji mezi oblíbené. ()

Sinn 

všechny recenze uživatele

Pro mě velice silný seriál, sledovat jako malej prcek krásu přírody, život na ranči s koníkama a zábavnou pohodu, která se změní kvůli rudejm sviním...to mě hodně dostávalo. Teď už vidím i nějaké ty chybičky, ale pořád je to jeden z nejlepších seriálů vzniklých u nás. A za geniální hudbu si pátou hvězdičku rozhodně zaslouží, díky Martičce mi běhal mráz po zádech nejednou. ()

Galerie (354)

Zajímavosti (129)

  • Nápis na bráně pracovního lágru je: „Prací ke svobodě.“ Na branách koncentračních táborů v Německu byly obdobné nápisy, jako například: „Arbeit macht frei.“ Překrucováním původního významu je dnes chápáno jako cynické heslo, které zesměšňuje oběti a zastírá nelidské zacházení v koncentračních táborech, v nichž nucená práce sloužila k podrobení, vykořisťování, ponižování a vraždění lidí. Původ tohoto hesla je u filozofa Søren Kierkegaarda, který napsal toto: „Povinnost pracovat, abychom mohli žít, je projev svobody. Právě prací se člověk osvobozuje, prací se stává pánem země, prací konečně dokazuje, že je nad přírodou.“ (sator)
  • Původně tvůrci seriálu neplánovali adaptovat celou stejnojmennou knihu (1970) Jiřího Stránského, ale jen její začátek, tedy události let 1945 a 1946. Když však Hynek Bočan řekl tehdejšímu generálnímu řediteli České televize Ivu Mathému, že se to do šesti epizod nevejde a dle produkce by na další nebyly peníze, ten na to odpověděl: "Nevadí, pište! Toho si nevšímejte, to je naše starost." (JoranProvenzano)
  • Ve třetí sezóně na začátku třetího dílu je v pozadí vidět motorka. Jedná se o značku ČZ 250 typ 471, ve skutečnosti však byla výroba tohoto modelu zahájena až v roce 1974. (Philoun1)

Související novinky

LFŠ ocení Hynka Bočana a Milana Lasicu

LFŠ ocení Hynka Bočana a Milana Lasicu

28.05.2019

Letní filmová škola Uherské Hradiště, která se letos koná v termínu 26. července až 4. srpna, přivítá dva významné představitele česko-slovenské kinematografie – režiséra Hynka Bočana a herce Milana… (více)

Podzimní televizní boj

Podzimní televizní boj

13.08.2012

Skromný český televizní píseček se dočká zanedlouho dalšího boje o sledovanost, především na poli komerčních seriálů. Dvě nejsilnější komerční televize vsadily na školní prostředí (TV Nova seriálem… (více)

Reklama

Reklama