Star Trek: Nová generace

• Česko Star Trek: Příští generace (více)
USA, (1987–1994)

Tvůrci:

Gene Roddenberry

Předloha:

Arthur Conan Doyle (kniha)

Scénář:

Ronald D. Moore, Brannon Braga, René Echevarria, Joe Menosky (více)

Patrick Stewart, Jonathan Frakes, LeVar Burton, Michael Dorn, Marina Sirtis, Brent Spiner, Gates McFadden, Wil Wheaton, Denise Crosby, Whoopi Goldberg (více)

Posádka hvězdné lodi USS Enterprise pod vedením kapitána Jeana-Luca Picarda zkoumá galaxii a ve 24. století podporuje mír mezi soupeřícími mimozemskými civilizacemi. (SkyShowtime)

Recenze uživatele majo25 k tomuto seriálu (182)

Náhle člověkem (1990) (S04E04)

Fajn námet s tínedžerom, ktorý patrí do oboch svetov, aj keď si to pýtalo viac akcie, napr. vesmírny konflikt s Talariánmi. ()

Vzpomeň si na mě (1990) (S04E05)

Epizóda zameraná na doktorku, aj keď ona bude riešiť väčší problém ako len medicínsky. Až do vyzradenia pointy je to jednoducho magnific - ako sa postupne stráca čoraz viac postáv a nikto si ich nepamätá a ešte to zazeranie kolegov - šibnutosť visí vo vzduchu. S pointou to síce mierne klesá a už sa rieši iba ako z toho von, ale aj tak parádna jazda. ()

Odkaz (1990) (S04E06)

Začiatok so vstupom do vojnového konfliktu na nejakej planéte nevyzeral ktovieako zaujímavý, resp. nebol ničím originálny, ničím, čo tu už nebolo. Ale postupom času aj vďaka zrade ktorá visela vo vzduchu a čiastočným zameraním sa na Datu a jeho vnímania ľudí a ich emócií to dostalo správnu šťavu a dej dobre odsýpal. Nechýbalo veľa a Datu by pretiahla aj druhá sestra z rodu Yarových. ()

Opět spolu (1990) (S04E07)

Stretnutie po rokoch. K'Ehleyr poslednýkrát na scéne a ja hovorím, dobre. Dva či trikrát stačilo. Opäť nahliadnutie pod klingónsku pokrievku a opäť sa divák dozvedá viac o klingónskom svete. Čerečniškou v závere je (zradca) Worf a jeho pomstou vyvolaný súboj na život a na smrť s iným Klingónom, a musím povedať, že veľmi zdarilý. Worfov syn bol ale už zbytočnosť. ()

Futurum Imperfektum (1990) (S04E08)

Budúci čas. Super začiatok, len keď tá budúcnosť začala mať viac a viac múch, prestávalo ma to tak baviť. Povýšenia, Raikerov syn, Ferengi na mostíku, väčšina postáv sa takmer nezmenila, atď...preto mi celkom prišiel vhod zvrat v podobe Romulánov a "vymývania" mozgu (niečo podobne ako sa pokúsili aj Goauldi v Hviezdnej bráne). Druhý zvrat bol už ale myslím priveľa. ()

Poslední úkol (1990) (S04E09)

Dvojlinková epizóda, z ktorej bola rozhodne zaujímavejšia tá o ztroskotancoch a takmer beznádejnom boji o vodu a životy. Konečne točená aj v exteriérovom prostredí, čo je pri NG takmer nezvyk. Druhá o odpravení rádioaktívneho "odpadu" nebola nič moc, pravdepodobne bola iba výplňou. Asi sa lúčime s jedným zo stabilných členov posádky Enterprise - Wesleym, ktorý bol v seriáli od jeho počiatku. ()

Ztráta (1990) (S04E10)

Strata. Terapeuti sú najhorší pacienti...teda až po lekároch. Epizóda zameraná na Troiovú a jej stratu empatického zmyslu. Pekná paralela s dvojrozmernými "bytosťami", ktoré so sebou berú Enterprise do "lepších" zajtrajškov. Zaujímavé, že 2D rozmer má oproti 3D rozmeru navrch. ()

Datův den (1991) (S04E11)

Data-u mám rád a aj humor s ním spojený. Tu je ten humor doplnený aj o analytické poznávanie sveta okom androida, čo pôsobí pre diváka pútavo a originálne. Dve "vedľajšie" linky nie sú na obtiaž, ale minimálne tá o špiónke by si zaslúžila samostatnú epizódu a tá so svatbou...vlastné tá na obtiaž bola. O'Brian v roli zamilovaného snúbenca je skoro až zlý vtip. ()

Zraněný (1991) (S04E12)

Začiatok vlažnejší, ale po nástupe Boba Guntona to naberá na grádoch. O'Brian dostáva ešte väčší priestor. ()

Každému po zásluze (1991) (S04E13)

Aké je to stretnúť sa s bohom, či skôr s jeho opačným pólom? Má to dobrú zápletku, má to gule a miestami aj vydarený vtip, ale okrem odľahčenému priebehu tomu čosi chýbalo, napr. napätie. Data si po epizódach, kde hral "obvineného" tentoraz zahral sudcu. O jeho objektivite ani netreba pochybovať. ()

Stopy (1991) (S04E14)

Po rozpačitom úvode s už dosť otrepaným Piccardovým vracaním sa na rekrepalube do gangsterského knižného sveta 40. rokov 20. storočia sa zápletka veľmi pekne rozhýbe. Odkrývanie tajomstva a znaky vedúce k Datovej zdrade sú príjemne mysteriózne a záver pekne napínavý. ()

První kontakt (1991) (S04E15)

Vynikajúca zápletka s vytváraním kontaktu s novou civilizáciou, navyše snímaná z pohľadu ešte vesmírom nepobozkanej civilizácie a ich vnútorného zápasu, kam sa vydať v budúcnosti. Síce je divné, že kontaktáž robí bádaterľská loď Enterprise, ako aj to, prečo sa kontaktoval aj lodný komandér Rijker, ale pre výsledok to nemá nejaký negatívny vplyv. Rijker ako vesmírčan sa stíha kontaktovať s domorodkyňou aj v dvojzmyselnom význame. To je našťastie jediný vtipný moment epizódy. ()

Dítě Galaxie (1991) (S04E16)

Epizóda zameraná na Jordiho a jeho ľubostné vzťahy. Černoškovi sa zachcelo belošky, ako keby na lodi nebolo dosť z jeho rasy. Mohli ale vybrať aj niekoho krajšieho ako je bradavicová inžinierka. Každopádne, má to aspoň humor a Jordi dávno nemal toľko priestoru. Vedľajšia linka s vesmírnym pôrodom a následným energetickým "kojením" bola trochu vágna, ale v startrekovskom univerze, ktorý má spoznávať aj nové formy života, určite namieste. ()

Noční můry (1991) (S04E17)

Život bez snenia prináša nočné mory. Ide predovšetkým o atmosferickú epizódu s pekným sci-fi elementom lode z inej dimenzie a svojskou komunikáciou. Akurát ten jednoducho vyriešený záver bol slabší. Viac ale ako Troiovej tápanie v snoch ma bavilo Datove vyrešenie problému a vôbec jeho osoba ako zastupujúceho kapitána Enterpise. Čo by si bez neho posádka počala...a nie prvýkrát. Androida na palubu každej hviezdnej lode! ()

Záhadná zmizení (1991) (S04E18)

"Nezmizli, len ich nie je vidieť." Až na lacnejší vyznievajúci záver aj s pomocou dobrých masiek zdarilá sci-fi zápletka premeny v "neviditeľného" tvora. Možno si to žiadalo viac napätia alebo pocitu ohrozenia, ale aj tak fajn. Len taká nedomyslenosť: je dosť divné, keď Jordiho nemôžu skenery na lodi nájsť, keďže senzory pravdepodobne monitorujú pozíciu jeho komunikátora a nie Jordiho samotného, a komunikátor na šatách predsa na lodi ostal, resp. by signalizoval, že je bez svojho majiteľa. ()

Entý stupeň (1991) (S04E19)

Síce je to opäť s babrákom Barclaym, našťastie sa ale epizóda prehupne do zaujímavého a našlapaného módu a má tiež dobrú atmosféru. Záver je síce jednoduchý, ale výrazne to nekazí. ()

Amorek (1991) (S04E20)

Viacmenej zbytočná epizóda. Začiatok fajn, po nástupe Q to upadá a nastupuje obohraná komediálna platňa, v ktorej si Q opäť raz robí z posádky Enterpise švandu. Záver s presunutím sa do Sherwoodskeho lesa je ešte slabší. Áno, niektoré vtipy sú podarené (Worf versus mandolína), ale z lepšieho priemeru epizódu nevytrhávajú. Je úsmevné, ako si prieskumná partička z 25. storočia bez svojich technologických vychytávok nevie poradiť v 12. storočí, resp. vie, ale LTT. O zle zamaskovaných šermiarskych dvojníkoch nehovoriac. ()

Polní soud (1991) (S04E21)

Epizóza bez akcie či napätia, dokonca aj bez typickej hard sci-fi témy, napriek tomu má čo ponúknuť hlavne svojou silnou témou a nadčasovým posolstvom. Piccardovi výborne sekunduje už postaršia kedysi veľmi známa Jean Simmonsová. Len by ma zaujímalo, ako by to dopadlo, ak by pri "vypočúvaní Piccarda" nebol ten admirálny výpomocník z flotily. ()

Půl života (1991) (S04E22)

Začiatok so strašne otravnou Trojovej matkou ma síce nenadchol, ale prehupnutí sa do filozofickej roviny to aj  napriek absencii akéhokoľvek napätia či akcie malo príjemnú dohru. Tak suprovo opisovali onú rozlúčku zo životom po 60-ke, až ma takmer mrzelo, že my na Zemi nič také nemáme, aj keď 70-tka by bola lepšie číslo. ()

Hostitel (1991) (S04E23)

Už nielen Riker z posádky Enterprise sa stará o medzidruhový styk. Ide to aj doktorke a chudák Data, ako jediný nič netuší. To by som o doktorke nepovedal, že po 10 dňoch od zoznámenia skočí niekomu do postele. Čo by asi tomu povedal Wesley? Naviac, keď si klofla "Goaulda". Pre ST univerzum to nie je žiadna novinka, tuším, že v TAS-ke sa symbiotický druh už objavil. Napriek šokantnosti je táto časť epizódy celkom zaujímavá, na rozdiel od nudnejšej mediátorskej časti o diplomatickom riešení konfliktov medzi znepriatelenými rasami v pozadí, ktoré sa v Novej generácii vyskytli už niekoľkokrát. ()

Zemřel herec David Warner

Zemřel herec David Warner

25.07.2022

Patrick Stewart se vrací do Star Treku

Patrick Stewart se vrací do Star Treku

06.08.2018

Patrick Stewart (Logan, Green Room) si zopakuje svoji nejslavnější roli kapitána kosmické lodi USS Enterprise Jeana-Luca Picarda ve zbrusu novém Star Trek seriálu od CBS All Access. Detaily o příběhu… (více)

Zemřel David Ogden Stiers z MASHe

Zemřel David Ogden Stiers z MASHe

04.03.2018

Star Trek po česku!

Star Trek po česku!

22.07.2007

Asi bychom jenom ztěží našli kultovnější sci-fi sérii, než je Star Trek. V úvahu připadá ještě Lucasovy Hvězdné války, ale ty nemají tak bohatou historii. Už tomu bude 41 let, kdy byl první díl Star… (více)