Červený trpaslík

• Velká Británie Red Dwarf
Velká Británie, (1988–2020), 36 h 11 min (Minutáž: 25–90 min)

Kamera:

Ed Moore, Ian Adrian

Luqi

V podstate je to len úchylný anglický humor v amatérsko-naivnom prevedení...... No ale ako je možné, že to také skvelé? ()

mh.mail

80% - Když seriál běžel v televizi, díval jsem se namátkově pouze na pár dílů (a nikoliv od začátku). Tenkrát jsem trochu nechápal to nadšení spousty diváků. Teď jsem si koupil všech osm sérií na DVD a dívám se. Zasměju se dost, i když ne vždycky, když se ozve kašírovaný smích z reproduktorů. A chápu, proč je tento seriál kultovním. Asi jako Cimrmani: Buď jste na stejné vlně, a pak je budete milovat, anebo nejste na stejné vlně, a pak vám to všechno bude připadat trapné, dětinské a nezábavné. Já jedu na stejné vlně. ()

Jeremiah

Nebojím se říci, že se jedná o kultovní seriál, který s lehkostí, nadsázkou a leckdy i dramatickým humorem řeší i velmi obtížné situace, do kterých se dostává neohrožená posádka těžařské lodi "Červený trpaslík". I přes velmi pozdní vysílací dobu jsem vydržel čekat na jednotlivé díly a byl jsem odměněn kvalitním humorem a leckdy se mi dostalo i poučení, jak se zachovat v neřešitelných situacích. ()

tenced

a co takhle Komise pro Legalizaci Integrace Teroristických Organismů a jejich RehabilitacI ve Společnosti, jediná nevýhoda je, že zkratka je .......... Zlatý fond anglického humoru a velmi tučná dávka, první čtyři serie nasadili laťku tak vysoko, že se už nepovedlo dalším seriím přes ní přehoupnout, někdy ani přiblížit. Postavy (herci), styl a humor, který musel zákonitě zkultovnět, stačí tomu dát chvilku. Kvuli vztahu k úvodním čtyřem seriím regulérních pět gumových sandálů s přeskami. ()

Flagg

"Já tě vidím, Gándhí!" Slovo kult se asi k žádnému jinému seriálu nehodí více. Až na o něco slabší 7. sérii (podle mně způsobenou absencí Rimmera v několika dílech) si po celou dobu udržel úroveň. Škoda, že je tak málo dílů, na druhou stranu je pravda, že končit se má v nejlepším... ()

Silencia90

Důstojný seriál hodný svého označení "kult". Nadsázka z celého seriálu jen čiší a to je důvod, proč se stále drží na špici. Jednoduché a geniální. Způsob podání neomrzí a vždy dobře pobaví, i když už třeba předem víte co kdy a kdo řekne. Zlidovělé hlášky mluví za vše. Je svůj, žádná napodobenina, originální způsob humoru, něco co tu nebylo a nic podobného ani nikdy nebude. Bohužel je seriál krátký, ovšem žádný díl nenudí a není zbytečný. Nejoblíbenější postava? To prostě nejde. Všichni jsou supr :) (mimochodem, je to Rimmer:) A český dabing? Moc povedený! Konec mě mírně namíchnul, ale díky bohu za Alternativu :)) ()

xxSmoldaxx

Asi můj první oblíbený seriál. Pár let to trvalo, než jsem téhle vesmírne sebrance přišel na chuť, ale od té doby nedám na RD dopustit. V každém díle spousta kultovních hlášek, které ani po 100. shlédnutí neomrzí. 91% ()

CiPR

Prostě BOMBA! Ten britský humor má opravdu něco do sebe. Někomu se může zdát odpudiví, možná až suchý srovnáním s tím naším českým, ale mě ne. Těch hlášek, co v seriálu máme možnost slyšet, je fakt hafo, a při každé aspoň jeden úsměv. "Rimmerova direktiva 271 jasně řiká: Ani náhodou ty zmetku plechovej". Námět je jasný: 4 postavy uvíznou miliony let ve vesmíru, snažící se dostat domu. Z herců tady jasně vede Chris Barrie v roli vyšinutého "důstojníka" Rimmera, který se léta marně snaží dostat mezi elitu vesmírného sboru. Podle něho za to může pouze jedna jediná věc: Neměl správné rodiče. Proto při zkouškách na sebe opisuje celou učebnici a v den důstojnických zkoušek obtiskne svou ruku na svůj test. " jé, Rimre, jak to ti šlo?" " Nevzpomínám si, ale myslím, že jsem si vedl docela dobře". Dalšího tu máme Craig Charles, který hraje natvrdlého, skromného a vtipného chlapíka Listera, který jako jediný slouží pod Rimmerovím velením. Spokojí se s nejnižší hodností na lodi, ta mu totiž vystačí, aby si splnil svuj a otevřel si svojí farmu na "fidži", kde bude křížit krávu s koňma a delfíny s ovcema, nebo to bylo jinak? Listera, jako jediného dají do stáze, kde díky ní přežije milony let, zatímco posádka zahyne a on zůstane na palube, kromě jeho, také Rimmer, hologram a Kocoura. Toho si zahrál báječný Danny John-Jules. Abyste bylo jasno. Po dobu, co byl Lister ve stázi, tak se jeho kočka "bezpečně zavřená ve skladišti" stačila vyvinout do podoby dnešního člověka, tedy až na 8 bradavek a tepu, který zní jako Miamská skupina hrajicí na ty malé bubínky. Přeci kočky nebudou mít náš "trapný lidský tep", nemá přeci žádnou melodii. Kocour je povrchní, "fešák", který si libuje v módě a i za cenu života nedá dohromady červenou (krev) s blankitně růžovým šátkem, "To mě radši zabte". Jako poslední postavou je zde android "Kryton". Toho si v seriálu zahraje asi 2 herci, pokud se nemýlím. Nejvíce se za něj proslavil Robert Llewellyn. Kryton je postavička, která je naprogramovaná, aby sloužila lidem za každých okolností. "Krytone, neni ti nic?" "Mam v zádech zaseklou sekeru střední velikosti, taková věc může pokazit den." kryton se ale v průběhu, díky Listerovi, začíná potlačovat své základní vlastnosti a tak začne lhát a podle něj " Jasně zvládám už první známky agresivity, Woaaaah". To bych asi shrnul 4 základní postavy, tedy ještě lodní počítač Holly, ale k tomu se dostanem zase jindy. Seriál jasně pobaví, i dnes se na něj rád podívám znovu a znovu. Neni co dodat, se svým šarmem a humorem jasných: 100%. ()

Helldo

Tak zprvu jen snaha o doplnění si svého repertoáru zhlédnutých seriálů jedním vysoce hodnoceným, britským, kultovním seriálem, se nakonec zvrhla v závislost. Jak již tady napsal radekgfx: "Seriál, který buď oddaně milujete nebo nenávidíte. Nic mezi tím neexistuje." Přesně to vystihuje názor, se kterým se i já ztotožňuji. Situacím, kdy kroutíte hlavou, proč se na ten děs vůbec díváte, se nevyhnete, ale pak ten díl skončí a vy musíte zhlédnout další, neboť se vyloženě těšíte, jakou další absurditou se zase budou druhý technik Rimmer, třetí technik, ale věčný povaleč Lister, palubní počítač Holy s IQ 6000, neurotický android Kryton série 4000 a tvor, který se během 3 miliónů let vyvinul z kočky zabývat. Vím zní to strašně :) , ale věřtě že vše je vynahrazeno obrovskou porcí zábavy, nezapomenutelných hlášek a situacemi, které v jiných seriálech neuvidíte. ()

Mikli

Kultovních osm sérií a pak dvě řady, které snad ani nemohly dosáhnout kvalit předchozích epizod... Radši bych Listera a spol. nechal zestárnout mimo kamery. ()

RedHot

Pouštěl jsem to tehdy z nouze, jinými slovy mi na externím disku (největším vynálezu v dějinách lidstva po kolu) docházely koukatelné seriály a já se poohlížel po čerstvějším masíčku. A že na sebe nenechalo čekat - dalo ale práci ho objevit. Červený trpaslík je seriál, který se diváku pod kůži zarývá s každým dalším dílem silněji a hlouběji. Jen málokdy si řeknete, jak se zrovna tenhleten díl povedl, že to byla podívaná perla za perlou a že jste se mohli uřehtat. Ovšem o to více vám pak ústřední pětice chybí, když se jejich galaktické tváře z obrazovky ztratí. --- Mistrně zkombinovaný jemný humor situační se suchým humorem konverzačním, ruku na srdce, že to se Britům zatím vyplatilo vždycky. Od Černé zmije největší událost v dějinách anglických seriálů, ironií osudu se právě do Trpaslíka studiu BBC vůbec nechtělo. Ještě že je tehdy přemluvili. --- Seriál s nejlepší úvodní znělkou všech dob. ()

pend

Britská klasika. Tenhle sitcom buď milujete, nebo jste ho ještě neviděli. I Sheldon má jeho kompletní edici pro případ nouze ☺☺☺. ()

Noomi

„Jenom sympaťáci umírají mladí!” No povedzme si na rovinu, ktorý fanúšik Červeného trpaslíka si nikdy nedal Maratón Red Dwarf alebo sa nepokúsil ukuchtiť kura Vindaloo??? Bez toho si už ani rok neviem predstaviť. Červený trpaslík je jeden z najgeniálnejších sitcomov všetkých čias. Ach, ten suchý humor...tomu sa nič nevyrovná. Seriál si nemožno zamilovať po jednom či dvoch dieloch. Človek potrebuje vidieť aspoň dve celé série aby tomu prišiel na chuť a je pravda, že to buď začne neskonale zbožňovať, alebo to jednoducho znechutene vypne a bude sa snažiť zabudnúť na to, že pri tom premárnil drahocenné minúty života... Ja už asi navždy budem patriť k prvej skupine a musím podotknúť, že zo širokého okruhu mojich známych som na Červeného trpaslíka nenahovorila nikoho a občas som si vyčastovala poznámku, že som chorá keď sa mi čosi také páči. A viete čo? Je mi to jedno...ten seriál bude mať vždy v mojich očiach najvyššie hodnotenie. Je to trápne?...áno. Je to nelogické?...áno. Je to občas hlúpe?...och, áno. Je to neskonale božské?...bez debaty... Seriál si našiel svojich skalných fanúšikov, vyznávačov, dokonca fanatikov. A to má svoj dôvod. Lister: "Co to proboha dělá Mahátma Gándhí? A proč cvičí boj zblízka s jeptiškou?" Rimmer: "To není jeptiška. To je podplukovník Matka Tereza." ()

FUTURE GATE - Sci-fi Film Festival 2019

FUTURE GATE - Sci-fi Film Festival 2019