Reklama

Reklama

Kojak

(seriál)
Krimi / Drama / Mysteriózní
USA, (1973–1978), 95 h 35 min (Minutáž: 45–52 min)

Tvůrci:

Abby Mann

Předloha:

Selwyn Raab (kniha)

Scénář:

Jack Epps Jr., Halsted Welles, Abby Mann, William P. McGivern (více)

Hrají:

Telly Savalas, Dan Frazer, Kevin Dobson, George Savalas, Sylvester Stallone, Roger E. Mosley, Lee Wallace, Michael Mann, Ken Foree, Robert Alda, Louise Sorel (více)
(další profese)

Série(5) / Epizody(118)

Holá hlava, lízátko a neúnavný smysl pro spravedlnost... Divácká obliba kriminálních seriálů je jednou z mála jistot, na něž se můžeme spolehnout. Lidé měli vždycky rádi záhady a obdivovali ty, kteří je dokázali rozlousknout. Stejně jako v literatuře, i v televizní tvorbě hraje tento žánr nezastupitelnou roli. Pamětníci si jistě vzpomenou, že první zahraniční seriály, jež se v šedesátých letech objevily na tehdy ještě černobílých obrazovkách, byly právě detektivky a shodou okolností pocházely obě z Francie – Abonent na lince U a Inspektor Leclerc. Ve Spojených státech má kriminální (či policejní) žánr dlouhou tradici a za sebou neméně dlouhý vývoj. V sedmdesátých letech se v něm objevily do té doby příliš nevídané realistické tóny a průkopníkem v tomto ohledu byl právě Kojak. Jeho kvality byly natolik zřejmé, že se holohlavý detektiv v podání Tellyho Savalase dostal dokonce k československým divákům ještě před revolucí, i když teprve na přelomu osmdesátých let a v přísně výběrovém klíči. Nejdřív byla odvysílána dvojepizoda Vraždy v Čínské čtvrti (tehdy nazvaná Výkupné) po níž následovalo v průběhu tří let pouhých sedm epizod). Tehdy také vznikla poněkud počeštěná forma výslovnosti jeho jména (Kožak místo správného Koudžek). Poručík Theo Kojak z 13. okrsku na jižním Manhattanu byl špičkovým detektivem oddělení vražd. A také nepřehlédnutelným exemplářem – holá hlava, byť většinou skrytá pod kloboukem, lízátko v koutku úst, cynický smysl pro humor (who loves ya, baby?) a buldočí urputnost při prosazování práva, ne vždy respektující platné policejní předpisy a přání nadřízených.
Seriál vznikal zčásti v reálných exteriérech a jeho příběhy byly zakotveny v reálném světě. Jeho tvůrce Abby Mann (1927–2008) proslul především jako scenárista Kramerova dramatu Norimberský proces, za něž dostal Oscara, a jeho snaha o realistické vidění a psychologickou kresbu hlavních postav prostupuje celým seriálem, který se nakonec vysílal pět sezon (1973–78). Představitel titulní role, herec řeckého původu Telly Savalas (1922–1994) se díky němu stal hvězdou a za svůj výkon mj. dostal Cenu Emmy a dva Zlaté glóby. Pod pěti epizodami je také podepsán jako režisér. Jeho mladého parťáka Bobbyho Crockera ztělesnil Kevin Dobson a šéfa detektivů kapitána McNeila hrál Dan Frazer. V úloze jednoho z Kojakových kolegů Stavrose účinkoval Savalasův mladší bratr George, který byl v závěrečných titulcích prvních dvou řad uváděn pod jménem Demosthenes. Mezi herci, vystupujícími pohostinsky v jedné či více epizodách nalezneme jména slavná (Lola Albrightová, Martin Balsam, Paul Anka, Leslie Nielsen, Ruth Gordonová, Eli Wallach) či na svou slávu teprve čekající (Harvey Keitel, Hector Elizondo, James Woods, F. Murray Abraham, Sylvester Stallone, Edward James Olmos). A to samozřejmě není konečný výčet. Telly Savalas se s časovým odstupem ke své nejznámější postavě vrátil v několika televizních filmech a v roce 2005 byl učiněn pokus o jeho oživení. Nový seriál Kojak, v němž hlavní roli vytvořil Ving Rhames, však byl už po devíti epizodách zrušen. (Česká televize)

(více)

Recenze (116)

Gilmour93 

všechny recenze uživatele

Veterán policejního sboru Kojak a jeho tým (Saperstein, Stavros, Crocker) v akci. Pokud máte rádi drsný feeling kriminálek 70.let, tak při čištění Augiášova chléva zvaného newyorkské ulice na vás bude z obrazovky cákat po litrech. Co ušetřil Theo za kadeřníka, rozfofroval za cukrovinky na umělohmotné špejli.. ()

worm14 

všechny recenze uživatele

Dnes už pěkně stará klasika. Místy seriál ztrácí dech ale celkově Kojak úroven má. Takový seriál na všední odpoledne. Telly Savalas už zůstane pro všechny lidi poručíkem Kojakem. Byla to jeho životní role a snad všichni Kojaka znají. U nás se Kojak svezl s vlnou amerických seriálů v 90tých letech, ale to mu rozhodně kvalit neubírá. ()

Reklama

MM11 

všechny recenze uživatele

Kriminálka ze staré školy s charismatickým Telly Savalasem, velice podařené... Tenhle prostovlasý drsňák s řeckými kořeny je tím pravým pro špinavé ulice velkoměsta. Případy sice zřídkakdy oslňují originalitou, staví na atmosféře a takové, jaká dnes není nikde k vidění. Zub času ohlodal jen technickou stránku, ale "špinavost" a charismatičnost Kojaka nechal být. I po letech solidní. ()

jahol 

všechny recenze uživatele

Poměrně nízké hodnocení tohoto seriálu je smutným logickým důsledkem toho, že při něm žlázy běžného hodnotitele přece jen nevypotí tolik adrenalinu jako při moderních akčních výblitcích. Aniž bych propadal sentimentu, nemohu dát méně než 75%, jde o velmi dobře a poctivě natočenou sérii, která si uchovala kvalitu jednak ve všech dílech, současně pak i po těch mnoha letech. Daleko lepší než drtivá většina dílů majora Zemena i než Četnické humoresky, na které jsme tak pyšní. A co je na Kojakovi zlého? Jde o výrazný, zajímavý typ policajta, který sice neběhá jako zajíc, ale disponuje jinými pozitivy, které je radost sledovat. ()

Tiiso 

všechny recenze uživatele

Seriál zvládá velmi dobře předkládat atmosféru New Yorského velkoměsta, plného zločinu a odpadků. Mě osobně se tato atmosféra velmi zamlouvala jak v mladí tak i teď. Některé epizody jsou samozřejmě slabší a některé naopak. Celkově seriál působí lehce nadprůměrné díky zpracování, ale samotné příběhy málokdy převyšují kriminální průměrnost. ()

Galerie (45)

Zajímavosti (24)

  • V sedmdesátých letech byl seriál přeložen do maďarštiny. László Inke, který Kojaka daboval, se tak podobal Tellymu Savalasovi, že v Maďarsku natočili film s Kojakem, kde si zahrál hlavní roli. Film se jmenoval Kojak Budapesten (1980) a narozdíl od seriálu byl černobílý. Kojak zde byl představen jako maďarský rodák a před emigrováním byl celkem nemotorným policistou. (HappySmile)
  • Jedná se o jediný díl seriálu s vánoční tematikou. (Radek273)
  • Původně se jednalo o pilotní díl, který měl odstartovat nový detektivní seriál s vyšetřovatelem LaGuardiou (Vincent Gardenia) jako hlavní postavou. (Radek273)

Související novinky

Z Vina Diesela bude nový Kojak

Z Vina Diesela bude nový Kojak

21.06.2015

Člověk by řekl, že půjde o jeden z těch projektů, nad kterými se rychle zavře voda. Ale kupodivu ne. Remake seriálové klasiky Kojak, který studio Universal chystá s Vinem Dieselem (Rychle a zběsile 7… (více)

Vin Diesel konečně zaútočí na Řím?

Vin Diesel konečně zaútočí na Řím?

25.12.2012

O tomhle projektu slýcháme v nepravidelných intervalech už dobrých deset let. Pro Diesela jde dokonce o celoživotní sen – příběh o velkém kartáginském vojevůdci jej zaujal už jako dítě. Historický… (více)

Reklama

Reklama