Reklama

Reklama

Chalupáři

(seriál)
  • Slovensko Chalupári
TV spot
Československo, 1975, 8 h 38 min (Minutáž: 39–55 min)

Hudba:

Luboš Fišer

Hrají:

Jiří Sovák, Josef Kemr, Jana Hlaváčová, Josef Vinklář, Jiří Schmitzer, Jiřina Bohdalová, Ilja Prachař, Josef Větrovec, Božena Böhmová, Mahulena Bočanová (více)
(další profese)

Epizody(11)

Obsahy(1)

Seriál komediálních příběhů F. Vlčka a V. P. Borovičky, který již od své premiéry v roce 1975 potěšil řadu diváků mnoha generací, čerpá svůj humor ze symbiózy člověka městského a člověka vesnického. Popularitu získal nejen pro své hvězdné obsazení, ale i pro základní tón, jímž je tolerance, lidská vzájemnost a porozumění. (Česká televize)

(více)

Videa (14)

TV spot

Recenze (597)

eraserhead666 

všechny recenze uživatele

"Co přivezli?" "Nic." "A co mají?" "Všechno." Možná je to k nevíře, ale dosud jsem z Chalupářů neviděl ani pět minut. Jen různých pár ukázek. První dva díly třeskutě zábavné, pak to pomalu jaksi vyprchalo. Je fajn vidět staré herce v mladších verzích a dnes už nežijící herce. Ale zase se mi potvrdilo, že co kolem mě všichni chválí a do nebe vynášejí, mě to zpravidla moc nezaujme. "Zásadně souhlasím proti." ()

Oskar 

všechny recenze uživatele

Seriál byl psán na míru Jaroslavu Marvanovi, který krátce předtím zemřel. Pak chtěli získat Jana Pivce, ale ten už v době natáčení nemohl chodit. Takže Jiří Sovák je vlastně taková nouzová varianta, a na to dopadla velice dobře. Josef Kemr mi zrovna v téhle roli nijak k srdci nepřilnul, ale rozhodně je to celkově velmi dobrá zábava a to, jestli to je nebo není propaganda bych v tomto případě neřešil. O to tady nejde, věřte mi. Ten seriál prostě jen nemůže zapřít dobu, v níž vznikal, ale jinak tady žádnou souvislost s politikou nenajdete (pokud tím nejste vyloženě posedlí). ()

Reklama

slunicko2 

všechny recenze uživatele

Do falešného pokusu o idealizaci vesnice se stejně (snad ani ne úmyslně) dostaly obrazy ze skutečného života. 1) Seriál je zručná řemeslná práce ze strany scenáristů a režiséra.. Hraje v něm herecká špička a zachmuřenost doby se snaží přehlušit kašírováním, pěkným počasím a vesnickou pohodou. Odtud zřejmě pramení jeho silná obliba u části naší populace._____ 2) Cholerický nesnášenlivý dědek Sovák žije s vesnickým trubkoidem Kemrem pod moudrým vedením bodrého předsedy Větrovce. Na svém lovu ženicha je navštěvuje Bohdalová. Jejich počínání komentují klasický závistivec Beyvl, který je opravdu na zabití a jeho duševní souputník Hlinomaz. Po světě (rozuměj do Prahy) všechny vozí cholerický mačo Menšík s milenkou v každém přístavu, promiňte, u každé zastávky autobusu a trápí tím svou krásnou ženu Vránovou. Obrázek dotváří pražský taxíkář Vinklář, který, pravda, není zelinář nebo řezník, ale jako by byl. Na doplnění ansámblu tu hraje i Hlaváčová, Maciuchová, Zázvorková či Skořepová. Každý sám ze jmenovaných by mohl být zárukou kvalitní podívané. Mohl by, ale není._____ 3) Příběhy se odehrávají v 70. létech, kdy nejhorší bída vesnice byla už překonána, excesy padesátých let (oficiálně) pozapomenuty a lidé žili něčím jiným než povinnými dodávkami a rozkulačováním. Vidíme křupana z vesnice, který si přežívá na svém dvorku a vymezuje se vůči svému okolí. Absence propagandy je jen zdánlivá. Seriál ukazuje jakýsi ideál reálného socialismu - polotupé pasivní občany, kteří se zajímají maximálně o komunální záležitosti, jsou cele stravováni svými vlastními animozitami a požírají se navzájem - to celé v milém lehce přátelském normalizačním kabátku._____ 4) Ovšem i tak, záměrně nebo nezáměrně, těžko říci, pronikla na povrch chvílemi omezenost a tupost "bodrých" venkovanů. Závist lze vysledovat téměř v každém díle (nejvíce snad v 5. pokračování nazvaném Zasloužilý všeumělec) a dochází i na anonymní udání._____ 5) O popularitu se bezesporu zasloužil i osud znělky. Po emigraci Waldemara Matušky v září 1986 byly, jak bylo v podobných případech obvyklé, staženy z vysílání všechny pořady s ním, desky se přestaly prodávat. Tento osud měl potkat i Chalupáře. Nakonec to v televizi vyřešili šalamounsky: znělku přetočili jako orchestrálku a Matuškovo jméno z titulků vyškrtli. Možná i proto získal seriál jakýsi nádech něčeho zakázaného či přinejmenším censurovaného._____ 6) Po pozorném opakovaném zhlédnutí musím prohlásit, že se ztotožňuji s pregnantním odhalením ideologické úlohy seriálu, jak je prezentuje komentátor Marthos**._____ 7) Co dodat? Když máš v chalupě orchestrión / nevadí že do ní fičí / Naráz přestanou zloby a shon / i ten kůl v plotě zas vzklíčí / Štěstí nekoupíš za milión / a přece všem na dosah leží / Když máš v chalupě orchestrión / přeslechneš rád i hodiny na věži / Když máš v chalupě orchestrión / nevnímáš jak ten čas běží. ()

Orlau32 

všechny recenze uživatele

Myslím, že tak jak ukazuje seriál Františka Fiipa, tak tak jsme žili. Není v tom nic tendenčního, tak to bylo. Dnešním mladým lidem (kteří mohou cestovat kam chtějí) se to zdá zřejmě nemožné, ale mnoho věcí na které oni dnes dosáhnou, se mohlo nám starší generaci v tom 40.letém marasmu, jenom zdát. A tak chalupa někde v horách nebo na vesnici byla možností, jak se seberealizovat anebo jak utéci aspoň na weekend od toho (vtloukaného nám) socialistického "blahobytu". Závěrem bych chtěla ještě dodat, že to s "NORMALIZACÍ" NEMÁ ABSOLUTNĚ NIC SPOLEČNÉHO. ()

rakovnik 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Vynikající český seriál, který "dělá" duo Sovák - Kemr a jejich dialogy. Ale celkové obsazení je skvostné. Lidské příběhy, ve kterých se naštěstí příliš neodráží duch doby. Pro starší generaci kultovní dílo, pro mě hřejivý seriál, který vyhledávám v programu a vždy mě mrzí, když jej nestihnu sledovat. ()

Galerie (34)

Zajímavosti (170)

  • Fiktivní pohřeb Antonína Balabána (Ilja Prachař) se natáčel ve strašnickém krematoriu v Praze. (M.B)
  • Seriálová obec Třešňová se ve skutečnosti jmenuje Višňová a najdeme ji na Příbramsku. Přestože se zde natáčely jen exteriéry, celých čtyřicet let tam jezdí výpravy diváků, kterým místní ochotně vyprávějí, že když pan Huml (Jiří Sovák) z „Třešňové" odchází, namísto, aby šel k zastávce autobusu, jde k rybníku, či že filmaři u jeho chalupy vyměnili kovový plot za dřevěný. Interiéry se odehrávaly v domě č. p. 107, který filmaři romanticky „vybydleli". Scény ze slepičárny se natáčely v obci Jelence. Chalupa Fuchsové (Jiřina Bohdalová) stojí v Dobříši v ulici Nad Prachandou 846. (Brtniik)

Související novinky

Zemřela herečka Hana Maciuchová

Zemřela herečka Hana Maciuchová

26.01.2021

Ve věku 75 let dnes v Olomouci po dlouhé nemoci zemřela česká filmová, televizní a divadelní herečka Hana Maciuchová. Nejvíce diváku si ji jistě bude pamatovat z televizních obrazovek. Zahrála si v… (více)

Zemřel režisér František Filip

Zemřel režisér František Filip

09.01.2021

Ve věku 90 let zemřel český režisér a scenárista František Filip. Zprávu o úmrtí plodného tvůrce televizní produkce přinesla Česká televize. Absolvent pražské FAMU má k dnešnímu dni na svém kontě na… (více)

Věra Tichánková 1920 - 2014

Věra Tichánková 1920 - 2014

09.01.2014

Ve věku 93 let zemřela herečka Věra Tichánková. Manželka herce Jana Skopečka a dlouholetá členka Divadla S. K. Neumanna v Praze (1951 - 1982) studovala vysokou školu chemicko-technologickou, následně… (více)

Reklama

Reklama