Reklama

Reklama

Babylon 5

(seriál)
  • USA Babylon 5
USA, (1993–1998), 83 h 59 min (Minutáž: 45–89 min)

Hrají:

Bruce Boxleitner, Claudia Christian, Jerry Doyle, Michael O'Hare, Mira Furlan, Richard Biggs, Bill Mumy, Stephen Furst, Andreas Katsulas, Peter Jurasik (více)
(další profese)

Série(5) / Epizody(111)

Babylon 5 je americký televizní sci-fi seriál, zaměřený převážně na dospělé publikum. Jeho tvůrcem je J. Michael Straczynski. Je také producentem seriálu a napsal děj k většině epizodám. Děj seriálu se odehrává především na vesmírné stanici, která se jmenuje Babylon 5. Jednotlivé epizody jsou přímo prostoupeny komplikovaným rámcovým příběhem, postavy jsou pověstné složitými vztahy mezi sebou i vlastní psychologií. Hlavní dějové linie seriálu se zabývají osobními osudy jednotlivých postav, politickými změnami v Pozemské alianci, napětím mezi běžnými lidmi a telepaty a nejvýraznějším tématem seriálu je nadcházející konflikt s prastarou rasou Stínů, která se vrátila, aby uvedla celou Galaxii v chaos. Na stanici vedle sebe žije několik ras. Mezi ty hlavní patří lidé, Minbaři, Kentauři, Narnové a Varloni. Právě tyto rasy sponzorovaly výstavbu stanice. Babylon 5 není utopií, žijí na něm i odpadlíci jako bezdomovci a zločinci. Také politické uspořádání má daleko k dokonalosti. V seriálu můžeme sledovat pozvolný přerod z demokracie v tyranii. Babylon 5 se pokusil vytvořit konzistentní svět, ve kterém jsou respektovány fyzikální zákony více než v jiných seriálech tohoto druhu. Pro seriál je typické, že nelze rozdělit postavy na kladné nebo záporné. (Džejkop)

(více)

Recenze (100)

axiom 

všechny recenze uživatele

Babylon 5 na rozdíl od Star Treku popisuje budoucnost tak, jak asi bude vypadat - mimo kladných stránek i se všemi nešvary, spory a lidskými nízkostmi. Já vím, je tu hromada mimozemských ras, cesty podprostorem a další věci, které možná nikdy nenastanou. Ale vývoj jde dál, kdo ví, co bude za sto let a pokud se navzájem nezničíme, musíme být přece někam pokročit. Jenom člověk a to nízké v něm budou asi pořád stejné. ()

PKD 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Mistrovsky propracovaná sága o pěti kapitolách (s nadprůměrnou hudbou Ch.Frankeho, od Berlínského symfonického orchestru) s výborným obsazením, od autora takových comicsových fláků, jako Midnight Nation, ale hl., Raising Stars, bez kterých by nebyl tv s. Heroes. Postavy, atmosféra, příběhové linie+6 filmů, od dobrých až po téměř geniální, viz.Třetí Prostor. Jediné, čeho je mi trochu líto, je fakt, že tento seriál dodnes nikomu nestál za to, aby dostal suprový cgi facelift, jako třeba STTOS. Protože B5 by opravdu zasloužil vesmírné záběry na lodě atd., vylepšit jako sůl. Když se podíváte na Lost Tales a nějaký díl seriálu, ten rozdíl bije do očí. I v interiérech. Netvrdím, že to takto scénaristicky propracovaná záležitost potřebuje nutně. Jen mám za to, že pak už by byl absolutně dokonalý. :) ,,Když půjdete na Z´ha´dum,tak zemřete´´. Tuto větu považuji za vůbec nejmrazivější z celého seriálu. Též považuji II. vůči trekistům, za geniální provokaci fakt, že jedna z nejlepších vedlejších postav celého s., pan Bester (ano, je opravdu pojmenován dle známého SF autora Alfreda Bestera) ze sboru Psi (což jsou jen tak mimochodem snad ty the best díly vůbec) jest obsazena hercem, který hraje v Kirkově posádce roztomilého a hl.kladného rusa, Pavla Chekova. Zatímco zde hraje takovou manipulativní bezpáteřní a amorální bestii, že byste mu nejraději provedli ty nejhorší brutality, které si snad vůbec dokážete představit. A pamatujte - ´Sbor je Matka, Sbor je Otec.´ Tak jest. Pořád si nejsem po těch mnoha letech jist, zda+li má ST takové postavy, jako Londo a občan G´Kar. Fakt ne. Při vší úctě k Quarkovi a Odovi, kteří se k nim blíží. Byť Andreas Katsulas, hrál několikráte v TNG, Romulanského kpt. Tomalaka. ()

Reklama

Luk Skywalker 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Celkově mě seriál přijde velice dobře propracovaný, jedná se o kvalitní sci-fi seriál, které není moc známý. Plně nesouhlasím s tvrzením, že zde nejsou černobílé postavy, ale jsou zde rozporuplné postavy či se v průběhu sérií mění, tak jako v reálném světe. V první řadě se seznámíme se světem Babylonu 5 a jednotlivé epizody jsou často šablonovité (úvod, nějaký boj, dořešení situace a závěrečný boj), ale to se s přibývajícími epizodami mění a na konci řady se rozjíždí velký příběh. V 2.řadě se vymění velitel Babylonu za sympatičtějšího, energetičtějšího a na pohled mladšího, ale stejného klaďase. Dozvíme se něco málo o Vorlonech a událostí gradují s tím, že bitva proti temnotě může začít. V 3.řadě naplno zuří válka mezí Stíny a defacto zbytkem galaxie, zaujaly mě předposlední dva díly, které byly více zajímavé než finální díl řady. 4.řada je o autonomii Babylonu 5, vzniku Mezihvězdné aliance, která je počátek toho co se bude dít ještě 1000 let po událostech 4.řady (poslední díl o tom, jak se historie opakuje). 5. řada je o Mezihvězdné alianci a opět problémových Centaurech a čím více se blíží ke konci, tím více se osudy postav uzavírají a nakonec i osud celé stanice. Zůstalo nevyřešeno málo a není to ani moc důležité (snad jen ti telepati by mě zajímali). Takhle si představuji úplné ukončení seriálu. ()

Ben Nevis 

všechny recenze uživatele

Seriál vznikl v době Star Treku, proto se s ním srovnává, hlavně s Deep Space 9, který se také odehrává na stanici. V ST máme utopickou společnost, v B5 realitu. Nebojuje zde dobro proti zlu, ale chaos proti pořádku. Kdo má právo vyhrát? První tři sezóny jsou špičkové, zbylé dvě pak nastavovaná kaše. ()

Fancipal 

všechny recenze uživatele

Fascinující pohled do fiktivní budoucnosti, která by mohla být za pár set let tou „naší. Pokud hledáte dospělé a komplexní sci-fi, tak jste ve správné galaxii. Tak široké panorama vzájemně odlišných postav, národů, filosofií, náboženství, politických agend a zájmů nenajdete nikde jinde, než na palubě Babylonu 5. Jednotlivé události vás doopravdy donutí přemýšlet o paralelách se současným světem a směrem, kam jako civilizace směřujeme. Když před sebou vidíte interakce jednotlivých ras, geneze prvních kontaktů, vzájemnou nenávist a nevraživost, politická a diplomatická vyjednávání, projevy rasové nesnášenlivosti, válečné konflikty, tak se vám nutně vtírá na mysl neodbytný pocit, že celý seriál obestírá opravdu bohatá mytologie, která je úspěšně rozvíjena v navazujících filmech. Archaické efekty nemůžou výjimečný požitek ze sledování ani v nejmenším zkazit. Tato epická sci-fi sága totiž nikdy nebylo o CGI, ale o lidech tvořících historii pod tíhou okolností a zároveň zoufale bojujících s tím, aby nebyli vtaženi do vírů nepředvídatelných událostí. Dle mého názoru nejkomplexnější sci-fi seriál, jaký kdy vznikl …. A toast ... to Babylon 5. Oblíbené postavy: Nejoblíbenější postavy: G'Kar, Londo, Lyta, Garibaldi a Bester. 1. Série: 80 %, 2. Série: 85 %, 3. Série: 95 %, 4. Série: 95 %, 5. Série: 80 %.b> ()

Galerie (51)

Zajímavosti (18)

  • Závěrečná epizoda seriálu Sleeping in Light (1998) byla původně natočena již během čtvrté série. Tvůrci se totiž obávali, že televize možná seriál na závěrečnou sérii neobnoví. Naštěstí k tomu nedošlo, a tak byla jako finále čtvrté řady dodatečně natočena epizoda The Deconstruction of Falling Stars (1997). (PanCitron)
  • Hoci sa po stanici pohybuje v ochrannom obleku voľne, nikdy nevidno veľvyslanca Kosha prechádzať cez dvere. Priblíži sa k nim, ale potom sa zrazu objaví na druhej strane. Dôvod je prostý, kostým Kosha je príliš veľký a do žiadnych dverí na scéne sa nevojde. (surfound)
  • Jedná se o jeden z prvních seriálů, kde byly vesmírné objekty (lodě, planety,atp) vytvořeny pouze počítačovými efekty (PanCitron)

Související novinky

Teatrální Spider-Man 4?

Teatrální Spider-Man 4?

03.11.2008

Sam Raimi je zpátky. Tobey Maguire je zpátky. Kirsten Dunst je zpátky. James Vanderbilt je z kola ven. Scénáristu Zodiaca, který pracoval na první verzi scénáře, nahradil David Lindsay-Abaire. A to… (více)

Reklama

Reklama