Reklama

Reklama

The Wire - Špína Baltimoru

(seriál)
  • USA The Wire (více)
USA, (2002–2008), 59 h 27 min (Minutáž: 55–93 min)

Tvůrci:

David Simon

Hrají:

Dominic West, John Doman, Clarke Peters, Frankie Faison, Deirdre Lovejoy, Wendell Pierce, Lance Reddick, Andre Royo, Sonja Sohn, Seth Gilliam, Aidan Gillen (více)
(další profese)

VOD (1)

Série(5) / Epizody(60)

Tento realistický kriminální seriál z produkce HBO, jehož autorem je scenárista David Simon, tvůrce trojdílné minisérie The Corner, oceněné prestižní cenou Emmy, vypráví o vyšetřování případů spjatých s drogami a vraždami v Baltimore. Sleduje je z nejrůznějších úhlů, jak očima policie, tak těch, co stojí proti ní, a zachycuje svět plný úskoků i stálého sledování, v němž lze snadno překročit tenkou hranici mezi dobrem a zlem, zločinem a trestem. První řada se soustřeďuje na leckdy marné úsilí policie infiltrovat se do drogového kartelu v západním Baltimore, v jehož čele stojí Avon Barksdale a jeho pobočník Stringer Bell. (HBO Europe)

(více)

Recenze (380)

Ice.dog 

všechny recenze uživatele

Další výborná perla mezi seriály v produkci HBO. Ve srovnání s mým dalším oblíbeným Policejním odznakem, mi tento seriál přijde hodně syrovej a ryzí pouliční špínou. Charakterově geniálně vybrané postavy, úžasně zahraný jsou ozdobou všech 5ti sérií. Jimmy McNulty - Cocksucker, Drunk, Whore-hopper první třídy, Daniels velitel alá Mirek Dušín, z kterýho se vyvine taky solidní ranař a prcíř, Carver pan naivka, lehce přitroublej Herc, lesbická detektivka Kima, která mě štvala od první série čím dál víc, největší mazák Omar, Mr. Business - Stringer a konec konců moje oblíbená squadra 3B. Bunk - pan styl, opilec s věčně zapálenym doutníkem Bubbs - lehce vyjetej feťák, kterej by vám prodal i svojí bábu, kdyby moh a konec konců Bunny - kterej ví jak zatočit s drogama. Zlegalizovat je v určitejch ulicích. První série 100%. Druhá - 90%, třetí 90%, čtvrtá 100%, pátá 100%. - "You follow drugs, you get drug addicts and drug dealers. But you start to follow the money... and you don't know where the fuck is going to take you." True! ()

Isherwood 

všechny recenze uživatele

Ed Burns, bývalý policajt a učitel, a David Simon, novinář, dostatečně dlouho pozorovali dění v Baltimorských ulicích, aby věděli, že většině z nich vládne zločinný byznys v jakékoliv podobě, a ten drogový zvláště. Letité zkušenosti zúročili při psaní knih a taky na scénáři k tomuto seriálu. Výsledek je neskutečně komplexní, promyšlená a bohužel taky všední realitu odrážející kriminálka, kterou vystavili na nerovném boji speciální jednotky, kterou nadřízení seskládali z neoblíbenců, aby prokázali dobrou vůli před politiky a přitom je případně mohli za neschopnost potopit, proti drogovým dealerům. Ale nečekejte pohádku o partě loserů, kteří to všem nandali. Tahleta banda sice dílčí úspěchy slaví, ale spíše se neustále potýká s tím, kterak se vyhýbat klackům pod nohama od vyšších šarží, jak udržet temperament v mezích zákona a přitom všem nepřijít o krk, neboť i druhá strana tuší a jedná. Promyšlenost obou světů, jimž se dostává rovným dílem je hlavní hybná síla celého dění. Propracované charaktery, s nimiž byste měli problém si normálně podat ruku, vás nekompromisně vtáhnou do kolotoče dění, který rozhodně nekončí se zackvanutím klepet na rukou a bouchnutím mříží. Pokud je vaší kojnou CSI série, či cokoliv podobného, kde jsou hrdinové dodání od modelingových agentur, aby chytili vraha na základě zapomenutého chlupu, či dokonale vyostřené fotky z kilometrových vzdáleností, s klidem se tomuto vyhněte. Tohle totiž nabourává všechny romantické představy s nebývalou razancí. Z mého pohledu, jednoznačně nejlepší seriál, jaký jsem kdy viděl. ()

Reklama

Carlossss 

všechny recenze uživatele

Takhle by se měl točit kriminální seriál! Žádné moderní serepetičky nebo náhodně nalezený kus středečního rohlíku v rohu záchoda, ze kterého získají DNA vraha, ale poctivá policajtská práce, papírování, nasraní nadřízení a podobné libůstky, kvůli kterým bych nechtěl být detektiv ani za nic. Hlavní hrdinové jsou obyčejní lidé jako já nebo vy. Chlastají, nadávají, mají emoce a můžou si stěžovat sebevíc, ale mají i práci, která je baví. Já sám jsem viděl zatím jenom první řadu, ale až se někdo odhodlá a vytvoří titulky na další, jsem ochoten ve sledování pokračovat. Je škoda, že se tento seriál jen pomalu dostává do širšího povědomí veřejnosti. ()

Krt.Ek 

všechny recenze uživatele

1. série - 85% ___ Další seriál u něhož rozhodně zhlédnu následující čtyři řady. Nebyl jsem sice vtažen tak rychle jako u jiných seriálů, které mám v širší TOPce, ale nakonec jsem si cestu k The Wire našel. A upřímně Vám radím, abyste si taky našli čas. Nebudete litovat! Svým zpracováním, tj. realistickým pojetím špinavé Baltimorské ulice, prospěchářských a korupčnických útvarů justice a městských politických činitelů, téměř bezmocné policie (výše zmíněné útvary jim hází klacky pod nohy, ještě štěstí, že existují idealističtí policisté) je tento seriálový produkt HBO naprosto jedinečný. Dokonce se stydím za to, že mám v TOP 10 několik idealistických kriminálek (Monk, Odložené případy, možná i Dexter) a tohle zatím ne. Jako většina uživatelé jsem totiž i já přehodnotil to, jak by měla realistická krimi vypadat. Tohle je opravdu jako reality-show. __ Mimochodem u některých seriálů vypisuji oblíbené postavy, tady to udělat nemohu. Musel bych totiž napsat všechny charaktery (od McNuttyho přes Omara až po Barksdelea) a tolik místa vyplýtvat nechci. Očekávám totiž, že něco napíšu až dokoukám další série. ()

jahol 

všechny recenze uživatele

Po první sérii: Nikdy bych nevěřil, že tak rychle narazím na seriál, který se v řadě ohledů minimálně vyrovná skvělému Dexterovi. Zatímco Dexter je na první pohled vybroušená, velmi přitažlivá pohádka (se stále více pohádkovými prvky zvláště v dalších sériích, což může představovat problém, protože nás dospělé, co si budeme povídat, pohádky dříve nebo později začnou nudit, a pro děti Dexter rozhodně není), The Wire stojí na až fotografickém zobrazení ryzí reality - a představte si, že v těch tisících fotografií každodenní policejní práce není snad žádná nudná, naopak - každý díl obsahuje několik scén, kde si budete říkat omfg, to je skvěle udělaný a budete si je vracet v přehrávači několikrát (jako třeba již v komentářích zmíněná scéna s rekonstrukcí vraždy, skvělá scéna z odvykacího centra nebo úžasná scéna se zmatkem poté, co to SPOILER koupila Sonja Sohn a ta následná s hromadou poldů poslouchajících nahrávku přepadení nebo scéna s rybími akvárii nebo scéna SPOILER s Wallacem po návratu z výletu atd.atd. ). V Dexterovi je pár originálních a divácky velmi vděčných postav, tady je sice možná ne tak originálních, ale o to realističtějších a stále velmi zajímavých postav, se kterými budete prožívat jejich osudy doslova minutu po minutě, několik desítek(!), respektive není tu snad jediná, která by vám příšla navíc nebo účelově vytvořená pro diváka. Zatímco Dexter ve vás zanechá pocit skvěle odvedeného díla a brilantní thrillerové zábavy s hrdiny, které jste si (většinou) hodně oblíbili, The Wire vás zahltí kolosální propracovaností obrovského divadla o dvou navzájem prostupujících jevištích se dvěma paralelně účinkujícími orchestry, z nichž jeden má na programu symfonii na bicí z policejních fucků a shitů a druhý do mnoha akordů rozprostřené variace úžasného černošského slangu. A na závěr - úmyslně porovnávám s Dexterem, protože uboze průměrné Kriminálky, CSI a podobné pro porovnání vůbec žádné styčné body nenabízejí. A berte to i jako varování - pokud máte CSIshity rádi pro jednoduchost, rychlost a námětovou prostotu, díky které můžete při sledování paralelně psát esemesku, neztrácejte s The Wire čas - ztratíte se v ději během čtvrthodiny a nikdy nepochopíte, o čem to tady jahol nadšeně vykřikuje. ()

Galerie (602)

Zajímavosti (35)

  • Felicia "Snoop" Pearson byla pro seriál objevena Michaelem K. Williamsem (Omar Little) v jednom z baltimorských barů. Hraje tu prakticky sama sebe, ačkoliv ve skutečnosti zabila pouze jednoho člověka. Po skončení natáčení byla v březnu 2011 zatčena při rozsáhlé drogové razii baltimorské policie. (Lulala)
  • Andre Royo (Reginald "Bubbles" Cousins) hral drogovo závislého tak presvedčivo, že k nemu počas natáčania pristúpil miestny obyvateľ, ktorý mu podaroval balíček heroínu so slovami: „Chlapče, potrebuješ to viac ako ja.“ Royo pomenoval tento incident ako "pouličný Oscar". (Spowner)
  • Vedle témat zpracovaných v jednotlivých sezónách se uvažovalo také o sérii zabývající se hispánskou přistěhovaleckou vlnou. (DaViD´82)

Související novinky

Lance Reddick zemřel ve věku 60 let

Lance Reddick zemřel ve věku 60 let

17.03.2023

Šok a obrovská tragédie. Tak nějak by se dala popsat nečekaná zpráva o smrti herce Lance Reddicka, jemuž bylo pouhých 60 let. Hvězda nespočtu seriálových a filmových rolí se zapsala do paměti diváků… (více)

Zemřel herec Michael K. Williams

Zemřel herec Michael K. Williams

07.09.2021

Ve věku 54 let tragicky zemřel známý charakterový herec Michael Kenneth Williams. Jeho nejslavnější rolí se jednoznačně stala postava Omara z chváleného seriálu The Wire – Špína Baltimoru. Objevil se… (více)

Tvůrce The Wire chystá nové policejní drama

Tvůrce The Wire chystá nové policejní drama

08.03.2021

Snad žádné jiné policejní drama nestojí v tolika seriálových žebříčcích na prvním místě, jako epická drogová sága The Wire – Špína Baltimoru. Její tvůrce David Simon začínal jako novinář pokrývající… (více)

Reklama

Reklama