Reklama

Reklama

The Wire - Špína Baltimoru

(seriál)
  • USA The Wire (více)
USA, (2002–2008), 59 h 27 min (Minutáž: 55–93 min)

Tvůrci:

David Simon

Hrají:

Dominic West, John Doman, Clarke Peters, Frankie Faison, Deirdre Lovejoy, Wendell Pierce, Lance Reddick, Andre Royo, Sonja Sohn, Seth Gilliam, Aidan Gillen (více)
(další profese)

VOD (1)

Série(5) / Epizody(60)

Tento realistický kriminální seriál z produkce HBO, jehož autorem je scenárista David Simon, tvůrce trojdílné minisérie The Corner, oceněné prestižní cenou Emmy, vypráví o vyšetřování případů spjatých s drogami a vraždami v Baltimore. Sleduje je z nejrůznějších úhlů, jak očima policie, tak těch, co stojí proti ní, a zachycuje svět plný úskoků i stálého sledování, v němž lze snadno překročit tenkou hranici mezi dobrem a zlem, zločinem a trestem. První řada se soustřeďuje na leckdy marné úsilí policie infiltrovat se do drogového kartelu v západním Baltimore, v jehož čele stojí Avon Barksdale a jeho pobočník Stringer Bell. (HBO Europe)

(více)

Recenze (380)

Krt.Ek 

všechny recenze uživatele

1. série - 85% ___ Další seriál u něhož rozhodně zhlédnu následující čtyři řady. Nebyl jsem sice vtažen tak rychle jako u jiných seriálů, které mám v širší TOPce, ale nakonec jsem si cestu k The Wire našel. A upřímně Vám radím, abyste si taky našli čas. Nebudete litovat! Svým zpracováním, tj. realistickým pojetím špinavé Baltimorské ulice, prospěchářských a korupčnických útvarů justice a městských politických činitelů, téměř bezmocné policie (výše zmíněné útvary jim hází klacky pod nohy, ještě štěstí, že existují idealističtí policisté) je tento seriálový produkt HBO naprosto jedinečný. Dokonce se stydím za to, že mám v TOP 10 několik idealistických kriminálek (Monk, Odložené případy, možná i Dexter) a tohle zatím ne. Jako většina uživatelé jsem totiž i já přehodnotil to, jak by měla realistická krimi vypadat. Tohle je opravdu jako reality-show. __ Mimochodem u některých seriálů vypisuji oblíbené postavy, tady to udělat nemohu. Musel bych totiž napsat všechny charaktery (od McNuttyho přes Omara až po Barksdelea) a tolik místa vyplýtvat nechci. Očekávám totiž, že něco napíšu až dokoukám další série. ()

evilmind 

všechny recenze uživatele

Určitě jeden z nejlepších kriminálních seriálů, co jsem viděl, ne-li vůbec nejlepší. Nejsou tu žádná ohromující zatčení, geniální dedukce nad nalezeným střepem nebo chlupem, kriminalistické geek hračky ani úchvatní kladní hrdinové. Drsná show ale ukazuje, jak to na amerických ulicích nejspíš vypadá doopravdy, bez obvyklého televizního pozlátka. Svět, kde vám peníze koupí cokoliv, zkorumpovaný je skoro každý, násilí je univerzální odpověď, a jak policajti tak kriminálnící jsou často jen figurky na šachovnicích mocných, v politických hrách, které ani nemají šanci pochopit. Svět, před kterým není úniku, plný bitev, které nejdou vyhrát. Dal jsem všech pět sezon v maratonu najednou, a tak můžu celkem odpovědně prohlásit, že s výjimkou lehce problematické druhé řady si seriál drží úroveň až do konce, kde negraduje do žádného happyendu - byť třeba Bubblesův osud by takovým malým zázrakem o cestě ze dna aspoň k jakýsi normalitě být mohl. Každopádně vynikající záležitost. ()

Reklama

jahol 

všechny recenze uživatele

Po první sérii: Nikdy bych nevěřil, že tak rychle narazím na seriál, který se v řadě ohledů minimálně vyrovná skvělému Dexterovi. Zatímco Dexter je na první pohled vybroušená, velmi přitažlivá pohádka (se stále více pohádkovými prvky zvláště v dalších sériích, což může představovat problém, protože nás dospělé, co si budeme povídat, pohádky dříve nebo později začnou nudit, a pro děti Dexter rozhodně není), The Wire stojí na až fotografickém zobrazení ryzí reality - a představte si, že v těch tisících fotografií každodenní policejní práce není snad žádná nudná, naopak - každý díl obsahuje několik scén, kde si budete říkat omfg, to je skvěle udělaný a budete si je vracet v přehrávači několikrát (jako třeba již v komentářích zmíněná scéna s rekonstrukcí vraždy, skvělá scéna z odvykacího centra nebo úžasná scéna se zmatkem poté, co to SPOILER koupila Sonja Sohn a ta následná s hromadou poldů poslouchajících nahrávku přepadení nebo scéna s rybími akvárii nebo scéna SPOILER s Wallacem po návratu z výletu atd.atd. ). V Dexterovi je pár originálních a divácky velmi vděčných postav, tady je sice možná ne tak originálních, ale o to realističtějších a stále velmi zajímavých postav, se kterými budete prožívat jejich osudy doslova minutu po minutě, několik desítek(!), respektive není tu snad jediná, která by vám příšla navíc nebo účelově vytvořená pro diváka. Zatímco Dexter ve vás zanechá pocit skvěle odvedeného díla a brilantní thrillerové zábavy s hrdiny, které jste si (většinou) hodně oblíbili, The Wire vás zahltí kolosální propracovaností obrovského divadla o dvou navzájem prostupujících jevištích se dvěma paralelně účinkujícími orchestry, z nichž jeden má na programu symfonii na bicí z policejních fucků a shitů a druhý do mnoha akordů rozprostřené variace úžasného černošského slangu. A na závěr - úmyslně porovnávám s Dexterem, protože uboze průměrné Kriminálky, CSI a podobné pro porovnání vůbec žádné styčné body nenabízejí. A berte to i jako varování - pokud máte CSIshity rádi pro jednoduchost, rychlost a námětovou prostotu, díky které můžete při sledování paralelně psát esemesku, neztrácejte s The Wire čas - ztratíte se v ději během čtvrthodiny a nikdy nepochopíte, o čem to tady jahol nadšeně vykřikuje. ()

Silas 

všechny recenze uživatele

Nevyhnu se srovnání se Shieldem, jelikož si jsou tyto seriály velmi podobné tematicky i formou zpracování. Zde sledujeme jak černošské gangy, tak práci policie, oběma rovinám je věnováno rovnoceného času. Na jednu stranu je to klad, na stranu druhou není možné nijak zvlášť s někým sympatizovat. Chybí hlavní tahoun(i) + celkem špatný casting nevýrazných typů. Shield oproti tomu sází na jasně vyprofilované postavy, těžkou psychologii a tah na bránu, toho se tady nedostává. Dokumentaristický přístup, špína ulic a nevybíravá mluva jsou oběma seriálům vlastní, takže v součtu nemám důvod pokračovat ve sledování Wire (po 1.sérii), pokud jsem viděl Shield, jelikož bych musel značně kvalitativně klesnout. ()

Tom Riddle 

všechny recenze uživatele

Obsahuje náznaky spoilerů. KONEČNĚ! Po dlouhých letech hledání a sledování neuvěřitelně přehypovaných seriálů (House of Cards, Homeland a True Detective budíž ideálními příklady) jsem našel jeden, který si tu ohromnou chválu doopravdy zaslouží. Policejní seriály jsou obvykle plné rychlé akce a zvratů a... takové seriály mě většinou nudí, jsou zkrátka jeden jako druhý. Teprve The Wire se mi dostal pod kůži, protože v něm jde o něco úplně jiného. Nahlíží na problematiku zločinu z obou stran barikády, zobrazuje každodenní životy kriminálníků i strážců zákona a jejich osobní problémy. Ukazuje, že řešení jediného případu může být otázkou stovek hodin úmorné policejní práce a vypořádávání se s byrokracií, zatímco zločinci jsou tu většinou produktem (nevyléčitelně?) nemocné společnosti, kterou neuzdraví ani mocný člověk s dobrým úmyslem. Bezútěšnost a bezvýchodnost některých situací je mnohdy až mrazivá. Díky bohu, že ne každé město na světě je na tom tak zle jako zdejší Baltimore, byť stejně jsme nepopiratelně součástí toho bludného kruhu více či méně všichni. Seriál proto vyznívá naprosto reálně, má ohromující hloubku a skutečně donutí člověka pouvažovat o životě. Zřejmě ne každý se do něj dostane, The Wire se totiž nesnaží prvoplánově zaujmout jako předchozí jmenovaní, jede si svým tempem a vypráví o obrovském množství zajímavých a prokreslených charakterů, kde (až na pár výjimek) nikdo není čistě hrdina/padouch, ale všichni působí jako lidi z masa a kostí, ať už jsou z řad policie, nebo z ulice. Vyjmenovat všechny oblíbence by trvalo hooodně dlouho, za sebe proto jmenuju jenom dva - best cop: Kima Greggs, - biggest BAMF: Omar "The King" Little. The Wire má svoje mouchy, (kupříkladu vynaloží obrovské úsilí učinit sympatickým řekněme Namonda, ale vůbec se nesnaží zlidštět jeho nesnesitelnou matku De'Londu; lead seriálu McNulty pro mě skutečně není zřejmě zamýšleným perfektním antihrdinou, nýbrž pouze otravným hlupákem) a ani zdaleka se u mě nepřiblížil titulu Best TV Show Ever (který dál neotřesitelně patří Six Feet Under), s čistým svědomím ho ale můžu pasovat na nejlepší kriminálku a jeden z mých nejintenzivnějších (ne-li nejlepších) seriálových zážitků posledních pěti let. ()

Galerie (602)

Zajímavosti (35)

  • Felicia "Snoop" Pearson byla pro seriál objevena Michaelem K. Williamsem (Omar Little) v jednom z baltimorských barů. Hraje tu prakticky sama sebe, ačkoliv ve skutečnosti zabila pouze jednoho člověka. Po skončení natáčení byla v březnu 2011 zatčena při rozsáhlé drogové razii baltimorské policie. (Lulala)
  • Ústřední píseň seriálu „Way Down in the Hole“ byla prezentována pěti různými umělci v průběhu seriálu. Různé verze písně odrážely měnící se tón každé série. (Ondra06)
  • Zvučka v otváracej scénke sa každou sériou mení, no text ostáva taký istý. (Kaceris)

Související novinky

Lance Reddick zemřel ve věku 60 let

Lance Reddick zemřel ve věku 60 let

17.03.2023

Šok a obrovská tragédie. Tak nějak by se dala popsat nečekaná zpráva o smrti herce Lance Reddicka, jemuž bylo pouhých 60 let. Hvězda nespočtu seriálových a filmových rolí se zapsala do paměti diváků… (více)

Zemřel herec Michael K. Williams

Zemřel herec Michael K. Williams

07.09.2021

Ve věku 54 let tragicky zemřel známý charakterový herec Michael Kenneth Williams. Jeho nejslavnější rolí se jednoznačně stala postava Omara z chváleného seriálu The Wire – Špína Baltimoru. Objevil se… (více)

Tvůrce The Wire chystá nové policejní drama

Tvůrce The Wire chystá nové policejní drama

08.03.2021

Snad žádné jiné policejní drama nestojí v tolika seriálových žebříčcích na prvním místě, jako epická drogová sága The Wire – Špína Baltimoru. Její tvůrce David Simon začínal jako novinář pokrývající… (více)

Reklama

Reklama