Reklama

Reklama

Star Trek

(seriál)
  • USA Star Trek (více)
USA, (1966–1969), 65 h 51 min (Minutáž: 50–51 min)

Tvůrci:

Gene Roddenberry

Hrají:

William Shatner, Leonard Nimoy, DeForest Kelley, Nichelle Nichols, James Doohan, George Takei, Walter Koenig, Majel Barrett, Grace Lee Whitney, John Winston (více)
(další profese)

VOD (1)

Série(3) / Epizody(79)

Posádka hvězdné lodi Enterprise pod velením kapitána Kirka se noří hluboko do vzdálených koutů vesmíru, aby objevila nové světy a civilizace. (Netflix)

Recenze (258)

Nautila 

všechny recenze uživatele

Kirk: Můj přítel je zjevně Číňan. Vidím, že jste si všiml jeho uší. Má je takové, protože... Spock: ...prožil v dětství politováníhodný úraz. Kirk: ...prožil v dětství politováníhodný úraz. Uvízl hlavou v kombajnu... na rýži. Ale naštěstí žil poblíž americký misionář, který byl vlastně dříve zručným chirurgem... Dámy a pánové, pro mě prostě dokonalé. Ta nadsázka, parodie a přesto láska k žánru a čisté užívání si. Chlap pod špinavou dekou, hrající mimozemšťana na bázi křemíku. Místo vysílaček struhadla na mrkev. Nasprejovaný mimozemský pudl s přilepeným rohem. Polystyren, umělohmotné rostliny, studiové zdi a ten srandovní mlžný filtr, co vždycky najede, když se ukáže nějaká femme fatale se strašně dlouhýma řasama. Samozřejmě, oni to asi takhle v době tohoto seriálu nemysleli, dělali s tím co měli a nevím, jak bych to vnimala tehdy. Ale vlastně, copak vím, co z toho tvůrci chtěli mít, já se na to dívám teď, v tomhle století a neuvěřitelně se bavím. Tohle je hlavně o postavách, jak si koho oblíbíte a myslím, že kdyby každý nováček dokázal překousnout tu zastaralost a kouknout na víc než pár dílů, myslím, že by si ty postavy také oblíbil a začal ten seriál milovat. Tadyhle to není o příběhu, ten je většinou vždy na nic. Je na tom hodně znám americké jednání té doby, oni sice mají jakýsi zákon o nevměšování, ale ve spoustě dílech přiletí na planetu a když tam mají jinou politiku a jednání, nebo tam mají nějakou důležitou surovinu, posádka Enterprise se prostě vetře a názor nenázor, vždy přesvědčí všechny i přes jejich odpor, že jejich věc je ta správná. Na druhou stranu, je tam spousta nápadů, které pak okopírovali a vyšvihli následující tvůrci sci-fi seriálů a filmů. Nevím, jak by vypadala scéna science fiction bez tohohle kultovního původního seriálu. Suma sumárum, tuny a tuny vtipných hlášek, všudypřítomná nadsázka, láska k žánru, a hlavně pan Spock...Dávám pět a dala bych víc. A to prosím opravdu nejsem trekkie. McCoy: Jsou milí, měkcí, chlupatí a vydávají příjemné zvuky. Spock: To i housle v kožešině, a přesto nevidím důvod, proč je vlastnit. ()

jitrnic 

všechny recenze uživatele

Měl jsem kdysi spolubydlícího, co byl fanouškem rozličných ujetostí, například této, v pokoji nám to běželo skoro každý den, fungovalo to jako vynikající uspávadlo, někdy se mi stalo, že jsem měl těsně před probuzením polosny, slyšel jsem z počítače ještě stále běžící Star Trek a zdál se mi o tom co slyším sen. To nemělo chybu. ()

Reklama

Aelita 

všechny recenze uživatele

Člověk se odvážně pouští tam, kam se dosud nikdo nevydal ... aby tam nakonec našel sebe sama. ___ Zajímavý pohled na Star trek nabízí kniha "Federation & Empires: Federation, Vulcans, Klingons and Romulans" Johna Peela, ve které autor mimo jiné vysvětluje poměrně zřejmé ekvivalence mezi skutečnými národy a spojenci a rivaly startrekovské Federace. "Klingoni jsou zřejmým zastoupením pro Sovětský svaz. Méně zřejmou, ale nijak skrytou, je ekvivalence mezi Romulany a Číňany. V původních sériích jsou Romulané tajnůstkářští a rezervovaní a je o nich známo jen málo. Jsou bojovní, ale nepředstavují takovou hrozbu jako Klingoni. Zajímavé je, že jsou blízcí příbuzní Vulkánců, kteří jsou mimozemšťané (ve vztahu k lidem), ale přesto součástí Federace. Vulkánci jsou tak ekvivalentem k Japoncům, kteří nejsou jen “blízcí příbuzní” (nebo přinejmenším sousedé) Číňanů, ale jsou známí nechutí k vyjadřování silných emocí na veřejnosti." Celá anotace na knihu: http://aelitafrommars.blog.cz/ ()

Djkoma 

všechny recenze uživatele

Stará dobrá původní série Star treku, která více než na zápletku, boje, efekty a vše okolo sázela na filozofickou rovinu příběhu a snažila se vyjadřovat poselství. Osobně mam nejraději Next generation s Datem, Picardem, borgama apod. ale tuto puvodni serii stejně musím obdivoat. Lidé v době kdy toto vznikalo museli být z efektů a toho co viděli naprosto mimo a dneska.... dnes se tomu mnozí zasmějí. ()

Eodeon 

všechny recenze uživatele

výčet mých nejoblíbenějších (≠ nejlepších) epizod seriálu: původní pilot The Cage (Klec); 1. sezóna: 1x01 Where No Man Has Gone Before (Kam se člověk dosud nevydal), 1x06 The Naked Time (Čas obnažení), 1x08 Balance of Terror (Rovnováha hrůzy), 1x13 The Galileo Seven (Sedm z Galilea), 1x17 Shore Leave (Dovolená), 1x23 A Taste of Armageddon (Příchuť zkázy), 1x24 Space Seed (Vesmírné sémě), 1x25 This Side of Paradise (Vyhnání z ráje), 1x26 The Devil in the Dark (Ďábel v temnotě), 1x27 Errand of mercy (Věc soucitu) a 1x28 The City on the Edge of Forever (Město na pokraji Věčnosti); 2. sezóna: 2x01 Catspaw (Návnada), 2x02 Metamorphosis (Proměna), 2x03 Friday's child (Páteční dítě), 2x05 Amok Time (Čas amoku), 2x06 The Doomsday Machine (Stroj zkázy), 2x07 Wolf in the Fold (Vlk v ovčíně), 2x15 Journey to Babel (Cesta k Babylonu), 2x20 A Piece of Action (Podíl z akce) a 2x26 Assignment: Earth (Místo přidělení: Země); 3. sezóna: 3x01 Spectre of the Gun (Přízračná přestřelka), 3x04 The Enterprise Incident (Případ Enterprise), 3x07 Is There in Truth No Beauty? (Což v pravdě žádná krása není?), 3x09 The Tholian Web (Síť Tholianů), 3x10 For the World is Hollow, and I Have Touched the Sky (Neboť svět je dutý a já se dotkl nebe), 3x13 Wink of an Eye (V mžiku oka), 3x17 The Mark of Gideon (Prokletí Gideonu), 3x21 Requiem for Metuselah (Rekviem za Metuzaléma) a 3x23 All our yesterdays (Všechny naše včerejšky). PS. : nutno dodat, že kouzlo mnoha epizod má původ ani ne tak v seriálu samotném, ale v literárních adaptacích od Jamese Blishe (tak řečené "blishovky"), které vyšly i česky a já měl tedy příležitost si je přečíst dávno před zhlédnutím seriálu, kdy jediným limitem byla fantazie čtenáře. ()

Galerie (483)

Zajímavosti (356)

  • Narozdíl od všeobecného přesvědčení kapitán Kirk neřekl v každém díle "Beam me up, Scotty". (Chatterer)
  • Slovo „trekkie“, které označuje fanoušky Star Treku, je jediným označením fanouškovské skupiny, které lze najít v Oxfordském anglickém slovníku. (mirliflore)
  • Představitelka Yeoman Smith - Andrea Dromm - byla v té době populární modelkou. Říkalo se, že k roli jí dopomohlo Roddenberryho sukničkářství, což ona popřela. Na každý pád se rozhodla dále v seriálu neúčinkovat, protože si myslela, že nebude mít seriál budoucnost a nijak se v něm neproslaví. Paradoxně si sice rok poté zahrála v komedii Come Spy with Me (1967), ale šlo o její poslední filmovou i televizní roli. (honajz)

Související novinky

Star Trek má nového Pikea

Star Trek má nového Pikea

11.04.2018

Zatímco studio Paramount řeší, jak bude vypadat další filmový Star Trek, seriálový bratránek Star Trek: Discovery směle uhání kupředu. Na konci patnáctidílné první série (a tady možná chcete přestat… (více)

Zemřel Leonard Nimoy

Zemřel Leonard Nimoy

27.02.2015

"Život je jako zahrada. Zažíváme dokonalé chvíle, ale uchovat je můžeme pouze ve vzpomínkách." Takhle před několika dny komentoval život herec a režisér Leonard Nimoy, v němž určitě poznáváte pana… (více)

Star Trek po česku!

Star Trek po česku!

22.07.2007

Asi bychom jenom ztěží našli kultovnější sci-fi sérii, než je Star Trek. V úvahu připadá ještě Lucasovy Hvězdné války, ale ty nemají tak bohatou historii. Už tomu bude 41 let, kdy byl první díl Star… (více)

Reklama

Reklama