Reklama

Reklama

Balada o Cable Hogueovi

  • Česko Balada o Cablu Hogueovi (více)
Trailer

Obsahy(1)

Kdo jinému jámu kopá... Enfant terrible hollywoodského filmu Sam Peckinpah zůstal po westernu Divoká banda věrný svému oblíbenému žánru, ale výrazně změnil jeho polohu. Po brutálním násilí předchozího díla se v následujícím westernu Balada o Cablu Hogueovi podíval na svět Divokého západu přece jen laskavějším pohledem. Divoké přestřelky vystřídal humorný nadhled, vytříbený smysl pro filmový detail i pochopení pro stále chybující hrdiny snímku. Příběh prospektora jménem Cable Hogue (Jason Robards) začíná jeho zdánlivou smrtí v poušti, když ho oloupí a opustí jeho povedení kumpáni. Cable se nejen vylíže ze svých zranění, ale navíc si zřídí velice lukrativní občerstvovací stanici. A nakonec získá srdce krásné ženy s pochybnou pověstí (Stella Stevensová)... Titulní úlohu ztělesnil významný divadelní a filmový herec Jason Robards (1922–2000), držitel dvou Oscarů za skutečné postavy šéfredaktora Bradleeho (Všichni prezidentovi muži – 1976) a spisovatele Dashiella Hammetta (Julie – 1977), jemuž zdařile přihrávají stálí herci z Peckinpahových snímků Strother Martin a L.Q. Jones (Hogueovi zlotřilí kamarádi Bowen a Taggart) či Slim Pickens (kočí dostavníku Ben Fairchild). Postava kazatele je jediným westernovým vystoupením britského herce Davida Warnera a hlavní ženskou postavu prostitutky Hildy přesvědčivě ztvárnila Stella Stevensová. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (114)

RHK 

všechny recenze uživatele

Klasický western to není, komedie to není, na baladu je to moc veselé, romance je s prostitutkou a k tomu jen ve druhé půli filmu, akční film to též není až na pár minut po zuřivém vyhazovu od Hildy, krimi možná ano, ale jen v prvních pěti minutách, muzikál pro změnu chvílemi tak co patnáct minut. Peckinpah nám tady ze samých dobrot uplácal dort jako pejsek s kočičkou, ale uspokojit nemůže příznivce ani jednoho žánru. Tak snad alespoň že ten laskavý i černý humor je přítomen po celou dobu filmu. Pro mne však je Balada o Cable Hogueovi zatím nejslabším shlédnutým snímkem od jinak oblíbeného Sama Peckinpaha. Trailer:http://www.youtube.com/watch?v=iD4UawK_k90 ()

Big Bear 

všechny recenze uživatele

Hezký film z konce období tzv. divokého západu, jímž si prošly nejen USA, sle třeba také Austrálie atd.. Čas odpočíváren, přepřahacích stanic apod. pomalu končil. Dálkovou dopravu přes širé pláně začal postupně vytlačovat vlak a na přelomu století i první kouřící, hlučící a smrdící automobily na které muži pamatující zlatou éru nahlíželi jako na cosi, co na západ nepatří. Více se ale mýlit nemohli, protože tam postupně nepatřili spíše oni se svými colty a mustangy. A o tom je i náš příběh. Už z výše psaného je asi zřejmé, že toto není úplně klasický western. I sama zápletka zprvu westernová se posléze zvrtne spíše v romanci, což krapet začalo nudit. Dost mi vadily zrychlené záběry u ,,komických'' scén, působilo to rušivě a nikoliv vtipně. Zpracování bylo ale parádní i herecké výkony a tak nakonec dávám za 4 chřestýše. * * * * ()

Reklama

Lavran 

všechny recenze uživatele

Peckinpah se již v úvodní scéně rozloučí s násilím utrženým ze řetězu (zpomalený záběr rozstřeleného ještěra), které tolik charakterizovalo anti-westernovou Divokou bandu. Symbolicky tím nechává staré časy za zády a jasně předznamenává, že baladické vyprávění o Cable Hogueovi nebude westernem šponovaného napětí, přestřelek, honiček s dostavníky nebo podobných žánrových trademarků, ale zkrátka a dobře jen příběhem o životním bilancování a šťastném nalezení "obrozující" vody (symbolu vodního zřídla je ostatně podřízena výstavba celého filmu), kterou lze chápat jako naději, resp. novou chuť do života. V neposlední řadě je také šikovným zamyšlením nad soumrakem primitivizmu Divokého západu a jeho "zkrocení" rozpínavou technickou civilizací (zde zastoupenou nástupem automobilismu). Nostalgické, poetické, břitce a trefně humorné (dojde i na grotesku), pravdivé, lidské a nevyhnutelně ústící (nezapomínejme, že jde o baladu) v hořkosladké, nikoli však bezútěšné usmíření. Děkuji programovému oddělení TV Prima, že si vzpomnělo. ()

viperblade 

všechny recenze uživatele

Sice se tento western nemůže rovnat například s Tenkrát na Západě, či Hodný, zlý a ošklivý, ale mně se zatraceně líbil. Totiž, tenhle film má duši. A tomu se jen tak něco nevyrovná. Navíc, je na něm cítit (a vidět), že byl natáčen ne pro peníze, ale pro lásku k filmům. A to se v dnešní době, kdy se každý cucák může prohlásit za režiséra, dost cení. Takže čistých pět. ()

Superpero 

všechny recenze uživatele

Mám strašně rád filmy o dobrácích a tenhle mě tedy nezklamal. Parádní neakční western, kde vůbec nejde o střílení, ale hlavně o lásku a podnikání :) Moc se mi líbily ty zrychlený komický pasáže a bavily mě tam všichni ty dobráci, co řídili dostavník. Jason Robards je tam přesnej, dostávalo mě, jak se dehydrovanej plahočí pouští a ironicky si kecá s bohem :) A Stella Stevens byla ale sakra ženská. ()

Galerie (43)

Zajímavosti (5)

  • Peckinpahův nejoblíbenější film. (MrCreosote)
  • Sam Peckinpah začal na filmu pracovat téměř ihned po natočení Divoké bandy, což je důvodem, proč L.Q. Jones a Strother Martin hrají v obou filmech velice podobné role. (MrCreosote)

Související novinky

Zemřel herec David Warner

Zemřel herec David Warner

25.07.2022

Nekorunovaný král filmových „záporáků“ a britský džentlmen s neuvěřitelně plodnou kariérou, která čítá na dvě sta třicet filmových a televizních rolí - těmito slovy by se dal představit David Warner,… (více)

Reklama

Reklama