První vysokorozpočtový snímek režiséra Sama Peckinpaha se zároveň stal prvním filmem, který byl bez vědomí autora uveden ve zkrácené verzi. Nyní, o čtyřicet let později, byla objevena a restaurována většina chybějících záběrů. Nové scény přispěly k ještě dokonalejšímu vykreslení posedlosti unijního důstojníka (Charlton Heston), který vede samozvanou výpravu složenou z vězňů (Richard Harris), bývalých otroků a zločinců (James Coburn), aby v Mexiku dopadli tlupu vraždících Apačů. Vyvstává otázka: Kdo představuje větší hrozbu? Major Dundee nabízí jedno z nejlepších hereckých obsazení v dějinách westernu a konečně přichází v podobě, v jaké ho zamýšlel legendární režisér! (Bontonfilm)

fragre

Viděl jsem pouze verzi v TV, tedy, jak předpokládám, tu zmrzačenou. Přesto se mi film líbil, nenudil jsem se. Jistě, leccos by se dalo vylepšit, tempo bylo někdy pomalé a celý film jako by občas ztrácel hlavní nit vyprávění, ale C. Heston (který není mým oblíbencem) mi připadal přesvědčivý, stejně jako J. Coburn. Moc mne potěšila postava M. Adorfa a ani Senta Berger se neztratila. Apači byli vykresleni zřejmě reálně, tedy jako krutí bojovníci. Oceňuji i svérázný humor a tu skutečnost, že film nebyl tak cynický jako slavnější páně Peckinpahovy opusy. Snad jen postava "vypravěče" (trubače) mi připadala až moc naivní. Přes všechny mouchy ****. ()

Madsbender

Pomník amerického patriotizmu, prvého Peckinpahovho "veľkého" filmu, v ktorom zberba, zložená z gaunerov, zločincov, černochov, dezertérov, Severanov, Južanov a pár dobrovoľníkom pod velením majora Amosa Charlesa Dundeeho bojuje v mene slobody, demokracie a svätej Ameriky proti Apačom, pričom majú problém nevyzabíjať sa sami medzi sebou... Patetická, nudná báchorka, v polovici navyše s absolútne zbytočným rádoby pohodársko-romantickým predelom a prispatým tempom, ktorá spoľahlivo podporila ultranacionalistickú propagandu 60.-tych rokov, o tom, ako sa všetci Američania dokážu spojiť proti spoločnému nepriateľovi. Že Peckinpah natočil niečo takéto sa mi ani veriť nechce. Sorry, Sam. 24% ()

Autogram

Western, ako sa patrí, so všetkým, čo tam má byť, veľkými zábermi krajiny a slušným rozpočtom. Len tí Apači sú o niečom celkom inom ako z Mayoviek, a oddiel americkej armády, ktorý sa za nimi vydá, tiež nie je podľa ideálnych predstáv. Väzni, vrahovia, južania, černosi a jeden kňaz, s takým zložením je radosť veliť, pokiaľ sa teda nezabíjajú navzájom. Ale zážitkov nám rozprávač-kronikár prinesie dosť, dokonca aj krásne ženy, len sa to od polovice už trochu vlečie. –––– Tak ty si buď vojenský supermozog a strategický génius, alebo najväčší idiot v Severnom Mexiku. ()

POMO

Dobrodružný western so slabým drajvom. Slušnej charakterizácii postavy Richarda Harrisa sa bohužiaľ nevyrovnáva tá Charltona Hestona, a ich konflikt, ktorý má byť primárnou líniou filmu, podráža množstvo vedľajších scénok, ktoré ho zbytočne spomaľujú a naťahujú. Ako vidím, kolegovia si sťažujú už na zdĺhavosť 123 minútovej verzie - a to ja som musel obsedieť pri 152 minútovej, ktorej nepomohlo ani veľké plátno. ()

betelgeuse

Čtvrtá hvězda až po shlédnutí rozšířené verze v kině: film se stal plynulejším a kompaktnějším, velmi vydařený je restaurovaný soundtrack s jižanským leimotivem. Klady filmu jsou hodně (a překvapivě) prďácký Heston, jadrné dialogy a epická struktura zajímavě splétající několik dějových linek. Do DIVOKÉ BANDY mu ale ještě leccos chybí, zejména lepší bojové scény a prokreslenější postavy. ()

• Sam Peckinpah se k hercům choval natolik hrubě, že ho Charlton Heston málem napadl svou šavlí. Heston později přiznal, že to bylo poprvé a naposledy, kdy někoho na natáčení fyzicky ohrozil. (MrCreosote)
  • Producent Jerry Bresler se ze všech sil snažil do kin dostat 136 minutovou verzi filmu (ta je dostupná na DVD), což mu ale nakonec nevyšlo. (MrCreosote)
  • Role Samuela Pottse byla nabídnuta Lee Marvinovi, ale ten si řekl o moc velký honorář. Jeho agent na tuto roli navrhl Jamese Coburna, který byl nakonec opravdu obsazen. (MrCreosote)