Reklama

Reklama

Arabela se vrací aneb Rumburak králem Říše pohádek

(seriál)
  • Slovensko Arabela sa vracia
Pohádka / Komedie / Dobrodružný
Česko, 1993, 12 h 8 min (Minutáž: 28 min)

Scénář:

Miloš Macourek

Kamera:

Emil Sirotek

Hrají:

Jiří Lábus, Miroslava Šafránková, Vladimír Dlouhý, Marián Labuda st., Jaroslava Kretschmerová, Ondřej Kepka, Petr Nárožný, Pavel Zedníček (více)
(další profese)

Epizody(26)

Obsahy(1)

Arabela pokračuje dalšími šestadvaceti příběhy, jimiž autoři Miloš Macourek a Václav Vorlíček volně navázali na díly předchozí. Než se podařilo pokračování úspěšného seriálu napsat a natočit, uběhla řada let. Někteří herci z první série se už, bohužel, natáčení nedožili: Vladimír Menšík, Václav Lohniský, Petr Svojtka či Jiří Hrzán. Přesto se ale s většinou herců, které si diváci oblíbili, zase setkají. Se Stellou Zázvorkovou, Vlastimilem Brodským, Ivou Janžurovou, Janou Brejchovou, Vladimírem Dlouhým a přibudou k nim desítky představitelů nových rolí. Například Marian Labuda, Petr Nárožný a Pavel Zedníček. V titulní roli Arabely vystřídala slovenskou herečku Janu Nagyovou neméně půvabná Mirka Šafránková.

Od chvíle, kdy naposledy zazvonil kouzelný zvoneček, se udála spousta věcí. Arabela a Petr jsou spolu 10 let a marně čekají na dítě. Z Honzíka a Mařenky se stali vysokoškoláci, studují folkloristiku, tedy pohádky. Říše pohádek je vážně ohrožena, ze země obrů je pro své vegetariánství vyhnán obr Balibul a usadí se poblíž království, aby se naučil jíst lidi. Každý den žádá novou oběť. Bystrozraký uteče z vězení, aby se nestal jeho obětí a zmocní se kouzelného pláště. Letí do světa lidí. (Česká televize)

(více)

Recenze (290)

kajas 

všechny recenze uživatele

S původní pohádkou na pokračování milovanou několika generacemi už tento seriál má pramálo společného (největším zlem je rozhodně přeobsazení samotné Arabely), epizod bylo asi až příliš, ale jinak nemám co vytknout. Úvodní znělka ve mně i po letech vyvolává nostalgické vzpomínky na dětství a o kouzelném prstenu, který vyřeší všechny problémy, jistě sní každý z nás :). ()

Shakaar 

všechny recenze uživatele

Řekněme že asi souhlas s většinou hodnotících. Neřekl bych, že zde byl problém že tu nebyla originální Arabela, vždyť i jí nakonec dabovala Libuše Šafránková, kterou původně Vorlíček chtěl. Ono těch postav jinak chybělo více. V prvé řadě Blekota jako František Filipovský, který který zde měl minoritní roli, dále pak Vladimír Menšík, který bohuže se pokračování nedočkal. Pojetí Petra a Arabely se naprosto změnilo, zatímco v prvním díle jednak patřili mezi ústřední postavy plných idealů a byly "poblázněni láskou", jistou naivitou, o 10 let později je tu snaha Vorlíčka posounout postavy trochu jinam, jako ty starostlivé rodiče, které dřou na své ratolesti v práci, hádky a sebeobviňování - ostatně asi každé dítě v nich vidělo svoje rodiče. Navíc je tu snaha o realičnost a ještě více vyděsit diváka, jako třeba u Fantomase, nebo třeba obra, který požíral lidi a kterému loterie znamenala další oběd/večeři nebo smrt Rumburaka samotného. Prostě tu byla snaha přiblížit Arabelu nejen pro ty nejmenší, ale i pro celou rodinu a je tu snaha o realnější pojetí. I počet dílů se zvýšilo. Jak u minulé serie by určitě pospělo ten díl více, zde to bylo ke škodě. Sice tu měli více prostoru, ale ubylo více funny/crazy momentů, zábavnost prostě utrpěla na úkor jakémusi dobrodružnému pojetí, kde zábava nemá místo. Zklamalo mě to a je možná škoda, že seriál přišel tak pozdě. Ono bylo i trochu vidět, že Vorlíček se nechal strhnout onou atmosférou 90. let, kdy vyšla všelijaká díla nevalné kvality ve jménu, že se může dělat co chce. Dokonce jsem si všimnul i menší narážky na komunismus, kde Honza Majer něco povídá o zatajení Arabely a jejího původu z kádrových důvodů. Osobně komunismus nemusím, ale dle mého si toto tvůrci mohl v pohádce odpustit, navíc to dle mého nemělo bůhví jak velký význam, takže důvod nechápu - asi si ale Vorlíček potřeboval ulevit. 2*. ()

Reklama

Véronique 

všechny recenze uživatele

Nevím proč, ale většina "porevolučních" filmů na mě působí tak nějak ponurně, nostalgicky. Arabela II. do tohoto řazení určitě patří. Je to dáno nejen nepřítomnosti některých herců (především absence Vladimíra Menšíka byla znát), ale i přemodernizovaným/předimenzovaným dějem. Moc efektů přineslo malý účinek. I přes plejádu skvělých herců a "stálého toku děje" se pokračování moc nepovedlo. Člověk se totiž neubrání srovnání s tou naší, tradiční a nepřekonatelnou Arabelou. A v tomto srovnání se jeví tato "nová Arabela" tak nějak šedivě, bez šťávy... ()

ostravak30 

všechny recenze uživatele

Hned na úvod se přiznám, že já jsem měl jako dospívající vždycky raději tuhle sérii než tu první. Rozdíl je naprosto patrný. Zatímco Arabela je pohádkově romantický a především silně komediální seriál, v pokračování Arabela se vrací aneb Rumburak králem Říše pohádek je jasně patrné, že jde spíše o sci-fi, ale o dost víc fantasy prvky. Druhá série je dramatičtější, napínavější, ale též víc dospělejší. Chybí jí pohádkovost, o romantice nemůže být řeč a bohužel ani o komedii. Faktem zůstává, že nápaditost se Václavu Vorlíčkovi a Miloši Macourkovi upřít nedá. Vymysleli skutečný fantasy seriál s dramatickými zápletkami na pokračování, který nenudil. Na druhé straně je potřeba objektivně připomenout fakt, že těch faktických chyb tam bylo dost. Objevil jsem i jednu, která ani není mezi chybami v zajímavostech. A to tu, že Mařenka svá přání už vyčerpala, přesto má jedno další, když se s Honzíkem nacházejí na pobřeží. Tvůrci tak dlouho všechno zamotávali a zamotávali, až se jim samotným z toho celého těžko vymotávalo. Zkrátka kombinovali až překombinovali. Například pan děkan příliš snadno mění názor a to i na Odysseuse. A to nemluvím o tom, že se mi líbila představa, jak se dá do Říše pohádek dostat pouze pomocí pláště. Zde ovšem vidíme, jak lidé do pohádek doletí, byť pomocí kroužku kouzelné babičky. Místy seriál působí až děsivě. Když třeba pan Papp rozfláká všechno, co mu přijde do ruky, ačkoli v tu chvíli pod rouchem Rumburaka. Nebo závěrečná smrt zlosyna rukou Fantomase, ta mě připadala opravdu hororová. Netuším, zda bych po Arabele pouštěl dětem pokračování. Filmaři tady s otevřenými hranicemi a nově nabytou svobodu chytli druhý dech a západním způsobem tuto tvorbu zdramatizovali, ačkoli ponechali jasné české prvky. Pořád si ale myslím, že seriálů podobných žánrů se ani dosud neudělalo moc a pokud nějaké, takových kvalit nedosáhli ani zdaleka. Ve svém oboru jde stále sic o neporovnatelnou záležitost s původní sérií, v níž pochopitelně musela chybět plejáda skvělých herců z logických důvodů, ale mezi následnými seriály se jedná stále o to nejlepší, co bylo stvořeno. ()

Mononoke. 

všechny recenze uživatele

Dávat si reprízu asi nebyl ten nejlepší nápad. Vzpomínky na jeden z nejlepších seriálů dětství blednou při představě, že přestože král disponoval kouzelným prstenem, pláštěm, čepičkou a jestě Fantomasem s watchmenem, nechal si všechno vyfouknout pod nosem a nevzmoct se na sebemenší odpor. Pan Vigo alias nejneschopnější čaroděj všech dob. ()

Galerie (89)

Zajímavosti (49)

  • Tento díl se natáčel v Praze na Karlově náměstí a Holešovicích. [Zdroj: Filmovamista.cz] (M.B)
  • Natáčelo se na hradech Budyně nad Ohří a Bouzov. [Zdroj: Filmovamista.cz] (M.B)
  • V prvním díle jsou ústy čarodějnice aka paní Černé (Jana Andresíková) vysvětleny všechny zdánlivé nesouvislosti s navázáním děje na původní seriál Arabela (od r. 1980) a dokonce i na film Rumburak (1984). Základní příběhovou linii tohoto filmu tedy seriál považuje za kánon. Ignoruje ale do filmu zakomponovaná zaklínadla a zůstává jen u klasických kouzelných předmětů jako v původním seriálu. (Sidarius)

Související novinky

Zemřela herečka Jana Andresíková

Zemřela herečka Jana Andresíková

20.10.2020

Včera odpoledne opustila svět českého filmu herečka a dabérka Jana Andresíková. Bylo jí 79 let. Zprávu o úmrtí sdělil médiím její manažer René Kekely spolu s informací, že herečka, zotavující se po… (více)

Reklama

Reklama