Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Jmenoval se William Bonney a slávu získal pod přezdívkou Billy Kid. Západ nikdy předtím nepoznal pistolníka jako byl tento problémový levák z Brooklynu, který své jméno zapsal do historie krví. Stejně pozoruhodný je výkon Paula Newmana, který skvěle zachytil složitou povahu a náladovost mladistvého vraha. Režisér Arthur Penn (Bonnie a Clyde, Malý velký muž) zde poprvé rozebírá téma, ke kterému se ve své pozdější tvorbě znovu a znovu vracel: Společenský odpadlík versus nepřátelská a zaujatá veřejnost. Newmanův a Pennův společný projekt byl v roce 1958 rozpačitě přijat jako alarmující a provokativní. Dnes je vyzdvihován jako významný a unikátní western v dějinách kinematografie. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (30)

YURAyura 

všechny recenze uživatele

5/10 Po Simpsonovskem specialu o problematice strenlych zbrani a Peckinpahove Pat Geretovi a Billy Kidovi je toto me treti setkani s Williamem Bonneyem. Nazev je sice pomerne zavadejici, ale nastesti to zachranuje tentokrat "sedoocko" Noumen v jedne ze svych prvnich roli, protoze ostatni postavy jsou opravdu jalove. Pribeh WB me ale nejak nevzal a ani nehodlam patrat po tom, jak to bylo doopravdy, protoze stejne je to zase z vetsi casti nafouknuta bublina - legenda. Kazdopadne pro nas priznivce sirokych klobouku povinnost videt. ()

RHK 

všechny recenze uživatele

Filmová prvotina Arthura Penna (Bonnie a Clyde, Malý velký muž) s výtečným Paulem Newmanem v titulní roli pistolníka Billyho Kida. Stejný příběh se stal inspirací i pro slavný Peckinpahův western Pat Garrett a Billy Kid. Zatímco o 15 let pozdější Pat Garrett a Billy Kid je filmovou oslavou svobody v souznění s Dylanovou krásnou hudbou (a mám ten film moc rád), je černobílý Kolt pro leváka drsným psychologickým portrétem mladého zabijáka a psance a hlavním klenotem filmu je Newmanovo herectví. Trailer: http://www.jinni.com/movies/the-left-handed-gun/videos?type=c&idx=0 ()

Reklama

cheyene 

všechny recenze uživatele

The Left Handed Gun by si podle mého zasloužilo hodnocení v červených číslech, jelikož tohle zpracování příběhu nejznámějšího pistolníka divokého západu, které (jak známo) čerpá ze skutečného příběhu a postav, je bravurně natočeno, přičemž bych vyzdvihnul herecký výkon mladého Paula Newmana, jenž se tu předvádí opravdu v nejzářivějším světle, ale také aranžmá některých scén, z nichž ta poslední je vskutku dokonalou tečkou. Jako divák jsem pořádně ani nevěděl, zda mám Billu Kidovi fandit nebo ne, ovšem s přibývajícími minutami začíná být nad slunce jasnější, že tento příběh směřuje k jednomu jedinému možnému konci. ()

špaček421 

všechny recenze uživatele

Předlohou byla divadelní hra Gore Vidala, takže namísto životopisného westernu dostaneme psychologické drama, v němž všichni okázale předvádí, jak jsou skvělí herci. I Paul Newman silně přehrává. Historické nepřesnosti bych tomu samozřejmě opustil, ale že Billyho bandu tvoří tři lidi včetně Billyho a lincolnská dobytkářská válka probíhá prakticky jenom tak, že šerif zastřelí rančera a Billy střílí vrahy, to je zarážející. Film se navíc neumí rozhodnout, jestli je Billy celou dobu antihrdina, nebo jestli se z antihrdiny stane čistým padouchem. Snad jen scéna vraždy Boba Ollingera je skvělá a možná i lepší než pozdější v podání Sama Peckinpaha. ()

ClintEastwood 

všechny recenze uživatele

Western s tehdy ještě hodně mladým Paulem Newmanem. Celý film je velmi zajímavý, ale skvělá je především scéna v koupelně, kdy Billy Kid (Newman) maluje na zapářené okno plán přepadení vrahů svého šéfa. A právě za oknem, po kterém Kid kreslí, se skutečné přepadení odehrává. Tato sekvence mi utkvěla v paměti ze všeho nejvíc a dokazuje zručnost a nápaditost slavného režiséra Arthura Penna. Závěr je jako ve většině Newmanových filmů - tragický. ()

Galerie (19)

Zajímavosti (3)

  • Arthur Penn v tomto filmu debutoval jako režisér. (Pumiiix)

Reklama

Reklama