Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Klouzačky, lyžování, sněhové pevnosti, koulovačky, zkrátka zima, to je to pravé roční období pro zábavu dětí z vesnice pod vrchem Šibeničákem. Jejich vůdcem byl vždy Zrzek, syn místního hrobníka. Jenže pak se do vsi přistěhoval Myšák, jehož otec se stal předsedou zemědělského družstva, a ten všechny kluky přetáhl na svou stranu, zejména díky tomu, že může kluky vozit na koních, které mu táta občas půjčoval. Hrdý Zrzek raději z party odešel než by se podřídil Myšákovi. Věrná mu zůstala pouze kamarádka Barborka, která mu pomáhá chytat ptáky, zejména pověstného černého havrana. Nepřátelství mezi oběma kluky pokračuje řadou potyček a naschválů. A zatímco Zrzek konečně chytil havrana, Myšák, který se ke koním chová laskavěji než ke kamarádům, má starosti se svou oblíbenou klisnou Sylvou, která čeká hříbátko. Stav Sylvy se totiž zhoršil natolik, že musela být utracena a Myšákovi se jen tak tak podařilo zachránit alespoň její hříbě, když otci slíbí, že se o něj bude starat. A právě tohle neštěstí nakonec kluky usmíří. Myšák spí s hříbátkem ve stáji, krmí ho, zahřívá a je to právě Zrzek, kdo mu s tím pomáhá. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (81)

Nonna 

všechny recenze uživatele

Film byl natočen v r. 1970 a při jeho sledování si člověk nostalgicky uvědomuje, jak už je to strašně dlouho a jak je to, bohužel, v dnešní tvrobě dětských filmů neopakovatelné: výkony hlavních dětských herců jsou výborné, hudba Zdeňka Lišky geniální a černobílé provedení filmu má magickou atmosféru. Dobře si pamatuju, jak mi u scény na "ptačím stromě" podbarvené strašidelnou hudbou nebo při vyvolávání duchů na Šibeničáku naskakovala jako dítěti husí kůže a musím uznat, že se to dodnes nezměnilo. Citlivě zachycené sblížení dvou znepřátelených chlapců nad umírajícím hříbětem je silné pro dospělého i pro dítě (jen si nejsem jista, zda dlouhé neakční sekvence dnešní dítě osloví.) ()

Mylouch 

všechny recenze uživatele

Jak se žilo v době bez (počítačových) joysticků. Velká nostalgie zimního dětství z doby, kterou pojmenováváme spíš podle politických okolností. Hoši přinášejí akci, slečinky dialog, naštěstí ne výhradně. ♫ Liškova hudba lyricky přesahuje škatulku dětského filmu a možná i tak odcizuje dětskému divákovi. I mě samotného si Lišáci získali až v dobách vzdálených školní docházce. ()

Reklama

corona 

všechny recenze uživatele

Detské filmy režisérky Šimkovej mám rada, Krakonošovi som dokonca udelila bez váhania plný počet. Tento ma však ničím nezaujal, dokonca som deťom ani nerozumela, nakoľko sa medzi sebou nerozprávali, ale len po seba kričali, vysmievali sa a robili si zle (viem, deti sa tak bežne chovajú). Dojemná starostlivosť o chorého koníčka na záver to žiaľ už nezachránila. Na druhej strane z etnologického hľadiska, zaujímavé zachytenie života v horách. ()

hygienik 

všechny recenze uživatele

Mne utkveli z tvorby pani režisérky v pamäti hlavne jej porevolučné, teda posledné filmy, napr. Kruh, Artuš a Dámě kord nesluší. LMaŠ ma trošku odradzoval tým, že je čiernobiely. Podľa počtu vydaní na DVD, či TV repríz som si myslel, že ide o kultový film, a preto ma zaskočilo, že neexistuje kolorovaná verzia. Ukázalo sa, že je to len nuda s nevyužitým potenciálom. ()

Neytara 

všechny recenze uživatele

Ať si říká kdo chce co chce, tenhle film už by dnes podle mého nikdo nenatočil. Je podle mého názoru opravdu perfektně natočen z pohledu dítěte a ne z pohledu dospělých. Pokud má někdo výhrady že to není film pro děti tak nechápu proč, nebo možná nevyrůstal na malé vesnici. Herci mají podle mého přirozené výstupy a není zde nic co by neodpovídalo skutečnosti. Také se mi líbí fakt že kousky na koních (a jiné) jsou opravdové a ne z trenažeru před zeleným plátnem. Není to film o kýčovitých záběrech a nulové pointě ale o pravém venkově, o rivalitě a přátelství. Vše je podtrženo a sečteno pro mne úchvatnou a nezapomenutelnou hudbou. ()

Galerie (40)

Zajímavosti (16)

  • Sekvence noční návštěvy Lišáků na hřbitově se točila po nocích celý týden. Natáčení končilo kolem 4. hodiny ráno, a zatímco dospělí členové štábu poté padali na sedadla autobusu zcela vyřízení, dětští herci pokračovali v řádění. (melica)
  • Režisérka Věra Pivodová-Šimková do filmu obsadila i svoje vlastní děti. Dcera Kateřina ztvárnila postavu Marušky, syn Tomáš si zahrál "Malého". Ani jeden se pak dále herectví nevěnoval. (Zdroj: AHA)
  • Téměř celé osazenstvo filmu byli neherci. (Zdroj: AHA)

Reklama

Reklama