Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Tři nerozluční kamarádi Tomáš, Jožka a tulák Hubert žijí v poklidném městečku Levín počátkem století. Tomáš žije u energické tety Apoleny a strýce Václava, kterým pořádně koření život. Jemu zase dělá naschvály bratranec Štěpán, žalobník a zlomyslný kluk. Po pozdním příchodu a následném trestu před celou třídou se Tomáš rozhodne získat odměnu pro nejlepšího žáka. Začne od spolužáků za různé protislužby dostávat pochvalné lístečky, ale pořád jich má málo. Za pomoci Huberta vniknou s Jožkou do ředitelny, kde se zásobí lístečky. Na školní slavnosti ale kluci svým vítězstvím vzbudí poprask a jsou ředitelem a učitelem Lopatou a zamčeni v kabinetě, než se rozhodne, co s nimi bude dál. Hubert jim však pomůže ven a všichni se rozhodnou pro útěk na místní hrad Pokštejn. Cestou hodí své šaty do řeky, aby vzbudili zdání, že se utopili. Druhý den je v městečku poprask utopili se tři kluci a navíc někdo vyloupil místní záložnu! Kluci na hradě najdou poklad ale jak to, že jsou v něm současné peníze? (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (401)

kajas 

všechny recenze uživatele

"Nůžkyyyyy! Nožeeee! Brousííím!" Tuhle a ještě několik dalších scén jsem viděla několikrát, když se na často reprízovaný film dívali rodiče. Trvalo hodně dlouho, než jsem konečně viděla tuhle dětskou klasiku celou, a nejvíc ze všeho si budu stejně pamatovat výše citovaného Jiřího Lábuse + legendární natírání plotu a výprask od strýčka. Právě vedlejší postavy mě bavily a zajímaly mnohem více než titulní kluci, a proto nemůžu hodnotit vyšší známkou. ()

Dont 

všechny recenze uživatele

Moc mi nesedělo to pitvoření Petra Nárožného a ani děti nehráli zrovna nejlépe. Hudební motiv je chytlavý, to ano, ale po hodině opakovaného přehrávání už mi lezl na nervy. Jako dítě mě to nechytlo a teď už jsem na to zkrátka moc starý. Film je strašně infantilní, a pokud nefunguje nostalgie z dětství, tak jen stěží přeleze tři hvězdy. ()

Reklama

ripo 

všechny recenze uživatele

To, že film bol inšpirovaný Tomom Sawyerom od Marka Twaina, to sa dá vytušiť len v náznakoch. Tvorcovia nemohli do príbehu zakomponovať černocha :) Čo ostalo, je uvoľnená atmosféra v chlapčenskej parte troch "sígrov", ktorých pestvá pochopia snáď všetci, čo majú dnes už viac ako 40, či 50 rokov. Ako vždy sa ukáže, že na to aby si bol dobrým človek, nemusíš byť dobrým navonok, ale vo svojom vnútri. ... Vhodné najmä pre pamätníkov, ktorí s nostalgiou spomínajú na to, ako sa dal tráviť voľný čas, v dobe, keď ešte neboli počítače ... ()

Jara.Cimrman.jr 

všechny recenze uživatele

"Jestli tentokrát Tomáše příkladně nepotrestáš, tak bych si musela myslet, že se na tom chlapci dopouštíš vážné výchovné chyby." Jako konzervativní maloměšťák nesnáším tyhle nevychovaný parchanty. Ovšem v době vzniku tohoto snímku jsem byl taky tak trochu nevychovanej parchant, kterej si užíval pohybu na čerstvým vzduchu. Byl jsem pan kluk a s kopií Tomáše, Huberta a Jožky jsem si to dost užíval. Na zasnoubení s Blankou jsem tedy v tý době nemyslel, za což se její kopii omlouvám. Mě prostě stále baví "fikanej" Štrůdl, podpantoflák Václav a samozřejmě duo učitel a řídící. To jsou dokonalý figury. Takže Nestůj a pojď ... ()

kingik 

všechny recenze uživatele

Je to povedený dětský film. Režisérka Věra Plívová-Šimková odvedla vynikající práci s herci a Tom Sawyer, zde jen Tomáš, a Huckleberry Finn, zde Hubert, jsou sympatičtí uličníci, kteří u diváků jasně zabodují. Stejně tak zabodují i dospělí herci jako je přísná tetička Ivy Janžurové, dobrotivý Karel Augusta, brusič Jiřího Lábuse nebo profesor Josefa Somra. A v neposlední řadě se o skvělý zážitek postarala hudební složka filmu. Ačkoliv má film spíše řidší děj, jeho trumfy jsou silné v jednotlivých scénách, takový Štrůdl, pumpující do sta, je jednoznačně kultovní postava. Prostě klasika mezi dětskými filmy, na kterou se vždy dobře dívá. ()

Galerie (9)

Zajímavosti (28)

  • Ve scéně, kdy Petr (Jiří Lábus) prochází ulicí se svým cestovním šlapacím brusem, je na zdi po jeho levé ruce možné spatřit socialistickou elektrickou rozvodnou skříň a elektroinstalační lištu s přívodním kabelem. (ultrainferna)
  • V písni „Nestůj a pojď“ byl původně verš: „My jsme ti tři jak se patří, výkvět a smetánka.“ Na zásah ústředního dramaturga Ludvíka Tomana musel být text změněn na: „My jsme ti tři jak se patří, nápadů studánka,“ protože v socialismu prý „žádný výkvět a smetánka není“. Upravenou verzi však slyšíme jen během úvodních titulků z úst Václava Neckáře. Když píseň zpívají dětští představitelé ve filmu, slyšíme původní zakázaný verš. Cenzorům tedy tato pasáž unikla. (Zany)
  • Režisérka filmu Věra Plívová-Šimková vůbec nevěděla, že scénář k filmu napsal v té době zakázaný Jan Procházka. Ti, kdo o tom věděli, jí to pro jistotu neřekli, protože tato režisérka byla známá svou řečností a panovaly obavy, aby se někde neprokecla. (raininface)

Související novinky

Letní filmovou školu odstartuje Bod obnovy

Letní filmovou školu odstartuje Bod obnovy

17.07.2023

Letní filmovou školu slavnostně zahájí v sobotu 29. července na české poměry nadstandardní žánrový snímek Bod obnovy. „Přesně po 60 letech (!!!) od premiéry legendární Ikarie XB1 se česká… (více)

Zemřel herec Josef Somr

Zemřel herec Josef Somr

16.10.2022

Česká kinematografie v neděli přišla o jedno z velkých hereckých jmen, ve věku osmaosmdesáti let totiž odešel známý český filmový a divadelní herec Josef Somr. Mnozí diváci si na něj vzpomenou jako… (více)

Reklama

Reklama

Časové pásmo bylo změněno