Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Vinnetou, náčelník Apačů, je postřelen bělochy při pokusu o záchranu indiánského chlapce. Raněného jej nachází fotograf Napoleon Charbonneau a spolu s lidem Pajutů a Old Shatterhandem Vinnetua zachraňují. Později Vinnetua přepadne Tashunko Sapa, mladý Komanč, který se mu snaží ukrást koně. Vinnetou se stane jeho učitelem - takovým, jakým pro něho byl Starý Medvěd, jeho více než otec, kterého mu zabili před očima. (mibara)

(více)

Recenze (98)

špaček421 

všechny recenze uživatele

Seriál Vinnetou, v jehož titulcích není ani jednou zmíněno jméno Karla Maye. Ve skutečnosti jde o one-man show Pierra Brice, kvůli které je dokonce Old Shatterhand odsouzen do role trapného statisty, navíc byl obsazen hercem, který sice na první pohled vypadá jako starší verze Burianovy obálky knihy, na ten druhý jde ale vidět, že je to prostě jen tlustý dědek. Sám VInnetou tu tak může jednat jako absolutní bojovník za práva Indiánů, který nenávidí bledé tváře a Shatterhanda i Hawkense snad toleruje jen se skřípěním zubů. Dalšími hlavními postavami jsou pak přiblblý Komanč Tašunka a otravný ukecaný a zbabělý fotograf, kterého si zahrál autor scénáře, takže se nacpal, kde mohl, a nevystupuje snad jen ve dvou dílech. Začátek se hřmotnou hudbou, podivným střihem, zastřeleným dítětem a Vinnetouem střeleným do hlavy je děsivý, pak se ale uklidní. Největším problémem seriálu je tak to, že se v něm takřka nic neděje. Jen se pořád mluví o tom, co se stane, a nakonec se nestane nic. Aspoň se mezi knižními dialogy občas objeví hláška tak šílená, že člověk jen kroutí hlavou. "Mnoho indiánů tam nechalo svoje péra, když jsem udělal tuhle fotku." "Byl to starý muž, tak jsme ho poslouchali. Ale pak jsme ho museli praštit veslem, abychom se dostali včas domů." "Připravili mě o nevinnost. Žádný muž už pro mě nikdy nebude hrát na flétnu před mým teepee." "Pomoz, Vinnetou, bledé tváře znásilňují naše ženy a pálí naše teepee!" "Ty stvůry!" Atd. A nezapomeňme na dobré trávy a zhuleného Starého Medvěda! ()

wayne99 

všechny recenze uživatele

Vzpomínám si, jak jsme s kamarádem celý natěšení sledovali první díl seriálu. Což o to, Vinnetou byl pořád +/- stejný, takže OK, ale s napětím jseme tak čekali, až se na plátně (vlastně TV obrazovce) objeví "nový" Old Shatterhand. Až asi v polovině prvního dílu konečně přicválal zarostlý týpek s pivním mozolem, potom otevřel klapačku a znuděně prohlásil: "co to tedy vyvádíte?" Vlastně ni nevím, jestli jsme potom ještě sledovali další díly, seriál sice (i kdby byl sbelepší) nemohl dosáhnout na popularitu filmových zpracování, ale tohle byl vážně tragádie, přes výběr herců, kteří se nažili Bricemu sekundovat, až po většinou nezáživný děj. ()

Reklama

Phobia 

všechny recenze uživatele

Filmy "Vinnetou" jsem jako dítě doslova zbožňovala, a když nám soudruzi předhodili v osmdesátých letech i seriál... jéééžiš, to byla nuda: Vinnetou nad hrobem, Old Shatterhand seriálem jednou projel kanoí (víckrát by toho pupkatého trapáka nikdo vidět ani nechtěl), do toho se motalo jakési mladé indiánské ucho s pitomým jménem, nezáživný děj... Ubohost. Kde asi soudruzi z Francie a Švýcarska udělali chybu??? 20% ()

žlutaopoce 

všechny recenze uživatele

Nespravedlivě opomíjený a zatracovaný seriál, který ukazuje víc drsné indiánské reality než všechny ty pohádkové velkofilmy, na kterých jsme mnozí vyrůstali a které milujeme. Jistě, není dokonalý a je zcela jiný – komornější a schopnostmi hlavních hrdinů víc při zemi. Jeho děj je místy naivní a snad nic nevychází z knižní předlohy (snad kromě vousů Old Shatterhanda, který byl i v knihách často vousatý). Je však daleko „indiánštější“, naturálnější a emocionálnější. Pušky jsou skutečnými puškami, tomahawky skutečnými tomahawkami. Indiánské kostýmy jsou přímo skvělé. Jsou tam vidět i momenty z běžného táborového života. Zde zobrazení indiáni mají každý svůj individuální charakter i kostým, na rozdíl od jednolité masy „uniformovaných“, nahnědo natřených jugoslávských komparsistů s křivě nasazenými parukami a prkennými hereckými výkony. A v tom je právě kouzlo tohoto seriálu. Seriál byl údajně natočen v Mexiku a exteriéry i skuteční indiánští (nebo alespoň poloindiánští-mexičtí) herci tomu odpovídají. Známé německé filmy nastavily jakýsi „etalon kvality Vinnetoua“, se kterým všichni porovnávají cokoliv dalšího, co vznikne na toto téma a tak cokoliv jiné je automaticky horší nebo přímo špatné (pro toho, kdo zná jenom filmy jsou snad zklamáním i knihy Karla Maye). Seriál jsem viděl v 80. letech ještě jako kluk a tehdy se ani mě příliš nelíbil. Koukal jsem se na to spíš ze setrvačnosti a prostě proto, že to byl můj hrdina Vinetů. Abych trochu vyrovnal to nespravedlivě nízké hodnocení, dávám 5 hvězdiček! ()

Stejšn 

všechny recenze uživatele

Náhodou to byla docela prdel. Nemožnej vypatlanej starej Vinnetou, kterej sedí u ohně, zjevně na houbičkách, houpe se dopředu a dozadu a dělá hou-hou-hou-hou hau-hau-hau-hau. K tomu cikán jménem Tašunka, kterej je furt v průseru a Old Shatterhand, kterýho hraje nějakej strejc s plnovousem. Ve Studiu Kamarád jako malej jsem to docela žral, ale jinak je to děs. Jedna hvězdička za titulkovou melodii, která byla opravdu dobrá. ()

Galerie (2)

Zajímavosti (8)

  • Seriál není natočen podle žádné knihy Karla Maye. S námětem přišel sám Pierre Brice, aby poukázal na skutečné problémy Indiánů na konci 19. století. [Zdroj: karel-may.majerco.net] (mar48)
  • Tašunku ztělesnil student filozofie Eric Do Hieu, jehož matka byla Francouzka a otec Vietnamec. [Zdroj: karel-may.majerco.net] (mar48)
  • Kromě Pierre Brice, který si znovu zahrál legendárního Vinnetou, si roli Sama Hawkense zopakoval i Ralf Wolter. [Zdroj: karel-may.majerco.net] (mar48)

Související novinky

Pierre Brice 1929 - 2015

Pierre Brice 1929 - 2015

06.06.2015

Po těžké nemoci zemřel v pařížské nemocnici herec Pierre Brice. Představitel legendárního Vinnetoua pocházel ze šlechtické rodiny. Vystudoval herectví a v počátcích se živil jako zpěvák. Hereckou… (více)

Reklama

Reklama