Je 2. polovina 22. století a kosmická loď Ikarie XB 1 putuje k Alfě Centauri za průzkumem mimozemských forem života. Její posádka, složená z vědeckých kapacit různých oborů, je daleko od sluneční soustavy vystavena neznámým, nepředstavitelným hrozbám. Ale veze si s sebou i řadu svých všedních lidských starostí a radostí. (NFA)

Pedro72

Když vznikal film Ikarie XB 1, filmový žánr sci-fi byl ještě v plenkách. Dávkování vědy do fikce a fikce do vědy, vizualizace technologie, projekce současných společenských a psychologických otázek do budoucnosti, nic z toho nemělo svůj etalon, standard, pravidla. Můžeme být hrdí na to, že to byl Jindřich Polák, který převedením knížky Stanisława Lema do filmu pomohl ustanovit základy žánru. Jeho vliv na další globální vývoj filmu asi ani neumíme docenit. ()

Jareth

Jeden z mých nejoblíbenějších českých filmů a celkové i sci-fi. Tento film řeší spoustu duševních a existenčních otázek. Zkoumá i problémy kosmonautiky, jak může půsubit ponorková nemoc na lidi, co může být všechno ve vesmíru...atd. a tohle všechno je umístěno v 88 minutovém filmu. Film má pěknou kameru, která se nebojí experimentovat. Efekty jsou nárok 1963 fajn. Herecké výkony jsou povedené. Film mi chvílemi připomíná Vetřelce, a strašně moc věcí jsou tu nadčasové. ()

Falcon_3.2

Úžasné technické zpracování (e.g. format 2.35:1), dekorace a kostýmy. Celkově  nadčasově a pro mnohé další, světové filmové tvůrce, inspirativní snímek. ()

Ferguson

Miluju Stanislava Lema, ale román K mrakům Magellanovým jsem zatím nečetl. Trochu mě v půlce vyrušila "komunistická agitka" v debatách kolem nalezené lodi z 20. století, ale jinak povedené sci-fi. František Smolík zde vypadal jak Palpatine :-) ()

Boyolomouc

České sci-fi které má úroveň! Mám rád tento film. No údajně jdou dvě verze filmu,já bohužel sehnal pouze jednu tu českou.Vidět české herce jako Danu Medřickou v sci-fi filmu je šok ale příjemný šok.A ta hudba nemá chybu! ()

Saxicola

Na svou dobu fenomenální počin. V osmdesátkách jsme z toho jako děcka byli naprosto vydření, dodnes si pamatuju to mrazení z objevování "mimozemského" vraku. Při dnešním zhlédnutí to přináší zajímavý retrospektivní pohled na tehdejší představy o kosmické technice. Klasika, která stárne tím správným způsobem. ()