Star Trek: Lower Decks

• USA Star Trek: Lower Decks
USA, (2020–2023), 17 h (Minutáž: 23–30 min)

Tvůrci:

Mike McMahan

Tawny Newsome, Jack Quaid, Noël Wells, Eugene Cordero, Dawnn Lewis, Jerry O'Connell, Fred Tatasciore, Gillian Vigman, Paul Scheer, Jessica McKenna (více)

Diskuze

Jakkob

neuděláš špatně, když si je přečteš také. jsou skvělé. a hlavně, Titan je jediná knižní řada, která si drží velice vysokou úroveň stabilně napříč všemi romány (alespoň tedy kam jsem zatím dočetl já), což je div. ve všech ostatních edicích je kvalita dost kolísavá, a chceme-li se tím prokousat, musíme občas přetrpět i pár dost slabých kousků v řadě, ale Titan je jedna pecka vedle druhé. vůbec není divu, že je tak populární.

Eodeon

Možná jsem se v rámci Titanu nevyjádřil úplně přesně, nicméně to co jsi níže popsal mi známo samosebou je, i když jsem v tomto ohledu spíše pozorovatel, než-li cokoli jiného. Nicméně ano, mimo jména a že je to jakási loď, které by měl po Nemesis Riker velet nic jiného kánon nebyl, což je ale po čtvrteční epizodě LD již pasé a Titan má mimo jména v kánonu jasně ustavený i ten design, což mě i jako pouhého pozorovatele velice potěšilo, asi i za ty trekkies, kteří ty knížky četly a mají je rádi :) Za tohle fakt palec nahoru, i za ty uniformy ;)

Jakkob

Titan je kánon už od Nemesis, ale jen jako jakási loď pod velením Rikera a s Troi v posádce. to je vše. design lodi doteď kakonický nebyl, přestože fanoušci ho znají důvěrně z obálek knižní řady, z jednoho komiksu, z videa s Willem Wheatonem ze Star Trek: The Tour a mimo jiné třeba z STO, kde se třída Luna vyskytuje také, takže ten design jistě znáš i ty. čili kanonizace nečeho, co jsme celá ta léta všichni považovali za neodmyslitelnou součást Treku, ale vlastně neodmyslitelnou nebyla, je... no prostě mi to udělalo velkou radost. kdyby v Lower Decks nic jiného nebylo, tak za tohle si seriál zasluhuje hlubokou poklonu.

a ano, šedivé uniformy na Titanu mě také potěšily, patří to k věci. právě s těmi se postavy Titanu vyskytovaly na obálkách knih, takže tyto verze jsme my, čtenáři, považovali za ty "správné". jak se to slučuje s uniformami z Cerritosu (mělo by se to skloňovat? asi spíš ne), je otázka druhá. je samozřejmé, že tím pádem existuje ve Flotile více typů uniforem zároveň, ale nemusí to být prostě jen přechodná fáze jako v DIS a Generations, ale prostě paralelně existující uniformy. třeba na DS9 se používaly jiné uniformy vzhledem k TNG přinejmenším čtyři roky, než se během Generations začaly uplatňovat i na Enterprise. spekulovalo se, že se používají na stanicích, zatímco lodě mají své, a nikdo to neřešil. vždycky se nějaké vysvětlení najde. uniformy z Cerritos jsou možná jen exkluzivní pro lodě určitého typu, jako je řída California a třída Parliament, těžko říct. nějak se to okecat dá :)

ano, i zkratka TOS už je kanonická, úplně se mi z toho točí hlava :)

jediná maličkost... ale vím, že to už bych chtěl moc. Titan má být loď s druhově nejrozmanitější posádkou v dějinách Flotily do té doby. je to nejzásadnější rys té lodi. a v seriálu to nebylo znát. krom jednoho Sauriana na můstku jsem si tam všiml jen samých lidských členů posádky, včetně toho křoví v pozadí. to je trochu škoda, imho. plus cameo takového Tuvoka by také bodlo. ale jasně, beru, to už bych chtěl moc :)

Eodeon

Za kanonizaci Titanu jsem byl taky rád, i když jsem v podstatě nikdy nečetl žádnou z těch knížek, ale přeci jen mě to potěšilo, že mimo jména je konečně i ten design pevně v kánonu ustálený a nelze ho nijak zpochybňovat. Tohle bylo super a Mikeovi za to velký dík! Frakes a Marina byli ve svých rolích jako vždy báječní a myslím že si dabing stejně jako ostatní celkem užívali, kor když to nejspíše dabovali z pohodlí svého domova :) Mj v souvislosti s Titanem se mi i líbila skutečnost, že na Titanu stále ještě používají šedivé TNG uniformy a ne ty nové co již mají na Cerritosu a jinde ve Flotile, což evokuje podobný stav věci, jako ve ST Generace, nebo DIS, kde byly nové TOS ("Those Old Scientists" podle Ransoma XD) uniformy zatím jen VIP výsadou pro lodě třídy Constitution :)
A ano, Shaxe jsem skoro oplakal, ale zase se mi moc líbilo, že zemřel "ve svém živlu" a tak jak si přál, tedy ve víru boje, pro dobrou věc a ochranu lodě a posádky. Byl fakt dobrej a i když celkově neměl v LD tolik prostoru, přesto jsem si ho stihl velice oblíbit (a sympatie pro něho měla i doktorka T'Ana :)).

cyphercz

Nemyslím si, že by ten humor byl uspěchaný či násilně kamkoli tlačený, stejně jako bych to takhle nepopsal u jakékoli jiné parodie či komedie takového, či podobného ražení. Humor a jeho míra je myslím hodně daná právě tím žánrovým zaměřením, takže je ho tam jistě více, než v klasickém Treku jak jsme byli zvyklí, ale to si právě myslím neznamená, že je tam násilný, nebo snad uspěchaný. Uspěchaný humor jsem snad ani nikdy dříve neslyšel a úplně si neumím představit, co by to mělo cca znamenat, ale to je jedno, vůbec na tom nesejde.. ;)
Každopádně co vím, tak producent a tvůrce LD Mike McMahan o druhé sérii hovoří jako o hotové věci, snad že je už snad dokonce ve výrobě.. ? Myslím že to zmiňoval v tom LD panelu, co se vysílal s ostatními na ST Day a který se dá i dohledat na YT. Uvidíme tedy časem, ale já věřím že druhá série bude...

Eodeon (hodnocení, recenze)

to už je konec série? ale souhlas, že tedy pořádný. nedokážu ho posoudit s nadhledem, protože stejně jako u Jakkoba i u mě tentokrát všechna ostatní měřítka přebyly souvislosti a odkazy, tedy čistě nerdovská kritéria, a v tomhle ohledu už to snad nemohlo být lepší. Tourangeaův design Titanu je po patnácti letech konečně kanonický. Riker a Troi jsou zpět a zjevně ve formě, Pakledové, exokomp, zabili mi oblíbenou postavu, hajzlové, díl je to mimořádně akční a přesto se vztahy posouvají warpovou rychlostí, a dokonce i "Spockova helma" je po půlstoletí vlastně kanonická :)

Jakkob

Určitě má každý jinak nastavené co mu přijde vtipné a co ne, znám spoustu lidí, co se u MacFarlana chytá za hlavu, mně se třeba dost líbí Family Guy a sem tam některé epizody American Dad či Cleveland Show, takže ve spojení se scifi žánrem je to pro mě to pravé ořechové, i když tam samozřejmě nějaké neduhy jsou (obě řady Orville hodnocené 4 hvězdami). Je tak škoda, že ten uspěchaný a násilím tlačený humor Lower Decks mi nic neříká a nemohu si tak tuto show užít více, alespoň v posledních pár dílech byla ta kadence "vtipů" o něco nižší než v první půlce této řady. Uvidíme, co přinese druhá série, pokud tedy vůbec vznikne (nevím, jestli je už něco potvrzené nebo zatím nic a v éteru jsou jen naše tolik oblíbené zvěsti...:)

cyphercz

Osobně bych humor označil za převážně geekovský či nerdský, nicméně i takový nemusí sednout každému, jistě... Každopádně já jako fanoušek nemohu takový humor neocenit :) Třeba mě osobně byl ten humor a pojetí o moc bližší a milejší než humor a styl té jedné epizody Orvillu, kterou jsem viděl a díky které jsem se utvrdil, že min. teď ještě ten seriál není nic pro mě. Ale někomu třeba zase ten humor tam sedne víc...

na příspěvěk reagoval cyphercz

cyphercz (hodnocení, recenze)

Poslední epizoda je určitě nejlepší z první řady a musím souhlasit se zipacnou nebo kdo to tam psal ten koment o tom, že je to lepší Star Trek než PIC či DIS, což je současně ůsměvné i tragické, když si člověk uvědomí, že se jedná o animovanou parodii... Humor tohohle seriálu jde ale totálně mimo mě, možná v dětství/pubertě by se mi to hodně líbilo, ale takhle je to zkrátka opravdu podprůměrné a trapné co se vtipnosti týče, stejně tak i hlavní postavy mě hodně iritují, paradoxně se mi zamlouvají mnohem více důstojníci na můstku, i když i ti jsou velmi často na facepalm, zkrátka potenciál tam je, ale zabíjí ho ony výše zmíněné neduhy.

Jakkob (hodnocení, recenze)

Tak poslední epizoda byla tak neskutečně báječná až skoro epická jízda plná odkazů a easter eggů od samého začátku až po samotný konec, že by jeden z fleku musel všem předchozím epizodám ubrat v hodnocení aspoň o hvězdičku :D A i na emoce a dojetí došlo, a to nejen proto, že první sérii je konec a na druhou si nějakou chvíli počkáme, ale tím spíše JE na co se těšit. Každopádně Lower Decks jsou už po první sérii naprostá srdcovka <3

Eodeon

Jsou spolu už 13 let, to je docela dlouho a snad se jim spolu i daří, takže jo, zní to jako prima pár a teď mají ke všemu i společné téma k hovorům.. :)

Jakkob (hodnocení, recenze)

Právě jsem se dověděl hezký fun fact - Jerry O'Connel, který v LD dabuje "jedničku" Jacka Ransoma, je od roku 2007 sezdaný s Rebeccou Romijn, která zase hraje "jedničku" v DIS :)

Jakkob

hm, asi ano, asi to bude mít na ohlas větší vliv, než jsem si myslel. já jsem zase zaujatý opačně, styl se mi líbí hodně moc a tím pádem je samozřejmě pro seriál snadné u mě bodovat, ať už se tam děje, co chce :)

SeTTi , Eodeon

Podle mě si hlavně fanoušci a diváci obecně začínají pomalu na ten styl zvykat a spíše ho přijímat, než být proti němu. Viděl jsem to teď sám na jednom mém známém, když jsme si na jedné společné akci dávali LD maraton a on sám nám posléze vysvětlil, že zprvu mu to taky spíše vadilo, ale že s odstupem času, když si zvykl na ten styl, se mu to začalo líbit a při tom maratonu se s námi všemi již náramně bavil a projekci si podle všeho moc užíval...

SeTTi

v tom případě jak říká Jakkob. tohle animovat je natolik časově náročné, že nejspíš museli mít první sezónu dávno hotovou, než vůbec odvysílali první díl. za pochodu se to nedá. mimoto - mně osobně tedy mnohem víc "přestřelené" připadají spíš nejnovější epizody.

SeTTi

Podle mě byla 1. série dávno hotová už v momentu, kdy ji vypustili do éteru a rozhodně si nemyslím, že by ji měli dejme tomu hotovou jen z půlky a pak to nějak upravovali podle toho, jak reagují diváci... To by se nejdříve projevilo až v další sezóně, rozhodně ne už v té první, takže to co vidíme je dle mého od prvopočátku plánovaný vývoj a tvůrčí záměr.

SeTTi

spíš bych si to vysvětloval obměnami v tvůrčím týmu, ostatně, v začátcích na seriálu pracovali úplně jiní lidé, ale ano, určitě naslouchali kritické reakci, protože spousty věcí, které přišly ve druhé sezóně, napravují něco, co se kritizovalo na té první, jako především vzhled Klingonů, vzhled jejich lodí (najednou máme relativně věrnou obdobu D7), uniformy, které v případě posádky Enterprise odpovídají mnohem více tomu, co bychom od daného období očekávali, vysvětlení, proč sporový pohon a Discovery nemají záznam v historii, atd. čili je hezké vidět, že fanouškům se naslouchá a že se tvůrci umí poučit. stejně ale myslím, že si seriál bude "sedat" ještě nějakou chvíli. ta třetí sezóna a přesun do budoucnosti tím ještě hodně zamíchá.

na příspěvěk reagoval SeTTi

SeTTi (hodnocení, recenze)

Mě přijde, že se poučili z toho jak v prvních dílech přestřelili a podle toho upravili ladění druhé poloviny série.

cyphercz

kdybych měl zprůměrovat své pocity z obou seriálů? Picard je top, ten by čistě podle mých měřítek zasloužil takových 85%, no a Discovery, přestože jsem si obě sezóny dost užil, mi už připadala rozpačitější, v každé sezóně z jiných důvodů, je vidět, že ten seriál zatím stále hledá sebe sama, ostatně jako každý trek v prvních třech sezónách, takže tam už budu přísnější a viděl bych to na nějakých 75% s nadějí, že se to bude s každou sezónou lepšit.

cyphercz

stoupající tendenci za sebe kvituji. podle mě je to kvalitní komediální seriál. uměl bych si pro něj představit něco kolem 70%.

na příspěvěk reagoval cyphercz

Eodeon

na obou serverech to začínalo někde kolem 55%, ale jde to pomalu nahoru, na konci sedmé řady to tak bude 99% hit!:))

cyphercz (hodnocení, recenze)

gratulace Lower Decks, tady i na imdb se tento seriál dostal na magických 60%:)