Star Trek: Lower Decks

• USA Star Trek: Lower Decks
USA, (2020–2023), 17 h (Minutáž: 23–30 min)

Tvůrci:

Mike McMahan

Tawny Newsome, Jack Quaid, Noël Wells, Eugene Cordero, Dawnn Lewis, Jerry O'Connell, Fred Tatasciore, Gillian Vigman, Paul Scheer, Jessica McKenna (více)

Diskuze

Shakaar

To je sice hezký, ale ne každý je v tomhle ohledu tak zručný jako třeba ty a mnozí jsou zkrátka a jen takoví jedinci, kteří si zapnou TV, naladí ten či onen kanál a pokud to tam v nabídce není, tak jejich možnosti zkrátka a dobře končí.

Co se zmiňovaného komentáře týče, tak už jen to tvrzení že "s otevřenou myslí" je těžce zavádějící, podobně jako když někdo použije slovní obrat obsahující tzv. "selský rozum". Obojí je takřka vždy jen snaha o vydávání subjektivního a těžce neobjektivního názoru za přesný opak, takže třeba já osobně se takovým i jiným obratům vyhýbám, protože jakmile to někdo použije, už to díky výše zmíněnému přestává dělat dobrotu.
O tom že SeTTi a kdokoli jiný má nějaký standard je OK, tak to je. Každý ten standard ale máme jiný a tím pádem i onen standard pro otevřenou mysl je zkrátka a dobře jiný, klidně i diametrálně odlišný, než u někoho jiného. To je to, co jsem tím svým předchozím postem a reakcí chtěl říci.

SeTTi

Souhlas, Stewart není zrovna tím tahákem, který by měl táhnout serii. Nebudu zasahovat do debaty jaký byl Picard jako charakter, to je vždy věcí scénaristů, ti jsou odpovědní jak ho zobrazili v serii, nebo ve filmech. Osobně si myslím, že důvod proč Picard v Picardovi nešmakuje zcela je ten, že on tam nehraje "Picarda", ale "Stewarta", sebe, svoje osobní vidění světa. Je to svým způsobem takové autobiografické zobrazení jeho osobnosti, jeho pocity, jeho vidění světa včetně politických názorů - ostatně sám se netajil tím, že nechce hrát toho Picarda co ho známe. Každý herec se "rád předvádí" a není to jiné u Stewarta v Picardovi, bohužel tím trpí celá serie a proto se zdá, jako by tam neexistoval nějaký vývoj postav, nebo něco co by hýbalo dějem. Já si myslím, že i tvůrci mu nechali v tomto hodně prostoru, ať už to bylo z důvodu předem stanovené dohody, nebo neschopnosti tvůrců si prosadit svou, prostě to na serii je vidět.

Jakkob

Zaprvé, v dnešní době lze už legalně sledovat zahraniční stream produkce, které nejsou v našem regionu dostupné, asi nejznámnějším způsobem jak oblafnout server že jste místní je si pořídit VPN, nebo něco na přepínání ip adres do různých regionů. Já osobně jsem to používal na Netflix, protože pro náš region Netflix zrovna neposkytuje zcela skvělou nabídku filmů a seriálů, pro fandy seriálů, filmů je tohle myslím samozřejmnost.

Zadruhé, ohledně Settiho komentáře, myslím si že může klidně k tomu přistupovat s otevřenou myslí, pokud vyloženě má určitý nastavený standart, co by měl mít kvalitní seriál, film, u kterého by se bavil a nebo se vracel s pravidelným sledováním. Tohleto je samozřejmně zcela subjektivní pohled, ale nelze říct že je prostě zaujatý, max má jiný názor jak by serie, film měl vypadat. Aktuální Star trek osobně má zásadní problém že má natolik silnou značku, až to začne tvůrcům komplikovat práci. Už jsem to psal, Star trek v zákolisí má určité stále nevyjasněné spory ohledně vlasnických práv, které ani spojení Paramountu a CBS nevyřešilo. A odráží se to na výsledném produktu, Je důvod proč se v ST: Picard neobjevuje Lore, Lal, protože se na jejich postavy vztahují zvlást vlastnická práva a příběh by byl mnohem zajímavější. Star trek rozpůlením licence strašně trpí a ta škoda byla už se stala, není to jako u Star Warsu, kde ty možnosti měli a nevyužili je, zde i kdyby chtěli, nemohou to využít, nebo prostě nechtějí za to tvrdě platit.

Pro mě Lower Deck je něco čemu říkám "Syndrom Enterprise" - sice je to pokus udělat skutečně něco odlišné v rámci Star trek světa, Star trek realiemi, poprvé od doby Enterprise, ale smíšené reakce na Discovery, Picarda, už natolik fandy rozpůlil, že prakticky rezignovali na serii. Podobně to bylo u Enterprise, i zde ji lidé prakticky odepsali už u zrodu, protože to byl prequel, protože to bylo století před Kirkem, nepomohlo, že to dvakrát úžasné minimálně první dvě řady nebylo, sledovanost to mělo mizernou, bylo to zbytečně sexisticky směšné. A i přes snahy, už jim tu nálepku nikdo neodpáral - někteří za pád Treku dávají za vinu Enterprise či Nemesis, u mě je to Voyager, tam dostal tehdejší Trek první hřebíky do rakve.

na příspěvěk reagoval Jakkob

SeTTi

Však, taky jsem tady i jinde mnohokrát zdůrazňoval, že každý má ty preference a měřítka jiné a že proto tu dost dobře nejde jakkoli argumentovat ve prospěch nějakého "objektivního" hodnocení, které zkrátka a dobře neexistuje. Ty to máš takhle, já zase jinak, ten zase úplně jinak... A je to tak v pořádku a není nic špatného na tom, že se dotyční více méně vůbec nemusí shodnout. S tou TOSkou jsem to jinak nevztahoval konkrétně na tebe, nýbrž jsem ji uváděl jako dobový příměr se současnou situací, která se více méně opakuje, jako kdysi u TNG, kde se drtivá většina fanoušků s novou vizí Star Treku vůbec nestotožňovala, byla to pro ně těžká hereze, její tvůrce považovali za ty, kteří ST neznají a ani nemají rádi a kteří na tom chtějí jenom vydělat atd. To je v bledě modrým naprosto shodné s tím, co mnozí vykřikují i dnes, a ta situace se jak jsem již několikráte zmiňoval opakovala i u DS9, VOY a každého nového Treku a v případě TNG - VOY bylo úplně jedno, že si ty seriály jsou celkem podobné a že jsou i natočeny podobně. Nic z toho nehrálo v tehdejší době u fanoušků žádnou velkou roli a byla to pro ně prostě jedna velká hereze a div ne spiknutí proti nim...
Takže co se mě týče, tak já skutečně nemíním jakkoli soudit současné Treky na základě nějaké vlny nevole, která se dala skoro až předpokládat a která provázela a nejspíše i bude provázet uvedení každého nového Star Treku, který kdy přijde, protože se zkrátka vždycky najdou tací, kteří si budou myslet, že to nové je z nějakého důvodu špatné a jaksi zapomenou na skutečnost, že to samé se tu děje již od dob uvedení Treku na světlo světa a že ta jejich návaznost, kánon a nevím co všechno ještě vesele porušuje už celá desetiletí a to ve stejné míře a se stejnou lehkomyslností ze strany tvůrců, s jakou jsou ty současní velice často osočováni...

Jakkob

To, že mě TOS minulo je možná ten fakt, který mě k tomu pohledu ale nutí. Následující 4 seriály do sebe vyjma pár detailů zapadají a jsou natočeny podobně. ENT se trochu liší, ale tam to obhájí její zasazení. Všechno pak dotvoří těch asi 30 knížek co jsem četl a filmy. I ty tři nové mi vyloženě nevadí i když je Abrams vykradač bez vlastního nápadu (jasně odlesky). Klidně se na ně kouknu a budu se u toho bavit.

No a pak přijdou dva seriály, které jsou natočené .... prostě jinak. A to nejspíš ve všem. Tmavě nasvícené, depresivní, zbytečně vyhrocený děj i chování postav, příšerné návrhy lodí i provedení bitev. U D nemůžu vyloženě vinit herce. V první řadě jich většina (a to hlavně ti zajímaví) neměla ani co hrát. Ani část herců mi, ale vyloženě nesedla.

U P viním ale i herce. Stewarta hlavně. Postavu Picarda vlastně považuju za nejslabšího kapitána, takže hlavní lákadlo na mě asi ani působit nemohlo.

Od LD jsem nic moc nečekal, ale viděl jsem dost animovaných/CGI seriálů na to, abych si myslel, že se na scifi hodí při správném provedení možná i více. A tenhle u mě zatím selhal. A to neviním zasazení / charaktery (obecně) ani provedení světa nebo styl animace(formální). Vadila mi většina vtipů, které tvořily 80% dílu, to jak se postavy chovaly a jak je zpracován jejich pohyb. Stojím si za tím, že bych k tomu měl stejné výhrady kdyby to mělo v názvu SW, SG nebo úplně neznámou značku. To že to má ST na mém hodnocení ubírá jen jednu hvězdu.

na příspěvěk reagoval Jakkob, Shakaar

SeTTi

Vidíš, a přeci jen podle toho co píšeš k tomu se zcela otevřenou myslí nepřistupuješ, tedy aspoň podle mě, protože by jsi jinak asi neměl problém s umístěním jak DIS, tak i PIC v Primárním vesmíru. Ne snad, že bych to nechápal, protože já měl ten samý problém ve své době s TNG, kde to prostě podle názvu sice měl být ST, ale podle mě a mých měřítek to ST nebyl ani zdaleka (a i proto jsem se na to ani nekoukal), ale už je to dávno a přes tenhle zcela nesmyslný předsudek jsem se dávno přenesl, protože s takovou by jinak ten jediný a správný ST byla TOSk a vše ostatní po ní jen rádoby plagiáty, co se snaží přiživit na oné značně, ale takhle to přeci nefunguje a ani fungovat nemůže...
Jak jsem psal, částečně tvůj postoj chápu, ale osobně si myslím, že s k těm novým Trekům s otevřenou myslí nepřistupuješ a má vůči nim zcela fanouškovské výhrady, které ale s celkovou kvalitou jako takovou nijak nesouvisí. Ale je to tvoje věc, suď a jednej tak jak myslíš a jak je podle tebe nejlepší, ale jako vzor ST fanouška s otevřenou myslí bych tě já osobně rozhodně neoznačil...

na příspěvěk reagoval SeTTi, Shakaar

Jakkob

Nevím. Já ke každému z nových ST ale vlastně i SW a SG přistupoval s otevřenou myslí. Když to vezmu od SW, tam jsem miloval Klonové války, s výhradami dokoukal lehce infantilní přesto u konce povedené Rebely, po dvou dílech skončil s Odbojem a byl nadšený z Mandaloriana. SG beru že Atlantis byl perfektním pokračováním už tou dobou upadající SG1, na který bohužel navázal naprosto tragický Universe. No a u ST jsem kdysi měl rád TNG (už mě nebaví), TOS (nebavila nikdy), a miloval následující tři seriály. Vždy jsem bral jako nejlepší ten aktuální, což se sice změnilo, ale i tak je má rád. No a pak přišla produkce CBS, kde jsem se skřípáním zuby dokoukal oba seriály a u tohoto zvládnu nejspíš opět jen dva díly.

Mě prostě při hodnocení seriálu nezajímá pod jaký universe patří. Co mě zajímá jestli je podle mých měřítek kvalitně zahraný, obsazený, natočený a zapadá do zbytku daného světa. A asi bych byl k posledním dvou seriálům vstřícnější, kdyby je řadili do Kelvinovy časové osy a nesnažili se je podpořit "zařazením" do hlavní časové osy.

A i když na LD koukám pohledem, že jde o samostatný seriál, který nemá se ST nic společného, tak mě prostě provedení a vtipy tam neoslovují. Konkurence je v tomhle směru o parník lepší.

Ale jak jsem psal. Stejně věřím, že si to své diváky najde. Otázkou je jen jestli jich bude dost na to, aby vyvedli ST z té Kurtzmanovi propasti.

na příspěvěk reagoval Jakkob

SeTTi

Každý to má nastavený jinak, ale upřímně a sám za sebe si myslím, že mít rád ST rozhodně neznamená to, co tady i jinde někteří předvádí... Je to samosebou subjektivní a neříkám tím (a ani to neznamená), že to tak je, ale já osobně si zkrátka myslím, a hovořím i z osobních zkušeností, že jakákoli, i sebevětší nelibost k nějakému z nových ST se dá vyjádřit i tak, aby si o dotyčným člověk pak nemusel myslet, že ten ST sleduje jen proto, aby ho pak mohl pomluvit. Přesně jak v jednom nedávném rozhovoru zmínil i sám Frakes, se kterým se tady v tom já osobně plně ztotožňuji a jen to o5 ukazuje to, jak strašně nevděční a věčně nespokojení trekkies jsou a umí být...

na příspěvěk reagoval SeTTi

Jakkob

Jenže zapomínáš na to, že ti, kteří mají ST rádi ať už v jakékoli podobě, mohou mít prostě větší potřebu ventilovat svou nespokojenost spíše než ti, kterým ST jako takový nic neříká a jen koukají na další novou scifi. A ti druzí jsou prostě ti, na které cílí svůj zájem CBS. Jestli je to špatně nebo ne, to rozhodne budoucnost. To, že Netflix ani Amazon nechce o ničem novém od CBS ani slyšet, ale nevěstí nic dobrého.

na příspěvěk reagoval Jakkob, cyphercz

Jakkob (hodnocení, recenze)

Já si na nějaké soudy ohledně hodnocení kdekoli počkám, neb soudit to teď, chvíli po vydání (když je to zatím oficiálně k mání snad jen na Apple TV a ne každý má potřebu být pirát) je asi na stejný brdo, jako když fanoušci ve své době stejně tak, a vlastně ještě hůře, odsoudili TNG (a stejně tak DS9 i další Treky). Netřeba připomínat, že tehdejší hodnocení se ani zdaleka nerovná tomu dnešnímu, ovšem ty reakce jsou více méně stejné stále, tedy v případě uvedení nového Treku. Docela by mě zajímalo, jak moc z těch, co jsou nejvíce slyšet a mají nejvíce řečí a stížností je těch, kteří na to koukají ne proto, aby pokud možno co nejrychleji a nejhlasitěji pomluvili, ale proto, že mají ten Star Trek rádi.. ? :) I tady bych o přítomnosti těch, kteří mají ST opravdu rádi, v mnohých případech velmi pochyboval...

na příspěvěk reagoval SeTTi

cyphercz

cyphercz (hodnocení, recenze)

Ajta krajta, to hodnocení první epizody ať už tady či na imdb ne a ne se dostat alespoň na jakž takž důstojných 60%... což ale jak tu všichni víme vůbec neznačí, že by se jednalo o špatný díl, prostě fanoušci co jsou spokojení a dali by tomu 5 hvězd to jednoduše nehodnotí a nekomentují...:))

Uživatel Shakaar smazal svůj příspěvek.

SeTTi (hodnocení, recenze)

Ono to je natočené jako povedený Final Space, jen tu krapet moc tlačí na pilu a v každém směru na FS ztrácejí.

na příspěvěk reagoval Jakkob, Terepin

Jakkob (hodnocení, recenze)

Za mě spokojenost, aneb takový Star Treku tu celkem scházel a je dobře, že tu mámě něco takového, co rychle a pohodově uteče a člověk se u toho zasměje. A proč by ne? Seriózních Treků tu máme od jeho vzniku celou řadu, takže je škoda, že něco jako Lower Decks přišlo až teď, ale i tak je to rozhodně dobře. Těšing na další epizody, nástřel na konci první epizody vypadal fakt dobře...

cyphercz

cyphercz (hodnocení, recenze)

Je to příšerně uspěchané ať už co se kanonády "humoru" týče (na což už poukázal Shakaar), tak ale i samotného děje, skáče se tu z jedné scény do druhé, chvíli se to snaží vyvolat napětí, za 2 vteřiny je to zase komedie/parodie a tak stále dokola, celkově ty nedostatky opravdu hodně bijí do očí, je to jak počin nějakého začínajícího studia, co doposud nikdy nic nevyprodukovalo a stále se hledá... určitý potenciál tam ale je a i sem tam jsem se zasmál (tak 10% vtipů a gagů), nadějí tak je, že tvůrci prvním dílem chtěli co nejvíc oslnit a nacpat co nejvíc materiálu do 25 minut a v dalších dílech zpomalí po všech stránkách, zkusí trochu víc rozvíjet vtipy a pak by to mohlo být koukatelné. Takhle zatím 2 hvězdy.

Shakaar (hodnocení, recenze)

Měl jsem tu "čest" shlédnout první díl a...překvapivě to není až tak hrozné jak trailer nasvědčoval. Realie Star treku opravdu solidní, možná tak trochu až příliš stylizací byli posedlí TNG, jako by nic dalšího pak nebylo. Hlavní protagonista Ensign...no ta ženská, svým zvrhlým způsobem mi připomíná Ro, evidentně má problém s autoritama, ale řekl bych že kdyby byla tak problematická, spíše by jí z flotily vykopli a nedegradovali ji až na podporučíka. Sama se vůbec netají despektu vůči flotile, takže je stále otázka proč v ní stále je. Ten druhý s fialovými vlasami, to je prostě pošuk, bohužel ne v tom dobrém slova smyslu, třeba Fry z futuramy je pošuk, ale má charisma, tady žádné nevidím, ani moc nějakou osobnost. Co se týče zbytku není moc o čem mluvit, každý z nich měl dost málo prostoru i vzhledem zkrácené stopáži, řekl bych že během 10 epizod každý dostane více prostoru. Na závěr budu hodnotit humor, ten je jako byste drželi neustále prst na spoušti od kulometu, prostě vás tím "humorem" zásobují tak hodně, že si člověk ani ten vtip neužije, pokud se jim náhodou povede - jakožto jsem se asi pousmál dvakrát za celou dobu. Navíc styl humoru je spíše založen, že si ani tak nedělají srandu ze Star treku, jako ho zesměšnují co se dá - aspoň já mám takový pocit.

Shakaar

Podle mě si ten humor ničemu neodporuje, ani ta odlehčená atmosféra a úsměvné situace. Naopak, animovaný styl a usazení děje mezi "loosery" z podpalubí vyloženě vybízí k tomu, že budou takové a jiné situace vznikat a osobně si myslím, že se tohle a podobné děje i na takové Enterprise dnes a denně, a je jedno, zda je to klasická Enterprise z TOSky, nebo verze A, B, C až E a nebo klidně F z STOčka. Vážně si nemyslím (a přijde mi to hodně naivní si to myslet), že celá posádka je po celý svůj čas ve službě super vážná, nikdo si z ničeho nedělá srandu, nikdo se neopije atd. Mě to v téhle kombinace skutečně přijde už teď maximálně trefné a jsem rád, že konečně bude i Trek z pohledu někoho jiného a v trošku úsměvnějších duchu. Proč by ne.. ? ;)

Shakaar (hodnocení, recenze)

Ještě bych chtěl dodat že South Park ačkoliv pojmulo nevážně, byla to zároveň dobrá politická satira, nedělali si servítky v rámci korektnosti atd. Nevidím zde tyto ambice, ale viděl jsem trailer a ukázku. Mrknu určitě minimálně na pilot. Zároveň vše má svůj vývoj, ale důvěru lidi aka Kurtzman budou hledat hodně těžko. Stále si říkám, že seriálů ať v produkci, nebo předprodukci je zbytečně hodně. Příjde mi často že to hlavně dělají proto, aby dodrželi dohodu se studiem o nějakém minimálním počtu produkcí kterou v rámci smlouvy mají udělat a dle toho i odpovídá rozpočet který dostali - s nápady to logicky potom je horší. Osobně si myslím že animák je skvělý nápad, ale dělat to způsobem jako komedie, není zrovna ten směr jaký by se měl Star trek vydat, minimálně to dělat ve stylu Ricka a Mortyho. Dokázal bych si představit, že by udělali animák ve stylu Futuramy.

Shakaar (hodnocení, recenze)

Viděl jsem tedy první ukázku - animace parádní, prostředí opravdu odpovídá období TNG/VOY/DS9 někde v odbobí po DS9. Ale ten příběh, styl humoru? Ta snědá holčina jednoznačně šikanuje/sexualně obtěžuje toho borce a dělá si srandu že si dělá deník jako kapitán. No co, já jsem si v mládí hrál na toho fotbalistu, hokejistu, něčím jsem snil a ona ho ještě v podnapilém stavu napadne zbraní - což je regulerní pokus o vraždu a ať to chce obkecat jak chce, jestli je ve službě nebo ne. Jinak ukázka zase vytvořila mnoho otázek, asi ta nejzásadnější, pro jakou věkovou skupinu to je, pro mladeš tak do 15 let je to celkem nevhodné, od 15 let zase až příliš infantilní. jestli chtějí krev, násilí, sex, určitě se najdou lepší produkce. South Park sice měl hodně drsný humor, někdy za hranou, ale bylo to vtipné, většina z toho se opravdu nemohlo brát vážně, hlavně formát resetovacího tlačítka umožnilo zabít Kennyho kolikrát se jim zachtělo.

na příspěvěk reagoval Jakkob, cyphercz