Star Trek: Lower Decks

• USA Star Trek: Lower Decks
USA, (2020–2023), 17 h (Minutáž: 23–30 min)

Tvůrci:

Mike McMahan

Tawny Newsome, Jack Quaid, Noël Wells, Eugene Cordero, Dawnn Lewis, Jerry O'Connell, Fred Tatasciore, Gillian Vigman, Paul Scheer, Jessica McKenna (více)

Diskuze

cyphercz

cyphercz (hodnocení, recenze)

Jakkob

bože můj, přijde Eodeon a najednou tu je 30 příspěvků za méně než 24 hodin, kdo se v tom má orientovat:P

Jinak Jákkobe, uvedu ti příklad - spousta žen by např. takové Ulici nebo Ordinaci napálila 5 hvězd, přitom jsou ty seriály objektivně naprosté braky, na tom se snad shodneme... je tedy špatně, že bych na tento fakt poukazoval a ta 5 hvězdová hodnocení jak ty píšeš nerespektoval?

SeTTi (hodnocení, recenze)

Jakkob

To byla reakce na ENT. Že mi nepřišlo, že by tam šli nějak výrazně proti tomu co měli tou dobou na lodi mít. Nové seriály jsem neřešil.

Eodeon: To je ten fakt, kdy jsem psal, že jsem si nebyl vědom porušování. TOS jsem viděl kdysi jednou a asi ani ne všechny díly, takže tyhle detaily, kdy prvně použili Romulani maskování a kdy byl použit D7 mi unikají.

Obecně jsem byl tehdy s ENT spokojený. Co pamatuju, tak mi vadilo, že vytáhli berličku časoprostorové války a že se svezli na popularitě Akiry a předělali ji do tak šeredné lodě. K pár postavám jsem si musel pár dílů hledat cestu, ale pořád má seriál ale jedny z nejlepších charakterů.

To, že ale vizuál interiéru Discovery a Shenzou dalece předčí všechny novější lodě je prostě úlet.

Eodeon

Mě na tom všem přijde nejsmutnější to, že těm o kterých se bavíme je ST a jeho zásady, poslání a to ostatní dobré jen do doby, kdy se jim to hodí a v momentě, kdy se jim to naopak nehodí, jsou najednou jeho zásady a principy kdesi v nedohlednu.. :( Neříkám že to každý musí prožívat stejně vážně jako já, ale pokud někde opakovaně píšu o tom, že se podle mého v současném Treku porušují jeho principy a ideologie, tak přeci zároveň nedělám všechno pro to, abych svých jednáním právě tohle vyvracel, ne.. ?

Jakkob

tak oni takoví jsou, protože každého, kdo se chová, jak jsem popsal, si klidně můžeme ze seznamu škrtnout. to se prostě vylučuje. nemůžeš aktivně sabotovat něco, čeho tvrdíš, že jsi fanouškem. v tomhle snad musí vidět jasnou kontradikci i ten nejvíc iracionální člověk. nevděk je jedna věc, napadání druhá. a toxic fandom je pojem, který bývá spojený s případy, kdy fandom svým přičiněním zcela evidentně poškodil věc, kterou se zavázal ctít. to už prostě překonává hranici paradoxu.

Eodeon

Je mi to, bohužel, až velmi dobře známo, ale byl bych si přál, abych to býval nikdy nepoznal a žil i nadále v blaženém přesvědčení, že trekkies jsou obecně jako parta a fanoušci moc fajn, protože jim leží u srdce všechno to dobré a hezké, co nám ST za ty léta dal a že kdo jiný by měl tendence se podle toho, co ST hlásá chovati více, než-li právě trekkies... Bohužel to tak není, ani zdaleka ne! Je to stejně tak nevděčná a věčně nespokojená banda, jako fanoušci SW i jiných fenoménů a mnohé z nich ta témata a ideologie Treku asi i po těch letech obloukem míjí, nebo já nevím jak je jinak možné to, co mnozí právě z řad trekkies dokáží napsat, říci, nebo si myslet...

Jakkob

to je určitý trend, nechci říct poslední doby, protože to bylo popsáno už dávno, ale v posledních letech se situace stonásobně zhoršila - bývá to popsáno souslovím toxic fandom a netýká se to zdaleka jen Treku. když to zjednoduším, popisuje to tendence některých fanoušků přivlastnit si určitou značku a zacházet tedy s ní, jako kdybychom měli my výlučné právo o tom rozhodovat. v momentě, kdy si myslíš, že právě ty jsi ten ze všech nejpovolanější soudit a hodnoti a rozhodovat, jak má vypadat správný Star Trek, tak to nekončí dobře. toxic fandom popisuje případ majetnických fanoušků, kteří se považují ze na slovo vzaté odborníky, kteří se povyšují nejen nad ostatní fanoušky, ale nad samotné tvůrce Star Treku, přisuzují svému názoru nejvyšší váhu a sobě právo o všem rozhodovat, takže pak útočí i na samotné tvůrce, protože je vnímají jako uzurpátory tohoto práva, a samozřejmě na všechny ostatní fanoušky, kteří s nimi nesouhlasí, a působí rozbroje ve fandomu a neustálé kontroverze na všechna myslitelná témata. v běžné konverzaci se vzletná terminologie jako "toxic fandom" moc nepoužívá. spíš jen tak lidově říkáme "hateři". připomíná ti to někoho, koho znáš? :)

Eodeon

Já ale tuhle jako by "potřebu" svým způsobem taky chápu, ale vůbec ji tedy nesdílím a i když mi na tomto postoji a filozofii asi pranic nevadí, tak v momentě, kdy ten někdo na základě tady toho postoje chce své názory a dojmy vnucovat druhým, povyšovat se nad jiné, nebo je byť jen v teoretické rovině omezovat otevřenou touhou po zrušení seriálu, tak to mi je zcela logicky nejen jako trekkiemu zcela proti srsti...

Jakkob

asi se tam ztratila ta hlavní pointa, že prostě chápu hatery, že to stále sledují. prostě to považují za jakousi svou fanouškovskou povinnost. jako když se třeba student literatury prokousává povinnou četbou a i když ho půlka z těch knih k smrti nebaví, stejně se je nutí přečíst, protože jejich znalost se od něj zkrátka bude vyžadovat. co já jsem musel protrpět knih na literárních seminářích, u tolika knih jsem měl chuť to hodit do kanálu, jak mě to nebavilo, a zacálovat to v knihovně, ale v posledku jsem celkem rád za ty znalosti, protože ten kulturní přehled mi byl od té doby dost k užitku. dovedu si představit, že po hodně letech ve fandomu už pro některé fanoušky není Star Trek dávno tou někdejší zábavou, ale místo toho spíš takovou smutnou povinností a musí se do toho nutit no a pak není divu, že občas také mají chuť s tím fláknout do kanálu :)

Eodeon

Však, to se přeci s tím co jsem psal nevylučuje, ale ano, v zásadě jsi to dobře shrnul v jeden pěkný, stručný celek.

Shakaar

CGI triky nejsou dokonalé ještě ani dnes. ani zdaleka. je to také o individuální citlivosti. znám diváky, kterým určité počítačově generované triky připadají dokonale věrohodné, zatímco jiní na tom jasně vidí, jak umělohmotně to celé působí. hodně jsem se v tomhle směru bavil s ostatními diváky na konkrétních příkladech na digitálně omlazených postavách, popřípadě o příkladech herců oživených pomocí CGI (mladý Stark v Captain America: Civil War, Tarkin a Leia v Rogue One, Rachel v Blade Runner 2049, Briges v TRON: Legacy, Michael Douglas v Ant-Manovi, a nevím co ještě) no a názory se diametrálně liší, zatímco jedněm to připadá dokonale věrohodné a nevidí rozdíl od skutečného herce za mlada, ostatní mají pocit, že se dívají na animák z Cartoon Network, čili tady jsem opravdu předsvědčen, že je to o individuální citlivosti, že zrak každého se velice liší, a je dost možné, že právě ty, ostatně stejně jako třeba já, jsi na věrohodnost CGI triků obzvlášť citlivý a tím pádem ti často připadají nepřesvědčivé, i kdyby byly nejlepší ve své době.

Eodeon

Řekl bych že vizual vynikl lépe, pokud se použil černý podklad, mám na mysli záběry z vesmíru, to potom ano, to se vizuál ještě držel. Ale jakmile použili světlejší pozadí, více to nasvítili, jako třeba pohled na nějaké město, nebo nějaký záběr v atmosféře (napadá mě hned úvod čtvrté řady, nebo pohled na sál při podepsání Chartu při vzniku Federace), tak to moc dobře nevypadalo. Na jejich obranu s tímto měl problém už Voyager, není to tak dávno, kdy jsem se díval na epizodu s Makrokosmosem, případně na provedení rasy 8472, hold počítačový vizuál nebyl ještě v té době dokonalý.

Souhlas s tím, že to neplatí v rámci Discovery, ani Picarda, ale příjde mi že tady se v tomto ohledu moc nesnaží, u Enterprise dokážu přihmouřit i oči, vzhledem k tomu, že ten počítačový vizál nebyl tak propracovaný, ale cením si snahu, že investovali do toho a zkusili to v Enterprise ve větší míře. Co se týče Disca či Picarda mi to příjde jako by to bylo na druhém místě, odvedou řekněme standart v rámci aktuální seriálové tvorby, ale nepředvedou nic navíc, jako třeba v Expanse. Což je o to škoda, protože ten rozpočet je dostatečně velký, aby v tomto ohledu se více mohli předvést. Netvrdím, že je to extrémně důležité, mám rád i filmy, seriály s horším vizuálem, kde se vykompenzuje zajímavou zápletkou, ale řekl bych že to dokresluje i děj samotný, aspoň v rámci Star treku to tak bylo a jak říkáš, vždy je to o tom, jak tvůrci s tím dokážou hospodařit.

Shakaar

to si nemyslím. jednak už od prvopočátků Treku je zřejmé, že na opulentním vizuálu garantovaném vysokým rozpočtem to nestojí, ani zdaleka. a hlavně platí, že výše rozpočtu je jen číslo. záleží na tom, jak s těmi penězi dovedou tvůrci hospodařit. TWOK měl oproti TMP brutálně okleštěný rozpočet... ale působí tak snad? rozpočet ENT byl postupem času také krácen, ale na seriálu to přeci nebylo znát. ba naopak se domnívám, že ten seriál vypadá ve své poslední sezóně nepoměrně působivěji než ve svých začátcích a to navzdrory škrtům. noví tvůrci zkrátka stejně jako kdysi před nimi Nicholas Meyer věděli, jak přesně rozpočet využít a investovat, aby vyrobili velmi působivé epizody. v tom je ostatně kouzlo celé filmařiny, umět s pomocí pár optických triků a laciných kulis vyčarovat něco, co divákům vezme dech. rozpočet je pro amatéry ;)

když hovořím o šablonovitosti, mám na mysli náměty. ty se v době TNG-ENT recyklovaly stále dokola. a to podle mě nehorzí u seriálů, kde je každá sezóna o něčem úplně jiném a je o úzce sevřené vyprávění jednoho překlenujícího příběhu. ale ano, dalo by se to vztáhnout i na styl, ale pak bychom měli hovořit o stylu zcela obecně, nejen o příkladě nějakého jednoho raketoplánu, co se ve dvou záběrech prožene v dálce na pozadí, ale všímat si stylu režie, stylu kamery, všímat si vyprávění, všímat si barevného ztvárnění, a ty triky nebo kulisy vnímat i z hlediska účelnosti, nejen počítat trikové záběry apod., a v tomto ohledu jsou podlě mě DIS a PIC úplně jinde, no a LD samozřejmě naprosto v jiné dimenzi. mně to tedy rozhodně nesplývá jako jedno a totéž a nemyslím si, že by to bylo kvůli nějaké mé vnímavosti vůči subtilním aspektům. to jsou prostě jiné styly. jasně, určité rysy jsou společné pro DIS a PIC, jenže to jsou vesměs věci, které jsou společné veškeré současné seriálové produkci, třeba určité tendence při barevných korekcích obrazu, vypravěčské tendence, které jsme tu už popsali mnohokrát, nebo aspect ratio. to není nic, co by bylo typické čistě pro Kurtzman-Trek, jak tu na diskuzi často a zcela mylně zaznívá. to je prostě současnost. kritizovat takové věci je prostě jako jít proti větru. jako můžete, když chcete. jen to holt půjde víc ztuha.

na příspěvěk reagoval Shakaar

Shakaar (hodnocení, recenze)

Celkově bych řekl, že současný Star trek může mít paradoxně stejné problémy jako Enterprise, ale trochu odlišné. Jak jsi naznačil, zatímco Enterprise se mohla potýkat s problémem přesycenosti Trekem v tehdejší době, v současnosti může aktuální Trek dojet na to, že je zde taky přesycenost, ale v rámci žánru. V podstatě nabízí stejnou omáčku jako někde jinde, pod značkou Star treku.

Jakkob

tak já samozřejmě chápu, pokud se někdo na nové seriály dívá prostě ze zvědavosti, i když je mu předem jasné, že se mu nebudou líbit. potud fajn. ale pak už nechápu, proč se takový divák tváří, že je cílovka, a dušuje se, že seriál by měl být natočený podle jeho představ. protože to se vylučuje. navíc tu jsou reakce, které jasně přiznávají, že i mezi starými seriály jsou takové, které ten který fanoušek nemá rád (zazněla tu mezi neoblíbenými jak TOS, tak TNG), takže proč automaticky předpokládat, že nové seriály také musí nutně vyhovovat všem, a splňovat všechny představy, které si kdo z nás navymýšlí, když staré seriály nemusely? takže ano, v posledku souhlasím, ať se dívá ten, komu se to líbí, a problem solved.

Eodeon

Nizká kvalita vyplívala z toho, že serie byla od začátku podfinancována. Vizual oproti Voyageru šel vcelku dolů a je to až neuvěřitelné i oproti DS9, který byl naproti Voyageru taky podfinancovaný. Scénaristicky to šlo taky vcelku dolů, koncem DS9 odešlo ze Star treku několik scénaristů, včele s Ira Steven Behrem a Ronaldem D. Moorem, kteří jako jediní byli schopni nějak se postavit Bermanovi, poté prakticky Berman neměl žádného opomenta. A přesycenost taky souvisí s tou poptávkou trhu jak jsem už uvedl.

Ohledně té šablonovitosti, tomu se nevyhne ani Discovery, Picardova serie, vizual je vesměs stejný, často stejně jako v období TNG-VOY-DS9 houfně používají mírně upravené modely raketoplánů, lodí z období Discovery, hlavně v Picardovi to vypadá mírně řečeno jako kdyby buď chtěli ušetřit na produkci, nebo prostě že jim na tom snad ani nezáleželo. Možná Discovery je blíže období klasické serie, ale stejně jako Disco, tak i Picard řeší politiku Trumpa, migraci a podobné aktuální témata ve společnosti. A jak jsem uvedl už předtím, naproti Enterprise má v rámci scifi produkce a žánru daleko větší konkurenci.

Eodeon

... a na základě čeho by rozhodně neměl být odsuzován či ukončován, neb nikdo nikoho nenutí se dívat na vše, ale klidně jen na to, co se mu líbí a zbytek nechat plavat...

Shakaar

více faktorů? rozhodně. ale nízká kvalita byl jeden z nich a troufnu si říct, že jeden z nejdůležitějších. shodou okolností jsem dnes na Trekkies.cz četl názor, že s aktuálně přibývajícím počtem seriálů v současnosti (tedy DIS, PIC a LD už běží a víc než jednou tolik se připravuje) může dojít k přesycení trhu Trekem, následném úpadku zájmu a další propad značky do desetiletí temna. často se v tomhle smyslu fanoušci odvolávají na ENT, že tohle se přeci stalo už tehdy. že televize reprízovaly TNG, DS9 a VOY a premiérově vysílaly ENT a vše naráz a bylo toho moc, diváci se přejedli a ztratili zájem. využiju příležitosti, že jsme se o to tady tematicky otřeli, abych napsal, že to považuji za urban myth. ne, v tomhle problém nebyl. spíše šlo o vyčerpanost. ty seriály byly jeden jako druhý. u první sezóny ENT už snad nebyla jediná epizoda, která by působila svěže a neokoukaně. všechno už tu bylo. pořád se jelo metodou obměňování nějakých cca deseti stále stejných šablon, jen na jiné planetě. v menší míře se určitá šablonovitost projevovala ostatně i na TOS, v rámci pouhých tří sezón. no což teprve po osmadvaceti sezónách. Star Trek prostě nutně potřeboval vybočit ze zatuchlých stereotypů. to bylo to, co potopilo ENT. ale v současné době vznikají Treky, které jsou každý úplně jiný. jiné styly, jiná témata, jiné reálie, jiné cílovky. a SNW má být zase ještě jiný. a Section 31 totéž. takže v tomto případě se o žádnou vyčerpanost nebojím. rozmanitost je to, co Star Trek potřebuje ze všeho nejvíce. a přesně té se mu v součanosti dostává.

na příspěvěk reagoval Jakkob, Shakaar

Jakkob

Já bych řekl, že neúspěch Enterprise mělo za následek mnoho faktorů, kde star trek fandové hráli až tu poslední roli, jestli byli nebo nebyli spokojení se serií - ta nespokojenost už začala v době Voyageru. Jako hlavní důvody bych shrnul několik, zaprvé, změnila se poptávka po žánru, v podstatě počátekem roku 2000 se začali objevovat ve větší míře "serializované" serie, populární v té době byly serie typu Akta X, kterou udělalo Fox terno, scifi serií bylo více, díky dostupnějšímu vizuálu tedy už začal mít Star trek nějakou konkurenci, začala i éra kriminálek. Když pak rokem 2003, 2004 přišli na obrazovky BSG, respektive Lost, byla to taková "televizní revoluce" a náhle se začali objevovat serie podobného žánru a na tohleto už nebyl Star trek, který stál tehdy už výhradně jen na Bermanovi a Bragovi schopen odpovědět, krom toho částečně z výše uvedených důvodů Star trek neměl takovou produkční podporu, snížil se rozpočet myslím v třetí řadě a čtvrtá řada byla prý vysílána v Pátek večer - což byl a v podstatě je rozsudek pro jakoukoliv televizní produkci.

SeTTi

nepamatuješ si, že Romulané se maskovali dávno předtím, než se téhle technologii hrozně divila Kirkova posádka v TOS? nepamatuješ si, že si Klingoni létali v D7 sto let předtím, než tu loď uvedli do provozu? nemluvě o tom, že dobový ohlas vesměs tvrdil, že loď vypadá technologicky mnohem pokročilejší než Kirkova loď z TOS, že míra povrchových detailů na trupu lodi, a vyspělost panelů a konzolí v interiérech také dalece  předčí TOS. což je opět to samé, co zaznívá v ohlasech na Discovery. až na to, že v tomto případě je to vzhledem ke stoletému odstupu pomělu ještě větší problém. osobně si myslím, že v tomto případě byla kritika vůči ENT nespravedlivá. ale to je jen můj názor.

Uživatel Shakaar smazal svůj příspěvek.

SeTTi

A ta tech. posloupnost se jako měla porušovat v současných Trecích kde přesně? Já si taky teda nevzpomínám na to, že by se třeba v DIS mimo spórový pohon objevilo něco, co by onu posloupnost nějak narušovalo... A že v rámci vizuálu je DIS modernější než TOSka je ten samý problém, který měla i ENT, takže pokud pominu i tohle, nejsem si vůbec vědom nějaké technologické neposloupnosti, jak jsi to ty nazval...

na příspěvěk reagoval Shakaar, SeTTi

Shakaar

myslím, že naděje na seriál o Excelsioru, byly v téhle době dávno pasé. čas na takový seriál byl na konci TNG. jeho místo zabral Voyager. Crossover  pak Sulua a Excelsior přeci jen na okamžik přivedl zpátky, ale to byla jen taková malá náplast, která sice volání po seriálu o Excelsioru na okamžik oživila a naděje přiživila, ale že by natolik, aby to mělo vliv na recepci ENT? o tom velice pochybuji.

samozřejmě, že ENT byla kritizována ještě za spoustu dalších věcí, které jsem nejmenoval, protože v nich nejsou paralely s DIS a PIC, tak proč je nezmínit: kritizována byla například zápletka časové studené války, což mě osobně připadalo jako skvělý nápad a argument proti němu jsem nikdy zcela nepochopil, asi že to bylo překombinované, či co. také byla kritizována T'Pol za casting a kostýmování, což bylo přirovnáváno k Voyageru a k Sedmé z devíti, a sice že to bylo evidentně sexistické rozhodnutí a další velice přitažlivá herečka musí snášet absurdně sešněrovaný kostým, aby měla přízemní část fanoušků nad čím slintat. kritizována byla i ta samotná skutečnost, že loď se jmenuje Enterprise, což odporovalo dosavadní kontinuitě, podle které byla Kirkova, respektive Aprilova Enterprise první loď toho jména ve Flotile. jasně jsme viděli genealogii lodí toho jména v rekreační místnosti v TMP a u reliéfu v zasedačce na Enterprise-B. Archerova loď by historicky vzato vůbec neměla existovat. měli jí pojmenovat jinak, třeba Columbia. tohle jméno už je nadužívané a zprofanované a na seriál našroubované násilím a vůbec je to zneuctění Kirkových a Picardových lodí a milion dalších podobných argumentů na všechno možné jsem tehdy slyšel. na tom seriálu bylo špatně prostě úplně totálně všechno. nebo ne vlastně... jednou se mi někdo mezi řečí zmínil, že ta jedna vulkánská loď byla hezká, Vahklas myslím. to bylo jediné, co si pamatuji, že o tom seriálu ve své době někdo řekl něco dobrého.

SeTTi (hodnocení, recenze)

Jenže ENT zachraňuje prostý fakt, že předchází všemu, takže se postavy logicky neřídí pravidly zážitymi pozdeji v UFP. Nevybavuji si, že by tam porušovali technologickou posloupnost. No, ale asi se tam něco malo najde.

Shakaar

A ty si myslíš že takováhle banalita je důvodem a omluvou pro takový hejt.. ? Nepřijde ti to ani trošku "over the top", nebo něco, nad čím by se měl fandom zamyslet, kor právě trekkies.. ? Nebo kdy přijali trekkies a vůbec fanoušci globálně, že jsou ve všem neomylní a že vše nač si vzpomenou musí dostat a když ne, tak je na místě to zhejtit a odsoudit.. ? Vždyť je to úplně postavené na hlavu!!!

na příspěvěk reagoval Shakaar

Eodeon

Ono je to s Enterprise trochu složité, většina nebyla spokojena s volbou období serie jednoduše proto, že tehdejší době fanoušci si strašně přáli aby George Takei dostal svou serii. Vzhledem k tomu že po konci Voyager nebyli oficiálně žádné výrázné nápady, serie o USS Excelsior či o Kapitánovi Suluovi se přímo nabízela. Vše se nabízelo, Takei se serii nebránil, Star trek VI. a následný crossover ve Star treku Voyageru ukázal, že mu ta role vyloženě sedí a lidi volali docela dlouho po tom, aby dostal svou vlastní show. Navíc období děje bylo stejně neprobádané jako u Enterprise.

Eodeon

Většiny z toho si jsem dobře vědom, ale opakování je matka moudrosti a jako připomenutí se to jistě hodí a je to rozhodně aktuální, a s největší pravděpodobností to bude aktuální i při uvedení dalšího nového Treku, a po něm zrovna tak atd. Opravdu mě čím dál tím více zaráží, že si tohle všechno spousta trekkies neumí uvědomit a jak umí bez mrknutí oka jednat v naprostém rozporu s tím, co mají rádi...

Jakkob

při téhle příležitosti bychom mohli téma hejtu na ENT rozvinout a porovnat si to s DIS, takže, co vlastně tehdy fanoušci na ENT tak strašně nenáviděli, pojďme si to zrekapitulovat:

A.) je to prequel a jako takový odporuje idei pokrokovosti, která Star Treku nemí chybět

B.) prý to není pravý Star Trek, což dokládá i titul, odkud tohle slovní spojení vymizelo

C.) obsahuje obrovské množství neodpustitelných zločinů vůči kontinuitě

D.) hodnotově se seriál diametrálně odlišuje od hodnot, kterými se vyznačovaly předchozí seriály

E.) postavy jsou vesměs extrémně nesympatické, až na dvě nebo tři výjimky

F.) postavy jednají iracionálně, nevěrohodně a v rozporu s chováním, jaké se očekává od důstojníků Flotily

G.) obsazení hlavních postav podle tabulek na způsob právě jeden černoch, právě jeden asiat, poměr žen vůči mužům 2:5, čili přesně tak, aby seriál vypadal naoko emancipovaně, ale muži měli přesto zřejmou převahu, atd., čili pokrytecký kalkul při castingu

H.) hrubá odchylka od ustavených reálií světa Star Treku, kdy například Vulkánci jsou líčeni jako padouchové a jsou líčeni zcela mimo předchozími seriály ustavenou podobu (což se později muselo dokonce retconovat), splynutí myslí je zakázané a podobné mega kraviny

CH.) mimozemský druh, který v té době nemá mít maskovací technologii, jí běžně používá, tvůrci neznají kontinuitu a předchozí seriály nejspíš ani neviděli

I.) styl seriálu se na pohled výrazně liší od předchozích seriálů, barevné ztvárnění je ohavné, uniformy jsou ohavné, design ústřední lodi je ohavný, ponorkové interiéry jsou ohavné, design ústřední lodi je nepůvodní a vykradený odjinud z dějin Star Treku

J.) seriál se neodehrává ve stejném vesmíru jako předchozí Treky, ale v jakési zvrácené alternativě

K.) zápletky jsou tuctové, nenápadité, scenáristicky hluboce podprůměrné a ani zdaleka tím pádem nenaplňují potenciál, jaký tento úžasný sci-fi svět má

L.) tvůrci tohoto seriálu ve skutečnosti nemají Star Trek rádi a točí to jen proto, aby se na tom obohatili, což se na kvalitě zřetelně projevuje

takže když si to sesumírujeme, proti ENT v době jejího uvedení vyvstávaly úplně přesně stejné argumenty, jaké dnes zaznívají v kritice nových seriálů. do puntíku přesně stejné. a pominu fakt, že vztaženy na ENT, jsou ty argumenty vesměs pravdivé.

podstatné je, že nedlouho po ukončení seriálu byla většina těchto prohřešků fanoušky... no rozhodně ne zapomenuta, ale v mnoha případech odpuštěna. nevím proč, možná nám došlo, že mizerný Trek je pořád lepší než žádný Trek, protože značka tím pádem alespoň přežívá a pořád tím pádem doutná jiskřička na dobré pokračování, tak či tak historická zkušenost hovoří jasně. a ano, každý ten seriál vzniká v jiné době a za jiných podmínek a to se samozřejmě všechno podepisuje na jeho úspěchu, ale historická zkušenost i tak svou váhu má. přesně z tohoto důvodu se ostatně historie učí a studuje. protože dějinné vzorce mají univerzální relevanci. proto souhlasím s tebou, že obecné nálady ve fandomu se za několik let budou posouvat. těžko říct jak, ale prvotní dojmy nikdy nedefinovaly žádný z ST seriálů. všechny byly vždy časem přehodnocovány, některé několikrát. už jen kolika vzestupů a pádů se dočkala samotná TOS. ostatně, už na současných reakcích vůči Discovery je znát posun od doby uvedení seriálu.

na příspěvěk reagoval Jakkob, Shakaar, SSE

cyphercz

všechno hodnocení je vždy relativní vůči něčemu jinému. nemá absolutní hodnotu. tvrdit něco jiného znamená popírat smysl hodnocení jako takový. kdyby nikdy nevznikl jiný Trek než ENT, byl by zákonitě nejlepší. ale v kontextu ostatních je nejhorší. imho tedy. na druhou stranu je to také způsobené tím předčasným ukončením. všechny seriály měly první tři sezóny bídné. v případě TNG dokonce naprosto odpadové. ale dostaly šanci se z toho vylízat. ENT dostala skvělou čtvrtou sezónu, ale opět, co je jedna dobrá sezóna v kontextu tří příšerných. a jak v ENT, tak v začátcích TNG se jedna či dvě skvělé epizody najdou. ale v úvahu je neberu, protože opět - co jsou jedna či dvě skvělé epizody v kontextu dvaceti mizerných? hodnocení je vždy podmíněné tím, vůči čemu právě porovnáváš. ty a ostatně i více fanoušků porovnáváte vůči seriálům, které nekriticky velebíte a které pro vás mají kultovní status.. no není divu, že z toho ty nové vycházejí pokaždé špatně. je třeba si vždy při hodnocení uvědomit, z jakých pozic zrovna vycházíme. jenže ty si pořád hraješ na objektivního kritika, a proto se pořád všechny diskuze s tebou motají v kruhu. připusťmě si podmíněnost všeho toho, o čem tu hovoříme, a rázem bude ta diskuze produktivnější, uvidíš.

na příspěvěk reagoval Jakkob, cyphercz