Dobrodružný příběh s kriminální zápletkou se odehrává v prostředí hřebčína. Ústřední postavou je mladík Tomáš Bouček (R. Jelínek), jezdčík v hřebčíně, který je vášnivým čtenářem kovbojek. Jeho slabost pro tuto četbu dosahuje takové míry, že se ho kamarádi rozhodnou vyléčit. Jejich kousky, prováděné věrně na způsob rodokapsů, využijí však skuteční zločinci k provedení loupežného přepadení, v němž jde i Tomášovi o život... (Česká televize)

PORTER44

Ze začátku to vypadá jako příběh ze života z koňské farmy kde někteří nadšenci si zahrají na kovboje podle příběhu z rodokapsu jenže během jejich hry je přepaden místní účetní a posřelen,vloží se do toho policie a začne hon na zloděje. ()

milos.bradik

Na dobu vzniku je to až neuvěřitelná romantika a je to výborně zahrané. Detektivní zápletka sice nestojí za mnoho, ale ty scény na koních a nezapomenutelná písnička mne dostali. ()

jwww

Zatímco zpěvák písně z roku 1964 říká své dívce Gina, přestože "to není zrovna české jméno" a "snad by jí měl radši říkat Magdaléno", hrdina Polákova filmu z roku 1958 si takové západní manýry ještě dovolit nemůže. Když jeho hry na kovboje vyústí tragickým incidentem, nejprve symbolicky odevzdá salátový výtisk Rodokapsů a v závěrečné scéně řekne mladé Věře, kterou si pod dojmy z této četby představoval jako Maud, že má vlastně docela hezké jméno, načež - vyléčen z pokleslé zápaďácké literatury - s ní odjíždí na koních do panoramaticky snímané krajiny, kterou kromě širokoúhlého formátu opěvuje i závěrečná píseň. ()