Reklama

Reklama

Série(3) / Epizody(22)

Obsahy(1)

Rozdílem téměř dva a půl tisíce hlasů zvítězil James George Hacker ve svém volebním obvodu nad svými soupeři. O tom, že se stane ministrem nové vlády, by již nemělo být nejmenších pochyb. A ve hře je tolik zajímavých postů: místní hospodářství, zahraničí, zdravotnictví, energetika... Jim by si klidně troufl na všechny, spokojil by se i s tím nejméně významným. Jenomže kampaň na předáka strany vedl proti nynějšímu premiérovi, proto má takový nepříjemný pocit, že se mu tenhle jeho minulý postoj tak trochu vymstí. A zdá se, že ho jeho neblahé tušení nezklamalo. Jedno ministerstvo po druhém padá do klína některému jeho stranickému kolegovi a on pořád nic. Marně se vrhá ke každému telefonu, premiér nevolá. Co ještě zbývá? A zbývá vůbec něco? Ale ano, samozřejmě! Ministerstvo pro administrativní záležitosti! Co na tom, že je škodolibí televizní komentátoři označují za cosi na způsob politického hřbitova! Ministerstvo to je a Jim je odhodlán udělat na něm kus práce...

Sitcom "Jistě, pane ministře" vznikl v BBC již před dvaceti lety, mnohé z toho, z čeho si dělá legraci, je však aktuální dodnes. Mnohé ty zákulisní pletichy, intriky a maléry jeho hrdinů nám budou připadat důvěrně známé a bude se nám zdát, že autoři museli čerpat inspiraci někde úplně jinde, než za kanálem La Manche. "Jistě, pane ministře" má 22 dílů, volně na ně navazuje šestnáctidílné pokračování s názvem "Jistě, pane premiére"...

Ministra a posléze premiéra Jima Hackera ztělesnil Paul Eddington (1927-1995), jemuž tato role přinesla mimořádnou popularitu a oblibu nejen u prostých diváků, ale i u těch, jež svým výkonem parodoval. Margaret Thatcherová mu za ni např. udělila Řád Kommandera Britského impéria. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (428)

Sarkastic 

všechny recenze uživatele

Jistě, pane ministře je výborná politická satira. Stejně zábavná jako mrazivě pravdivá a nadčasová. Navíc výtečně herecky obsazená. Neustálé souboje mezi Jamesem Hackerem a Humphreym Applebym jsou k pokukání, a přestože navrch má mnohem prohnanější druhý jmenovaný, postupně se misky vah vyrovnávají a i ministr sem tam svému tajemníkovi pěkně zatopí. K nim zde dělá křoví (ale perfektně!) Bernard Woolley, také nanejvýš komická postavička. Pilířem seriálu jsou ale hlavně dialogy, které by se daly tesat. Během sledování komletních 3 sérií jsem našel snad 1, max. 2 slabší díly, jinak si Jistě, pane ministře udržuje vysokou úroveň po celou svoji dobu. Navíc si seriál připravil vhodným způsobem půdu pro své pokračování. "Řekněte mi, podpoříte též můj názor, že ve státní správě vládne přezaměstnanost? Ano nebo ne? A přímo!" - "Víte, pane, žádáte-li o přímou odpověď, tak vám řeknu, že pokud je nám zřejmé a hledíme-li na to s odstupem, dáme-li si to dohromady, a zprůměrníme na jedno ministerstvo, potom v konečném souhrnu se nám bude jevit jako pravda, že dokola v zato v obecném smyslu byste patrně zjistil, jestliže mám hovořit naprosto bez obalu, že pravděpodbobně to valný význam nemá. Pokud je nám zřejmé…v tomto stádiu." ()

HAL 

všechny recenze uživatele

Po letech paradoxně ještě zajmavější než v době premiéry - nejen že to neztratilo nic ze své břitkosti a trefnosti, ale paradoxně právě proto, to ukazuje jak strašlivě a zároveň úžasně stejné v moderní demokracii všechno je. Což tedy ukazuje že ryba prostě smrdí od hlavy, ale zároveň to stejně tak ukazuje, že prostě pořád plave. Že systém, navzdory všem chybám, pořád funguje a je tedy v základu správný. 10/10 ()

Reklama

Jara.Cimrman.jr 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

"Já znám ty tři články úřednické víry: konat rychle trvá déle, konat levněji se prodraží a konat v tajnosti je demokratičtější." Ministr by neměl očekávat, ale samozřejmě očekává, že státní správa bude snaživě kmitat v rytmu jeho preferencí. Jenže vzděláním obdaření úředníci státní správy si do svého nicnedělání nenechají jen tak zasahovat. Je mimořádným zážitkem sledovat průměrného ministra Hatchera v boji s dokonale propracovaným úředním šimlem v podobě hbitě okecávajícího sira Humphreyho, jehož ignorace pravdy je fascinující a cenzura údajů směřujících k ministerským uším skoro až zneklidňující. Není nic zábavnějšího než přijímat informace, že královna je od církve neodlučitelná, zatímco Bůh je volitelný doplněk a sledovat sira Humphreyho, jak každou nahrávku nekompromisně zasmečuje. ()

Galadriel 

všechny recenze uživatele

"Jistě, pane ministře" není vůbec špatný sitcom, jeho téma i zpracování je hodně nadčasové, bohužel z mého pohledu je to vtipné tak, abych se zasmála opravdu jen málokdy. Spíš než vtipné bych to bohužel nazvala slovem "pravdivé". Často si říkám, že tohle se jim povedlo, že tohle bylo dobré, nebo jo, tohle se fakt asi doopravdy děje, ale na smích to opravdu není. Navíc při některých slabších dílech jsem pak už měla i trochu tendenci usínat, takže pro mě fajn jako večerní ukolébavka, ty lepší díly i něco víc, celkově za takových nějakých 60%... ()

Ceres 

všechny recenze uživatele

Nejlepší seriál s inteligentním humor, navíc spousta věci se takhle, nebo alespoň podobně praktikují. Nezapomenu na to jak Humphrey vykládá Hackerovi o Evropské Unii, tehdá se jednalo o EHS ještě. Nádhera, seriál, který velmi přesně pojmenovává věci a ukazuje "kuchyň" byrokracie. S Red Dwarfem je to nejlepší seriál. ()

Galerie (16)

Zajímavosti (23)

  • Během 23. minuty, kdy spolu hovoří Sir Huphrey Appleby (Nigel Hawthorne) a James Hacker (Paul Eddington) v pracovně, se Humphreymu během jedné scény změní kravata z červené na puntíkovanou a poté zase zpět na červenou. (Chegi)
  • Scenáristům s nápady pomáhali poradci, kteří pracovali ve vládě. (HellFire)
  • Divadlo na Vinohradech uvádí ve svém repertoáru hru „Jistě, pane ministře“, jejíž děj se skládá z řady epizod. V hlavních rolích vystupují Viktor Preiss a František Němec, kteří také nadabovali hlavní postavy seriálu. (šerminator)

Související novinky

Monty Pythoni znovu spolu?

Monty Pythoni znovu spolu?

29.08.2005

Říct že od doby kdy legendární, kultovní, unikátní, nedostižná, brilantní a hlavně extravagantní skupina britských komiků (a jednoho, stejnými superlativy popsatelného, amerického výtvarníka)… (více)

Reklama

Reklama