Reklama

Reklama

Vánoční koleda

(seriál)
  • Velká Británie A Christmas Carol
všechny plakáty
Trailer

Epizody(3)

Obsahy(1)

Zahořklý stařec Ebenezer Skruž opovrhuje vánočními svátky. V průběhu Štědrého večera jej navštíví tři duchové, aby mu ukázali jeho minulost, současnost i budoucnost v tomto originálním pojetí kultovní klasiky Charlese Dickense... Seriál "Vánoční koleda" je originální adaptací kultovní vánoční klasiky Charlese Dickense z dílny Stevena Knighta. Původní film je mrazivou sondou do temných zákoutí duše Ebenezera Skruže. V ponurém moderním pojetí, které se odehrává na sklonku 18. století, se kromě oblíbeného Ebenezera Skruže, Jacoba Marleyho, duchů Vánoc minulých, přítomných a budoucích i rodiny Cratchitovy představuje také řada zcela nových postav. Neotřelé ztvárnění klasické povídky, které nabízí současnou interpretaci nadčasového příběhu, se noří hluboko do nitra bezcitného a chamtivého muže a odhaluje jej v dosud nevídaném světle. (HBO Europe)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (47)

Tony.cs 

všechny recenze uživatele

Hodně upravená verze pro dospělé, rozhodně nic pro děti. Po verzi se Stewartem má druhá oblíbená, protože Guy Pearce byl hodně super, dialogy byly chytré i úsměvné a celkově duchařská zápletka, jakkoli upravena, se mi líbila. Jediné, co mi vyloženě vadilo je černoška v Londýně 18. století. Tohle pitomé "vyvažování ras" dokáži tolerovat u fantasy filmů, ale ne při ohýbání historických faktů. A za to mají hvězdu dolů. Za blbost! ()

rikitiki 

všechny recenze uživatele

Zatímco tradičně je Ebenezer morous a lakomec, v tomhle pojetí je cynik. Série ubírá předloze na magii, kouzlech a roztomile naivní pohádkovosti, zato přidává psychologické prokreslení hlavní postavy i její minulosti, která ji drasticky formovala, či spíše pokřivila. Mění i dost podstatným způsobem děj. Což by nevadilo, Dickens má ve svých románech drastické scény, zde jsou jen dovedeny k větší doslovnosti. Horší je, že Ebenezer trpí hlavně v úvodu potřebou všude hlásat svoji cynickou filozofii, a tak žvaní a žvaní…. Je prostě otravně ukecaný. Také posmrtné trable jeho sedm let mrtvého společníka jsou zbytečně natahované. _____ Kdyby to dostal do ruky někdo, kdo se nebojí používat nůžky a zbytečný balast vystřihl, mohla by vzniknout sice jen dvoudílná série, ale byla by mnohem působivější._____ Černoška mi nijak nevadí, to přece v Anglii 19. století nebylo nic mimořádného. Spíš mě štvala akční sestra a její záchranná mise, které se vůbec nedalo věřit. _____ Některé komentující rozčiluje prý useknutý konec. Podle mě k tomuto Ebenezerovi sedí. On je cynik, a tím i zůstává. Jeho náprava spočívá v tom, že už nechce dál zmnožovat utrpení, nikoliv v tom, že jeho chladné srdce roztaje. Jde na to spíš racionálně. Pokud bude poskytovat milodary, tak zcela podle své matematické obsese – pečlivě rozpočítané, nikoliv s láskou darované. Tenhle Ebenezer totiž na lásku neuvěří nikdy. SHRNUTÍ: Když z Dickense vynecháte romantiku. A ono to přesto pořád funguje. ()

Reklama

blackJag 

všechny recenze uživatele

"LŽI MI A UVĚŘÍM TI." Velkoryse pojatá verze oblíbené látky, která je v první řadě silnou sociální obžalobou a snad až potom i trochu pohádkou. Start je výborný, Guy Pearce byl pro Ebenezera skvělou volbou, racionalizace viděného má v jeho podání grády, škoda, že nastavený kurz nevydrží až do konce, kdy je sice trochu ospravedlněno obsazení černošky do role Mary (co to mělo být, implementace voodoo?), ale katarze je slabá, působící spíše jako potřeba rychle děj nějak smysluplně zakončit, než čestně dostát vzbuzených ambicí. ()

Wally 

všechny recenze uživatele

Furt srovnávám s animovanou verzí z roku 2009...ta se mi dostala pod kůži a tak jsem se těšil, jak se podařilo tvůrcům zfilmovat. Nic moc...temné to je dost, kouzelné a vřelé vůbec a ve finále si toho 'polepšení' ani nevšimnete, jak je to na konci hrrrr... S prvním duchem strávíte skoro 2 díly, zbylí dva si musí vystačit s deseti minutami... ()

TroiMae

všechny recenze uživatele

Zaujalo mě, kolik komentářů kritizuje, že ve filmu je nějaká černá postava. Problém totiž není, že by v Británii té doby nebyli černí lidé (nevím vlastně, jak si někdo něco takového může doopravdy myslet, copak Británie neměla kolonie, proboha?). Takové komentáře svědčí přinejmenším o tom, že problémem je nedostatečná reprezentace. Evidentně Británii posuzujeme ne z historických faktů, ale z dřívějších filmů a seriálů a to považujeme za „fakta“, sic. Mimochodem třeba taková Dido Elizabeth Belle se stala aristokratkou ještě před Dickinsem. Žila v Londýně, vdala se a měla tři děti. (A ty měly další děti.) Nic ve zlém, ale při vším tom zastávání se historických fakt (ve fiktivním filmu, sic), bychom si tu historii měli prostudovat. https://en.wikipedia.org/wiki/Dido_Elizabeth_Belle Tony.cs: „Jediné, co mi vyloženě vadilo je černoška v Londýně 18. století. Tohle pitomé "vyvažování ras" dokáži tolerovat u fantasy filmů, ale ne při ohýbání historických faktů. A za to mají hvězdu dolů. Za blbost!“ blackrain: „Měla jsem problém s jednou postavou. Nejsem rasistka, ale černoška v Dickensovské době? To mi přijde trošku uhozené.“ https://www.english-heritage.org.uk/visit/places/portchester-castle/history-and-stories/black-people-in-late-18th-century-britain/ Mně přijde prostě až komické, jak zrovna v takových filme tak strašně vadí černá postava a tak moc se rozčilují. Ale třeba to, že tam jsou duchové je vnímáno jako historicky přesné, autentické a věrohodné… ;) ()

Galerie (54)

Zajímavosti (1)

  • Herec Rutger Hauer, který si měl původně zahrát roli Ducha budoucích Vánoc, zemřel v době, kdy se seriál natáčel. (TammiLargo)

Reklama

Reklama