Konformista

• Itálie Il conformista (více)

V roce 1969 přikročil Bernardo Bertolucci ke zfilmování románu Alberta Moravii „Konformista“, který transponoval v jedno z nejlepších děl italského filmu. Konformistický „hrdina“ si z rodinného prostředí a svých mladistvých prožitků odnesl rozporuplné komplexy, pocity viny kombinované se stavy výlučnosti. Usilovná snaha překonat takové vnitřní založení jej přivede k maximální přizpůsobivosti, k odhodlání zařadit se do běhu společenských událostí za každou cenu. Ocitáme se v Itálii třicátých let, jejíž vládnoucí ideologií je fašismus. (NFA)

brasek

Filmová adaptácia románu ma skoro neoslovila, ako už bolo napísané v predchádzajúcich komentároch v snímku je veľa prázdnoty a pridávam ešte k tomu, že z veľkej miery som sa nudil. Hodnotenie: 2.5* ()

PTuranyi

Výborná psychologická freska fašistického Talianska, ktoré je pozadím príbehu Marcella Clericiho. Ten sa necháva strhnúť atmosférou doby a svojho okolia a pláva s prúdom. Scenár mu však pripraví lekciu, ktorá mu otvorí oči. Vynikajúca produkcia a herecké výkony pritom oživujú postavy živočíšnou energiou, emóciami a milou roztopašnosťou, no v zásadných momentoch dokážu zasadiť úder mrazivou atmosférou. ()

Dixie_Cara

Zpočátku lehce zmaten z nechronologického průběhu filmu, ale jen co jsem se chytil, začal jsem obdivovat výbornou režii, scénář,kameru a hlavně neskutečně chladně (v lecčems až nihilisticky) zahraného hlavního záporka. A to ještě nebyla na scéně Dominique Sanda, která příběhu dodala potřebnou eleganci. Například záběr když s cigaretou v puse vchází do pokoje mě svojí kompozicí, provedením a krásou naprosto uchvátil. ()

90125

No niežeby som od Bertolucciho šakal polittriler "klasického strihu", ale predsa len trošku viac "rukolapnejšie" pojatý, aspoň nejaký príbeh, by som v Konformistovi prijal. Čakanie na nejakú dejovo napaditú scénu, okorenenú napätím, bolo márne. Nezachránil to ani skvelý Trintignant a ozaj obdivuhodná Storarova kamera. Hrdinovo precitnutie v záverečných 15 minútach ma zľahka zobudilo, ale inak je štruktúra príbehu ubíjajúco nezáživná. Aspoň pre mňa. A hľadat všetky tie metafory v takomto nudnom nepríbehu sa mi ani nechcelo. 33 % ()