Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Film pojednává o jednom z mnoha děsivých dramat několika španělských KFOR v Kosovu. Řadu konfliktů jsme mohli sledovat v televizi, v 90. letech a tento film je zdárně a působivě zobrazuje ve svém scénáři. Film je o to působivější, že do detailů odkrývá hrůzy války, genocidu, zabíjení civilistů, znásilňování, etnické čistky a to vše je pro náš civilizovaný svět tak tragické a nechápajíci. Děj se odehrává v provincii Kosovu, v místech tzv. nárazníkového pásma mezi Srby a Albánci. Španělská jednotka KFOR pod organizací spojených národů, konkrétně ženijní oddíl, který má za úkol dohlížet na mírové procesy (míroví dozorčí), spravovat tamní zničenou nfrastrukturu jako oprava vybombardovaných chrámů, kostelů. Nové přívody elektrických energií do vesnic a měst, dohled na transportech jednotlivých etnických skupin zpět do svých domovů. Vše se odehrává mezi řadou srbských bojůvek, albánskými UCK, drogovými zločinci a obyčejnými obyvateli, zdrcenými prožitým útrpením. Jednotky KFOR mají za úkol ukončit tento staletý kolotoč vzájemného násilí, avšak ne vždy se jim to daří. Řada konfliktů se stává jejich každodenní realitou. Snaží se příliš nezasahovat, někdy jen nečinně přihlížejí a tak napětí stoupá až dojde ke konflitku, který budete ve filmu sledovat s velikým napětím, s otevřenou pusou a budete držet palce svým hrdinům. Film v roce 2002 dostal zajímavé hodnocení na filmovém festivalu v Torontu, kde se stal kinohitem. (Merza)

(více)

Recenze (21)

farmnf 

všechny recenze uživatele

Doklad o tom, jak zbytečná je mise KFOR. Stojí to mnoho peněz a výsledek je spousta zabitých mladých lidí. Válku tak jako tak ovlivnit nemohou. Žasl jsem nad tím, že když je španělská jednotka v nouzi a ze dvou třetin pozabíjená, nemá se jak spojit s centrálou, nemá prostředek jak se z toho dostat, divné, ve 20-tém století. ()

Niktorius 

všechny recenze uživatele

Řemeslně solidní akčně-válečný film natočený podle současných módních trendů. Je to ale opravdu jen lehkce konzumovatelná žánrová zábava a slova jako "autentický", "realistický" nebo "psychologický" bych s tímto filmem vůbec nespojoval. Realističnost přece není jen o naturalisticky detailních záběrech na nejrůznější zranění a psychologické hloubky nejde dosáhnout pouhým vháněním hrdinů do extrémních situací. Autoři se dokonce báli, aby diváky neodradili zaujetím nějakého jednoznačného postoje k silně kontroverzně vnímanému kosovskému konfliktu a tak jako veskrze srovnatelné zlouny představili jak srbské milice, tak Albánce z UÇK. I když konkrétně tohle by se snad i dalo považovat za věrné zachycení skutečnosti. ()

Reklama

tahit 

všechny recenze uživatele

Po delší době zase jiný válečný film a nejenom americká či asijská produkce je kvalitní. Španělský úhel pohledu na působení jejich vojáků a francouzských spojenců umístěný na hranici mezi Kosovem a Srbskem v KFOR ve španělském stylu je lehounce přitažený za vlasy, ale má efektní děj a natočen je dobře. Urputný boj o přežití, vyhrocené scény a ztvárněný individualismus nezkušených španělských vojáků s jejich vzájemnými sympatiemi a antipatiemi či fyzické a duševní utrpení se odvíjí ve filmu podle osvědčených schémat. Možná i ústředním motivem filmu bylo v prezentovaném obrazu zobrazit lidskou deziluzi vojáků v působivém balení, a to se povedlo. I přesto vše, že se film nese ve vážném duchu, má menší problém ve svém závěru, který mi přišel, jako by byl jen narychlo spíchnut horkou jehlou. Protože žel nenabízí zrovna moc věrohodný konec. Nechci srovnávat nesrovnatelné, i když děj je z jiného soudku, ale upřímně řečeno, film http://www.csfd.cz/film/46826-valecnici/ se mi zdál o mnoho realističtější. ()

Daddko odpad!

všechny recenze uživatele

Hrdý to názov filmu: Bojovníci. Keď som videl po pár minutách ako civil vezme španielskemu vojakovi nabitú flintu, potom ho vlastný spolubojovník 155cm/60 kg tintítko kopne do zadku a vlastní sa medzi sebou pobijú, bolo hneď jasné ako dopadnú. Pomyslel som si na španielských frankistov a republikánov, asi sa v hrobe otáčajú. Ale čo urobíš keď je aj v španielskej armáde ráno maňana, poobede 2 hod siesta a večer fiesta. Nepochopím ako sa môže stať profesionálnym vojakom žena a ešte aj vlastným spolubovníkom nesie jedinú flintu ktorú majú. Ale nakoniec všetko dobre dopadne, tieto myši, ktoré najprv rozstrielaľi ako rešeto zachráni Kosovská oslobodzovacia armáda UCK financovaná Albánskou mafiou a podporovaná Balkánskou mäsiarkou Albrightovouá (tá a jej klanoví prívrženci na oplátku dostali potom v Kosove za zásluhy telecom a strategické podniky). Stále ale platí a platiť bude: Косово је Србија !/Kosovo je Srbsko! Dobrý komentár verbal. ()

Fr 

všechny recenze uživatele

,,CELOU TUHLE VÁLKU MÁM ÚPLNĚ V PRDELI.…“ /// Tak i Španělé se chtěj pochlubit svoji misí v KFOR. Anglánům se to podařilo, svoji filmovou stopou mě zaujali i Poláci. Po příběhový stránce maj Guerreros blíž k těm Polákům. Rozumně předváděj, že celá mise byla na piču, ale hlavně, že bejt machr v kasárnách a pak něco předvýst na vostro je rozdíl. ,,PĚKNĚ JSME TO POSRALI!“ Postupně z toho přestává bejt film o KFOR, ale jde ,,jen“ o přežití několika zobáků. Škoda, že to nemá emociálnější závěr. Nemyslím na patos, spíš něco k zamyšlení. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Rád čumím na mise, ve kterejch se říká: ,,nikoho tady nenecháme“. 2.) Thx za titule ,,ČUMBO“. /// PŘÍBĚH *** HUMOR ne AKCE ** NAPĚTÍ * ()

Galerie (38)

Zajímavosti (2)

  • Vo filme možno počuť okrem španielskeho aj srbský, albánsky, anglický či francúzsky jazyk. (MikaelSVK)
  • Okrem autentických lokácii nachádzajúcich sa na kosovských a bosnianskych hraniciach, akými sú mestečká Istog, Jablanica, Pec či Klina sa značná časť filmu natáčala v Španielsku. Filmári navštívili Madrid a mestá Guadalajara, Huesca a tiež katalánsku Léridu. (MikaelSVK)

Reklama

Reklama