Bratři

Česko / Slovensko, 2023, 135 min

Film Bratři vypráví jeden z největších příběhů studené války o odbojové skupině bratrů Josefa (Oskar Hes) a Ctirada Mašínových (Jan Nedbal). Rodina Mašínových se v komunisty ovládaném Československu stává terčem pronásledování a bratři věří, že po vzoru otce, hrdiny protinacistického odboje, lze proti diktatuře bojovat jedině se zbraní v ruce. Zároveň si jsou vědomi odpovědnosti vůči mámě (Tatiana Dyková Vilhelmová) a sestře (Karolína Lea Nováková). Zakládají odbojovou skupinu, která má na svědomí řadu násilných činů, jejichž vyšetřováním je pověřen kapitán Státní bezpečnosti Koller (Stefan Konarske). Mašínové se stávají nejhledanějšími muži v zemi. Pokusí se o útěk do Západního Berlína, kde plánují vstoupit do americké armády s cílem osvobodit Československo. Pátrání po pětici členů odbojové skupiny pokračuje ve východním Německu, kde začíná jeden z největších honů na lidi v novodobé historii. Jen málokteré téma české historie vzbuzuje tolik emocí jako příběh snímku Bratři. (Cinemart)

OtokPag

Soudruh Koller nezklamal 😎.  Jinak film nemohl překvapit, co se děje týká.  Jde o tak známý příběh, že to vlastně ani není možné, pokud se tvůrci drží faktů. I když tam něco přeci jen bylo. Netušil jsem, kolik těch nových mladých německých policistů bylo obětí “přátelské palby”. Ve filmu to nebylo tak patrné, ale nedávno jsem poslouchal Čro, kde se tomu věnovali badatelé a byly to celkem jatka mezi těmi německými soudruhy. Na tom prvním nádraží údajně ani ve skutečnosti neměli do zbraní  munici (zřejmě jejich velení vědělo proč). Tvůrci mě mile potěšili množstvím dobové techniky, dále se povedly kostýmy a samozřejmě se velmi povedeně vyřádili i vizážisti. Syrovost příběhu dobře ukázaly scény s bitím zadržených, to jsem si celkem dokázal představit tu bolest, všech těch pečlivě  mířených úderů  a také mi byla pěkná zima při pouhém pohledu na zubožené hlavní hrdiny v tom počasí 🥶. Nejsem v žádném případě fanoušek násilných činů, které výše uvedení odbojáři předvedli v Československu, ale jedno se musí uznat - dokázali tu svojí únikovou “bojovku” zvládnout excelentně. Jejich chování v NDR bylo už vynucené okolnostmi. Na Američany museli tehdy jistě udělat dojem. Filmu bych možná trošku vytknul, že skončil tak brzy a neukázal, co bylo dál. Možná i proto se nedostal do nominace na Oskary a tak mu naložím 5ks 🏅🏅🏅🏅🏅, když je nemůžou z pochopitelných důvodů dostat bratři Mašínové od politiků v ČR🇨🇿 ()

doubravkaa

Já nevím....moc se mi líbí Oskar Hes a Jan Nedbal, jsou to charismatičtí herci a pěkní chlapi. Proto jsem se na film podívala, přestože moc nemusím filmy, kde někdo prchá a střílí se po sobě. Co považuju za skvělý je vizuál, dobové kulisy, světlo, to všechno mě hodně vtáhlo. O téma se ale detailně nezajímám, takže jsem znala jen pár povrchních informací. A z tohoto filmu mi přijde hodně přehnané, co v odboji dělali. Viděla jsem dva vrahy, kteří se mstí za to, že je vystěhovali z bytu a jeden z nich nesměl studovat. Nevím, jak film hodnotit, útěk a střílečka mě nebavila, ale to je asi moje chyba. Vizuálně a herecky je to skvělý. Chápala jsem jen matku, bratři mi připadali chladní a bezcitní. Nevím, jestli je to chyba filmu, že souvislosti málo vysvětlil nebo jestli je to problém příběhu jako takového. Mám z toho rozporuplné pocity. ()

Nonver

Tak nevím... nějak to nedrží pohromadě. Herecké výkony obdivuhodné, zvlášť Tatiana mě hodně chytla, ale celkově "divné". Vím, že ten příběh už je skoro legenda a ty většinou časem stále gradují, ale opravdu až takto? Vím, že podruhé už se na to nikdy nepodívám. ()

gapa466

Čekal jsem, že film zhlédnu a následně sem napíši jaký je to nesmysl. Film mě po celou dobu bavil a kromě snad scény, kdy Tatiana Dyková hraje na dvoře statku na klavír, ani nepůsobil moc na sílu. Herecké výkony výborné. Nevybavím si někoho, kdo by mi v roli neseděl. Patřím mezi "neobdivovatele" bratrů Mašínů a film mě v tom jen utvrdil. Navíc byla vynechána, jen okrajově zmíněna, jejich nejhorší "akce". Přepadení  účetního s penězi na mzdy. To byla klasická loupežná vražda. Oceňuji, že ve filmu bylo ukázáno, že ne všichni ve východním bloku souhlasili s režimem a při jejich cestě za svobodou jim pomohli. Nebyl čas koukat kdo je kdo, a tak to odnášeli patrně i lidé, kteří  s režimem nesouhlasili, jen prostě nebyli tak radikální. Nejvíce mi bylo líto ženské části rodiny Mašínů. Bratři mě utvrdili v tom, že to byli sobci, kteří pro svůj sen obětovali nevinné, dokonce své nejbližší. Ale možná se pletu, možná to byli jen lupiči a vrazi, kteří si uvědomovali, že jim hoří koudel u pr....., a tak se zkusili prostřílet na západ (v jejich podání spíše sever) a ono to vyšlo. Film každopádně stojí za shlédnutí. Z mého pohledu je velmi dobrý. Na Pád Třetí říše také nekoukáme proto, že bychom obdivovali Hitlera. ()

Johannna

Silné téma, silný i film. Pro mne těžko pochopitelné, že opustili rodinu, když jim muselo být jasné, že to jejich blízcí odnesou. Pro matku by bylo milosrdnější, kdyby jí při loučení prostřelili hlavu.. Linka s matkou, sestrou a strýcem je dle mého názoru nejvíce k zamyšlení.  Absence soucitu, empatie. A že po letech někdo ze zúčastněných převezme řád z rukou kariérního komunisty - k neuvěření... ()

Nicholaes

Moc dobře natočené, aspoň trochu víme jak to bylo a nehodlám je soudit ani pranýřovat. Prostě se stalo a patří to k naší historii. ()

www

Již delší dobu jsem podobný film o téhle odbojové skupině očekával a rozhodně nemůžu říct, že bych byl zklamán. Velmi dobře natočený příběh s dobře hrajícími herci, jen mi tam chvílema chybělo trochu víc akce, aby byl divák ještě více vtažen do děje. Jedná se o velký kus naší historie a na tu rozhodně nesmíme zapomínat. ()

ClassyBitch

Kdybych ten příběh detailně neznala, tak po celý film nevím, kdo je kdo, protože nic jako seznámení se s postavami neproběhlo, všichni vypadali stejně, chovali se stejně. Říkala jsem si, jestli film přinese něco nového, co by mě přimělo vnímat Mašíny jinak než jako pomatený vrahy, kteří obětovali i vlastní rodinu, a to se nestalo. Napětí a drama se taky nedostavilo. Převyprávěná stokrát známá pohádka. ()

BEZHLAVY

Ocekaval jsem, ze je vybarvi jako hrdiny, ale spravne se autorum povedlo je vylicit jako bezcitne vrahy… Stary Masin byl pravy hrdina, ktery svuj zivot obetoval za svobodu, tito vrazi obetovali cizi zivoty jen pro svuj prospech… ()

kremenak

Čekal jsem všechno možné, jen ne takovouhle sr..ku. Škoda elektriky a času. Tupost příběhu, bez jakéhokoliv překvapení vše jen podtrhuje. Bohužel další hodně špatný český film... ()

Jezek_68

Naštěstí jsem nebyl ovlivněn očekáváním. Od filmu jsem přes různé oslavné výkřiky mnoho nečekal. Vlastně jsem teď spíše mile překvapený. Na české poměry řemeslně dobře natočený film. Přes jistou dokumentárnost látky se podařilo celkem po celou dobu dobře udržet rytmus a napětí. Za největší klad celého filmu považuju, že se tvůrci při ztvárnění osudů bratrů Mašínových nenechali strhnout ani na stranu bombasticky oslavnou, ani na stranu jednoznačného odsudku. Příběh zůstal ve své rozporuplnosti motivací jednání obou bratrů uvěřitelný a patrně dosti blízký skutečnosti. Proto nerozumím zdejším nářkům po hlubších sondách a rozkrytí motivací apod. Jaké hluboké úvahy očekáváte od cca. dvacetiletých kluků? Popravdě to fanfarónství a určitá povrchní frajeřina je dodnes cítit z rozhovorů např. s Ctiradem Mašínem. Nespochybňuji ale jejich snahu o jakýsi romantický boj s režimem. Herecké výkony jsou až na opět prkenného Neužila ml. vesměs velmi dobré. Výborná Dyková. S místními hejty na vizuál nesouhlasím. Kamera je slušná. Dobrá práce s barvami. Uznávám, že jsem to neviděl na velkém plátně. Asi bylo možné do příběhu napumpovat více emocí, ale jako filmová rekonstrukce známé události je to velmi dobře stravitelné. Ovšem posílat to na Oskara je asi trochu mimo. ()

Michaelcaffe

Asi ještě nikdy jsem tak dlouho nepřemýšlel nad hodnocením, nakonec jsem se odvážil napsat pár slov po 3 dnech. Film je to zajímavý se skvělou kamerou, hereckými výkony i hudbou, ALE dle mého názoru naprosto nevyužitý potenciál tématu, zasloužil by si delší čas nebo více dílů. Tady je spousta času věnována například pianu nebo po americku pojatém útěku skrz stovky vojáků. Možná bylo třeba se více věnovat jednotlivým postavám a nebo i všem následkům jejich činů, a to nejen odsouzeným a zavražděným, ale i rodinám, které byly roky pronásledovány, a hlavně také rodinám lidí, kteří Mašínovi chladnokrevně a naprosto zbytečně vraždili. Takže po filmu spíše zklamání a spousta otázek. ()

prokop04

Zvláštní pohled na část našich dějin, respektive na "hrdinné" osobnosti naší země. Vadilo mi, že divák, který např. o Mašínech nikdy neslyšel, nemá moc šanci udělat si svůj vlastní obrázek. Objektivita mi tam prostě chyběla. Celkově nebylo na vybranou, buď jim v útěku fandit, nebo to vypnout. Jinak povedené obsazení, výprava a rozhodně kamera. Nějaké napětí mi trošku ucházelo, to hlavně ke konci. Celkové završení bylo dost zvláštní. Dynamika tomu nějak scházela. Za mě takový průměrný historický snímek. Přijde mi, že si pan Epstein vzal prostě Dějiny Českého národa a hledal kapitolu, která ještě nebyla zfilmována. Nějak to prostě dal dohromady a odškrtnul v seznamu další historickou událost, která byla filmově zpracována. Za mě docela škoda. ()

Francek86

Tak konečně jsem našel odvahu si tento snímek pustit na Netflixu...chtěl jsem na něho jít do kina, ale nakonec ještě, že mi v kině utekl. Dopadlo to přesně tak, jak jsem předpovídal - propaganda a naprosto zpackané dílo po všech stránkách. Tři hvězdy jen za výkon mé neoblíbené Dykové. ()

lubosco

Ani som nevedel, že je to podľa skutočných udalostí, resp. skutočných príbeh, nečítal som žiadnu recenziu ani nevidel trailer. O to silnejší bol potom dojem, režisérsky zvládnuté, výborne vykreslená a zobrazená situácia vo vtedajšom povojnovom československu, kde "řádili" komunisti. Túto dobu si treba pripomínať, aby sa nezabudlo a hlavne nezopakovalo. Taktiež dnešná mládež by mala byť v obraze, aké to bolo vzoprieť sa zriadeniu. Pred odvahou Mašínovcov na úteku (a zvyšku odbojovej skupiny) klubúk dole, predsa len česi museli za slobodou utekať ešte cez polovicu NDR, nám slovákom stačilo preplávať Dunaj (samozrejme blbosť, táto hranica bola hovadsky strážená). V kontexte filmu mi bolo najviac ľúto ich mamy, ktorá si musela toho zažiť, tak trochu mi prišlo nefér, že nakoniec zomrela vo väzení. Ale hold ťažký bol osud rodinných príslušníkov, pokiaľ niekto zdrhol za kopečky. Na druhej strane niektoré činy mi z ich strany prišli dosť brutálne, možno aj zbytočne, ale ťažko to takto posúdiť. Treba vidieť a urobiť si svoj názor. ()

bardem

Film je to pěknej. K tématu, čím víc se vrtá, tím víc páchne, odměřený postoj s výhodou. Havel věděl. ()

Rhaegar

Tohle je důvod proč se český film dlouhé roky nikam neposouval. Vytáhne se příběh z naší historie a ten se velmi unyle zfilmuje. Ale diskuze pak nikdy není o filmu jako takovém. Jde o to jestli lidé souhlasí s historickou událostí. O tom se vede diskuze. Byli Mašínové hrdinové nebo padouši v rámci historie? To je mi upřímně putna. Měli bychom se bavit o tom jestli je to dobrý film. O tom však nikdo nemluví. Akademici a novináři chválí popularizaci reálie a to je vše. Nikdy nemáme rozhovor o filmu a to škodí jakémukoliv vývoji filmografie v našich končinách. Jen se stačí podívat zde. Většina lidé co si myslí, že Mašínové byli hrdinové hodnotí 3-5 hvězd, ti co si myslí, že vrazi hodnotí 0-2 a kvalita filmu je pro ně jen něco zanedbatelného. ()

Pametnice

Bratři jsou pro mě těžké téma. Trošku jsem očekávala odpovědi na některé mé otázky, ale po zhlédnutí jsem měla neklidnou noc a otázek ještě víc. Nemám pocit, že by se film vlekl. Naopak docela ubíhal, jak v první polovině, tak v dramatickém útěku poloviny druhé. Oba herci v hlavních rolích jsou uvěřitelní, vedlejší postavy taky dobře zahrané. Líbila se mi hudba a lokace, napětí a dramatické okamžiky celého snímku. Mně osobně v tom filmu chybí větší vykreslení charakterů postav a jsem ,, omáčková " , takže tohle. Nejsem si jistá, jestli z tohoto snímku třeba mladší generace pochopí o co vlastně ve filmu jde, pokud nemají hlubší znalost tématu. I já jsem jen průměr. Ovšem může být záměr, aby film působil chladně, drsně a na první pohled povrchně. Zaznamenala jsem jen jeden světlejší moment. Když je maminka vyzvána ke hře na klavír, tak Dykové věřím a cítím z ní, že už ví proč. V mé rozpolcenosti mi nepomohl ani dramatický útěk, kdy jsem předpokládala, že se o ty kluky budu bát, ale při té smršti střílení a ztrát mi jen padala brada. A to mě zaskočilo, vystrašilo. Takže v některých otázkách zůstávám stále v nerozhodnosti. Celkově hodnotím film průměrně. Film. Ne moje otázky. ()

31. Český lev - výsledky

15.01.2024

Nezlomní a obětovaní - festival plný premiér

Nezlomní a obětovaní - festival plný premiér

23.10.2023

Proti nacismu ano, proti komunismu ne? Některé rodiny se postavily oběma totalitním režimům. Třeba Mašínovi. Tématem čtvrtého ročníku festivalu filmů o XX. století je protikomunistický odboj, a to v… (více)