Reklama

Reklama

Špión, který přišel z chladu

  • Velká Británie The Spy Who Came In from the Cold (více)
Trailer

Špionážní drama, jehož děj se odehrává v období studené války, s mistrovským hereckým výkonem na Oscara nominovaného Richarda Burtona. Britský špion Alec Leamas jen smutně přihlíží zabití svého kolegy při jeho pokusu překonat hraniční přechod mezi berlínskými sektory. Potom se vrací na velitelství rozvědky v Londýně, odkud je na nějaký čas uklizen k podřadné úřednické práci. Únavně stereotypní činnost v knihovně probouzí v Leamasovi jeho sklony k alkoholismu. Vhodnou druhou šancí se proto zdá být další špionážní mise v komunistickém východním Německu. Nový úkol Leamas přijímá jako osobní mstu vysoce postavenému politickému činiteli Dieteru Mundtovi, s nímž má již z dřívější doby nevyřízené účty... Příběh vznikl na motivy stejnojmenné literární předlohy autora Johna le Carrého, do kvalitního scénáře jej převedla scenáristická dvojice Paul Dehn a Guy Trosper. Režiséru Martinu Rittovi se při natáčení podařilo nalézt chladnou až mrazivou atmosféru, velkou zásluhu na působivosti má brilantní černobílá kamera Oswalda Morrise. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (68)

StarsFan

všechny recenze uživatele

Film jsem neviděla a tudíž jsem rozhodně neměla v plánu psát komentář; woodyho poznámka o "šestákové novele" mě nicméně lehce vyvedla z míry. Kdyby jí totiž Le Carrého předloha byla, nebude řazena na seznam sta nejlepších novel podle časopisu TIME, nebude mnohými považována za nejlepší dílo špionážní literatury a nebude mít na Amazonu průměrné hodnocení 4.6 z 5. Kniha jako taková je totiž vysoce inteligentní a realistická (co ostatně čekat, když ji psal člověk, který sám pracoval pro tajnou službu) a nabízí krásný element nepředvídatelnosti vycházející z toho, že jsou znalosti čtenáře až do poslední stránky omezeni těmi, kterými disponuje hlavní hrdina. A jako bonus pak ukazuje, že ti stojící na "špatné" straně můžou být někdy sympatičtější než ti, kteří bojují na "správné" straně, a že vysocí představitelé státu mohou svým jednáním popírat hodnoty, na kterých je onen stát založen. Jak se tyto myšlenky povedlo převést do filmu nicméně posoudit nemůžu. ()

DaViD´82 

všechny recenze uživatele

Distingované, nedávající i pozornému divákovi nic zadarmo, chladné, do morku kostí ryze britské, s uvěřitelně zpracovaným světem (kontra)špionáže, kde se nepoužívají zbraně, ale operuje se čistě s (dez)informacemi... Ano, i kdybyste to snad nakrásně nevěděli předem, tak velmi záhy rozpoznáte, že se jedná o adaptaci jedné z le Carrého knih. Tentokrát jde o adaptaci třetí části ze série s Georgem Smileym (ten je zde čistě v "cameo" roli) a jedná se o objevení le Carrého pro filmová plátna v adaptaci, která předznamenala styl, kterým se veškeré zdařilé adaptace jeho děl vyznačují až do dnes. Z hnidopišských výtek snad jen povzdechnutí si nad nevyužitím němčiny v pasážích z východního Německa a k tomuto typu snímku až nevhodnou doslovností v závěrečné pasáži během jízdy autem. ()

Reklama

cheyene 

všechny recenze uživatele

Špionážní filmy mám rád a tak jsem se na tento snímek s Richardem Burtonem, svým oblíbencem, těšil. Úvodní scéna byla skvělá, ale bohužel následný zbytek filmu jsem postrádal nějakou akci. Pouze konverzační drama mě až tak nebavilo. Výsledný dojem však napravuje poslední desetiminutovka, která je opravdu napínavá a brilantní. Na víc jak 3* se ovšem nedostanu. ()

Martin741 

všechny recenze uživatele

Reziser Martin Ritt /Hombre, Hud, Long Hot Summer/ natocil slusnu spoionaznu dramu, ktora ma malo akcnych scen, ale rozhovorov pozehnane. Filmu kraluje suverenne *Richard Burton /Kleopatra 1963, Where Eagles Dare, Dotek meduzy/, ktory bol dokonca aj nominovany na Oscara, neziskal ho. Chlad a odstup z filmu neskutocne sala, a videl som aj Cyrila Cusacka /Dva machri mezi nebem a peklem/. Posledna desatminutovka film hodne zachranila : 70 % ()

Šakal 

všechny recenze uživatele

Pozapomenutelný skvost světové kinematografie, přičemž jsem nesmírně rád, že jsem ho (pro sebe) objevil. Tady je přesně tolik ingrediencí, kolik má být. Ani o "kostku" více, ani o "kostku" méně. Neboť když kávu, tak jedině s dvěma cukry a samozřejmě bez mléka. Až uvidíte, pochopíte.The Spy Who Came In from the Cold je lahůdkový špionážní příběh natočen na motivy literární předlohy nesoucí stejné jméno od autora Johna Le Carrého, následně přetaven ve velmi kvalitní scénář dvojicí Paul Dehn - Guy Trosper. Tvůrcům se podařila vystavět a následně pomalounku vygradovat vskutku působivá atmosféra a to především díky brilantní černobílé kameře Oswalda Morrise a hereckých výkonů všech představitelů, jímž ale vévodí (jako maják uprostřed moře) ve vrcholné formě hrající Richard Burton. Zde se stírají rozdíly mezi herectvím a realitou. Ten chlap hraje pouze výrazem, žádná rozmáchlá gesta. Stačí jeden detailní pohled kamery do jeho tváře a člověk "to tam vše vidí a věří ". Není moc herců, kteří by se tímto mohli pyšnit. Myslím, že by bohatě postačily prsty na jedné ruce. Napadá mě Jean Gabin, Anthony Quinn. Klidně mi napište další tipy. Již tak kvalitní zážitek navíc umocňuje citlivý hudební doprovod Sola Kaplana, to vše umně kočírující citlivá a volně plynoucí (tak jak to mám rád) režie Martina Ritta. To vše mi nedává jinou možnost než - 100%. Teď mě prosím omluvte, neboť se jdu zabořit do knižní předlohy...... ()

Galerie (65)

Zajímavosti (3)

  • Film je natočen podle stejnojmenného románu z roku 1963 od britského spisovatele Johna le Carrého. (KlonyIlony)
  • Film se až na několik detailů velice doslovně drží děje knižní předlohy. Hlavními změnami jsou jméno hlavní postavy Liz Gold, která se ve filmu jmenuje Nan Perry (Claire Bloom), dále ve filmu není odkaz k tomu, že knižní postava je Židovka (v knize se líčí, že je vystavena antisemitským urážkám). Třetí rozdíl se váže k vysvětlení titulu. V knize řekne Control (Cyril Cusack) Smileymu (Rupert Davies) svůj názor na Leamasovo (Richard Burton) rozhodnutí zemřít společně s Goldem/Perrym. Důvodem podle něj bylo to, že chtěl Leamas překonat odcizení od světa, které je údělem špiona, a stát se opět lidským - "přijít z chladu". (KlonyIlony)
  • Román „Špion, který přišel z chladu“ se stal v roce 1963 prvním bestsellerem slavného britského spisovatele Johna le Carrého a také jeho prvním dílem, které se dočkalo filmového zpracování. (Zdroj: Letní filmová škola)

Reklama

Reklama