Reklama

Reklama

Špión, který přišel z chladu

  • Velká Británie The Spy Who Came In from the Cold (více)
Trailer

Špionážní drama, jehož děj se odehrává v období studené války, s mistrovským hereckým výkonem na Oscara nominovaného Richarda Burtona. Britský špion Alec Leamas jen smutně přihlíží zabití svého kolegy při jeho pokusu překonat hraniční přechod mezi berlínskými sektory. Potom se vrací na velitelství rozvědky v Londýně, odkud je na nějaký čas uklizen k podřadné úřednické práci. Únavně stereotypní činnost v knihovně probouzí v Leamasovi jeho sklony k alkoholismu. Vhodnou druhou šancí se proto zdá být další špionážní mise v komunistickém východním Německu. Nový úkol Leamas přijímá jako osobní mstu vysoce postavenému politickému činiteli Dieteru Mundtovi, s nímž má již z dřívější doby nevyřízené účty... Příběh vznikl na motivy stejnojmenné literární předlohy autora Johna le Carrého, do kvalitního scénáře jej převedla scenáristická dvojice Paul Dehn a Guy Trosper. Režiséru Martinu Rittovi se při natáčení podařilo nalézt chladnou až mrazivou atmosféru, velkou zásluhu na působivosti má brilantní černobílá kamera Oswalda Morrise. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (68)

StarsFan

všechny recenze uživatele

Film jsem neviděla a tudíž jsem rozhodně neměla v plánu psát komentář; woodyho poznámka o "šestákové novele" mě nicméně lehce vyvedla z míry. Kdyby jí totiž Le Carrého předloha byla, nebude řazena na seznam sta nejlepších novel podle časopisu TIME, nebude mnohými považována za nejlepší dílo špionážní literatury a nebude mít na Amazonu průměrné hodnocení 4.6 z 5. Kniha jako taková je totiž vysoce inteligentní a realistická (co ostatně čekat, když ji psal člověk, který sám pracoval pro tajnou službu) a nabízí krásný element nepředvídatelnosti vycházející z toho, že jsou znalosti čtenáře až do poslední stránky omezeni těmi, kterými disponuje hlavní hrdina. A jako bonus pak ukazuje, že ti stojící na "špatné" straně můžou být někdy sympatičtější než ti, kteří bojují na "správné" straně, a že vysocí představitelé státu mohou svým jednáním popírat hodnoty, na kterých je onen stát založen. Jak se tyto myšlenky povedlo převést do filmu nicméně posoudit nemůžu. ()

Devadesát Dva 

všechny recenze uživatele

Jako vždy magnetizující Richard Burton ve spy-shitu ze 60's (a v jedné ze svých sedmi nominací na Oscara) na motivy le Carrého, klasika žánru, který ještě doteď, přes půl století píše o špiónech a dvojitých agentech a vzájemném ojebávání mezi velmocemi. Žánrově tohle nevyhledávám, ale četl jsem a viděl lepší věci (včetně jedné další filmové adaptace le Carrého). Pokud to seženete v pěkné kvalitě, je to hezká černobílá podívaná, podobně jako Felliniho 'La Dolce Vita' - pokud zbožňujete Richarda Burtona, přidejte bludišťáka. Těžko si dovedu představit mladší generaci k tomuhle z jakéhokoliv důvodu tíhnout. Vlastně se toho za celý film moc neděje, je to vše taková komorní podívaná, která se snaží prodat tenhle námět jako áčkovej level, ale jediný, co je na ní áčkový je Burton, který vždy ve filmech přenášel sebe do fiktivních postav, které ztvárňoval. ()

Reklama

Šakal 

všechny recenze uživatele

Pozapomenutelný skvost světové kinematografie, přičemž jsem nesmírně rád, že jsem ho (pro sebe) objevil. Tady je přesně tolik ingrediencí, kolik má být. Ani o "kostku" více, ani o "kostku" méně. Neboť když kávu, tak jedině s dvěma cukry a samozřejmě bez mléka. Až uvidíte, pochopíte.The Spy Who Came In from the Cold je lahůdkový špionážní příběh natočen na motivy literární předlohy nesoucí stejné jméno od autora Johna Le Carrého, následně přetaven ve velmi kvalitní scénář dvojicí Paul Dehn - Guy Trosper. Tvůrcům se podařila vystavět a následně pomalounku vygradovat vskutku působivá atmosféra a to především díky brilantní černobílé kameře Oswalda Morrise a hereckých výkonů všech představitelů, jímž ale vévodí (jako maják uprostřed moře) ve vrcholné formě hrající Richard Burton. Zde se stírají rozdíly mezi herectvím a realitou. Ten chlap hraje pouze výrazem, žádná rozmáchlá gesta. Stačí jeden detailní pohled kamery do jeho tváře a člověk "to tam vše vidí a věří ". Není moc herců, kteří by se tímto mohli pyšnit. Myslím, že by bohatě postačily prsty na jedné ruce. Napadá mě Jean Gabin, Anthony Quinn. Klidně mi napište další tipy. Již tak kvalitní zážitek navíc umocňuje citlivý hudební doprovod Sola Kaplana, to vše umně kočírující citlivá a volně plynoucí (tak jak to mám rád) režie Martina Ritta. To vše mi nedává jinou možnost než - 100%. Teď mě prosím omluvte, neboť se jdu zabořit do knižní předlohy...... ()

Jara.Cimrman.jr 

všechny recenze uživatele

"Můžeme Vás koupit, prodat, ztratit. Můžeme Vás i zastřelit." Takový je osud agentů a já se pořád divím tomu, že tuhle práci je ještě ochoten někdo dělat. Nicméně tady jde o studenou válku a sympaticky opilého agenta Leamase, který nevěří v Santu, Boha ani Marxe. Tím mi byl hodně sympatický. A mně se jeho příběh hodně líbil, jeho konspirační historka byla dokonalá a pronikání ke špičkám východoněmeckých tajných mě dost bavilo, ale musím se přiznat, že se od jeho zhlédnutí trošku bojím lidí, jako je Hans-Dieter Mundt. I když bych si asi přál, aby můj klidný spánek střežilo takhle charismatické hovado. ()

Rudovous 

všechny recenze uživatele

Pardon, ale pripodobnovat knihu Johna le Carré k sestakovemu romanu ... ? Osobne jsem od nej cetl dost knih a muzu tvrdit, ze kvalita toho filmu spociva nejen v mistrovtvi Richarda Burtona, ale prave ve vysoke urovni predlohy. Romany Johna le Carre jsou prave takove, ze ikdyz se nejedna o zadnou krasnou literaturu, jejch kvalitou s k ni velmi blizi. ()

Galerie (65)

Zajímavosti (3)

  • Román „Špion, který přišel z chladu“ se stal v roce 1963 prvním bestsellerem slavného britského spisovatele Johna le Carrého a také jeho prvním dílem, které se dočkalo filmového zpracování. (Zdroj: Letní filmová škola)
  • Film se až na několik detailů velice doslovně drží děje knižní předlohy. Hlavními změnami jsou jméno hlavní postavy Liz Gold, která se ve filmu jmenuje Nan Perry (Claire Bloom), dále ve filmu není odkaz k tomu, že knižní postava je Židovka (v knize se líčí, že je vystavena antisemitským urážkám). Třetí rozdíl se váže k vysvětlení titulu. V knize řekne Control (Cyril Cusack) Smileymu (Rupert Davies) svůj názor na Leamasovo (Richard Burton) rozhodnutí zemřít společně s Goldem/Perrym. Důvodem podle něj bylo to, že chtěl Leamas překonat odcizení od světa, které je údělem špiona, a stát se opět lidským - "přijít z chladu". (KlonyIlony)
  • Film je natočen podle stejnojmenného románu z roku 1963 od britského spisovatele Johna le Carrého. (KlonyIlony)

Reklama

Reklama