Drama muže odsouzeného na smrt a ženy, která hledá způsob, jak ulehčit poslední dny jeho života. Sestra Helen pracuje jako sociální pracovnice v černošské čtvrti v New Orleansu. Ve vězení se setkává s cynickým a brutálním vrahem Matthewem Ponceletem pár týdnů před jeho popravou. Její úsilí o pomoc člověku v nouzi se postupně mění ve snahu dosáhnout alespoň zmírnění jeho trestu. Mezi Helen a Matthewem se přitom vytváří zvláštní vztah. Zatímco ona těžce hledá cestu jak překonat vlastní pochyby, musí vězeň přiznat svoji vinu... Silné drama vzniklo podle stejnojmenného bestselleru, v němž jeptiška Helen Prejeanová vypráví osobní zážitky při setkáních s vězni z cel smrti. Scénář k filmu napsal scenárista a režisér Tim Robbins (Bob Roberts, The Cradle Will Rock). Hlavní postavu pozoruhodným způsobem ztvárnila Susan Sarandonová (Atlantic City, Čarodějky z Eastwicku, Thelma a Louise, Nebezpečný klient a Soumrak), která byla za svůj výkon v hlavní roli oceněna Oscarem. Vězně čekajícího na poslední den svého života si zahrál Sean Penn (Nejsme žádní andělé, Hra, Tlumočnice, 21 gramů, Milk). Za svůj výkon v Robbinsově snímku byl oceněn Stříbrným medvědem na 46. MFF v Berlíně v roce 1996. (Česká televize)

carlos 2010

Absolútny vrchol hereckého umenia hlavných hrdinov. Je to jeden z filmov, ktorý vo vás zanechá intenzívny a dlhotrvajúci zážitok. ()

zette

Ctvrtou hvezdicku pridavam za vyborne herecke vykony Susan Sarandon (velmi uveritelna jeptiska) i Seana Penna (ten mohl dostat vice prostoru a urcite ma za sebou vice lepsich roli). Celkem zajimava sonda do vztahu jeptisky a vraha, odsouzeneho k trestu smrti. Film me ale nechal klidnym a Ponceleta jem nelitoval. Nazor na trest smrti mam jasny, znovu zavest a trestat timto zpusobem jak vrahy, tak nekolikanasobne zlodeje. ()

laik_60

Fu !!! ty brdjo !!! To bol teda koncert !!! Na celom filme mi vadil jedine príšerný účes Sean Penna :). Inak to malo všetky grády aké u mňa päťhviezdičkové filmy majú. To ako so mnou lomcoval herecký prejav krátkozrakej Sarandonky, zavážilo podstatne viacej ako samotná myšlienka či zamyslenie sa nad ústredným motívom, udeľovania , ci neudeľovanie trestu smrti. Mŕtvy muž prichádza, je veta, ktorú prednesie dozorca pri sprevádzaní odsúdeného na popravu. Veta ktorá byť otcom obeti asi vo mne predsa len prinesie trochu zadosťučinenia a akýsi pocit spravodlivosti. Aj keď mi to už môjho blízkeho nikdy nevráti, a práve ten pocit prázdnej bezmocnosti nakláňa misku váh v prospech hľadania spôsobu zmierenia sa s osudom a pokorou prijať fakt, že odvetným trestom smrti sa nekončí niečo čo už dávno nie je. Musím poznamenať a pochváliť nesmiernu kvalitu a výkon dabovania, predovšetkým nebohého Václava Dlouhého a samozrejme perfektné prejavy Táni Medveckej. ()

danecek24

53. Zlatý Glóbus za rok 1995 - nominace (3) - Nejlepší herečka (drama) - Susan Sarandon, Nejlepší herec (drama) - Sean Penn, Nejlepší scénář - Tim Robbins ()

Flynn

Hodně povedený filmeček, dlouho jsem ho sháněl a viděl jsem ho až dnes na STV2, škoda že jsem to neviděl v originálním znění s titulky, určitě by byl zážitek o kropet silnější, ale i tak hodně vyvedený film. Čekal jsem sice ještě trošičku více, stejně mě to však nezklamalo..... Susan i Sean jsou tady ve skvělé formě... ()

pakobylka

Provedení za nekompromisní 4* … a poselství stěží za 2*. A tentokrát prostě nedokážu tyhle dva aspekty od sebe oddělit. Možná proto, že snímek NENÍ nestranný, jakkoli se snaží vzbudit opačný dojem. S trestem smrti nesouhlasím - ale jenom z jednoho prostého důvodu: Nevěřím na neomylnost a neúplatnost soudů. Jinak nevidím nic nemorálního - nebo neetického na popravě pachatele či spolupachatele takového ÚMYSLNÉHO (!!!) trestného činu, jakým je bezdůvodná a bezcitná brutální vražda. Jednoznačně stojím na straně obětí, které nikdo neutěšil, které nedostaly druhou šanci … a na straně jejich blízkých, kterým se zhroutil svět. Jistě - i vrah může mít rodinu, která ho bude oplakávat … a JI můžu litovat. Ale nechtějte po mně, abych truchlila nad NÍM. Uznávám, že každý skutek má své příčiny … ale pokud se budeme babrat v minulosti každého, kdo spáchal nějaký závažný zločin ... a omlouvat ho, že měl těžký život a špatné kamarády - nikam nedojdeme a světská spravedlnost přijde zkrátka. Prioritou by měla být práva OBĚTÍ, nikoli pachatelů. Naštěstí nejsem řádová sestra, takže nemám v popisu práce milovat všechny své bližní bez rozdílu. A co se odpuštění týká: V tomhle oboru je prý expertem Bůh - za předpokladu, že připustíte jeho existenci ... tak bych to nechala na něm. Jestli se chcete v té záležitosti angažovat osobně, nebudu vám bránit, ale mě z toho prosím vynechte. S trochou sebezapření přihazuju 3* ... jako čistý průměr mezi zpracováním a sdělením. ()

Juto

Je to silný film, ktorý je posilnený dvoma úžasnými výkonmi hercov: Susan Sarandon, Sean Penn. 9/10 ()

c.tucker

Geniálně zpracováno Timem Robbinsem jak už z pera scénáristy, tak i režijní stoličky. Vše umocňují fenomenální herecké výkony, jak Susan Sarandon (Oscar), tak famózní Sean Penn (zde zůstalo jen u nominace). Celý film je zároveň prostoupen, tak intenzivním prožitkem z přicházející smrti, že je to až dech beroucí. ()

KajusaK

Zajímavý film ale zápletka skoro žádná, žádné překvápko, nic..Skončilo to, jak asi většina lidí čekala..Hudba skvělá a perfektně zvládnuté herecké výkony, které přidaly tu 4* ()

moviefilm

***POZOR***tento komentár môže obsahovať !*!*!*!SPOILER!*!*!*!...Skutočne vynikajúci film s vynikajúcou zápletkou a so skvelými hereckými výkonmi. Avšak nerozumiem, prečo by ma malo dojímať zabitie vinného človeka.Dojatie tu vytvárajú najmä herci a nie situácia zabitia. V tomto smere mám radšej Zelenú míľu... ()

reky

Čekal jsem víc. Saradon a Penn (ten zejména v závěrečné čtvrthodince) jsou opravdu excelentní, ale toho náboženství tam na mě bylo přespříliš - zejména dialogy dvou zmíněných mi tak mnohdy to potřebné mrazení v zádech nezpůsobily. Film samozřejmě diváka přiměje k zamyšlení nad trestem smrti, potenciál však z mého pohledu zůstal nevyužit. ()

vesper001

Nevlastní bratr Zelené míle a další z pětihvězdičkových filmů, na který se už znovu nepodívám. Jakože jeptišky nemám ráda, Helen je bezchybná v charakteru i hereckém podání Susan Sarandon. Jakože nemám ráda Seana Penna, musím uznat, že tady se předvedl. Genialita filmu spočívá v tom, že stejnou změnou postoje k Ponceletovi projde spolu s řádovou sestrou i divák, a nakonec je vám sympatičtější odsouzený lotr po pravici než farizeus s kolárkem po levici. ()

Triple H

Film, ktorý vás prinúti rozmýšľať o vašom názore na trest smrti, či už ste veriaci, alebo nie. Susan Sarandon a Sean Penn- celkom možno aj životné výkony. Zopakovať takýto vybrúsený film sa Robbinsovi asi už nikdy nepodarí. ()

farmnf

Sarandon a Penn. Takové dvě ikony současného amerického herectví. Nečekejte odpověď na otázku trest smrti ano či ne. Spíš jsem se zamyslel nad tím, proč každá několikrát trestaná černá držka v USA vlastní zbraň? Vrah v cele smrti zdůrazňuje, jsem celebrita, jediný popravený bílý za dlouhou dobu, guvernér splní kvótu. Američané musí být nesmírně pitomý národ. Zabíjejí jim vlastní děti a nad kontrolou zbraní mezi obyvatelstvem se nezamysleli. Oni ani nechtějí se zamyslet. ()

Karush

Tento film bol takým spôsobom rozvláčny, počas ktorého som nevedela precítiť hĺbku a dramatičnosť celého filmu. Divák tu mal akože ľutovať jedného nacistického rasistu, ktorý svojimi menšími lžami chce sa ukázať v dobrom svetle pred mníškou?! Mne to nejak nedošlo, prečo by som s ním mala spolucítiť, a takto film pre mňa stratil svoju výpovednú hodnotu. Čo však určite môžem pozdvihnúť, že na náboženskú otázku sa nekládol až prílišný dôraz, a tým nerozhodol za nás, čo je ten ozaj správny názor, pretože neexistuje skutočne správne rozhodnutie. ()

honx

Jelikož jsem nevěřící a veškerá náboženství mi vysloveně vadí, nikdy bych neřekl, že u mě bude mít jeptiška takové sympatie, a už vůbec ne, že by je mohl mít vrah, který se dopustil tak odporného činu. Asi to bude výběrem obou hlavních postav, které byly naprosto úžasné. ()