Prázdnota

• USA The Empty Man (více)

Nadpřirozený horor plný akce, napětí a čiré hrůzy! Poté, co začnou záhadně mizet teenageři z ospalého městečka na Středozápadě, začnou mít jeho obyvatelé podezření, že tato zmizení mohou nějakým způsobem souviset s děsivou místní legendou. James Lasombra (James Badge Dale), problémový bývalý policista, který se stále vzpamatovává ze smrti vlastní ženy a syna, začne vyšetřovat události, jež otřásly touto komunitou. Věci naberou bizarní spád, když Lasombra objeví tajnou skupinu okultistů, kteří se zřejmě pokoušejí vyvolat děsivou mystickou bytost. Zanedlouho si Lasombra uvědomí, že jeho život – i životy jeho blízkých – jsou v tomto mrazivém příběhu v děsivém nebezpečí. (HBO Europe)

LukyHell

Ze začátku to vypadá, že se bude jednat a klasickou městkou legendu, znáte to. V noci na mostě zafoukáte do lahve a Empty Man si pro vás příjde. Jenže film nakonec směřuje úplně jinam a když už si myslíte, že se chytáte tak opět přeřadí na jinou rychlost s dovede vás k finále jak z Lovecrafta. Je to dobře natočený, zahraný a ta hudba, no prostě zážitek. Jeden n nejlepších hororů poslední doby, určitě stojí za to. ()

Cappuccino

Mrzí ma, že projekt do rúk nedostala Á-čková produkcia s väčším rozpočtom, ktorá by do filmu pritiahla kvalitnejších hercov. Hlavný predstaviteľ James Badge Dale bol pomerne nevýrazný a dlhý čas som si k nemu hľadal cestu. Mix hororových podžánrov ma však od prvého momentu veľmi zaujal a ako fanúšik H. P. Lovecrafta si veľmi cením, že David Prior pracoval s lovecraftovskou hrôzou s entitami z iného sveta, ktoré rozložia ľudské vnímanie reality na malé kúsky. Nevybrúsený B-čkový diamant, ktorého je škoda, pretože ho týmto spôsobom ocení iba menšia skupina divákov. ()

TheEvilTwin

"První den jej slyšíš, druhý den jej vidíš a třetí den si pro tebe přijde." The Empty Man jakožto jeden z nejrozporuplnějších hororů (co se týká hodnocení) za poslední dobu je za mnou a já se vlastně vůbec nedivím. Dokonalá ukázka dvou věcí - že rozhodně jde kombinovat témata, které by nikoho kombinovat nenapadly a současně, že to rozhodně není až tak jednoduché, protože zde si možná tvůrci ukousli velké sousto a ne všechno ve výsledku zapadá tak, jak by původně chtěli. Film začíná výborným openingem, kdy se postupem času šikovně dostává přes horor o dětské legendě přes okultismus, Nietzscheho nihilismus až do finálního existencionálního hororu a v průběhu celé stopáže si nečekaně dokáže udržet pozornost, aniž bych koukal na hodinky. Filmovou katarzí a diváckým orgazmem by pak bylo finální rozuzlení, které by nás všechny uzemnilo, jenže to se tady zas tak jistě nekoná a výsledek dává prostor na otázky, který je možná ale až moc velký. A to tak velký, že si ending vykládá každý divák sám podle svého a dokonce ani "explained" videa se na ničem neshodují, a tak je otázkou, co je to správné vysvětlení. No, kdo ví, každopádně ze žánrového i technického hlediska je film perfektně zvládnutý, dokáže zaujmout, děsit i navnadit, ale pak přijde závěr a divák jednoduše neví, jak si film vlastně uzavřít. Těžko popsatelné, film by měl vidět každý za sebe, protože na jednu stranu chci v duchu jásat, jak je Empty Man fantastický, na druhou stranu mám současně pocit, že jsem díky závěru vlastně nic nedostal. V paměti ale utkví rozhodně dlouho... ()

luka4615

Brilantně vysoustružená úvodní dvacetiminutovka navnadí na neotřelou a atmosférickou podívanou, nicméně zbytek snímku The Empty Man už tohoto standardu ani zdaleka nedosahuje. Jistě, námět a dlouhé expozice jsou ideálním podhoubím pro ambiciózní hororový počin, avšak zbytek stěžejních atributů stojí tak nějak na vodě a ve finále nejsou vlastně vůbec tak propracované, jak si tvůrci zřejmě původně mysleli. Škoda, potenciál na něco mrazivě osvěžujícího zde vážně byl. (HBO GO) ()

MIMIC

Po famóznom úvode v horách Bhutánu prichádza ambiciózna „intelektuálna“ fáza hororu, gnozeologicky celkom nezmyselná a nefungujúca, zákonite sa meniaca vo frašku. Na hanbu sveta sa dejú donebavolajúce nezmysly – prednášateľ chŕli predstavu sveta na tak vysokej úrovni abstrakcie, že máte pocit, že ste na stretnutí dadaistov, no všetci poslucháči vrátane tínedžerov ho nadšene oslavujú. Ako kritika nekritického myslenia už v predpandemických časoch by to bolo zaujímavé, keby autori nechceli oslovovať dve rôzne cieľové skupiny naraz. ()

• Název filmu se objeví až ve 22. minutě. (pornogrind)
  • James Lasombra (James Badge Dale) ve filmu užívá prášky Doxepin. Doxepin je lék, používaný k léčbě závažné depresivní poruchy, úzkostných poruch a problémů se spánkem. (pornogrind)
  • V pokoji první zmizelé je vidět plakát Misfits. Jde o kapelu, která je označována za zakladatele horror punku. V tomtéž pokoji lze také zahlédnout plakát La Dispute. Jedná se o americkou post-hardcore skupinu z Grand Rapids v Michiganu, založenou v roce 2004. (pornogrind)