Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Dvoudílný historický film se věnuje nejdramatičtějšímu období ze života plukovníka Emanuela Moravce - vlastence, který se stal symbolem české kolaborace s nacisty. Emanuel Moravec (1893–1945) byl jednou z nejrozporuplnějších osobností moderních domácích dějin. Pozornost si získal jako přední český politik a voják z povolání, teoretik válečnictví a ceněný publicista. Coby horlivý vlastenec bojoval v československých legiích... První část televizního filmu zastihuje Moravce na sklonku období první republiky, kdy se hlásí k ideálům prezidenta T. G. Masaryka. Patří do nejužšího okruhu kolem prezidenta Beneše. Prosazuje ozbrojený odpor proti nacistickému Německu. Mnichovská dohoda je pro něj takovým zklamáním, že začne otevřeně kritizovat Benešovu vládu. Vinou svých radikálních postojů přijde Moravec o dosavadní silnou ekonomickou pozici. Krach svého životního konceptu nese těžce – a pak se objevuje nabídka spolupráce s německými okupanty... Druhá část vyprávění zastihuje Moravce po krachu jeho životního konceptu, poté, co přijal nabídku spolupráce s německými okupanty. Bývalý horlivý vlastenec se nyní přimyká k novým ideálům. Stává se jedním z nejhorlivějších představitelů české kolaborace s nacistickým okupačním režimem. Hitlerovu politiku a ideologii fašismu propaguje tvořivě a oddaně. Teprve postupně si ve své zaslepenosti uvědomuje, kam ho jeho ambice a touha po moci přivedly... Dvoudílný televizní film vznikl podle námětu a scénáře zkušené autorské dvojice Lucie a Josefa Konášových, režisérem je Biser A. Arichtev. Projekt vznikl v koprodukci České televize (TPS Aleny Müllerové) a společnosti Rolling Media. Producentem je Vítězslav Jandák ml. – syn populárního herce Vítězslava Jandáka, který si ve snímku zahrál menší roli. V hlavní roli se objeví slovenský herec Marián Labuda ml., který i fyzicky odpovídá svému historickému předobrazu – Emanuelu Moravcovi. I další postavy ve filmu si zahráli známí herci: partu hrdinova morálně neústupného přítele z legií se ujal Ondřej Vetchý, roli jeho kamaráda, redaktora Lidových novin, si zahrál Ondřej Malý a hrdinovu manželku hraje R. Poláková, náročnou roli jeho mladičké milenky Jolany autoři svěřili talentované Daně Droppové. V roli prezidenta Beneše exceluje Viktor Preiss, zatímco prezidenta Háchu ztvárnil Milan Kňažko. (Česká televize)

(více)

Recenze (138)

Pierre 

všechny recenze uživatele

O Emanuelovi Moravcovi jsem před zhlédnutím nic moc nevěděl. A jeho životní příběh odbojáře, který se postupně změnil v kolaboranta mě dost zaujal. Pro film se vyloženě hodil a v první části mě mrzelo, že se nedočkal nějakého lepšího zpracování. Postavy mi připadaly trochu černobílé, situace naivní a trochu tomu chyběly emoce. Postupně mě ale příběh čím dál víc pohlcoval a ve druhé části už jsem si téměř žádných neduhů nevšímal. Pouze vnímal děj a dech beroucí životní pouť hlavní postavy. Ta mě ale začala natolik zajímat, že bych pořád čekal trochu víc. Chtělo to lépe vysvětlit Moravcovo otočení politické orientace o 180° a celkovou psychologii jeho osobnosti, která byla pro vyprávění naprosto zásadní. Také mě zamrzely náhlé časové skoky. Je škoda, že se nenatočilo více částí, tudíž se nezabránilo podobné zkratkovitosti a zmatenosti, kterou si taková látka určitě nezasloužila. Dvoufilm mě totiž nakonec dokázal upoutat, vyvolat ve mě emoce, zaujmout a k vyššímu hodnocení chybělo jen málo. Pozoruhodný projekt, jen to předabování se nějak zvukově nepovedlo.:D ()

fabecc1222 

všechny recenze uživatele

Dlouhodobě si lze všimnout, že při obsazování zahraničních herců a při mezinárodních produkcích není ČT schopná vybrat správné dabéry pro namluvení do češtiny. Platí to i zde, kde Labudu dabuje o dvacet let starší Pavel Šrom, který má i typicky velmi odlišný hlas. Krom toho bych toho moc tomuto dvojdílnému zpracování nevytýkal. Televizní rozpočet je pochopitelně vidět, takže se nedočkáme žádných větších scén, ale o to víc se lze soustředit na samotného Moravce v podání výborného Labudy. ()

Reklama

neo93 

všechny recenze uživatele

Čekal jsem mnohem více od tohoto televizního filmu. A zase jsem se nedočkal. Už první díl byl docela slabý, takový nemastný, neslaný. A ani druhý díl nebyl o moc lepší. A to jsem si naivně myslel, že s příběhovou linkou kolem Moravcové kolaborace a samotného protektorátu se úroveň zvedne, bohužel se nestalo. Přes velmi atraktivní dobu i hlavního hrdinu, je celý snímek příliš strnulý, neosobní, časově zkratkovitý a skokový. Nedozvíme se nic moc ani z jeho života ani z osudových událostí našeho národa v rozbouřených letech. A nejen to. Obrazově někdy tak nevkusný a podivný, že jsem žasl. Naopak zakomponované dokumentární záběry či některé vedlejší postavy byli relativně zdařilé. To ovšem na dvou-dílný, ač televizní, snímek je docela málo. Aspoň že jsme se v závěrečných titulkách dozvěděli, jak dopadli skutečné osoby v reálném životě. ()

Aky 

všechny recenze uživatele

Slušně zahrané i zrežírované historické drama, až na několik nedotažených sekvencí možná profesionálně i lehce nadprůměrné. Co jsem však postrádal, byla právě ona "anatomie zrady", tedy hlubší ponor do motivací Moravcovy nepochybně zajímavé a rozporuplné osobnosti. Pouhý materiální nedostatek a obava o pohodlí beztak rozvrácené rodiny mi pro takto hluboké a bizarní proměny nepřipadají příliš věrohodné. ()

marhoul 

všechny recenze uživatele

Obsazení Mariána Labudy ml. chválím. Můj oblíbenec s perfektním hlasem (mám na mysli jeho originální hlas, ne tento nevydařený dabing) , je typem výrazného, svérázného herce, který si velkou příležitost zaslouží dávno. Moravce ztvárnil trefně, tato role se mu bude vyjímat ve filmografii a počítám, že ho posune k dalším kvalitním počinům. Viktor Preiss v roli Beneše? Nečekaný, ale vydařený tah. První díl měl švih, kvalitní scénář, pěknou kameru i hudbu, režijně zvládnuto, těším se na závěr. Druhý díl mi připadal slabší, přesto kvituji znázornění děsné doby, nacistického běsnění, Háchy jako figurky nad hrobem i pro Hitlera užitečného aktivního blba Moravce, který si jel svoje na sebe a byl až takovým přetrhdílem, že pro hitlerovu věc neváhal položit na oltář celou rodinu. Touha po moci je vždycky kříž, jen s nelibostí sleduji aktivity současné nacistické a fašitické vymaštěné verbeže, která vykazuje neustálé tendence se rozpínat a jejich slaboduché odbivovatele, bez řádného základního vzdělání, bych nahnala zpět do školnich lavic. Labuda ml. dobře, dabing průser, s tím by se vážně mělo přestat. Ozvučeno jako ze studny, nešvar českých televizních filmů posledních let vskutku nevkusný. ()

Galerie (80)

Zajímavosti (26)

  • Když se Igor Moravec (Filip Březina) vrátí na oslavu domů v německé uniformě, má pistoli Parabelum (Luger). (Winster)
  • Jedná se o první hraný film, kde je Emanuel Moravec ústřední postavou. (Zdroj: Rolling media s.r.o.)
  • Marián Labuda měl problém s texty v němčině, učil se jí denně po dobu dvou měsíců, i když věděl, že bude dabován. Chtěl, aby byl přednes perfektní. S výukou mu pomáhal i André Hennicke. (Zdroj: Rolling media s.r.o.)

Reklama

Reklama

Časové pásmo bylo změněno