Poklidný život Caleba Coltona (Adrian Pasdar) z jednoho malého oklahomského městečka nabere nečekané obrátky, když potká pohlednou dívku Mae (Jenny Wright). Jejich prazvláštní romantický vztah začíná kousnutím do krku a pokračuje pro Caleba nepříjemným zjištěním, že se právě stal členem nepočetné komunity nočních tvorů, upírů, vedených veteránem Jessem (Lance Henriksen). Pro Caleba nyní nastává obtížné dilema: strávit budoucnost po boku Mae (kterou, ač saje krev, miluje) a přijmout pravidla její upíří „rodiny“, anebo se vrátit k rodině vlastní, k otci a malé sestře, a riskovat tím život svůj i jejich? Přestože odmítá svou lačnost po krvi ukojovat na úkor životů nevinných lidí, uvědomuje si, že nemůže hladovět věčně. Existuje z této zoufalé situace nějaké jiné východisko než smrt, případně trvalé členství v Jesseho bezohledné smečce? Tato v jistých kruzích kultovní upířina nebývalého žánrového rozpětí proslula mimo jiné tím, že v ní jedinkrát nezazní slovo „upír“ a dodnes je považována za jeden z nejpozoruhodnějších snímků Kathryn Bigelow. (Matty)

Mordenroth

Netradičný originálny upírsky príbeh, ktorý má relatívne hustú atmosféru a disponuje aj zaujímavou hudbou a ešte zaujímavejšími hercami (Paxton a Henriksen sú vynikajúci). Dobrých upírskych filmov naozaj nie je veľa, ale Near Dark patrí rozhodne k tým lepším, čo sa týka daného hororového subžánru. Len škoda toho konca... ()

korbitch22 odpad!

Bigelow,Bigelow,Bigelow.Tahle ´´režisérka´´ která má na kontě jeden,jediný dobrý film,v začátcích své kariéry chňapla upíry za koule,vykastrovala je a udělala z nich tupé nedomrdlé vydláky,se sklonky k totální demenci.Nulová výprava,pitomé dialogy,žádná atmosféra,mizerná akce,příšerná hudba,komická režie.Tak se dá shrnout tahle prababička emo upírskej hororů pro náctileté.Dlouhé procházky v měsíčním světýlku a přemýšlení..uff kdo jsem,upír?nebo vydláček z farmičky který má rád taťku a sestřičku?Bééé :-D Malinké plus byl Lance Henriksen.Bohužel jinak zoufalé a smutné zakončení našeho filmového festivalu otrlého diváka.Film mě akorát utvrdil v tom,že opravdu nesnáším Kathryn Bigelow.Dokonce i Twilight má o proti tomu pořádný koule.Za jednu hlášku Billa Paxtona a Lance dávám 5% a od srdce se směju 72% ;-) ()

Terva

CITÁT - Zasranej komár....... Ve městě se objeví krásná dívka. Mae. Upoutá pozornost tří buranů. Jeden buran za ní moc leze. Dá se říci, že jí "pije krev". A tak ho malá Mae prostě......Jediné co chce, je pivo. CITÁT - Nebudeš vypadat dobře s utrhnutou hlavou.......... Děj se převážně odehrává v noci, vím, jsou to upíři, ale nic pořádně není vidět. Scéna jsou nedokončené a je jen na divákovi, jak si vše domyslí. Absence gore scén sráží hodnocení trochu dolu. Některé hudební sekvence jsou dobré, jinak je hudba nevýrazná. Nejlepší scéna je ta v baru. CITÁT - Barma je pěknej tvrďák, co?........... Ne, není to zas tak špatný příběh na svou dobu a Lance Henriksenovi ta role sekla, ale 60% a víc ani kapku krve. CITÁT - Krouží, krouží a kde se zastaví, nikdo neví......... Posledních půl hodiny je ovšem velmi povedených. ()

eraserhead666

Bez mrknutí oka bych se podepsal pod Obitusův komentář. Dlouho jsem o tom filmu nevěděl, pak jsem dlouho čekal, než jsem si ho pustil. Skoro až osudové setkání. Nevím, co o tomto výborném filmu napsat, skvělý nápad, zajímavé postavy, dobré herectví (škoda, že Bill Paxton už dneska nemá ten šmrnc a jiskru jako za mlada, tady je fakt skvělý), dobrý příběh, výborná hudba, kamera, exteriéry, triky, masky, od Jenny Wright bych se nechal nejen pokousat, ale celý sežrat. Prostě, nemám tomu filmu co vytknout. Hodnocení hovoří samo za sebe. Jsou prostě filmy, které se vám líbí aniž by jste to museli nějak zdůvodňovat a něco o tom psát. Near Dark k nim patří. PS: Nevím, zda-li to někdy bude vůbec třeba nebo opodstatněné, ale hledal-li by někdo dospělější alternativu k Twilight, tohle by byla dobrá volba. Je to jeho pravý opak. Na Near Dark je totiži dobré, správné a fungující všechno, co je na Twilight špatně. Takže vlastně úplně všechno :-). ()

Shadwell

Ve snaze proměnit napsaný „námět“ ve filmový „pás“ se cosi zvrtlo. Zjevně celý filmařský team kolem Near Darku navštěvoval přednášky Filmové akademie Ondříčka v Písku. A mnohým z nich neporozuměl. Odpověď „vůbec nerozumím tomu, co říkáte“ ale v dnešních časech nemusí signalizovat diletanta, nýbrž naopak - vysoce inteligentního člověka dbalého duševní hygieny v časech informační revoluce. Zmínil bych proto jen dvě věci: nepochopitelné soustředění děje kolem dvou nejméně zajímavých postav a totálně anachronická voser-forma. ()

• Lance Henriksen (Jesse Hooker) a Bill Paxton (Severen) si v kostýmech udělali během natáčení výlet autem. Za rychlou jízdu je zastavil místní šerif. Když viděl oblek Jesse, ve kterém hrál Lance Henriksen, ustoupil vzad a ruku položil na zbraň. Po vysvětlení jim nedal ani pokutu. (Terva)
  • Poslední film z produkce studia DeLaurentiis Entertainment Group, které zanedlouho po natáčení zkrachovalo. (Terva)