Temný dům

• USA The Night House (více)

Beth (Rebecca Hall), která se vzpamatovává z nečekané smrti svého manžela, zůstává sama v domě u jezera, který pro ni postavil. Začíná však odhalovat jeho znepokojující tajemství a je odhodlaná je rozluštit. (Falcon)

castor

Před několika lety jsem zkouknul pár titulů (Město, Tumbledown, Dárek…), díky kterým se jsem se zamiloval do (citlivého a přesvědčivého projevu) Rebeccy Hall. I poté tu a tam natočila nějaký solidní kus, ale žádný ji definitivně nenakopnul směrem do první herecké ligy. Nezmění na tom nic ani režisér David Bruckner a jeho tísnivý a zatraceně pomalý kousek. Pozvolna odhaluje okolnosti okolo sebevraždy jejího manžela. Pochopitelně začneme záhy pochybovat, zda bylo jejich soužití skutečně harmonické, zároveň nás budou strašit nevysvětlitelné jevy z jejich společného (odlehlého) hnízdečka lásky. Výsledek nabízí velmi solidní řemeslo, které má atmosféru, má výbornou Rebeccu, ale má i docela (zejména v závěru) nezvládnutý scénář. ()

Copacabana

Pokiaľ natrafím na film, ktorý sa odohráva v dome pri jazere (narýchlo si spomeniem na Lake House, The Amityville Horror) skoro s určitosťou viem, že to bude niečo pre mňa. The Night House od začiatku budoval napätú atmosféru, a aj napriek tomu že nejaké veľké lakačky sa nekonali, dostalo ma to. Koniec bol pre mňa artový a dychberúci. ()

Trevor

Jeden z tých filmov, ktorého hodnotenie odráža jeho kvalitu, silné 3* či slabšie 4 ktoré sa objavujú u mojich obľúbených užívateľov sú naozaj obrazom presvedčivého výkonu hlavnej hrdinky a nie úplne domysleného scénara. Nič čo by mi vyrazilo dych a opäť spokojnosť s tým že ani na tento film sme do kina nakoniec nešli. ()

BoPo

Celú dobu sa buduje tajomný príbeh, ktorý sľubuje zaujímavú nadstavbu. Nadstavba (paralelné svety, realita vs sny a bohvie čo ešte) sa vôbec nekoná, pretože odpovede neprídu. Príde v podstate tuctové záhrobné vyústenie, ktoré sa tvári, že stačí z 10 otázok zodpovedať tri. Pokiaľ chcete príbeh o mŕtvom chlapovi, ktorý napriek tejto drobnej vade nedá svojej ženskej svätý pokoj, tak si dajte Neviditelný (2020). ()

borec999

"Mala si pravdu, nič tam nie je. Už si v bezpečí. Nič po tebe nejde" Režisér David Bruckner si pripisuje ďalší vydarený kúsok a z môjho subjektívneho pohľadu dokonca ešte lepší ako jeho predošlý, všeobecne chválený The Ritual. Temný dom je nemainstreamový, psychologický (pri sledovaní je nutné aj trochu rozmýšľať a nielen pasívne sledovať),jemne artový horor s výbornou Rebeccou Hall v hlavnej úlohe. Z hororového hľadiska Bruckner vsadil najmä na atmosféru a napätie, ktoré sa mu aj darilo budovať a film bol dostatočne napínavý a miestami aj nepríjemný- v tomto ohľade osobitne chválim scénu zaspávania Rebeccy Hall na kolenách priateľky a jej následné prebudenie, ktorá ma vďaka šikovnému strihu,hudbe a kamere zachytila naozaj nepripraveného, pekne mi na pár minút zvýšila tep a celkovo šlo o jeden z najlepších hororových momentov, aké som videl za posledné obdobie. Samostatnou kapitolou v podobných artových filmoch býva príbeh, v ktorom sa bežne dejú bizarné veci, ktoré spravidla nemajú racionálne vysvetlenie. Tento aspekt v Temnom dome našťastie nie je prítomný (resp. je v menšej miere) a celkovo po dopozeraní si myslím že cca viem kto,čo,ako a prečo. A čo je pri deji najpríjemnejšie, že až do záverečných minút sa s nami scenáristi a režisér hrajú a neviete, či sa všetko odohráva len v mysli hlavnej hrdinky, či za to môžu duchovia alebo nebodaj je manžel živý... Vo výsledku som spokojný a aj keď som od filmu vopred NIČ nečakal, tak ma to NIČ v kine príjemne prekvapilo. 75% ()