Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Příběh z pera bývalého mukla Jiřího Stránského a dnešního předsedy PEN-klubu je situován do 50. let a uranového lágru politických věznů na Příbramsku, kam po pádu stalinského kultu přichází na konci roku 1958 coby vězeň bývalý náčelník Hlavní správy nápravných zařízení plukovník Dobrý. Téma soužití bývalého hlavního "bachaře" a politických vězňů v bolševickém koncentráku posloužilo tvůrcům k nadčasové úvaze o možnosti (či nemožnosti) odpuštění a smyslu spravedlnosti. Snímek bohužel nesplnil očekávání - především pro svou syžetovou řídkost a nedostatečné vyklenutí dramatického oblouku včetně přirozené gradace příběhu. Příjemné jsou naopak kamera a herecké obsazení, tvořené doslova plejádou špičkových českých herců. Představitel jedné z hlavních rolí - Jiří Schmitzer byl roku 1997 oceněn Českým lvem. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

TV spot

Recenze (155)

deLaFere 

všechny recenze uživatele

Památník Vojna a tento snímek pasují perfektně dohromady, Poprvé jsem to viděl před patnácti lety a rád se k tomu vracím, Film je opravdu vyvážený a nejde mu o nic jiného, než o skutečnou realitu komunistických pracovních táborů, není zbytečně brutální, ale také nic nezakrývá. Na to jak rychle byl natočený, má solidní herecké výkony v čele s naturalistickým Jiřím Schmitzerem. Z historického hlediska mu nelze vůbec nic vytknout, jako memento komunistických zločinů funguje prostě výborně a zasloužil by si mnohem větší pozornost, než se mu dostalo. ()

Inozuka 

všechny recenze uživatele

Na Bumerangu je vidět, že jej napsal člověk, které má prostředí komunistických lágrů pěkně zažité - tedy bývalý mukl. Žádný zbytečný patos, žádné černobílé postavy, syrovost a velice lidský příběh. Atmosféře napomáhá i to, že se točilo v bývalém pracovním táboře Vojna u Příbrami. Film ale stojí a padá hlavně s Jiřím Schmitzerem, který tady předvedl v pravdě životní výkon. Ale i ostatní herci, byť v malých rolích válejí (Goldflam, Krampol, Suchařípa, Dlouhý, Steindler, Holub...). To vše dělá z Bumerangu jeden z nejlepších tuzemských filmů devadesátých let... ()

Reklama

MutantMarana 

všechny recenze uživatele

Nic, z ceho by se sralo. To mela byt vezenska akcnarna dle skutecnich udalsosti? OMG. Nuda. To se tahlo, to se sralo, jak med. A ke vsemu to bylo cele ve skutecnosti docela docela jinak...Bocane vyser se na to, akcni snimky ti nikdy nesly a do budoucna se tato skutecnost nezmeni, coz dokazujes i timto letitym trapasem. Neco jako ale hodne nepovedenej Escape Plan. Vlastne uplne zpackanej, ta Håfströmova slatania je jeste vyhra. ()

blackrain 

všechny recenze uživatele

S využitím psacího stroje to byl moc dobrý nápad. Perfektně to totiž dolaďovalo atmosféru a vlastně si tak člověk mohl udělat představu za co tam ti lidé byli, i když stejně všichni měli v papírech špionáž a vlastizradu. Při záběru na nápis "Prací ke svobodě" mě mrazilo v zádech, protože jsem si vzpomněla na nacistické lágry. Ty na svých branách měly napsané úplně to samé. Těžko říct, ve kterých to bylo horší. Schmitzer byl vynikající. ()

mirec88 

všechny recenze uživatele

Konečne niekto natočil film nielen o nacistoch, ale aj o tých sviniach komunistických! Pre mňa úplne neznámy film, ktorý som si pozrel len náhodou vďaka ČT1. A som tomu vďačný. Neuveriteľne surový príbeh rovnajúci sa svojimi emóciami a hĺbkou mnohým americkým a európskym drámam počas druhej svetovej. Výborný Jiří Schmitzer, Milan Šteindler a mnohí ďalší. Veľmi hlboký dojem vo mne zanechal. Otázka do pléna: Ako je možné, že tento film nevyšiel na DVD? ()

Galerie (6)

Zajímavosti (10)

  • Hynek Bočan využil k natočení filmu částečně reálií i herců z probíhajícího natáčení seriálu Zdivočelá země (od r. 1997). (sator)
  • Vodca "čierneho komanda" Franta Ježek (Jiří Krampol) hovorí, že do lágru má ako nový väzeň z Leopoldova prísť aj Artur London. Film sa však odohráva v roku 1958 a London bol už v roku 1956 dávno prepustený z väzenia a rehabilitovaný. (Jello Biafra)
  • Ve filmu několikrát zazní jako ústřední hudební motiv 7. symfonie Ludwiga van Beethovena. (claudel)

Související novinky

LFŠ ocení Hynka Bočana a Milana Lasicu

LFŠ ocení Hynka Bočana a Milana Lasicu

28.05.2019

Letní filmová škola Uherské Hradiště, která se letos koná v termínu 26. července až 4. srpna, přivítá dva významné představitele česko-slovenské kinematografie – režiséra Hynka Bočana a herce Milana… (více)

Reklama

Reklama

Časové pásmo bylo změněno