Reklama

Reklama

Sissi

Trailer

Obsahy(1)

Cesta lásky vede z rodinného sídla k císařskému dvoru. První část klasické rakouské romantické trilogie v hlavní roli s Romy Schneiderovou. Píše se rok 1853 a bezstarostná a rozverná šestnáctiletá dívka, bavorská princezna Alžběta, zvaná Sissi, si užívá dospívání na rodinném sídle, kde je coby oblíbená dcera bavorského krále Maxmiliána I. Josefa, vychovávána ke svobodomyslnosti a lásce k přírodě i umění. Když matka mladého rakouského císaře Františka Josefa, Žofie Frederika Bavorská, pojme plán na sezdání syna s Alžbětinou starší sestrou Helenou, zvanou Néné, doprovází ji na cestě do rakouského Bad Ischlu právě Sissi. Zatímco Néné se připravuje na ceremoniality seznámení s Františkem, Sissi si užívá místní přírody a rybaření. A shodou okolností se právě při té příležitosti setká s mladým císařem, kterému její krása i osobnost okamžitě učarují... Rakouský producent, scenárista a režisér specializující se na oddychové kostýmní snímky Ernst Marischka pojal plán na filmové ztvárnění mladé lásky populárního císařského páru na základě operety, kterou připravil a s velkým úspěchem před válkou uvedl jeho starší bratr Hubert. Jelikož práva na adaptaci od Huberta již ve třicátých letech odkoupilo americké studio Columbia (výsledkem byl snímek The King Steps Out od Josefa von Sternberga), koupil Ernst práva na dvojdílný román Marie Blank-Eismannové "Úděl císařovny Alžběty". Do hlavních rolí obsadil začínající herečku Romy Schneiderovou, dceru dobové hvězdy heimatfilmů Magdy Schneiderové, a mladého představitele romantických partů Karlheinze Böhma.
Během uvedení předčil snímek veškerá očekávání a stala se z něj senzace nejen v Rakousku a okolních zemích. Dodnes náleží mezi divácky nejúspěšnější německy mluvené produkce, ale navíc sehrál zásadní roli v utváření mezinárodního obrazu o Rakousku i životě samotné císařovny Alžběty. Mnohé historické nepřesnosti z filmu vstoupily do obecného povědomí chybně jako fakta, která ale na druhou stranu ze Sissi učinila komerční ikonu. Právě z ní, ale i malebných scenérií prezentovaných v tomto filmu žije rakouský turistický ruch až dodnes. Navzdory ohromné divácké popularitě se vůči filmu ohrazovala nejen dobová kritika, ale ve zpětném pohledu i samotné jeho hvězdy. Ačkoli se Sissi pro Romy Schneiderovou stala odrazovým můstkem pro velkolepou mezinárodní kariéru plnou herecky náročných rolí, nikdy se nedokázala zbavit stigmatu, které na ni vrhala role romantické princezny. Karlheinz Böhm se následující roky pokoušel vymanit ze škatulky milovníků v kostýmních filmech, až se mu to povedlo titulní rolí v legendárním psychologickém krváku Šmírák (Peeping Tom). Skandál, který jeho part vyšinutého vraha ve své době vyvolal, úspěšně ukončil nejen jeho kariéru v německých filmech, ale i reputaci doposud uznávaného režiséra Michaela Powella. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (125)

tahit 

všechny recenze uživatele

Její skutečný život zde ulpívá na povrchu, ale romantická historka dokonale plní svůj úkol a působí úsměvně. O nic víc v tomto zábavném filmu ani nejde. Že jde o starý film, vůbec ničemu nevadí. Atmosféra rakousko-uherské doby je zde zachycena s jistou dávkou pompéznosti, ale humoru. Film mě pobavil, což mnohým dnešním komediálním filmům chybí. ()

vypravěč 

všechny recenze uživatele

Toto famózní „Es war einmal“ je vyvedeno velkolepě, kaligraficky a s velkou barevnou, zdobnou iniciálou, do níž je vmalována útlá ženská silueta se ztepilou mužskou, která zaujímá panovnický postoj, a s prchající ladnou laní. Ostatní písmeny jsou méně honosné, o to více však opájejí svou důstojností, stylem a melancholií, která je obestírá. Přes tuto krásu, která dojme svou naivitou, bych ovšem raději pohlédl na rub tohoto listu, do hloubky princezniny duše, kde tuším hrůzu věčného dětství a strach z nastražených propadlišť iluzí. ()

Reklama

horskejvlk 

všechny recenze uživatele

Pohádkové zpracování, skvělý filmový materiál Kodak a herci zejména Romy Schneider to je výsledek který je odměňován každoročními reprízami což mluví, na rozdíl od mnoha laxním komentářů, za vše. Škoda jen že Romy už nechtěla v uvažovaném pokračování hrát neboť byla Sissi přesycena, přitom tato role je po 70 letech Romy Schneider nejvýraznější. Stejně jak Michele Merciér jako Angelika která již roli nechtěla hrát byť jinou rolí tak nezazářila. ()

Roman Albach 

všechny recenze uživatele

Sissi, osudový film pro Romy Schneider. Na jednu stranu z ní definitivně udělal hvězdu evropského formátu, na druhou stranu jí vypálil cejch, kterého se pak celý život zbavovala. Lidé si ji začali se Sissi ztotožňovat a předpokládali, že mladá Romy je stejná i ve skutečném životě. Ještě po 20 letech, kdy natočila Ďábelskou trojici, se tato Sissi generace bouřila a nechápala, jak tato sladká princezna mohla hrát nechutnou vražedkyni Philomenu Schmidt. Nicméně tento film je řemeslně velmi dobře odvedený. Ernst Marischka dokázal 10 let po válce Rakousku nejlepším možným způsobem připomenout zlaté c. k. časy, kdy Rakousko ještě byla velmoc. Příběh mladé bavorské princezny a císaře plyne příjemně a přirozeně. Zkrátka a jednoduše, milý film, který se skvěle hodí do vánočního času... ()

Anderton 

všechny recenze uživatele

Sissi je presne ten istý prípad ako Vinnetou. O histórii sa nič nedozviete (možno trochu), ale nebolo to zámerom tvorcov a ja im to vyčítať nebudem. Ide tu o čistú zábavu, určenú najlepšie na obdobie nejakých sviatkov. Sissi je vlastne taký Vinnetou pre ženy. Ja jej dávam za štyri, pretože moja mama bola z tejto trilógie hotová a urobila jej veľkú radosť každé vianoce. Takže je to vynikajúco natočený film pre svoje cieľové publikum. ()

Galerie (19)

Zajímavosti (16)

  • Obľúbenosť filmu prilákala turistov do miest, ktoré sa spájali s cisárovnou, čím sa výrazne zvýšil rakúsky turistický ruch. (Arsenal83)
  • Už v roce 1947 zvažoval Billy Wilder a scenárista Walter Reisch natočit o Alžbětě Bavorské film jako možnost comebacku Grety Garbo. Při schůzce s Garbo téma nadhodili, ale ta nápad odmítla: „Už jsem hrála Kristýnu a nechci hrát jinou císařovnu.“ (kenny.h)
  • Oblíbená postava rakouské císařovny zvané Sissi posloužila filmařům v posledním století už nejméně 38x - Romy Schneider byla zatím jedinou herečkou, která si ji zahrála celkem čtyřikrát. (NinadeL)

Reklama

Reklama