Vesnický furiant Franc se rozhodne postavit dcerám jako svatební dar ohromnou a luxusní vilu, jež by vzbudila úžas a obdiv celé vesnice. Nevšímá si posměšků sousedů a jak se zdá, ani v nejmenším ho nezajímá názor dcer Oliny a Jiřiny. Energický muž zaměstná na stavbě nejen manželku a obě dcery, ale také Jiřinina snoubence Zdeňka. A když se na scéně objeví Libor, s nímž chodila Olina do tanečních, také jeho. Navíc o něm začne s vidinou okázalé dvojité svatby uvažovat jako o druhém potenciálním ženichovi. Dívky otcovo nadšení nesdílejí. Nejsou si jisté ani tím, že to, co od života chtějí, je velká vila v Rezkovicích. Jiřina je navíc podrážděná Zdeňkovou povolností, s níž se podřizuje otcovým názorům a požadavkům. Jak se blíží slavný den, kdy by si měly oba páry říci „ano“ a Franc by jim s velkou slávou předal klíče od domu, je situace stále napjatější... (TV Nova)

TV spot

walkingdead

Námět zajímavý, scénář... no ono narazit v době normalizace na kvalitní scénář asi nebylo úplně snadné, o to víc pak každý film potřeboval dobrou hereckou skvadru, která i ze špatných ingrediencí upeče něco aspoň trochu koukatelného. Sázkou na jistotu byl vždy Menšík, který táhne i tenhle film, ale slušně mu sekundují i mladší herci v čele s Freimanovou, které to tady fakt sluší. Ve výsledku je z toho tak aspoň (lehce slabší) průměr, ale nic pro "zlatý fond české kinematografie." Spíš než komedie bych žánr pojmenoval jako "film ze života" (tehdejšího). ()

Phobia

Půl filmu v bezvědomí. Určitě jsem tohle Bočanovo dílo jako smrkáč viděla, ale v paměti z něj utkvěly akorát nepatrné střípky. Už chápu proč: já se těšila, jak se nasměju u Menšíka a zatím jsem se u Menšíka málem sežrala nudou. Vím, že to bez většího přehánění odráželo tehdejší dobu, ovšem pro mě byla tato "komedie" jednoduše o hovnu a slušná herecká účast na tom nic moc nemění, akorát tu normalizační nezáživnost činí snesitelnější. Nezasmála jsem se ani jednou, za klad lze považovat jakýsi zvrácený závan nostalgie. Hrát v "Půl domu bez ženicha" současné sereblity, možná bych tomu přihrála odpad. 48% ()

Mariin

Kritika socialistického materialismu, nicméně bez nějakého východiska, bez dobrého základu. Od úplného odpadu odděluje tento film pouze Vladimír Menšík, který podává naprosto přesvědčivě typ sebevědomého pracanta, který místo pravých hodnot uctívá jako nejvyšší hodnotu "Práci a majetek". Setkal jsem se s takovými lidmi a jsou opravdu nesnesitelní. Jinak ten scénář Antonína Přidala byl celkově uzavřen ve svém socialistickém vidění světa a sám o sobě by byl tak na jednu hvězdičku.. ()

consuela1

O panu Menšíkovi a jeho snad pokaždé brilantním herectví se tady už zmínilo mnoho uživatelů. Nelze než plně souhlasit- i tady, stejně jako jinde ho mám moc ráda. Myslím si však, že i když na malé ploše, je tady herecky zajímavá i paní Medřická- její postava se mi vždycky líbila. Jedna z nejlepších scén filmu- Medřická a Menšík při předání svatebního daru :-))) ()

Nonna

Moc nerozumím tomu, proč zde na ČSFD i v televizních programech vždy bývá tento film označován jako "Komedie". Jediné vysvětlení je to, že v tom hraje Vladimír Menšík = komik = tedy komedie. Ještě, že nehrál v Titaniku nebo Psychu... Příběh o uzurpátorském otci, natočený v aktuálním totalitním období, o tom, jak dvě mladé holky nemají možnost žádného rozletu, protože na prahu dospělosti je zatne režim, okolní konvence, agresivní otec, submisivní matka a všemu tomu se ochotně přizpůsobující partneři, je podle mého názoru vším možným, jen ne komedií. Kdyby to bylo trochu hloub rozpracované, např.v takovém stylu Jaroslava Havlíčka, bylo by z toho dokonalé psychologické drama - a Vladimír Menšík by na něj, svým šíleným ztvárněním despotického otce, měl. Takto je film jen snůškou nepříjemných a do budoucna neřešitelných situací, které vzbuzují v divákovi pocity smutku, bezvýchodnosti, nenávisti. Velmi, velmi smutná komedie. ()

• Dana Medřická si zahrála ve filmu spolu se svým synem Václavem Vydrou. V jiném snímku se již bok po boku nesetkali. (M.B)
  • Nikdy nezapomenu na to, jak si pan Menšík během natáčení filmu píchl injekci, když mu bylo zase špatně a pak seděl a odpočíval, a přitom vyprávěl veselé historky, kterým jsme se všichni smáli. A právě ten náš smích ho velmi nabíjel,“ zavzpomínal na natáčení Václav Vydra nejmladší. (SONY_)