Kamil Lhoták, poslední romantik

Česko, 2020, 52 min

Režie:

Aleš Kisil

Kamil Lhoták (a.z.)

Portrét malíře, který vstoupil na českou scénu těsně před začátkem války a jako jeden z mála udržel během toporných padesátých let kontinuitu moderního umění v Čechách. Proč je dnes Kamil Lhoták tak ceněným malířem? Jeho neškolený projev je založen na básnickém projevu, kde s romantickým přístupem vykresluje technické vymoženosti i zdánlivě banální krajinu. Věčný souboj člověka a stroje, ticho před „bouří“, život na periferii a místa, kde se zdánlivě zastavil čas, ale také Francie, cyklistika, balóny, létání, surrealismus nebo okouzlení starými plakáty a obrázkovými časopisy – to vše jsou témata Lhotákových obrazů. Kromě jeho vlastních děl – obrazy, kresby, ilustrace – film využije několik zásadních zdrojů Lhotákovy tvorby – animované filmy, hraný film Dědeček automobil, tři autorské knihy věnované dopravním prostředkům: Balon, křídla, vrtule, Kolo, motocykl, automobil a Z dějin ponorky. Na svých obrazech zachycuje také ty, jejichž jména jsou legendou: Louis Blériot, Etore Bugatti či Laurin a Klement. Romantika periferních dílen ukrytých za prkennými ohradami, kde často jen z čirého nadšení vznikaly objevy a vynálezy poznamenávající dodnes náš život. Romantika závodníků, kteří často neměli víc než svůj um a odvahu. Romantika závodů, kde ještě nerozhodovaly peníze. Romantika závodů, které byly tak nové, tak neuvěřitelné – a tak nebezpečné. Je jako autor jedním z nejvíce kopírovaných umělců u nás. V roce 1990 namaloval Kamil Lhoták svůj poslední obraz s názvem Meteor padá do moře. 22. října téhož roku umírá. (Česká televize)

Filmotéka

Uživatel Formát Jazyky Přidáno Pozn.
jpos DVD
13.03.2021