Reklama

Reklama

VOD (1)

Obsahy(1)

V roce 1979 měl premiéru detektivní film Diagnóza smrti. Poslední případ majora Kalaše natočil osvědčený autor kriminálního žánru Petr Schulhoff, který filmy s tímto kriminalistou natáčel již v 60. letech a jednalo se o snímky Strach (1963), Vrah skrývá tvář (1966) a Po stopách krve (1969). Major Kalaš se sice objevil také ve filmu Na kolejích čeká vrah (1970), zde jej však ztvárnil Jiří Sovák namísto Rudolfa Hrušínského...Napínavý příběh Diagnózy smrti je posazen do dvou rovin. Ta jedna líčí osud mladého muže, který se po autohavárii ocitá na urologickém oddělení. Je těžce raněn a život mu může zachránit pouze transplantace ledvin. Jako dárce přichází v úvahu těžce zraněná mladá žena, která byla nalezena v lese s vážnou zhmožděninou mozku. Major Kalaš a poručík Martinec se domnívají, že šlo o loupežné přepadení. Začíná se odvíjet složité a napínavé vyšetřování… (Česká televize)

(více)

Recenze (160)

Frajer42 odpad!

všechny recenze uživatele

Kdo by si byl býval kdy pomyslil, že může existovat nudnější díl, než byl předchůdce s vlaky a Sovákem. Tento snímek byl naprostý omyl a snaha unudit diváky k smrti. Příběh byl extrémně nudný a debilní se snadno prokouknutelnou zápletkou. Celou stopáž se zde chodí od ničeho k ničemu. Barevný obraz by atmosféru zcela jistě narušil, kdyby byl býval snímek nějakou měl.  Naprosto ubohý díl, kde jsem nenašel nic, co by se mi aspoň trošku líbilo. S kriminálkou to má pramálo společného. Většinu stopáže tvoří stereotypní procházení od ničeho k ničemu a od nikoho k nikomu. [10 %] ()

Aniki 

všechny recenze uživatele

Nejslabší článek z celé té slavné "kalašovské" pětky, přestože třeba v "Na kolejích čeká vrah" hlavní tahoun série Hrušínský ani nehrál a ani s ním neměl nic společného Schulhoff . Důvodem nezdaru "Diagnózy" mohou být zvláštně vystavěné schůzky a rozhovory již zmiňovaného Hrušínského s Ornestem, nesympaticky vyhlížející Gasnárková či třeba velmi nahodilé sledy událostí stran transplantace ledviny. Já osobně pocházím z Mostu (dnes bydlím v jen pár kilometrů vzdáleném Litvínově) a tak oceňuji zachycení tehdy velmi moderního areálu mostecké OÚNZ. Tato poliklinika byla ostatně na konci sedmdesátek a na začátku let osmdesátých značně populární a frekventovanou, co se jejího "obsazení" ve filmu a seriálu týče...viz např. "Nemocnice na kraji města". Každopádně jak jsem psal na začátku, tento případ mjr. Kalaše mi moc nesedl ani při televizní premiéře a ani dnes...zde tedy mé resumé - nic moc průměr. ()

Reklama

SOLOM. 

všechny recenze uživatele

Tak jsme se dočkali návratu „starého Kalaše“ v podání Rudolfa Hrušínského, leč to bylo zároveň i poněkud smutné loučení. Do režisérského křesla se vrátil Petr Schulhoff, který této sérii vdechl onen punc nezapomenutelných detektivek československé tvorby, ale dle diváckých ohlasů už nedokázal navázat na úspěšnost svých třech předchozích filmů. Ani tento není vyloženě špatný (tedy alespoň já si to nemyslím), ale je pravda, že za svými slavnějšími předchůdci trošku pokulhává. Snad za to mohla i absence Brzobohatého, ale hlavně se tu nepodařilo navodit tak skvělou atmosféru. Ta ani tady není zlá, případ byl rozhodně zajímavý a ani vyvrcholení bych nechtěl zbytečně kritizovat. Jen to prostě jako celek sklouzlo do průměrných vod. Ale určitě jsem Diagnózu smrti neviděl naposledy. ()

JohnnyKladno 

všechny recenze uživatele

Více barev, nový kabát, méně Kalaše a je to škoda. I tenhle díl je jiný, než předchozí. Kalaš už nemá celý film jen pro sebe a sdílí ho s postavou, která je od začátku „divná“. Velmi zamotaný příběh, který se rozplétá až příliš pomalu. Dlouhé záběry mi nevadí, když mají smysl, navodí atmosféru. Tady jsou ale spíše výplň a dělají film pocitově mnohem delší, než na 85 minut. Mě nebavilo, jak je to rozkročené mezi dvě linie a když nebyl mistr Hrušínský na place, byla to nuda, která mi vlastně kazí to vyšetřování, ztratí to napětí. Být to jen v náznacích, drobných pomrknutích.. Takhle, nejslabší díl série. 50% ()

Němi 

všechny recenze uživatele

Hrušínský naposledy jako Kalaš... Za těch deset let uplynulých od "Stop krve" se výrazně změnila podoba filmů i společnost (soudě tedy jen podle těch filmů) a sotva šlo styl udržet v podobě, jakou měly předešlé. Z depresivní detektivky se tak přešlo na běžnou krimi (na čemž má velkou zásluhu i kamera - z ponurého černobílého cinemascopu do televizní barevnosti v 4:3), což je sice škoda, režisér ale pořád své řemeslo ovládá jako málokdo a výsledek je po všech stránkách nad standardní úrovní. ()

Galerie (14)

Zajímavosti (4)

  • Kromě Mostu a Prahy-Řeporyjí se natáčelo na Příbramsku, konkrétně v lokalitách Nové Dvory, Krámy a Lipiny. Na stěně služebny VB visí také mapa okresu Příbram. (rakovnik)
  • Schody nemocnice v úvodu filmu jsou schody nemocnice v Mostě. (VMa)
  • Lokalita děje s obcemi Radyně, Hradec a Bukovinský les je smyšlená. Nákladní automobil Praga S5T je opatřen poznávací značkou smyšleného okresu Hradec se zkratkou HC. Stejná dvě písmena použili pro svůj fiktivní okres Hradiště i tvůrci seriálu Život na zámku (od r. 1995). (Martin_L)

Související novinky

Zemřela herečka Jana Andresíková

Zemřela herečka Jana Andresíková

20.10.2020

Včera odpoledne opustila svět českého filmu herečka a dabérka Jana Andresíková. Bylo jí 79 let. Zprávu o úmrtí sdělil médiím její manažer René Kekely spolu s informací, že herečka, zotavující se po… (více)

Reklama

Reklama