Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Greg (Owen Wilson) je nedávno rozvedený muž, jehož život se rozpadá, když v tom potká Isabelu (Salma Hayek), která je přesvědčena, že znečištěný a zlý svět kolem nich není skutečný. Věří, že žijí v ošklivém, drsném, ale simulovaném světě počítačovou animací, uvnitř krásného, ​​mírumilovného, „skutečného“ světa blaženosti. (PhoenixTears)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (62)

bobstock 

všechny recenze uživatele

Pro Mikeho smutně palec dolů. Nápad na imaginární svět proč ne, ale chce to více invence a nápadů, víc mystifikace spíš nežli jednoduchý lineární příběh. Hlavní hrdina bez přiblížení a psychologického rozboru v jeho životní situaci padne do spárů Salmičky moc brzy a nejen, že moc nefunguje přiblížení k postavám oni ani jako pár moc nefungují. Owen se tam většinu doby přiblble diví a kření do kamery, Salma vizuálně působí stále sexy i pro mladší ročníky, zato jí moc její hrudní přednosti nepomáhají v dramatičtějších záběrech a kazí to herecký dojem, který působí chvílemi trapně. Nevim, kde měl Cahill tentokrát hereckou laťku nebo jestli se nedokázal soustředit, kvůli ní nebo se bál hereckým personám něco namítnout? Nebo si tu chybu uvědomil až během natáčení? :) Příběhem stále více klišé bez zapamatovatelného vrcholu v současnosti se téměř touto formou vymazal, když to tak řeknu. Tu tam zmizela atmosférická a nezávislá artovka v podání předešlých režisérových zářezů. PS: A to mě teda taky nemile překvapilo, slyšel jsem Salmu poprvé v původním znění a její hlas je teda strašně nepříjemnej chraplák, jak kdyby 35 let prochlastala. 40% ()

Adam_Musil 

všechny recenze uživatele

Samotný film je vcelku trefnou manifestací své ústřední myšlenky a lze spekulovat o tom, zda to snad nebyl odvážný tvůrčí záměr. Abyste tedy dokázali ocenit Mika Cahilla jako režiséra, musíte zhlédnout i jeho ne příliš povedené snímky, kam bohužel spadá i Bliss (podobně zakusit dvojí svět, abyste vybrali ten lepší). Jeho rukopis je patrný, podobně jako například v Another Earth je rozvíjena myšlenka Platónova podobenství o jeskyni (nyní implicitně), ale tentokrát "vězeň" dobrovolně přijímá jeskyni jako krásnou skutečnost, třebaže měl možnost nahlédnout tu "blaženější" – například v Matrixu se tato idea ozývá také, ovšem povětšinou z úst či stanovisek záporných postav – i v tomto aspektu se tvůrce filmu zatím neoddaluje své neoexistencialistické poetice, kde jeho hlavní hrdina dochází klidu a porozumění poznáním nutnosti. ()

Reklama

Martrix 

všechny recenze uživatele

Bliss je divácky tak moc nestřícný film, že jsem prvních dvacet minut vydržel jen díky masochistické kombinaci zvědavosti a lenosti hrábnout po ovladači. Ta zvědavost měla základ v tom, že se mi hodně líbil Cahillův druhý celovečerák Výchozí bod. Shlédl jsem ovšem i jeho prvotinu Jiná země, kterou pro změnu považuji za přiblblý kýč. Takže jsem byl zvědavý, jak si Cahill povede tentokrát. Pořád si myslím, že je to chytrý tvůrce, ale pokud nedokážete i sebelepší nápad prodat, chytrou myšlenku zprostředkovat tak, aby měl divák šanci přemýšlet, tápat a nakonec byl odměněn uspokojový ahaaaa!, tak vám nepomůže Salma Hayek, ani Owen Wilson, ani slušný rozpočet...prostě uděláte nezáživný film, který se bude zdát většině diváků hloupý a díky špatné režii místy až směšný. Nejde o to, že by bylo složité pochopit tvůrcův záměr, Bliss není nijak složitý film, jde o to, že mi byl osud úplně všech postav ukradený, že se po mě všechno dění sklouzlo, aniž by ve mě zanechalo jiný pocit, než že to je ve všech ohledech nezvládnutý film. Žádný wow moment nenajdete. Dobrý spisovatel by myšlenku filmu zpracoval do skvělé povídky, sám bych měl chuť se do toho pustit, ale v tomto podání bylo až skoro smutné sledovat děsivý výkon Salmy Hayek, nesmyslné reakce postav...prostě jak moc špatný je to film. ()

E lan 

všechny recenze uživatele

Nu tak nejprve k tomu co se nepovedlo: Salma, to je skutečně tragický herecký výkon. Dále pak zmatenost scénáře, který se sám v sobě ztrácí a kupí jednu nesmyslnost za druhou. Tak pro tři? Poselství vlastního světa, ve kterém žijeme ať už jakýkoli je krásné, už několikrát jsem o něm četl a skutečně svět každého z nás je bohatství. A to se zde ukazuje, trochu nešikovně, ale přesto. A Owen to nezahrál vůbec zle. ()

kingik 

všechny recenze uživatele

Owen Wilson se blaženě dává všanc vědeckému experimentu vilné vědkyně Salmy Hayek, ačkoliv se nevylučuje možnost, že sexuální experimenty s ní by nemusely být vůbec k zahození. Spoiler/ Celá věc se má tak, že po nějaké půlhodině už zhruba divák bude vědět, jakou cestou se bude film ubírat, jelikož se dozví, že vědkyně prostřednictvím sofistikovaného zařízení simuluje ošklivý svět, aby si člověk mohl více vážit toho skutečného/konec spoileru. Tedy tak nějak by se v kostce dal obsáhnout děj velice zvláštního filmu, co obsahuje i nějaký ten romantický prvek, je to ovšem myšlenkově poměrně složitý film. Je fajn, že existuje ve zběsilém trendu sci-fi snímek, co se obejde bez nákladných speciálních efektů, neobsahuje žádné akční sekvence a je schopný nastolovat  i nějaké otázky. Dobrá, chytrým filmům možná zvoní hrana, nicméně, Mike Cahill svým přístupem se pokusil v divákovi odbourat pasivní přístup a vyvolat nějakou debatu, třeba zrovna hned po skončení filmu, jak to se to vlastně celé mělo doopravdy.  K dispozici měl skvělý herecký doprovod. Wilson s Hayek v pohodě utáhnou film a zastíní většinu osazenstva ve vedlejších rolích. Dějová stavba snímku pro mě byla po celou dobu vyhovující, ovšem závěr měl být silnější. Cahill natočil v podstatě minimalistické sci-fi, co samozřejmě zůstane v ústraní. Bude spíše čekat na svoje objevení. Osobně bych mu dal přednost (před nabubřelými blockbustery) ve chvilkách, kdy se potenciálnímu divákovi vkrádá do mysli touha nebýt na svoje myšlenky o upadajícím světě, ve kterém žijeme, tak sám. 8/10 ()

Galerie (7)

Zajímavosti (2)

  • Názov filmu sa objaví až v 97. minúte. (F2003F)
  • Film se natáčel v Los Angeles v Kalifornii, dále v Chorvatsku ve Splitu a na ostrově Lopud. (rafix)

Reklama

Reklama