S čerty nejsou žerty

• angličtina Give the Devil His Due (více)

V jednom malém knížectví žijí všichni, kdo ve správné pohádce nesmějí chybět. Stárnoucí kníže, kterého už nebaví vládnout, jeho dvě dcery - zlomyslná, nafoukaná Angelina a skromná, pohledná Adélka, vychytralý správce, který se stará jen o to, jak naplnit vlastní měšec na úkor knížecí pokladny, čestný Petr, kterého se zlá a chtivá macecha Dorota Máchalová snaží se správcem připravit o rodný mlýn. A taky je tu peklo, které pečlivě sleduje všechny špatné skutky a v pravou chvíli rázně zakročí. A tak když se čas naplní, je vyslán mladý čert Janek, aby přinesl do pekla zlou Dorotu. Omylem však přinese Petrovu hodnou babičku, a když se pokouší chybu napravit, skončí s Petrem v knížecím vojsku. Ten pro změnu prchal před intrikami správce a jistě by drábům utekl, jenže pak se zdržel, protože s nasazením života zachránil knížecí dcery, když zastavil jejich kočár se splašenými koňmi. Petr a Janek se skamarádí a Petr se nabídne, že čertovi pomůže dokončit úkol. Dokonce i ve dvou však nebude snadný, protože Dorota má vždy po ruce nějaké to pírko, které je pro čerta pohromou. (TV Nova)

easaque

+4* V roce 1984 vznikli dvě pohádky dle předlohy Boženy Němcové Čertův švagr – televizní a filmová. Určitě je víc známější ta S čerty nejsou žerty, která vlastně už patří mezi klasické a oblíbené české pohádky. U mě ztratila po těch letech na kouzlu, ale přesto ji nechám krásnou macatou čtyřku. Nedivím se její popularitě, protože herecké obsazení i výprava je kvalitní a neposlední řadě je i dost vtipná. Chci se však trochu víc věnovat té televizní verzi, která taky není špatná a ve srovnání s filmovou je to chudý bratříček. I když jsou reálie papundeklové, triky jednoduché, ale mě to stačilo a má to své kouzlo.  Možná tím, že to tady není o zábavě a naopak tu víc vynikne poučení z příběhu. Potěšilo mě taky, že je bez písniček a i když byste to do Havelky a Patrasové neřekli, tak své role zahráli slušně. Proto si myslím, že v rámci televizní tvorby patří tato pohádka do nadprůměru. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 2 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 2 /// ART: 0 /// STYL: 2 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] ()

Juto

Nezvyčajne príjemná rozprávka. Skvelé herecké výkony, krásne kostýmy, veselé dialógy ... Niektoré dialógy sa stali tak populárnymi, že ich citujú v každodennom prejave. 8/10 ()

lekr

Nechápu takhle vysoké hodnocení....české pohádky jsem nikdy neměl rád a tahle mě jasně dokázala, jak český film upadá....většina českých pohádek totiž zkrachuje na špatném scénáři, špatných vtipech a špatných hercích..a tahle není výjimkou!! ()

rakovnik

Petr Nárožný převedl, že je skvělý herec. A Josef Kemr? Darmo mluvit. V této pohádce předvedlo mnoho dalších herců, že když se chce, hraní jde. Navíc v této pohádce funguje všechno, jak má: zlo je zlé, dobro dobré, peklo spravedlivé a nakonec, jak to v pohádkách chodí, dobro... Koukám a skvěle se bavím při každé repríze už odmalička a téměř pokaždé si v všimnu dalšího detailu, který mi ještě unikl. Neexistuje snad pohádka, ze které by mezi lidmi kolovalo více hlášek...Do detailu mistrné dílo. "Je, já jsem si zlomil šavli!". ()

xjane

I po sté se na tenhle československý klenot a pro mě nejlepší pohádku plnou výborných hlášek a výborných herců (v čele s Karlem Heřmánkem) znovu ráda podívám...bezkonkurenční!:) 100% ()

Elyssea

Jedna z těch nejlepších pohádek, kterých se u nás natočilo požehnaně. Já osobně se na ni dívám radši než na Tři oříšky. ()

MrPierc

Škoda, že takové peklo neexistuje ( asi proto, že by nestíhalo spalovat ). Pohádka, která u nás doma se snad nikdy neokouká a ten romanticko-komediální nádech nikdy neztratí. Vyjmenovávat ty, kteří tu dobře zahráli nemá cenu - hrají tam svoje role dobře úplně všichni. Hlášky z této pohádky jsou vžity mezi lidmi jako nenávist či závist :-) ()

shyster

Žádné Tři oříšky pro Popelku či Zlatovláska, tohle je ta nejlepší česká pohádka, která byla kdy natočena. Všechny postavy jsou přímo dokonalý, tolik pravdy (a hlavně nenucenou formou podané) a pak ti herci. Tady nejde vyzdvihnout jediného herce, tady musím vyzdvihnout všechny. Od dokonalého Lucifera (jen Al Pacino se mu může rovnat), přes čerta, mlynáře Petra, správceho, kaprála, Dorotku a až nakonec k naivnímu hraběti. Každé Vánoce pak jen čekám, kdy se ozve: "- Dorotko! Dorotko. - Uuuuhhh". ()

Attta

Pohádka jedna z nejpohádkovějších. Pro mě nejlepší česká pohádka, kterou si vždy, nejen o vánocích, rád poustím. Skvosty mezi hereckými výkony (Preiss je vynikající :) ), parádní hlášky, klasické české prostředí, parádní peklo, konečně lucifer jaký má být a to všechno spojeno s výbornou režií. Není co dodat, tohle se snad nemůže nelíbit, možná jenom některým českým politikům, kteří se vidí v postavě správce :D:D Hudba nemohla být lepší. ()

Nach

Jedna z nejlepších tuzemských pohádek vůbec. Dodnes se vedou debaty o tom, proč zrovna tato se stala klasikou. Že je to prý kvůli humoru, odlehčenosti. Já si to nemyslím. Je to kvůli postavám, které jsou tu excelentně vykresleny. Hlavní i vedlejší. Všem jejich motivacím rozumím a chápu je. Vše ostatní je bonusová tečka. Zasloužená TOP pohádka! 95% ()

DruidKarel

Pro mě jedna z nejlepších českých a československých pohádek. Nemůžu se vynadívat na pana Heřmánka, to je opravdu nesmírně skvělej herec s velkým charismem. 5* pro herce, pro režiséra, pro ten dobrejkumšt. ()

Amroth666

Kultovní film, který se tehdy natáčel jen pár desítek metrů od baráku mé babičky, která mě tam na to místo vzala. Výborná atmosféra svitavských skal a velmi profesionální herecké výkony. ()

zette

Nevim proc, tato pohadka u me byla opomijena jiz v detsvi a az mala dcerka me po x letech k tomuto filmu "privedla". Musim rict, ze je to mozna nejinteligentnejsi pohadka, kterou jsem kdy videl. Vyborne herecke vykony, kde musim ocenit predevsim Josefa Kemra, Karla Hermanka a Petra Narozneho, ani ostatni umelci vsak nezaostavaji. Nadherny a vtipny pribeh a doslova kouzelna hudba Jaroslava Uhlire. Ve svem zanru spicka a kdyz opomenu animovane filmy Karla Zemana, tak S certy nejsou zerty radim do me pohadkove TOP3, vedle Mrazika a Pysne princezny. ()

Zemřel herec Karel Heřmánek

Zemřel herec Karel Heřmánek

25.08.2024

Ve věku šestasedmdesáti let v sobotu 24. srpna tragicky zemřel oblíbený český herec Karel Heřmánek. Následujícího rána o tom informovala jeho rodina prostřednictvím facebookového profilu Divadla Bez… (více)

Zemřel herec Jan Skopeček

Zemřel herec Jan Skopeček