Mladičká Anka odjíždí ze Slovenska pracovat jako služka do panského domu v Praze. Toto třpytivé velkoměsto rakousko-uherské monarchie v sobě skrývá nadpozemský život, který ale Anka nikdy neokusí. Místo toho ji čeká služba v domě vysoce postaveného státního úředníka a jeho rodiny. Atraktivní barevné salóny ostře kontrastují se špeluňkami, ve kterých den za dnem přežívá neviditelný personál. Anka sleduje vznešený svět, ve kterém je jejím úkolem prát špinavé prádlo a vynášet ranní moč. Ale ani na druhé straně žebříčku není svět růžový. Jeho hlavní představitelku Resi, dceru pána domu, s Ankou spojuje jen společný rok narození. Resi sotva přestala být dítětem a už se ocitá v kolotoči společenských norem. Dohodnutá svatba s „dobrou partií” měla být vysvobozením ze zlaté klece, ale realita manželského soužití není taková, jak si ji Resi představovala. Anka a Resi, dvě stejně staré dívky z opačných pólů společnosti v sobě najdou spřízněné duše. Stanou se nejlepšími kamarádkami, milenkami a jsou si vzájemně jediným světlým bodem v přísně vytyčených hranicích společensky akceptovatelných norem v období 1. světové války a skomírající rakousko-uherské monarchie. (Cinemart)

Latinus

Jedna hviezdicka za to ,ze to bolo vo farbe a,ze nebolo treba dabing....(Technicky kvalita,obsahovo total p......a)druhykrat si to uz urcite nepozrem ()

gapa466

Po shlédnutí jsem se podíval, kdo to režíroval a napsal. Trefa. Hodně je znát ženský pohled na věc. To dobré? Velmi slušná dobovka. Herecké výkony . To špatné? Některým nebylo rozumět (nemyslím němčina). Měl jsem pocit, že Vica chvilkama mluví maďarsky. V průběhu mě to celkem bavilo, ale s odstupem mi to přijde takové nereálné. Předlohu jsem nečetl, ale mám spíše pocit, že lesbická láska byla spíše v hlavě Anky. Taková příhoda po návratu do Banské Šťavnice.  Každopádně 3,5*. ()

Korpy22

Dojemný příběh šlechtičny a služky, které zažívají nepříjemnosti začátku 20. století. Je zde skvěle ukázáno, jaké postavení v té době měla žena a jak byla rozdělená společnost. Přestože vše jako manželství, dítě a práce se dá naplánovat, láska se naplánovat nedá a ta je jen jedna. Emocemi protkaný scénář, který se nebojí být drsný a fekální tak tedy graduje až do úplného konce. ()

katka94

Knihu jsem nečetla, film jsem měla dlouho založen k podívání a škoda, že jsem se nepodívala dřív. :-) Moc se mi líbil. Příběh byl zajímavý, napínavý a hezky natočený. Podobný jsem zatím neviděla. Na filmu se mi líbilo, že bylo pěkně vidět, že žít za dob Rakouska-Uherska nebyl žádný med. Doporučuji. ()

Hanka_M

Velmi pomalý film s rozmělněným dějem, ovšem s velice krásnou kamerou a zajímavým hereckým obsazením. Radka Caldová je opravdu působivá a krásná herečka (skvěle se hodí do secesní doby) a text Hany Lasicové příjemně provází příběhem z doby rozpadajícího se Rakouska-Uherska. Nefunguje mi jen spojení zámku Slatiňany s Prahou a další scénické nedostatky. Celkem slušná byla i hudba, ovšem bylo jí někdy až moc, protože musela slepovat řadu zbytečných záběrů. To je ovšem věc vkusu, čtvrt hodiny filmu mohlo jít ven už ve scénáři a tvůrci by ušetřili pět milionů. Je vidět, že režisérka má více štěstí, než rozumu a vlastně její složka a práce je na filmu to absolutně nejslabší. ()

Generi

Velmi povedený film- přes počáteční rozpaky a nedůvěru v Solčanskou, musím změnit svůj pohled a ocenit velice komorní příběh podmáznutý pěknou hudbou a skvělými hereckými výkony. Některé lesbické scény mi přišly nelogické a myslím, že by se v té době neodehrály, ale jinak nádherné scenérie, dobová atmosféra. Jediné ale velké mínus je ZVUK. Buď postavy brblají, že jim není rozumět, anebo zvukař měl dovolenou, anebo i jedno i druhé ()

Tucne.prasa odpad!

Ak si chcel zaútočiť na Oscara pred 15-mi rokmi, musel si do filmu zaradiť židovskú tému. Ak to chceš urobiť dnes, zaradíš lesby. A hlavne vyradíš modzek. ()

HarryCameron

Na slovenské pomery veľmi slušne natočená historická dráma so skvelou kamerou - niektoré zábery prírody sú priam očarujúce - ktorá zobrazuje odvážnu tému zakázanej lásky odohrávajuca sa v časoch, ktoré formovali budúcnosť našich krajín. SPOILER - vzhľadom na tému som vedel, že happyendu sa nedočkám avšak prekvapilo ma ako flegmaticky matka zareagovala, keď prichytila svoju dcéru vo vani so slúžkou. Za mňa mierny nadpriemer 65% ()

Marrakech86

Poměrně zajímavý film s dobrým příběhem z dob Rakouska-Uherska. Možná bych hodnotil i více, ale ten závěr byl poněkud zvláštní a trochu mi přišlo, že už nevěděli, co s tím dál. ()

13. ročník cen Slnko v sieti ovládl Invalida

13. ročník cen Slnko v sieti ovládl Invalida

26.04.2024

V pátek 26. dubna 2024 se v bratislavské budově Slovenského rozhlasu uskutečnil 13. ročník předávání slovenských národních filmových cen Slnko v sieti, na nichž byly oceněny výrazné počiny a tvůrčí… (více)