Reklama

Reklama

Září 1971. Spojené státy prohrávají válku ve Vietnamu. Roland Bozz je odveden a nastupuje do armády. Je to však neukázněný voják, který nerespektuje žádnou autoritu. Spřátelí se s dalším rekrutem, Jimem Paxtonem, ctižádostivým spisovatelem, který si své vojenské zkušenosti zaznamenává do deníku. Na rozdíl od Bozze se Paxton přihlásil dobrovolně. Po nástupu na výcvik jim velitel roty, kapitán Saunders, vysvětlí, že každý voják, který projde výcvikem ve Fort Polk, bude následně poslán do Vietnamu a že jakékoli jejich politické názory na válku, jsou irelevantní. Bozz má dobré znalosti vojenských předpisů a najde způsob, jak by se někteří vojáci mohli dostat z armády – například vojín Cantwell, protože má děti a ke všemu také postiženou manželku nebo vojín Mitre, nastoupil do armády, aby dokázal okolí svou mužnost, ale ukáže se, že je nervově labilní. Bozzovo přirozené vedoucí schopnosti a otevřenost vůči velení mu nakonec vynesou titul velitele čety. Je zde však i vojín Wilson, rasový fanatik a rozeštvávač, který ostatní neustále ponižuje. Bozz se s ním dostane do rvačky a snadno ho porazí, čímž si však vyslouží Wilsonovu neutuchající nenávist... (TV Nova)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (291)

Radek99 

všechny recenze uživatele

Silný americký protiválečný, ale možná ještě specifičtěji protiarmádní film. Antimilitarismus z něho doslova sálá. Joel Schumacher použil osvědčený přístup Stanley Kubricka a první půle jeho Olověné vesty, ale šel ještě dál tím, že chce vypovídat o vietnamském syndromu, ale celý příběh se odehrává ve výcvikovém táboře a končí ve chvíli, kdy jsou vojáci převeleni přímo do Vietnamu. Vietnam je pro tuto výpověď vůbec jen zástupný symbol - Tábor tygrů hovoří spíše o Američanech samých a o absurdnosti systému založeného na přehnaném militarismu. Bozz Colina Farrella je přirozený vůdce (nomen omen boss), který má ale vnitřní etický problém přijmout svou vůdcovskou roli právě v prostředí subordinace a armádní mašinérie. Nesdílí většinové ideály amerického patriotismu a válku chápe jako selhání a příležitost pro psychopatické jedince, střet s nimiž mu je také málem osudový. Střet lidského humanismu a perverze trochu připomíná Stoneovu Četu, Schumacher nevolí ale tak expresivní dějovou synopsi. Přesto natočil velmi silný film, který do mozaiky o podstatě konfliktu mezi USA a Vietnamem přináší další zajímavý střípek. ()

UncleG 

všechny recenze uživatele

Frajer Luke si oblíknul Olověnou vestu a nechal se natočit na film s pořádným zrnem. Vzniklo tak něco poměrně dobře koukatelného, naturalistického a tak jako "chlapácky" svěžího. Ehm. U mátohy zvané Joel Schumacher velmi překvapivý počin! I když na totální filmovou pecku tomu přece jen ještě něco málo chybělo. Možná charisma Paula Newmana, nebo mentální dno, na který jsme si tehdá hrábli s vojínem Pylem. Možná. ()

Reklama

castor 

všechny recenze uživatele

Colin Farrell? Co role, to velmi solidní zážitek (z poslední doby ambiciózní role v Očích války, Ondine, Crazy Heart, Novém světě, nebo pak jeho skvostně vyšinutý Rus v Útěku ze Sibiře, otrávený a vznětlivý nájemný zabiják V Bruggách i jeho „vyhodíme tlusté lidi a profesora Xaviera..“ v Šéfech na zabití).. Ještě, než se dostal mezi absolutní hereckou špičku, ale zaujal kritiky i diváky rolí frajírka v dobách (lidmi už odsuzované) vietnamské války, který je pod neprůhlednou slupkou srdečnost sama. Ve výcvikovém táboře se snaží nezblbnout a stavět se proti „nesmyslnému“ vojenskému drilu. Je zároveň fajn sledovat, že se tvůrce blockbusterů Joel Schumacher tu a tam vrhá na ne úplně jistou půdu. Ambiciózní protiarmádní film, ačkoliv by v některých momentech potřeboval přitlačit na pilu, sází na syrově autentickou kameru, herce (z vedlejších rolí potěší většina, debutující Shea Whigham zvlášť) a slušnou atmosféru!! Spíš tři až čtyři *, díky Colinovi jdu nahoru.. ()

Djkoma 

všechny recenze uživatele

Tak tady mi něco chybí. Joel Schumacher je režisér, jehož výkon a celková kvalita filmu se zvyšuje s menším rozpočtem. Za málo peněz slušná muzika to on přesně umí. Bohužel Tábor tygrů jako antiválečný film nebo napodobenina Full Metal Jacket opravdu nezvládá svou roli a i přes výkon Colina Farrella a jeho postavu, si pouze odnesete poučky o tom, jak se dostat z armády a nebo jak umí někteří vojáci pomáhat druhým a jiní do druhých rádi střílí. Škoda je také, jak moc se ve filmu o Táboře tygrů mluví a divák se do něj podívá na posledních 20 minut a všechny ty silné řeči z předchozích minut vyzní do prázdna... Herecky slušné, příběhové velmi prosté. ()

B!shop 

všechny recenze uživatele

Rozhodne zajimavej film. Tohle je asi prvni film, co jsem videl, kterej se zameruje ciste na vycvik a neni tu pak videt, jak jdou vojaci do valky. Coz se da povazovat za originalni a samotnej vycvik je hezky realistickej a misty docela drsnej. Problem je v tom, ze se dej nijak nevyvyji, postavy se na konci filmu chovaj stejne jako na zacatku a pribeh se taky nikam neposune. Cekal jsem, ze alespon po prijezdu do Tigerlandu zacne nejaka akce nebo se neco zasadniho stane, ale bohuzel. Nicmene Farrell to vetsinou utahne, jednak hraje skvele a navic je jeho postava velmi slusne napsana, i kdyz neni moc jasny, o co, ze mu to jde. Trochu mi pripomnel Mahonyho z Policejni akademie. Takze celkove to je co se tyce herectvi, kamery a rezie velmi slusnej nadprumer, ale co se tyce pribehu zase podprumer, takze to vic jak na 3* nebude. ()

Galerie (22)

Zajímavosti (7)

  • Brožovaná kniha, kterou Bozz čte na začátku filmu je "Johnny Got His Gun" od Doltona Trumbose. Jedná se o protiválečný román o mladíkovi, který v první světové válce přišel o obě ruce, obě nohy, zrak, sluch a řeč. Mimochodem též zfilmován samotným autorem knihy. (Bakllazaan)
  • Kniha D. Trumba vyšla i v Československu jako "Johny si vzal pušku" na konci 70. let. Byla dokonce natočena i jako TV inscenace v hlavních rolích s M. Peškem a P. Soukupem. (Robbi)
  • Slovo "fuck" je ve filmu vysloveno dvěstě sedmdesát šestkrát. (Bakllazaan)

Reklama

Reklama